·
Okunma
·
Beğeni
·
17.041
Gösterim
Adı:
Savaş Sanatı
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052111925
Çeviri:
Hasan İlhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dorlion Yayınevi
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)Sun Tzu, MÖ 500´de Wu Devleti´nde yaşamış ünlü Çinli komutan, filozof ve askeri bilgedir. Savaş Sanatı, Sun Tzu tarafından MÖ. 6.yüzyılda yazılmış askeri taktikler ve savaş üzerine bir çalışmadır. Her biri savaşın farklı bir yüzünü anlatan 13 bölümden oluşur ve askeri strateji ve taktiğin temel kitabı olduğu kabul edilir.
Savaşı, ne zaman savaşılıp, ne zaman savaşılmayacağını bilen kazanır.
Savaşı, elindeki zayıf gücü de kuvvetli gücü de en iyi kullanan kazanır.
Savaşı, ordusunun her seviyedeki personeline aynı ruhu veren kazanır.
Savaşı, düşmanın en hazır olmadığı zamanı beklemesini bilen kazanır.
Savaşı, askeri kapasiteye sahip olup, sivil yönetim tarafından müdahale edilmeyen komutan kazanır.
Savaşı, elindeki zayıf gücü de kuvvetli gücü de en iyi kullanan kazanır.
Sizce savaşmak nedir?

İki farklı milletin toprak, hammadde gibi şeyler yüzünden askerlerle bir meydana gelip birbirlerine bilimum silahlar ile saldırması mıdır?

Ya da
İki devlet başkanının, yöneticisinin birbirlerine sözlü hakaretler, tehditler savurması mıdır?

Ya da
İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Japon sivillerinin üzerine iki tane nükleer bomba atması mıdır?

Ya da
İki zıt görüşte olan insanların yoğun bir şekilde tartışması da savaşmaya girmez mi?

Bu "ya da" ları daha da çoğaltabiliriz. Çünkü birçok biçimde savaş türü var.

Milattan Önce 6. Yüzyılda yazılmış olan bu eser öncelikle o dönemdeki savaşları incelemiş olan Sun Zi'nin, savaşlarla ilgili stratejik olarak öneriler veren bir eseridir.

Şimdi diyenler olacak;
"Yahu tamam, taa o dönemde yazmış etmiş ama bizim dönemimizde ne etkisi olacak ki ve hem savaş kötü bir şey değil mi, bir de onun sanatı mı olacak?"

Öncelikle şunu söyleyeyim insanoğlu varolduğundan beri bir şeyler için savaşmaktadır ve bu biçim değiştirerek insanoğlu yok olana kadar devam edecektir. Bundan kaçış yok! Tabi bu savaşlar eskisi gibi; "Hurraaa! diye saldırmak" gibi değil. Ateşli ve kimyasal silahlar bulunduğundan beri savaşın biçimi epey değişti. "Nerede o eski savaşlar" dedirtmedi değil. Sadece meydan savaşları değil, bir cahille tartışmak bile bir tür savaşa girer. (Ona sonra değineceğim.)

İkinci olarak;
Evet, savaş kötü bir şey. Günümüzde masum insanlar katlediliyor, din mezhep savaşları halen oluyor bu örnekler de arttırılabilir. Ancak bunlar savaş değil düpedüz katliama girer. Ama bu eserde düşüne düşüne okursanız birçok sosyal ve iş alanında işinize çok yarayacak...

Öncelikle böyle bir strateji (belki kişisel gelişim) kitabını kimler okumalı?
İş hayatında olan herkes, yöneticiler, tarihe ilgi duyanlar, felsefeye ilgi duyanlar, sosyal hayattan vazgeçemeyenler ve daha fazlası rahat rahat ve irdeleye irdeleye okumasını tavsiye ediyorum.

Şu söze de değinmeden geçemeyeceğim.
Her ne kadar fizikî savaşlar olsa da en önemlisi cehaletle olan savaştır...

Son olarak da şunu söylemek isterim.
Savaşlarda kesin bir kazanan yoktur, çünkü her iki taraf da ekonomik yönden olsun, verdiği kayıplar olsun ikisi de kaybeder.
Savaş sanatı m.ö yazılan ve hala önemimi taşıyan bir kitaptır , yapılan röportajların birinde brezilya milli takım direktörü bazı kuralları harfi harfiyen uyguladpını ve 2002 kupasını bu şekilde kazandığını söylemiştir... başka bir açıdan kızıl uçurum filmini şiddetle tavsiye eder savaş sanatının yansımalarını görsel olarak şahit olmanızı dilerim bence mükemmel bir eser keyifli okumalar dileklerimle...
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.599 Oy)8.884 beğeni28.900 okunma844 alıntı140.530 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.337 Oy)9.297 beğeni25.826 okunma1.851 alıntı119.616 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.390 Oy)19.155 beğeni43.679 okunma3.020 alıntı184.174 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.773 Oy)13.493 beğeni34.751 okunma3.451 alıntı147.010 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.501 Oy)8.093 beğeni22.951 okunma848 alıntı90.480 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.941 Oy)8.904 beğeni26.486 okunma2.699 alıntı115.596 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.059 Oy)6.408 beğeni16.933 okunma2.947 alıntı86.578 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.690 Oy)5.795 beğeni19.791 okunma834 alıntı101.921 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.268 Oy)4.158 beğeni15.889 okunma1.402 alıntı77.048 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.614 Oy)9.116 beğeni25.508 okunma1.576 alıntı127.729 gösterim
Merhabalar Hasan Ali Yücel klasiklerinden olan Savaş Sanatı eseri 80 sayfadan oluşmaktadır.Sun Zi dil olarak sade ve akıcı konu olarak ise iki bin yıl önce yaşamış bir komutanın dilinden yazılmış bir eser.Komutanın savaşlarda nasıl tedbirler aldığı ve hangi taktikler kullandığı anlatılmaktadır.Binlerce yıllar öncesi olmasına rağmen işe yaracak ve yararlı taktikler bulunduruyor.En beğendiğim alıntı ;
“Zira insan,tabiatı gereği zora düşmedikçe yeteneklerini hakkıyla ortaya koyamaz.”
Kitabı öncelikle kutsal görevleri yapan Mehmetçiklerimizin okumasını tavsiye ederim
"Eserin geçmişi Çin'in Savaşan Beylikler dönemine (M.Ö. 403 - M.Ö. 221) kadar uzanmaktadır." "Eser Hakkında" bölümünde yer alan bu cümle kitabı daha dikkatle ve merakla okumama neden oldu. Yüzlerce yıl öncesine ait savaş taktiklerine başarıyla yer vermiş olması bir yana, okurken hayatın içinde de yararlanabileceğiniz, bir çok alana uyarlanması mümkün satırların olduğunu görüyorsunuz. Bu nedenle farklı iş kollarında çalışan, farklı pozisyondaki insanların faydalanabileceği gibi insanlarla iletişim halinde olduğumuz her durumda da fikir verecektir.
Sayfa sayısının az olması sayesinde kısa sürede okumak mümkün. Okunmasında yarar olduğunu düşünüyorum. Kitaplarla kalınız.
Sun Zi der ki: Merhaba…

Çok uluslu bir dünyada savaş kaçınılmazdır. Lakin bununda elbet bir sanatı vardır değil mi? Savaşı zafere götüren stratejidir. Yoksa biz bir karıncanın fili yere çaldığını da gördük!* O vakit nedir bu savaş sanatı?

İşte bu sanatı derleyen, yazan ve yöneten kişimizdir Sun Tzu. Çinli ya da Uzakdoğulu olduğu isminden anlaşılmaktadır. Kendisinin ise MÖ 6. Yüzyılda yaşadığı sanılmaktadır. Kendisi hakkında bilinenler çok ama çok sınırlıdır.

Kitabı bir düşünce ya da felsefe kitabı olarak değil de kişisel gelişim olarak dahi değerlendirmek mümkündür. Aradan geçen 26 asırlık zamana aldırış etmeyin, gerçekten işinize yarayacak birçok bilgiyi alıp, günlük hayatınıza monte edebilirsiniz.

Kitabın konusu bir komutanda olması gereken niteliklerdir. Bununda daha ilerisi olarak komutanın asker karşısında duruşu, iklim koşullarındaki kabiliyeti, dar ve geniş alanlardaki manevra yeterliliği gibi sayısız duruma birer açıklama getirmekle kalmayıp bazı örneklemelerde dahi bulunmuştur.

İyi bir komutan en iyi gözlem yapandır. Bilinmesi gereken ise olası durumlarda hatanın asla geri alınamamasıdır ve her savaşa bir mağlup gereklidir.

“Sun Zi der ki:
Savaş bir ülkenin baş sorunu, ölüm kalım yeri, var olma ya da yok olma yoludur; muhasebesi olmaz.” Sayfa 1.

Kitap başarıyla kendi dilinden dilimize çevrilmiştir. Gayet akıcı ve okunulabilir bir şekilde ilerlemektedir. Kitabın tek kusuru ise bu denli az sayfası olmasıdır. Aksi halde savaş hakkında bir dünya yazılabilecek strateji ve kurgu vardır.

Sözün özü; kitap alınacak öğütlerle doludur. Okunulası ve tavsiye edilesidir.

Sevgi ile kalın…
Savaş Sanatı kitabı uzun zamandır gözüme çarpıyordu. Kitapçıya girdiğinde Osman Pamukoğlu ve Sun Tzu'nun Savaş Sanatı kitabını inceleme fırsatı buldum. Okumayı düşünüyorum o kitabı önce orijinal kitaptan başlamak istediğim için aldım ve okudum. İçinde günümüzde de hala geçerli olan savaş taktikleri yer alıyor. Severek okudum. Okuyacak olan arkadaşlara keyifli okumalar dilerim.
Her sayfasında öğüt içeren muhteşem bir kitap. Okurken düşündüren, düşündükçe aydınlatan bu zamana kadar iyi muhafaza edilmiş harika bir eser. Mutlaka okunması gereken bir eser.
MÖ 6. yüzyılda yazılmış olduğunu göz önünde bulundurursak yazıldığı dönemin özelliklerine göre gayet başarılı bir kitap. Fakat şimdi bakınca bu şekilde savaş taktiklerine hiç mi hiç gerek kalmadı. Neticede er meydanına çıkıp gögüs göğüse çarpışan mert savaşçılar artık yok.. Varsa yoksa para, teknoloji, uzak menzilli silahlar ve saireler...
Yalnız değişen tek şey savaş taktikleri sanırım! Zira savaşın sonuçları bir yerlerde hep kan ve göz yaşı bırakmakla yükümlü. İster geçmişte ister günümüzde ister gelecekte olsun bu böyle, savaşın sonuçları bir yerlerde mazlum insanlar bırakıyor.
Aslında doğruyu söylemek gerekirse kitaba büyük bir hevesle başladım. Okuduğum yorumlardan ve kitabın harbiyeli bir arkadaşımın derslerinde okutulduğunu söylemesinden sonra başlamış bulundum. Ne yazık istediğimi pek bulamadım kitapta. Sürekli kendini tekrarlayan bölümlere çok denk geldim. İnce bir kitap olmasından mütevellit trafiğinde yoğun olduğu bir saatte istanbulda bir otobüs yolculuğunda bitiverdi.
Kitabı 1 saat içinde bitirdim. Uzun, uzun vaktinizi alabilecek bir kitap değil.

Okurken, savaş hakkında bir şeyler bilmeniz okumanızı anlamanızı sağlayacaktır. Sadece okumak için okursanız, pek bir şey ifade eden bir kitap olmayacaktır. Kitabın M.Ö. 6. Y.Y'da yazıldığını unutmayalım.

Kitap içeriğine gelince;

Özellikle Cumhuriyetimizin kuruluşu ve İkinci Dünya Savaşına hakim olan biri olarak söyleyebileceğim şey, M.Ö. 6. Y.Y.'da yazılmış bir kitabın, hala geçerli olabilmesidir.

Komutan'ı anlatması tanıtması ve Komutan'ın nasıl bir Komutan olması gerektiğini net ve anlaşılır şekilde açıklaması gerçekten kafanızda bir silüet canlandırmanızı sağlıyor. Stratejiler ve savaş anındaki ani manevralar, toprağı tanıma, orduyu yönetme, askeri anlama ve yönlendirme gibi bir çok konuda verilen bilgiler kesinlikle hala güncel bilgilerdir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün stratejik ani manevraları ve ileri görüşlülüğü sayesinde kazanılan savaşları göz önüne getirdiğimde, kitapta anlatılan bir çok olağan üstü Komuta etme yeteneği hayalinizde canlanıyor.

İkinci Dünya savaşı ile ilgili, Özellikle Hitler'in Rusya'ya girip, 2 ay'da çıkacağını düşündüğü ve çıkamadığı, tam olarak da savaşı orada kaybettiği yanlış stratejisini daha iyi görmeme olanak sağladı.

Aynı zamanda Hitler'in başarılı savaş taktikleri ve özellikle Yıldırım Harekatı gibi düşmanı dümdüz eden stratejisini de daha net görmemi sağladı.

Daha da uzunca bir inceleme yapabilirdim. Kitap kısa olmasına rağmen, içerdiği bilgiler kesinlikle günlük hayata dönüştürüldükten sonra, kullanılabilecek bilgilerdir.

İyi okumalar..
Askeri strateji ve çıkarımlarının yanı sıra devlet ve ordu yapılanmasının nasıl olması gerektiğini anlatan güzel bir kitap. Milattan önce yazılsa da çoğu düşüncesi hala geçerliliğini koruyor.
Yaklaşık 2500 yıl önce yazılmasına rağmen günümüzde halen okunması ve geçerliliğini koruyabilen kişinin özel iş ve eğitim hayatına uyarlayabileceği topluma yön verenlerin siyasette, ekonomide ve askeri alanlarda kullanabileceği stratejilerin yer aldığı önemli bir kitap.
" Ülkede birlik olmazsa, hiçbir
askeri sefer düzenlenemez;
Orduda birlik olmadan savaş
düzeni oluşturulamaz.."
Savaş Sanatı
17. ...Zafere ulaşmak için beş temel koşul vardır diyebiliriz:

(1.) Savaşı, ne zaman savaşıp ne zaman savaşmayacağını bilen kazanır.
(2.) Savaşı, elindeki zayıf gücü de kuvvetli gücü de nasıl kullanacağını bilen kazanır.
(3.) Savaşı, ordusunun bütün kademelerinde aynı canlılığı taşıyan kazanır.
(4.) Savaşı kendini, düşmanın hazırlıksız olduğu zamanı beklemeye hazırlayan kazanır.
(5.) Savaşı, askeri kapatiseye sahip olup hükümdar tarafından müdahale edilmeyen ordu kazanır.
Sun Tzu
Sayfa 16 - Oda Yayınları
Zira insan,tabiatı gereği zora düşmedikçe yeteneklerini hakkıyla ortaya koyamaz.
Sun Tzu
Sayfa 56 - Oda yayınları
"Geçilmezle karşılaştığında değiş, sen değiştiğinde geçilmez geçilir olur."

I Ching
26. ...Zaferi elde eden komutan muharebe öncesi karargâhında en çok hesaplamayı yapandır. Savaşı kaybeden ise savaş öncesi yeterince planlamama yapmamış demektir. Bu nedenle çok sayıda plan yapmak zafere götürür, azı ise mağlubiyete. Hiç hesap yapmamaktansa aşırı hesap yapmak daha iyidir.
Sun Tzu
Sayfa 10 - Oda Yayınları
" Rakibinizin değer verdiği bir şeyi ele geçirin o zaman sizin iradenize teslim olur. "
Sun Tzu
Sayfa 59 - İndigo Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Savaş Sanatı
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052111925
Çeviri:
Hasan İlhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dorlion Yayınevi
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)Sun Tzu, MÖ 500´de Wu Devleti´nde yaşamış ünlü Çinli komutan, filozof ve askeri bilgedir. Savaş Sanatı, Sun Tzu tarafından MÖ. 6.yüzyılda yazılmış askeri taktikler ve savaş üzerine bir çalışmadır. Her biri savaşın farklı bir yüzünü anlatan 13 bölümden oluşur ve askeri strateji ve taktiğin temel kitabı olduğu kabul edilir.
Savaşı, ne zaman savaşılıp, ne zaman savaşılmayacağını bilen kazanır.
Savaşı, elindeki zayıf gücü de kuvvetli gücü de en iyi kullanan kazanır.
Savaşı, ordusunun her seviyedeki personeline aynı ruhu veren kazanır.
Savaşı, düşmanın en hazır olmadığı zamanı beklemesini bilen kazanır.
Savaşı, askeri kapasiteye sahip olup, sivil yönetim tarafından müdahale edilmeyen komutan kazanır.
Savaşı, elindeki zayıf gücü de kuvvetli gücü de en iyi kullanan kazanır.

Kitabı okuyanlar 2.327 okur

 • Turkuaz
 • ghyr maeruf (غير معروف)
 • Levent Aksoy
 • Ruh durağı
 • Seher
 • Enise
 • ahmet avcı
 • dammzen
 • Gökhan Parlaktaş
 • Serdal Kızılateş

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.6 (5)
9
%0.4 (3)
8
%0.6 (5)
7
%0.5 (4)
6
%0.1 (1)
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları