·
Okunma
·
Beğeni
·
2578
Gösterim
Adı:
Sakkara'nın Kumları
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
572
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059908061
Kitabın türü:
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
Sakkara'nın Kumları
Sakkara
Kasım 1943. İkinci Dünya Savaşı’nın bütün hızıyla sürdüğü günler. Adolf Hitler, görülmemiş cüretkârlıkta bir görev verir adamlarına: Müttefiklerin Avrupa’yı istilası konulu gizli bir konferans için Kahire’ye gidecek olan Amerikan Başkanı Franklin D. Roosevelt ile İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in öldürülmesi; çünkü böyle bir istila gerçekleşirse Almanya bir anda yenilgiye uğrayacaktır.


Hitler’in verdiği bu tehlikeli görevi yerine getirebilecek tek bir kişi vardır: Binbaşı Johann Halder, Almanların gizli istihbarat örgütü Abwehr’in en parlak, en gözü pek adamlarından biri. Yanında uzmanlardan oluşan bir ekip ve genç ve güzel Mısırbilimci Rachel Stern’le birlikte yola çıkan Halder, Kahire’ye giderken amansız bir çölde zamana karşı yarışmak zorundadır. Ya verilen görevi başarıyla yerine getirecek ya da hem kendi hayatını kaybedecek hem de oğlu ölebilecektir.


Bu planı öğrenen Amerikan gizli istihbarat örgütü en iyi elemanlarından biri olan Yarbay Harry Weaver’ı, Halder’i ve ekibini avlayıp yok etmekle görevlendirir. Ancak hem Weaver hem de Halder ve Rachel Stern için söz konusu olan sadece savaşın dengesi ve Müttefik liderlerin hayatları değildir, ölüme kadar giden çılgınca bir yarışta sınanan aşk ve arkadaşlıktır da.
624 syf.
·3 günde·6/10
Ajanlık, komplolar, suikastler, intikam hikayeleri, koşuşturmaca severler için önerebileceğim bir kitap. Kitap hepimizin tarihten aşina olduğu insanlar olan Churchill ve Roosevelt'e suikast girişiminde bulunmak isteyen bir suikast ekibinden ve onalrın yaşantısından bahsediyor. Sakkara’nın Kumları İkinci Dünya Savaşı dönemine ışık tutuyor. Yazarın notunda da belirttiği gibi birçoğu o dönemdeki kişilerden ve kuvvetli kaynaklardan edinilen bilgiler ile yazılmış romanda zaten bazı şeylerin tarihi yansıtması açısından eğitici ve öğretici yanı da var kitabın.

Kitapta olumsuz anlamda eleştirebileceğim bazı noktalar vardı. En başta kitapta birçok karakterin hikayesinin intikam üzerine kurulu olması hem çok klişe olmuş hem de kurguyu biraz yormuş diye düşünüyorum. Öte yandan kitaptaki komplo teorisinde bazı planlar öyle pratik gerçekleştirilip, karakterlerin başına gelen sorunlar öyle kolay çözüme kavuşturulmuştu ki gerçeklikten uzaklaştığı yerler oldu. Eleştirebileceğim diğer gözüme batan nokta karakterlerin iç dünyasının çok üstünkörü anlatılıp, gerçek duygularını bir türlü hissedemeyişimdi. Birde savaş dönemi anlatıldığı için birazda savaş döneminde insanların ne hale düştüklerinden ve savaşın meydana getirdiği yıkımlardan da bahsedilmesi hoşuma giderdi.

Üslubu gayet anlaşılır ve üçüncü ağızdan anlatılmıştı. Duygu tahlillerine pek yer verilmeyip ağırlık mekan tasvirlerine ayrılmıştı. Uzun olsa da macera dolu yerleri olduğundan çabucak okunulup bitirilebilecek bir kitap. Sonunda ortaya çıkan bazı gizemler sizi şaşırtıyor ve en son sayfada gerçekten duygulandırıcı bir yer vardı. Kitabı sevdim. Tarihi, savaşları, macerayı, ajanlığı, suikastleri sevenler için tavsiye edebileceğim bir kitap. Detaylı yorumlar için;
=> http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...kkaraninkumlari.html
624 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitabı ne kadar zor bitirsemde çok güzel bir konusu vardı. kitaptaki Jack, Harry ve Rachel in arkadaşlıkları ve sonrasında gelişen olaylar onları düşman yapacak duruma gelmişti hemde ikiside aynı kızı severken
 • Romanov Komplosu
  8.8/10 (133 Oy)114 beğeni251 okunma121 alıntı2.813 gösterim
 • Kar Kurdu
  9.1/10 (200 Oy)178 beğeni369 okunma201 alıntı5.939 gösterim
 • Şeytanın Müridi
  8.5/10 (103 Oy)83 beğeni269 okunma23 alıntı2.011 gösterim
 • Buz Kapanı
  8.3/10 (168 Oy)127 beğeni428 okunma13 alıntı2.934 gösterim
 • Brandenburg
  8.6/10 (95 Oy)77 beğeni226 okunma23 alıntı2.200 gösterim
 • 8. Gün
  8.2/10 (76 Oy)57 beğeni165 okunma5 alıntı1.594 gösterim
 • Nemesis
  8.1/10 (103 Oy)88 beğeni239 okunma36 alıntı2.213 gösterim
 • Kardan Adam
  8.4/10 (134 Oy)120 beğeni287 okunma60 alıntı4.058 gösterim
 • Kötü Ruh
  8.3/10 (105 Oy)77 beğeni349 okunma40 alıntı2.027 gösterim
 • Şeytan Yıldızı
  8.0/10 (108 Oy)73 beğeni255 okunma23 alıntı3.121 gösterim
572 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Glenn Meade’den II.Dünya savaşı konulu muhteşem bir kitap daha.Yine tarihsel olaylar ve tarihi gerçeklerin içine çok güzel bir biçimde serpiştirilmiş gerçek yaşamdan alıntılar.Harika bir kurgu,hiç bitmeyen tempo ve heyecan,hüzün,mutluluk,savaşın bütün iğrençliği o kadar gözler önüne serilmiş ki.Gerçekten uykusuz kalmaya değecek ve elinizden hiç düşüremeyeceğiniz kadar güzellikte bir kitap.Konusuna kısaca değinecek olursam; II.Dünya Savaşı’ndaki casusluk öykülerinden birisi anlatılıyor diyebilirim.Babaları çok iyi dost olan iki gencin Sakkara’da arkeolojik kazılara katılması ve her iki gencin de yine aynı kazıya katılan genç bir kıza aşık olması ve kazı sırasında II.Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle başlıyor.Savaş, çok iyi arkadaş olan bu üç gencin farklı cephelerde olmaya iterken acaba bu üç genç bir daha birbirlerini görecekler mi? Bu muhteşem kitap sizler tarafından okunmasını bekliyor.
624 syf.
·6/10
İkinci Dünya Savaşı'nın en şiddetli günlerinde Nazi İstihbaratının planladığı savaşın kaderini değiştirecek bir suikast girişimini konu alıyor kitap.Gerçekle örtüştüğü noktalar var ve şüphesiz bunlardan en önemlisi bir kaç kurşunun tarihi temelinden değiştireceği gerçeği.
572 syf.
·9 günde·8/10
Sakkara’nın kumları, iki iyi dostun(Babası Alman olan Jack Haider ve Amerikalı Harry Weaver) Sakkara’da arkeoloji ekibinin kazısına katılması ve arkeoloji ekibinin sorumlusu olan Profesör’ün kızına(Rachel Stern’e) aşık olmalarıyla birlikte hikayemiz başlar. İkinci Dünya Savaşı’nın patlat vermesiyle birlikte kazı bitiyor. Ve iki iyi dost düşman hatlarında yer alıyorlar.

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Dili sade ve akıcıydı.Savaşın insanlar üzerindeki etkilerini; ülkelerin yürüttükleri politikaların insanların dostluklarını, aşklarını nasıl etkilediklerini okuyoruz.

Benim için hem yürek yakıcı hem de çok sürükleyici bir macera romanıydı. 100.sayfadan sonra elimden bırakamadım. Heyecanla okuduğum bir roman oldu. Yazarın diğer kitaplarını okuyacağım.
624 syf.
·Beğendi·9/10
Bu romanın tek ama tek rakibi yine Meade'in bir başka romanı olan Kar Kurdu'dur. Kar Kurdu ile benzerlikler taşıyan 2016 martında konuyla ilgili bir başka devam kitabının geleceği mükemmel ötesi bir roman.
624 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Yazarın Kar Kurdu ve Buz Kapanı kitaplarını okuduktan sonra bu kitabına büyük bir merakla başlamıştım.Ama o kitaplarda bulduğum heyecanı bu kitapta bulamadım.Yani kısacası bu kitap beni pek sarmadı.Yine de güzel bir kitap.
544 syf.
·133 günde·Beğendi·9/10
Glenn Meade'ten yine Hollywood filmlerini aratmayacak heyecan ve entrika dolu müthiş bir kitap. Bence Meade'in bütün kitapları film yapılmalı. Sadece kurgudan ibaret basit kitaplar değiller hiçbirisi. Okurken arkasında yapılan araştırmacılığı, tarihçiliği ve gazeteciliği hissediyorsunuz adeta. 2. Dünya savaşı sırasında masum insanların ne hâlde olduğunu, asker de olsa nasıl acılar çektiklerini gözler önüne seriyor yazar Sakkara'nın Kumları'nda
624 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
tırnaklarımı yedim tırnaklarımı okurken. uzun süredir okuduğum en sürükleyici kitaptı diyebilirim. sürprizlerle dolu bir serüven. polise kitap severlere şiddetle tavsiye ederim.
624 syf.
·335 günde·Beğendi
Okumaya başladığınızda biraz yavaş ilerlediğini göreceksiniz. Ama operasyon hazırlığı ve operasyonun başlamasıyla heyecan merak sizi öyle bir içine çekiyorki son sayfaları nasıl çevirdiğinizi anlayamıyorsunuz bile. Harika bir kitap okudum. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. .
572 syf.
·8/10
Glenn meade nin okuduğum ikinci kitabı, bu kitaptan sonra yazarın bütün kitaplarının siparişini verdim, polisiye ve tarih karışımı sırlarla dolu ve aksiyonu olan bir kitap. Dili ve konusu fazlasıyla akıcı. Gönül rahatlığı ile alıp, okuyabilirsiniz. Glenn meade ikinci dünya savaşında aydınlanmamış konuları çok güzel işleyen bir yazar. İyi okumalar..
572 syf.
·Beğendi·10/10
Glenn Meade okumaktan hep keyf aldım. Genellikle gerçek yaşantılardan kurgulanan II. Dünya Savaşı casusluk romanları yazar. Bu kitabında da II. Dünya savaşı başlamadan Mısır'da bulunan 3 arkeoloji öğrencisi arkadaşın savaş başladıktan sonra farklı cephelerde tekrar karşılaşmasını konu alır.
Hani kitabın son cümlesini okuduktan sonra bir süre kitabı kapatamayıp hayran hayran kitaba bakarsınız ya! İşte o kitaplardan.

Kitabın son cümlesi:
"Sözümü tuttum. Jack"
:)

Macera türü severlere şiddetle ve ısrarla tavsiye ederim. Macera türü sevmeyenleri de macera kitaplarına başlatacak türden bir kitap.
“- Bütün o ölenler, Almanlar da dahil. Bu kadar çok genç insanın, boşuna ölüyor olması beni çok üzüyor.
- Sanırım bu da savaşın bedeli, efendim.
- Ama çok yüksek bir bedel, evlat.”
Glenn Meade
Kırmızı Kedi Yayınları
“Savaş bazen acımasız yöntemler gerektirir, Binbaşı. Bunu siz de bilirsiniz.”
- Ben askerim, Kleist, kasap değil. Belki de aradaki farkı anlayamıyorsun? Üstelik kadınlara tecavüz ve işkenceyi savaş yapmak olarak da düşünmüyorum. Davranışların Alman üniforması için lekedir. Eğer elimde olsaydı, seni kurşuna dizdirirdim.”
Glenn Meade
Kırmızı Kedi Yayınları -ePub

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sakkara'nın Kumları
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
572
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059908061
Kitabın türü:
Çeviri:
Ali Cevat Akkoyunlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
Sakkara'nın Kumları
Sakkara
Kasım 1943. İkinci Dünya Savaşı’nın bütün hızıyla sürdüğü günler. Adolf Hitler, görülmemiş cüretkârlıkta bir görev verir adamlarına: Müttefiklerin Avrupa’yı istilası konulu gizli bir konferans için Kahire’ye gidecek olan Amerikan Başkanı Franklin D. Roosevelt ile İngiltere Başbakanı Winston Churchill’in öldürülmesi; çünkü böyle bir istila gerçekleşirse Almanya bir anda yenilgiye uğrayacaktır.


Hitler’in verdiği bu tehlikeli görevi yerine getirebilecek tek bir kişi vardır: Binbaşı Johann Halder, Almanların gizli istihbarat örgütü Abwehr’in en parlak, en gözü pek adamlarından biri. Yanında uzmanlardan oluşan bir ekip ve genç ve güzel Mısırbilimci Rachel Stern’le birlikte yola çıkan Halder, Kahire’ye giderken amansız bir çölde zamana karşı yarışmak zorundadır. Ya verilen görevi başarıyla yerine getirecek ya da hem kendi hayatını kaybedecek hem de oğlu ölebilecektir.


Bu planı öğrenen Amerikan gizli istihbarat örgütü en iyi elemanlarından biri olan Yarbay Harry Weaver’ı, Halder’i ve ekibini avlayıp yok etmekle görevlendirir. Ancak hem Weaver hem de Halder ve Rachel Stern için söz konusu olan sadece savaşın dengesi ve Müttefik liderlerin hayatları değildir, ölüme kadar giden çılgınca bir yarışta sınanan aşk ve arkadaşlıktır da.

Kitabı okuyanlar 266 okur

 • Barbaros
 • Özlem PALA
 • Buğra Göcen
 • Gizem
 • İris
 • Elf sldrn
 • Cem Akyol
 • =>Ankha<=
 • Ulaş ALTAN
 • Eda Börü

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.6 (7)
9
%4.8 (6)
8
%3.2 (4)
7
%1.6 (2)
6
%0.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0