Seksen Günde Devri Alem

8,2/10  (325 Oy) · 
2.196 okunma  · 
241 beğeni  · 
5.157 gösterim
Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Bilim Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetini ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de hava yolu kullanmaksızın, önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmaksızın.

Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı eşliğinde koyulur.Ama türlü zorluklarla karşılaşacak,Yolculukları sırasında değişik ülkelere uğrayacak, kimi zaman fil sırtında, kimi zaman tren ya da gemiyle yolculuk edeceklerdir. İddia sonucu giriştikleri bu yolculuk zaman zaman da heyecan dolu bir kaçışa dönüşecektir. Böyleliklede 80 günde bu yolculuğu bitirmiştir. Fakat bitiremediğini sanarak evde durmuştur. Ama sonra saat farkını anlayıp zenginliğine zenginlik katmıştır.

Seksen Günde Devr-i Âlem, dünyada okunma rekoru kırmış bir kitaptır. Kitabın diğer adı 80 Günlük Dünya Gezisidir.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  378
 • ISBN:
  9789752731752
 • Orijinal Adı:
  Le tour du monde en quatrevingts jours
 • Çeviri:
  Pınar Güzelyürek
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kerim Özbekler 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

80 Günde Devri Alem isimli kitabı gençliğimde okumuştum, unutmadığım kadarı ile ile adamcağız dünyayı 80 günde dolaşabilmek için günleri koşturmaca içinde geçiyordu. Bazı vapurlara son anda yetiştiğini yazıyordu, bunun gibi tamamen tesadüflere bağlı olarak dünyayı 80 günde gezebilmişti. Kitabı bitirdikten sonra ''Ben bu adamın yerinde olsam, bu kadar zorluğa asla katlanmam.'' diye düşündüğümü çok iyi hatırlıyorum. O zamanlar için bu çok büyük bir macera idi bana göre, bu gün bile bana ''Dünyayı 80 günde dolaş, sana şu kadar para verelim.'' deseler inanın yerimden bile kıpırdamam. Çekilecek kahır değil...

Melih Karaman 
 26 Mar 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı birçoğumuz az çok biliyordur. Kitabı okumayanların da filmini seyrettiğini düşünüyorum.

Kitabı okuduktan sonra filmini seyrettim. Filmde sadece karakter isimleri ve ana kurgu kitapla aynı, Kitaptaki bir çok olaya filmde yer verilmemiş. Türklere, Osmanlıya hakaret saydığım bir sahnede mevcut.
Tüm bunlardan sonra kitabına sadık kalmayan bir filmin nasıl sonuç aldığını merak ederek küçük bir araştırma yaptım, sonucunda ise
-Tarihin en zarara uğramış filmi.
bilgisine ulaştım.

Kitabı çok beğendim, yararlı bilgilerle dolu özellikle coğrafya.. Tam metin okumanızı tavsiye ederim...

MerveG 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 10/10 puan

Klasikler, eski olduğu için değil; geçen zamana rağmen değerinden bir şey kaybetmemiş, aşılamamış olduğu için klasiktir.
Jules Verne'nin bu kitabı gerçekten muhteşem... 19. yy dan bir selam almak isterseniz, tavsiye ederim...

Serdar Poirot 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Usta yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. Phileas Fogg, saat gibi dakik bir adamdır ve kurallarına uymadığı için uşağını kovar. Yeni uşağın adı Paspartu'dur. Kulüpteki arkadaşları ile iddiaya giren Fogg 80 günde dünya turu yapabileceğini söyler. İşin içinde 20000 sterlin vardır. Paspartu ile yola koyulur. Bu arada müfettiş Fix, İngiliz bankasını soyanın Fogg olduğunu düşündüğü için onu takip etmektedir. Acaba Fogg gerçekten söylediği süre içinde dediğini yapabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Zeynep 
23 Şub 20:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocukken, macerayı bu kitapla Jules Verne'den öğrendim. Kitap okumayı bana sevdirme konusunda bu macera kitabının rolü büyüktür. Dost gibi görünen kişilerin düşman olabileceğini de bu kitapla öğrendim.

Çok bilinen, okunan bir kitap 80 Günde Devri Alem. Okunduğu kadar da var. Çılgın bir maceraya atılıyorsunuz ilk sayfalardan ve heyecanla 80 gün oldu mu olmadı mı onu hesaplamaya çalışıyorsunuz. Karakterler pek sevimli. Hindistan’dan geçtikleri zaman gerçekten aralarında olmak istedim. Yine çocuk kitabı olarak anılan ama her yaşta okunabilecek bir Jules Verne kitabı. ^^

İsmail Altun 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Açıkçası güzel bir konu güzelde bir kitap ama ilk defa film sanatı kitaptan daha çok renklendirip önümüze sunmuş bu konuyu Frank Coraci yönetmenliğinde Jackie Chan oyunculuğu ile daha zengin bir şölen olmuş bir kitap sever olarak bu gözlemimi bağışlayın ama maalesef öyle ama kitabı da harkulade bir eser Keyifle okumalısınız Türkiye ...

Şule Yıldırım 
26 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabı okuyunca hiç bir şeyin imkansız olmadığı düşünüyorsunuz.Ve kitap bunu okuyucu hiç sıkmadan anlatıyor...Kitabı okumaya başladığımda önce bende başarısız olur demiştim ama kitabın sonu beni fazlasıyla şaşırttı.Umarım okuyan herkesi benim gibi şaşırtır

Can Murat Demir 
03 Oca 09:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hem yetişkinlere hem de çocuklara göre yazılmış harika bir gezinti metni. Jules Verne bu işi gerçekten iyi biliyor, sanırım bu kitabı aya yolculuktan hemen sonra okumuştum, çok da beğenmiştim. Önerilir.

Bengisu AKDOĞAN 
17 Şub 22:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Çok bilindiği ve ünlü olduğu kadar da var. Karakterleri çok sevimli yaşadıkları olaylarla harika işler çıkarıyorlar.Kitabın başından sonuna kadar 80 güne tamamlayıp tamamlanmadığına bakıyorsunuz.

3 /

Kitaptan 6 Alıntı

Aysel 
30 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Vist, konuşulmadan oynanan bir kâğıt oyunu olduğundan onun yaradılışına uygundu..."

Seksen Günde Devri Alem, Jules VerneSeksen Günde Devri Alem, Jules Verne
Melih Karaman 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bu konuda haklısınız. Fransız mısınız?"
"Evet, Parisli."
"Öyleyse şaklabanlık yapmayı iyi bilirsiniz?"
"Aslında," diye cevap verdi bu sözleri milliyetine hakaret olarak algılayan Passepartout,
"Biz Fransızlar da en az siz Amerikalılar kadar iyi şaklabanlık yaparız!"

Seksen Günde Devri Alem, Jules Verne (Sayfa 177 - Kırmızı Kedi Klasikler)Seksen Günde Devri Alem, Jules Verne (Sayfa 177 - Kırmızı Kedi Klasikler)
Melih Karaman 
 24 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İşte böylece Phileas Fogg tutuştuğu bahsi kazanmış oldu. Dünya etrafındaki seyahatini 80 günde tamamladı! Her türlü iletişim araçlarını kullandı: yolcu gemileri, trenler, arabalar, tekneler, yatlar, tahtırevanlar, hatta filler... ve beyimiz bütün bu heyacanlı yolculuk sırasında soğukkanlılığını ve dakikliğini bir an olsun yitirmemeyi başarmıştı.
Peki ya sonuçta? Bu yolculuk ona ne kazandırmıştı? Yanında kar kalan neydi?
Hiç bir şey mi? Varsın hiçbir şey kazanmasındı, neticede onu dünyanın en mutlu erkeği yapan - her ne kadar inanması güç olsa da - harika bir kadınla tanışmıştı! Hem zaten , sırf bunun için bile, bir devri alem yapmaya değmez miydi?

Seksen Günde Devri Alem, Jules Verne (Sayfa 290 - Kırmızı Kedi Klasikler)Seksen Günde Devri Alem, Jules Verne (Sayfa 290 - Kırmızı Kedi Klasikler)

Kitapla ilgili 1 Haber