Seksen Günde Devri Alem

8,2/10  (392 Oy) · 
2.514 okunma  · 
308 beğeni  · 
5.925 gösterim
Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Bilim Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetini ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de hava yolu kullanmaksızın, önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmaksızın.

Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı eşliğinde koyulur.Ama türlü zorluklarla karşılaşacak,Yolculukları sırasında değişik ülkelere uğrayacak, kimi zaman fil sırtında, kimi zaman tren ya da gemiyle yolculuk edeceklerdir. İddia sonucu giriştikleri bu yolculuk zaman zaman da heyecan dolu bir kaçışa dönüşecektir. Böyleliklede 80 günde bu yolculuğu bitirmiştir. Fakat bitiremediğini sanarak evde durmuştur. Ama sonra saat farkını anlayıp zenginliğine zenginlik katmıştır.

Seksen Günde Devr-i Âlem, dünyada okunma rekoru kırmış bir kitaptır. Kitabın diğer adı 80 Günlük Dünya Gezisidir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9789752731752
 • Orijinal Adı:
  Le tour du monde en quatrevingts jours
 • Çeviri:
  Pınar Güzelyürek
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kerim Özbekler 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

80 Günde Devri Alem isimli kitabı gençliğimde okumuştum, unutmadığım kadarı ile ile adamcağız dünyayı 80 günde dolaşabilmek için günleri koşturmaca içinde geçiyordu. Bazı vapurlara son anda yetiştiğini yazıyordu, bunun gibi tamamen tesadüflere bağlı olarak dünyayı 80 günde gezebilmişti. Kitabı bitirdikten sonra ''Ben bu adamın yerinde olsam, bu kadar zorluğa asla katlanmam.'' diye düşündüğümü çok iyi hatırlıyorum. O zamanlar için bu çok büyük bir macera idi bana göre, bu gün bile bana ''Dünyayı 80 günde dolaş, sana şu kadar para verelim.'' deseler inanın yerimden bile kıpırdamam. Çekilecek kahır değil...

Melih Karaman 
 26 Mar 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı birçoğumuz az çok biliyordur. Kitabı okumayanların da filmini seyrettiğini düşünüyorum.

Kitabı okuduktan sonra filmini seyrettim. Filmde sadece karakter isimleri ve ana kurgu kitapla aynı, Kitaptaki bir çok olaya filmde yer verilmemiş. Türklere, Osmanlıya hakaret saydığım bir sahnede mevcut.
Tüm bunlardan sonra kitabına sadık kalmayan bir filmin nasıl sonuç aldığını merak ederek küçük bir araştırma yaptım, sonucunda ise
-Tarihin en zarara uğramış filmi.
bilgisine ulaştım.

Kitabı çok beğendim, yararlı bilgilerle dolu özellikle coğrafya.. Tam metin okumanızı tavsiye ederim...

İsmail Altunbüker 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Açıkçası güzel bir konu güzelde bir kitap ama ilk defa film sanatı kitaptan daha çok renklendirip önümüze sunmuş bu konuyu Frank Coraci yönetmenliğinde Jackie Chan oyunculuğu ile daha zengin bir şölen olmuş bir kitap sever olarak bu gözlemimi bağışlayın ama maalesef öyle ama kitabı da harkulade bir eser Keyifle okumalısınız Türkiye ...

Güler Bilkay Aygün 
15 Haz 16:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ortaokul yıllarımda okuduğum çok güzel bir macera kitabı. Seksen günde dünya turu yapmaya çalışan roman kahramanının başına gelmeyen kalmıyor. Daha sonraki yıllarda sinema filmini de izlemiştim.

Taner durmaz 
29 May 20:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Büyük bir kumar diyebiliriz girilen o büyük iddaya karşılık tüm serveti ve zamanı sadece 80 gün
Surekliyici bir kitap ve kitabın sonundaki yanlış saat herşeyi degistiriyor

Yeşim Gökyıldız 
 18 Tem 02:05 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nisan ayında okumuştum bu kitabı. Çok sıkılırım diye düşündüğüm kitap beklentimin üstünde çıktı. Akıcı ve sade bir dile sahipti,bazı yerleri komikti,sürükleyiciydi. Konusu şu:

| Her zaman bir yere zamanında yetişen,sakin mizaçlı,zengin ve ciddi bir adamdır Phileas Fogg. Bir gün kulüpteki arkadaşlarıyla yirmi bin sterlinlik bir iddiaya girer. Bu iddia Phileas'ın tam seksen günde dünyanın çevresini dolaşıp dolaşamayacağı konusundadır.|

|Oldukça kararlı biri olan Fogg, yeni işe aldığı uşağı Fransız Jean Passepartout ile yolculuğa çıkmaya karar verir. Fakat bir banka soyguncusu İngiltere'nin gündemini epey meşgul etmektedir. Bu konuda kahramanımızdan şüphe duyan Dedektif Fix, onların peşinde sıkı bir takibe başlar. İki yolcumuz Hindistan'dan geçerken yakılmaktan kurtardıkları Aouda isimli kadını da aralarına alırlar ve maceradan maceraya atılırlar.|

Benim iki gün içerisinde okuduğum maceralı bir kitaptı. Sizin de bir çırpıda okuyabileceğiniz ilginç bir konuya sahip akıcı bir dünya klasiği.Tavsiye ediyorum.

Rüya Sarıgül 
08 Ağu 10:59 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitapta sadece seksen günde dünyanın etrafını dolaşabileceğini iddia eden Phileas Fogg'un bu dünya seyahati sırasında yaşadığı maceralara tanık oluyoruz.

Kitabın dili oldukça sade ve akıcı. Seksen günü iki güne sığdırabilirsiniz. Özellikle okuma alışkanlığı olmayanlar için tavsiye edebilirim. Kesinlikle sıkılmayacaksızınız.

MerveG 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 10/10 puan

Klasikler, eski olduğu için değil; geçen zamana rağmen değerinden bir şey kaybetmemiş, aşılamamış olduğu için klasiktir.
Jules Verne'nin bu kitabı gerçekten muhteşem... 19. yy dan bir selam almak isterseniz, tavsiye ederim...

Serdar Poirot 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Usta yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Phileas Fogg, saat gibi dakik bir adamdır ve kurallarına uymadığı için uşağını kovar. Yeni uşağın adı Paspartu'dur. Kulüpteki arkadaşları ile iddiaya giren Fogg 80 günde dünya turu yapabileceğini söyler. İşin içinde 20000 sterlin vardır. Paspartu ile yola koyulur. Bu arada müfettiş Fix, İngiliz bankasını soyanın Fogg olduğunu düşündüğü için onu takip etmektedir. Acaba Fogg gerçekten söylediği süre içinde dediğini yapabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Zeynep 
23 Şub 20:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocukken, macerayı bu kitapla Jules Verne'den öğrendim. Kitap okumayı bana sevdirme konusunda bu macera kitabının rolü büyüktür. Dost gibi görünen kişilerin düşman olabileceğini de bu kitapla öğrendim.

4 /

Kitaptan 7 Alıntı

Aysel 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Vist, konuşulmadan oynanan bir kâğıt oyunu olduğundan onun yaradılışına uygundu..."

Seksen Günde Devri Alem, Jules VerneSeksen Günde Devri Alem, Jules Verne
Melih Karaman 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bu konuda haklısınız. Fransız mısınız?"
"Evet, Parisli."
"Öyleyse şaklabanlık yapmayı iyi bilirsiniz?"
"Aslında," diye cevap verdi bu sözleri milliyetine hakaret olarak algılayan Passepartout,
"Biz Fransızlar da en az siz Amerikalılar kadar iyi şaklabanlık yaparız!"

Seksen Günde Devri Alem, Jules Verne (Sayfa 177 - Kırmızı Kedi Klasikler)Seksen Günde Devri Alem, Jules Verne (Sayfa 177 - Kırmızı Kedi Klasikler)
Melih Karaman 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İşte böylece Phileas Fogg tutuştuğu bahsi kazanmış oldu. Dünya etrafındaki seyahatini 80 günde tamamladı! Her türlü iletişim araçlarını kullandı: yolcu gemileri, trenler, arabalar, tekneler, yatlar, tahtırevanlar, hatta filler... ve beyimiz bütün bu heyacanlı yolculuk sırasında soğukkanlılığını ve dakikliğini bir an olsun yitirmemeyi başarmıştı.
Peki ya sonuçta? Bu yolculuk ona ne kazandırmıştı? Yanında kar kalan neydi?
Hiç bir şey mi? Varsın hiçbir şey kazanmasındı, neticede onu dünyanın en mutlu erkeği yapan - her ne kadar inanması güç olsa da - harika bir kadınla tanışmıştı! Hem zaten , sırf bunun için bile, bir devri alem yapmaya değmez miydi?

Seksen Günde Devri Alem, Jules Verne (Sayfa 290 - Kırmızı Kedi Klasikler)Seksen Günde Devri Alem, Jules Verne (Sayfa 290 - Kırmızı Kedi Klasikler)
Büşra Ekmen 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peki ya sonuçta? Bu yolculuk ona ne kazandırmıştı? Yanında kar kalan neydi?
Hiç bir şey mi? Varsın hiçbir şey kazanmasındı, neticede onu dünyanın en mutlu erkeği yapan - her ne kadar inanması güç olsa da - harika bir kadınla tanışmıştı! Hem zaten , sırf bunun için bile, bir devri alem yapmaya değmez miydi?

Seksen Günde Devri Alem, Jules VerneSeksen Günde Devri Alem, Jules Verne

Kitapla ilgili 1 Haber