Sessiz Kalma!

7,7/10  (22 Oy) · 
35 okunma  · 
17 beğeni  · 
757 gösterim
#1 New York Times, Çoksatanı
#1 Amazon, Çoksatanı
#1 Indie, Çoksatanı
Barnes & Nobels, Çoksatanı
Entertainment Weekly, 2017’nin En Çok Beklenen Kitabı
Teen Vouge, 2017’nin En İyi Genç Yetişkin Kitabı
#3 Indie, Next List Seçkisi
Amazon, Ayın Kitabı (Mart 2017)
ibooks Ayın Kitabı (Şubat 2017)
Bookseller, Ayın Kitabı
Time Dergisi, En İyi Yeni Kitap
Publishers Weekly, Haftanın Kitabı Seçkisi
On altı yaşındaki Starr Carter iki dünya arasında yaşıyordu: Ailesiyle yaşadığı fakir mahalle ve okuduğu banliyö lisesi. En yakın çocukluk arkadaşı Khalil’in bir polis tarafından vurulduğuna şahit olduğunda, bu iki dünya arasındaki hassas dengesi bozulmaya başlamıştı çünkü Khalil herhangi bir tehdit oluşturmuyordu.

Çok geçmeden, Khalil’in ölümü manşet olmuştu. Bazıları ona gangster diyor, bazıları ise onu uyuşturucu satıcısı bir çete üyesi olarak bile betimliyordu. Starr’ın okuldaki en yakın arkadaşı, Khalil’in bunu hak etmiş olabileceğini bile düşünüyordu. Polislerin bu olayla çok ilgilenmediği anlaşıldığında ise bunu protesto edenler sokaklara dökülüp Starr’ın mahallesini âdeta bir savaş alanına dönüştürdü. Herkesin bilmek istediği tek bir şey vardı: O gece ne olmuştu? Bunun yanıtını verebilecek tek kişi de Starr’dı.

Fakat Starr’ın söyleyecekleri ya da söyleyemedikleri adalet için verdiği bu savaşta kendi hayatını bile tehlikeye atabilirdi.

Angie Thomas’ın, sıradan bir kızın kendini sıradışı bir durumda bulması hakkındaki bu ilk romanı, ırkçılık ve polis şiddetini;
zeki, yürekli ve geri adım atmayan bir dürüstlükle anlatıyor.

“Sessiz Kalma! çarpıcı bir ilk roman.”

– The Guardian

“Nefret sadece gündemimizde değil aynı zamanda evrensel de bir konu. Starr’ın eşsiz sesi kadar önemli meseleler olan kültür, toplum ve kadınlığın da altını çiziyor.”

– Entertainment Weekly

“Bu kitapta kolayca ulaşabildiğiniz cevaplar yok. Fakat roman tam da bu sebepten dolayı inanılmaz. Bitirdikten çok uzun bir süre sonra bile sizi düşündürtecek ve sayfalarının arasında bulduklarınızı başkalarıyla konuşma isteğinizi alevlendirecek.”

– Barnes & Noble Teen

“100.000’den fazla satan Sessiz Kalma!, yayımcılık dünyasında bir fenomen. Herkesin okuması gerekiyor.”

– Teen Vogue

“Starr’ın sesi daha ilk sayfadan okurun dikkatini kendine çekiyor… Thomas’ın hikâyesi, kalpleri kırsa da, ergen bir kızı, sevgi dolu ailesini ve neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenmeye çabalamasının gücünü gözler önüne seriyor.”

– Publishers Weekly, starred review

“Starr’ın doğal sesi üzerinden aktarılan muntazam ama güçlü hikâyesi, özenle yaratılmış karakterleri ve karmaşık, gerçekçi ilişkiler sayesinde bu roman, okurların Starr için tezahürat etmesini sağlayacak. Bu hikâye gerekli. Bu hikâye önemli.”

– Kirkus Reviews, starred review

“Thomas’ın bu ilk romanı, toplumun bağlarını, etiğini, adalet anlayışını ve ahlakını sorguluyor. Starr’ın sesiyle hayata getirilmiş bu hikâye, iki çarpışan dünyanın katmanlarını inceliyor. Tartışılmaz bir şekilde önemli bir kitap ve bir o kadar da geniş bir okur kitlesine ihtiyacı var.”

– Booklist, starred review

"Angie Thomas'tan, dönemimizin klasikleri arasına girecek, çarpıcı, muhteşem ve kalpleri kıracak bir roman.”

– John Green, Aynı Yıldızın Altında'nın çoksatan yazarı

“Bu roman üzücü bir şekilde günümüzü yansıtmakta ve bir değişimin gerçekleşmesi gerektiğini yüzümüze tokat gibi vurmakta. Adalet için verilen bu savaşa sırtınızı dönmeyin. Starr'ın yanında durun."

– Adam Silvera, Az Biraz Mutlu romanının New York Times çoksatan yazarı

“Yazar bu ilk romanında, belki de genç edebiyatta son on yılın en kuvvetli karakterlerinden birini yaratmış.”

– Shelf Awareness, starred review

“Sessiz Kalma! Bir baş yapıt.”

– The Huffington Post

“Korkusuz bir şekilde dürüst ve kalpleri kıracak kadar insani bir hikâye. Herkes bu kitabı okumalı.”

– Becky AlbertalliI, Simon vs. the Homo Sapiens Agenda’nın ödüllü yazarı

“Polis şiddeti ve ayrımcılığa karşı savaşımız devam etmekte olduğundan Sessiz Kalma!, ihtiyacımız olan edebi tokadı atıyor. İnanılmaz sürükleyici!”

– Jason Reynolds, çoksatan All American Boys’un eşyazarı
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2017
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786059585613
 • Orijinal Adı:
  The Hate U Give
 • Çeviri:
  Boran Evren
 • Yayınevi:
  Yabancı Yayınları
 • Kitabın Türü:
busunkitapligi 
 29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 2/10 puan

Bu ay okuduğum tüm kitaplar güzel, yaşasın demek gibi bir hata yapıp kendime nazar değdirdiğimin bir kanıtıdır Sessiz Kalma. Gerçek bir hayal kırıklığı içinde birkaç gün bekledim bu yorum için.

Ne söylemem gerektiğini gerçekten ama gerçekten kestiremiyorum.

Öncelikle şu konuda anlaşalım: Ben küfürden nefret ederim, tiksinirim, huylanırım, küfür karşımdaki insandan soğumama sebep olur. Ciddi anlamda. Eğer siz bundan rahatsız olmuyorsanız ve diğer şeyleri de görmezden gelebilecekseniz, belki de kitabı seversiniz. Ama ben görmezden gelemiyorum, gelmeyeceğim. İnsanlar kendini küfürle ifade etmek zorunda değil. Argoyu ve hakareti bir nebze anlamaya çalışıyorum, hadi öfkeliyken kendini kontrol edemeyen karakterler olsun diyorum vs. Ama bir kitapta küfretmeyen hiç kimse yoksa? Yemezler yazar hanım derim ben. Buna inanmıyorum ne yazık ki. Çevrenizin tamamı küfürbaz bile olsa küfretmeyen birileri olduğundan eminim. Ah, mesela kitap okuyan insanlar falan? Anlayacağınız bu konu beni aşırı rahatsız etti ve hala sinirliyim kitaptaki küfürlere. Her küfrü yok saymaya çalıştım, ürperdim vs. Ne korkunç kelimeler!

Buna kızmamın bir sebebi de karakterin yaşıydı. 16 yaşındaki karakterimiz, bu hali ve çevresiyle nasıl bir örnek teşkil ediyor? Ben bunu anlayamıyorum, kültürel fark olarak da saymıyorum. Kitapta zaten bir küfür kumbarası vardı, küfreden içine para koyup buna maruz bırakılan en küçük aile üyesine para kazandırıyordu. Madem küfrün yanlış ve zararlı olduğunu biliyordun ey yazar, neden karakterin 16 yaşında? Yahut madem önemsizdi o zaman neden sadece 16 yaşından küçükler için zararlı görüyorsun? Ehliyet mi sandın bu işi anlamadım ki, kelimelerin gücünü ne hakla küçümsersin?

Bu konuyu affedemiyorum, evet. Bunun yanında çocuk eğitimine komple aykırı gördüğüm bir kitap zaten bu. Başlıca sevmeme sebebim bu olabilir. Benim bir çocuğum olsaydı, 16 yaşında mesela, onun kendiyle yaşıt bu kızı okumasını istemezdim. Mesela Starr çok tutarsız bir karakterdi. Nasıl desem, yazar ve kahraman anlatıcı arasında fark olduğunu hissettirecek o ince çizgi kızımızda yoktu. Ben sürekli yazarın bir şeyleri dayatmaya çalışan zihnini okumuş gibi hissettim ve okuduğum karakteri 16 yaşında biriyle, özgürlük ve eşitlik yandaşı bir gençle, adaletsizliğe karşı çaresizlik hisseden bir çocukla bağdaştıramadım.

Zaten esas meselenin işlendiğini düşünmüyorum. Ortada bir konu var, o konu kapağın arkasına yazılmasa da hep var. İnsanlar, din, dil ve ırk gözetmeksizin eşit görülmüyor. Tesadüf ki siyahi haklarını yansıtmak için kitap yazan bir kadının dinlere alttan alttan giydirmesi, özellikle Müslümanlara laf atması da bir hayli düşündürücü. Bence yazar, öncelikle neyi savunduğunu bir irdelemeliymiş. Hoş, ortada bir savunma yoktu.

En objektif ifadeyle şunu söyleyebilirim: Kitap dışlanmış ve köhne bir mahallede yaşayan bir grup siyahinin, o mahalle içindeki davranışları, yaşadıkları ve bu değiştirilemez tutumun onları getirdiği noktayı olduğu gibi yansıtıyor. Ama tabii bu yazarın bakış açısı. Yani demek istediğim o mahalleyi bilmiyorum, orada yaşayan insanların hayatına dair en ufak bir bilgim yok ve bana gerçekçi gelmeyen yönleri olduğu için bu yansıtılanın bazı yönlerden gerçekçi olduğunu düşünmesem de bilmediğim bir kültür hakkında yorum yapmak istemiyorum. Sadece vermek istediği ortamı hissedemedim diyeyim ben.

Verilen tek mesaj düşündürmek olabilir, umuyorum ki amaç bu olsun. Ama tavsiye ediyor muyum? Asla, katiyen. Gidip Bülbülü Öldürmek okuyalım bence arkadaşlar. Zaten bu kitaptan sonra bu mesele üzerine yazılmış kitaplara ağırlık vermeye karar verdim, çünkü kalben inandığım bir takım şeyler var ve bu kitaptaki gibi olmadığını görebileceğimi düşünüyorum. (Gördüğümde eminim bundan bahsederim.)

Bu arada komple berbat mıydı kitap? Hiç mi güzel bir şey yoktu? Hiç diyemem, bozuk saat misali arada doğru noktalara temas ettiğini düşünüyorum ama bunu veriş şekli yanlış olduktan sonra bir anlamı kalmadı gözümde ne yazık ki. Eminim kitabı seven kişiler de vardır, onların yorumuna da bakın derim mutlaka.

Toparlayacak olursam, esas konu itibariyle bir amacı olan, bunu yansıtamadığını düşündüğüm, küçücük çocukların ve koca yetişkinlerin hunharca küfrettiği, bolca cinsellik bahsinin geçtiği -ki bunlar seviyesiz şeylerdi benim için- korkunç bir çeviri ve redaksiyona sahip olan bu kitabı sevmedim, tavsiye etmiyorum.

Şevvâl Akkaya 
24 Oca 15:31 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

**Sessiz Kalma**

**Alıntı**

"Sessiz kalmaman gereken durumlarda sesini çıkarmayacaksan sesinin olmasının ne faydası var ?"

Selin 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 4/10 puan

Sessiz Kalma, Starr adındaki on altı yaşındaki bir kızın çocukluk arkadaşlarından birinin ölümüne şahit olmasıyla başlıyor. Hikaye daha sonra çeşitli yönlerde şekillense de çoğunlukla (keşke şu eğik yazı instagramda olsaydı.) Starr'ın bu durumla baş etmeye çalışmasını ve olayın tek görgü tanığı olarak arkadaşına hak ettiği adaleti sağlamak için yaptıklarını anlatıyor.

Kitabı almadan önce konu dışında bilmeniz gerekenler;

1¬ Yazar, ırkçılığın yanlış bir şey olduğunu anlatmaya çalışıyor.
2¬ Yazar, ırkçılığın yanlış bir şey olduğunu anlatmaya çalıştığı kitabında ırkçılık yapmış.
3¬ Yazar, düşüncelerini okuyucuya birebir geçirmek için "çok" çalışmış.
4¬ Kitabı okuyabilmek için ilk önce sadece yazarın düşünceleri ile dolu yüz elli - iki yüz sayfayı okumanız gerek.

Kitaplarda okuduğunuz karakterlerin hangi ırktan, ülkeden, etnik kökenden olduğu fark yapmaz. Bunları kitapta bize vermelerinin tek sebebi okurken aklımızda belli figürlerin oluşması ama Sessiz Kalma için durum böyle değil. Bu kitapta rengin o kadar önemli ki karakterlerin renginin siyah olduğunu hiç unutmaman için her sayfada buna bir gönderme var. Bundan öte kitapta klasik bir zenci betimlemesi var; sürekli küfür eden, yanlarında sürekli silah taşıyan, aralarında her an kavga çıkması muhtemel ve birbirlerine nefret dolu insanlar. Biraz önce saydığım şeyler renginle ilgili değil, yaşadığın yer ile ilgilidir. Silahsız gezmeyen kişiler sadece zenciler değil. Kötü ortamlarda büyümüş hemen hemen herkes bu durumda. Ayrıca kitap sözüm ona konuşma dili ile yazılmış ve bu olay bence "Zenciler sadece kenar mahalle ağzıyla konuşurlar." gibi bir düşünceyi tetikleme potansiyeline sahip. Kitabı okuduğum süre boyunca sürekli "Bu cümle ırkçı mı yoksa bana mı öyle geldi?" diye düşünüp durdum. Irkçı olan kitap mıydı? Yoksa ben miydim?..

Kanımca yazarımız Angie hanımefendiler, düşüncelerini kitaba nasıl yedireceğini bilememiş çünkü kitabı okurken yazarın size geçirmeye çalıştığı şeyleri çok net anlıyorsunuz ve söylememe izin verin; bu çok rahatsız edici. Yazar bu ırkçılık çizgisini bozmamak için elinden gelen her şeyi yapmış öyleki ana karakterimiz Starr kitapta orta kahverengi tonlarında bir birey olarak betimleniyor. Bir de kitabın kapağına ve lanse edilişine bakın. O kız orta kahverengi değil arkadaş. Birine kitabında a diyosan o kişi benim için a'dır. Onu b diye göstermeye çalışmak niye?

Yine biricik yazarımız bütün kitabı konuşma dilinde yazmaya karar vermiş. Bu da başka bir sorun çünkü sen bütün kitabı konuşma dilinde yazamazsın ama bunun ötesinde çeviri kocaman bir sorundu. Kitapta "yapmıycam etmiycem" şeklinde yazan kelimeler vardı. Orijinal diline bakıyorum kelime normal yazılmış, kitaba dönüyorum cümlenin başı ile sonu belli değil. Kitabı okurken arkadaşım bana "Kitabın Türkçe'sini anlamadın İngilizce mi okuyorsun?" dedi. Bunun dışında kitap küfürlerle dolu ve sanırım çevirmen beyefendi yazacak düzgün bir şey bulamadığı için kitapta "amk" şeklinde bir ifadeye yer vermiş. Dünyanın en saçma şeyi değil mi? Ne kadar sinir olduğumu anlatamam. Gerçekten hangisi daha büyük bir sorun çözemedim. Yazarın dili mi çevirmenin kitabı çevirememesi mi?

Sessiz Kalma'yı elimden geldiğince iki dilde de okumaya çalıştım. Bu yüzden mi bilmiyorum ama kitap aşırı uzundu. Hani ana karakter hariç diğer karakterlerin hikayesinin de anlatılması güzel ama bir ara ana konudan sapıp çok başka yerlere gittik ve açıkçası bunların hepsine gerek var mıydı bilmiyorum.

Bakın, kitabın konusu güzeldi, birinin bir şekilde harekete geçmek isteyip bu konuyu işlemesi güzeldi. Hatta kitaptaki bütün olumsuz şeyleri çıkardığımızda bile - ki bu neredeyse kitabın tamamı oluyor- geriye kalan elle tutulur bir kısım vardı. Yazar kendi düşüncelerini kitaba yama yaptıktan sonra geriye yazacak bir şey kalmadığında için kitabı yazmaya karar vermiş ve dürüst olacağım kitap bazında yazılan yerlerin çoğu güzeldi ama o kadar çok hata var ki bu güzel yerlere odaklanamadım bile. Potansiyeli olan bir kitabı böyle kötü bir şekilde görmek benim için çok üzücü bir deneyim oldu.

Sonuç olarak yoruma ne kadar geçirdim bilmiyorum ama bu kitapla ilgili duygularım karışık. Keşke biri şu kitaba retelling yapsa da güzel bir şey okusak. Yorumlarınızı bekliyorum ve buraya kadar okuyan herkese teşekkürler.

İsmail Cantürk 
Dün 17:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

BU KİTABA GERÇEKTEN BAYILDIM!
Yazarın diliyle başlamak istiyorum. Çevirisi yüzünden sinirlensem de orjinal diliyle birlikte okuyunca sorun etmedim. Yazar, genç-yetişkin kategorisinde mükemmel bir kitap yazmış. Gençlerin de sıkılmadan okuyabilmesi için güncel konularla, günlük yazım dilleriyle kitabı akıcı bir şekilde kaleme almış.
O olaydan sonra sosyal medyada yapılan iddialar gerçekten iğrençti. Bir insanı sırf 'siyahi' diye onu aşağılamak, ona suç atmak, onunla ilgi yalan haberler söylemek..NEDEN?! Khalil siyahi olduğu için direkt ona çete üyesi, uyuşturu satıcısı gibi iftiralar atıyorlar. Siyahi olduğu için "salla gitsin!" kafasında suç üstüne suç atıyorlar. Polisin haklı olduğunu savunanlar da var, haksız olduğunu savunanlar da. Starr, o olaydan sonra psikolojik travma yaşıyor. Starr, olaya şahit olan tek kişi. Bu yüzden üstüne çok baskı uygulanıyor. Starr'ın ne yaptığını kitap boyunca okuyoruz.
Thomas, bizlere yeni bir bakış açısı sunuyor. Toplumun değişen dinamiklerine yaklaşarak onları bizlere gösteriyor ve yaşanılan olayların toplum üzerindeki anlık tepkimesine şahit oluyoruz. Edebiyatın şahitlik rolünü çok iyi üstlenen bir yapıda kurduğu romanıyla, siyahi insanların yaşadıklarına bir kez daha günümüz olayları üzerinden bakıyoruz.

Yağmur 
29 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Spoi içerebilir.Kitabımız olay,olaydan beş hafta sonra,olaydan sekiz hafta sonra,olaydan onhafta son,ve olaydan on üç hafta sonra(Jürinin Kararı) olmak üzere 5 bölümden oluşuyor.Ana karakterimiz on altı yaşındaki Star ve en yakın çocukluk arkadaşı Khalil’in bir polis tarafından öldürülmesi ile hayatının dengesi bozulur.Çok geçmeden,bu ölüm manşet olur ve herkes ölen çocuk için ya gangster ya uyuşturucu satıcısı ya da çete üyesi olarak nitelendirerek betimlemeye başlarlar.Polis bu olayla çok ilgilenmeyince protesto edenler Star’ın mahallesini savaş haline getirirler.O gece ne olduğunu herkes merak ediyordur ve bunun cevabını Star verecektir.Sürükleyici ve akıcı bir anlatım var.Keyifli okumalar.

Sinem Çavdar 
01 Şub 21:56 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok güzel bir konuya ırkçılığa değinen bir kitaptı biraz uzun ne kadar da sıkıcı bulsam da kitabı genel olarak beğendim karakterler zorlama değildi, verdiği mesajlar ve alıntıları çok güzeldi.

Simge Demir 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Kitap kısaca, sadece siyahi olduğu için polis tarafından oldurulen arkadaşının ölümüne tanık olan Star'in yaşadıklarını anlatıyor. Tanık olarak yaşadığı süreci, bu süreçteki düşüncelerini, bir arkadaşı kaybetmenin acisini okuyoruz.

Kitap genel olarak siyahilere yapilan haksızlıklara ve dünyanın ne kadar adaletsiz olduğuna deginmis bu çok guzel bir mesaj ama yazarın dilini çok yavaş buldum. Bu da kitabi okurken yer yer sıkılmama neden oldu. Fazla uzatılmış, kitabı ana konudan uzaklaştıran bölümler vardı. Ayrıca kitabin içerisinde fazla bir aksiyon olmaması da kitabi çok monotonlastirmis.

Kitabi okumanizi tavsiye ederim içerisinde çok güzel bir mesaj olduğunu düşünüyorum fakat bu kitabi okumaya başlarken bir oturuşta okuyamayacaginizi da unutmayın. Uzun uzun vakit ayiribileceginiz bir donemde okursaniz çok keyif alırsınız.

Zuzu 
24 Oca 21:24 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 6/10 puan

Her şey mükemmeldi de neden düşünüyom napıyon diye çevrilir ki...O kadar çok elimden bırakıp geri aldım ki ama bunlara rağmen yine de mükemmeldi Star Amara sen gerçekten cesursun.

Konusu bakımından çok fazla ilgimi çekti.Çünkü ırkçılık vardı ve buna karşı gelen kişiler.Ana karakterlerimi sevdim.Kitabın ilk sayfalarında okumak istememiş olsam bile.Aslında gerçekten etkileyen bir kitaptı.Değişik konulu bir kitap isterseniz,okumanızı öneririm

Kitaptan 22 Alıntı

Sessiz kalmaman gereken durumlarda sesini çıkarmayacaksan sesinin olmasının ne faydası var ?

Sessiz Kalma!, Angie ThomasSessiz Kalma!, Angie Thomas
Fadim Nur 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'Irk birbirimizden koparana, din bizi ayrıştırana, politika bizi bölene, para bizi sınıflandırana kadar hepimiz insandık.'

Sessiz Kalma!, Angie ThomasSessiz Kalma!, Angie Thomas
Fadim Nur 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'Unutmak diye bir şey yok. Umursamamak var. Eğer umursamamayı öğrendiysen başardın demektir.'

Sessiz Kalma!, Angie ThomasSessiz Kalma!, Angie Thomas
Fadim Nur 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Sessiz kalmaman gereken durumlarda sesini çıkarmayacaksan, SESİNİN olmasının faydası ne?"

Sessiz Kalma!, Angie ThomasSessiz Kalma!, Angie Thomas
Fadim Nur 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

'Bir insanın suskunluğunu anlamayan, onun konuşmasından da bir şey anlamaz.'

Sessiz Kalma!, Angie ThomasSessiz Kalma!, Angie Thomas
Simge Demir 
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Vedalar en çok veda edilen sizden önce gittiyse can yakar.

Sessiz Kalma!, Angie Thomas (Sayfa 62 - Starr)Sessiz Kalma!, Angie Thomas (Sayfa 62 - Starr)
busunkitapligi 
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

Tekrar tekrar aynı şeyi görmüştüm. Siyahi biri sadece siyahi olduğu için öldürülüyor ve kıyamet kopuyordu.

Sessiz Kalma!, Angie Thomas (Sayfa 37)Sessiz Kalma!, Angie Thomas (Sayfa 37)
Mine Alşan 
04 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir kişinin ne kadar kırılmış olduğunu görmek onu çıplak görmek gibidir."

Sessiz Kalma!, Angie Thomas (Sayfa 78 - Yabancı Yayınları)Sessiz Kalma!, Angie Thomas (Sayfa 78 - Yabancı Yayınları)
Simge Demir 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Cesur olmak korkmadığın anlamına gelmez Starr," dedi. "Korktuğun halde devam ettiğin anlamına gelir ve sen de bunu yapıyorsun."

Sessiz Kalma!, Angie Thomas (Yabanci yayinlari)Sessiz Kalma!, Angie Thomas (Yabanci yayinlari)
3 /