Phaidros

9,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
0 beğeni  · 
45 gösterim
Platon, hiç kuşku yok ki düşünce tarihinin en önemli ve etkili filozoflarından biridir. Felsefenin kurumsallaşmasına ve felsefede yazılı geleneğin oluşmasına katkıda bulunmuş, iki dünyalı metafiziğiyle bütün bir Ortaçağ düşüncesini belirleyecek olan idealist felsefe geleneğinin başlatıcısı olmuştur. Hıristiyan Ortaçağ felsefesine ve İslam düşüncesine etkisi bakımından da ayrıca önem taşıyan Platon, düşünce tarihi boyunca tartışılan tüm problemleri yüzlerce yıl öncesinden ele almış ve ilk büyük felsefi sistemi inşa etmiştir. Platon’un uzun zaman boyunca ilk diyaloğu olduğu düşünülen daha sonralarıysa son diyaloğu olduğu iddiasında bulunulan Phaidros aşk, sevgi, güzellik, delilik ve retorik üzerine sıra dışı bir eser olmakla kalmıyor aynı zamanda Platon’un yazı hakkındaki yergilerini de görmemizi sağlıyor. Phaidros diyaloğu Sokrates ve onun genç dostu Phaidros arasında geçmektedir. Phaidros hatiplerin konuşmalarını, özellikle de Lysias’ın konuşmalarını dinlemeyi çok sever. Bu konuşmalardan bazılarının metinlerini Sokrates’e okur ve bunun üzerine tartışmaya başlarlar. Lysias’ın, kişinin kendisine âşık olan ve ona ilgi gösterenden ziyade başkasına ilgi göstermesi gerektiğini savunduğu konuşması ise bu tartışmanın merkezinde yer almaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2017
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9786050205770
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Göker 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Aşk , delilik, sevgi , güzellik ve retorik üzerine yazılmış bir eser ama "yazı" ile ilgili hikayesi müthiş.Felsefe ile ilgilenenler için olmazsa olmaz eserlerden biri.

Kitaptan 2 Alıntı

Göker 
18 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Görme gerçekten, duyularımızın en keskinidir. Fakat görme hiçbir zaman aklı göremez. Akıldan da güzelliğinki kadar aydın bir imge elde edebilseydik, o bizde tasarlanması bile imkansız ne aşklar yaratırdı!

Phaidros, PlatonPhaidros, Platon
Göker 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

harflere geldiklerindeyse, "ey hükümdar, dedi theuth, bu öğreti, mısırlıları daha bilge ve hafızalarını daha güçlü kılacaktır. hafızanın ve bilgeliğin ilacını buldum." hükümdar ise şöyle karşılık verdi: ey ustaların ustası theuth! kimisi sanatları doğurma yetisine sahipken kimisi de onların kullanıcılarına zarar mı yoksa yarar mı vereceğini belirleme yetisine sahiptir. şimdi sen harflerin babası, iyi niyetinden ötürü, onların yapabileceği şeyin tam aksini söylüyorsun. çünkü bu, kullanmayı öğrenenlerin ruhlarına hafıza tembelliği verir; artık kendilerine ait olmayan yazı işaretlerine güvenerek, içlerinde bulunan kendilerine ait hafızayı kullanmayı hepten unuturlar. bu nedenle sen, hafızanın değil hatırlamanın ilacını bulmuşsun. öğrencilerine bilgeliğin hakikatini değil, görüntüsünü sunuyorsun. onlar senin sayende, bir yol göstericileri olmaksızın bu kadar çok şeyi öğrenince kendilerini bilgili sanacak, fakat bilge olmayıp da bilgeymiş gibi göründükleri için, pek çok konuda cahil ve geçimsiz kişiler olup çıkacaklar."

Phaidros, PlatonPhaidros, Platon