Son Devrin Din MazlumlarıNecip Fazıl Kısakürek

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.520
Gösterim
Adı:
Son Devrin Din Mazlumları
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
323
ISBN:
9789758180134
Kitabın türü:
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Bu eser, "Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar"dan sonra beklenmesi ve ona eklenmesi gereken bir bahsi çerçeveliyor. İman ve ideal uğrunda umumi mazlumluk davasının çok yakından, öz hayatımızdan, yakın tarihimizden ele alınması ve hususi planda gösterilmesi... Bu yakın tarih ve hususi plan, İttihat ve Terakki ile başlayan, Cumhuriyetle yerleştiğini gördüğümüz İslam nefretinin zeminini çizer ve o zemin üzerinde en kuduz zulüm kılıciyle düşürülen masum başların hikayelerini anlatır.
Son Devrin Son Din Mazlumları olmasını o kadar çok dilerdim ki...

Necip Fazıl kitaba başlarken önsözünde Allah'tan, mazlumluğumuza nihayet verecek sabahın nurlu şafağını diliyoruz beyanında bulunmuş kitap yazılmasından yıllar geçmesine rağmen yine aynı duaya amin diyoruz.

Son devrin mazlumları günümüzde hikayeleri,acıları katlanarak artıyor.İşin özü firavunlar on misliyli üstümüze gelirken biz birer Musa değiliz...

Kitapta anlatılanlar Necip Fazılın kalemiyle okumak büyük lütuf...Kitapta ele alınan noktaları çoğu tarih kitabında bulamazsınız.Yerli eleştirileri,şaibeli olayları belgelerle ortaya koymuş gerçekleri anlatmış,üstad olduğunu bir kere daha kanıtlamış.Kitabın üslubu çok akıcı isterseniz iki günde biter ama yine okursunuz çünkü her daim öğütler alınabilecek bir kitap.

Ciddiyetle tavsiye ederken şunu da demeden geçemiycem eğer üstad yaşasaydı bu kitabin üzerine Son Devrin Din Mazlumları beşinci cilt diye daha fazla kalınlıkta kitap yazardı.Biz o kitapta olurmuyduk diye sorarsanız susarım ama mazlumun arkasındaki ses olabilmek için Allah için dinim için bir ömrümü canımı ortaya koymaktan çekinmem diyebilirim.Çünkü ateş düştüğü yerden önce bizi yakıyor.Günümüz mazlumlarını görünce ciğerim yerinden cikacak gibi oluyor taa ki Allah'ı hatırlayana kadar...

Çünkü öyle bi zamandayız ki firavun gelse mazlum olur.

Rabbimden mazlumluğumuza nihayet verecek sabahın nurlu şafağını diliyoruz...

Selâmetle...
Kutlu bir mücadelenin kahramanı olmak büyük fedekarlıklar gerektirir, ve bu mücadele uğruna bedeller ödenir. bunun en doruk noktasını ölümde, idamda ve nihayet şehitlikte görürüz..

Benzer kitaplar

Kimileri inanır, kimileri inanmaz bu yazılanlara. Karalamak için yaşayanlar hep karalar bu insanları. Onların gerçekte yalnızca İslam için savaştığına inan kimse yolundan dönmez. İnanmayan zaten inanmaz. Onlar için yapılacak hiçbir şey yoktur.
Bu eser, "Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar" dan sonra beklenmesi ve ona eklenmesi gereken bir bahsi çerçeveliyor. İman ve ideal uğrunda umumi mazlumluk davasının çok yakından, öz hayatımızdan, yakın tarihimizden ele alınması ve hususi planda gösterilmesi... Bu yakın tarih ve hususi plan, İttihat ve Terakki ile başlayan, Cumhuriyetle yerleştiğini gördüğümüz İslam nefretinin zeminini çizer ve o zemin üzerinde en kuduz zulüm kılıciyle düşürülen masum başların hikayelerini anlatır.
Üstadın kaleminden muazzam bir ,tarihi inceleme kitabı , inkılap tarihi diye uydurulan modifiye tarih bilgilerinizi bir kenara bırakın da o devri , yaşayanların ağzından dinleyin , tarih dahi olsa o dönemde iktidarda kim varsa tarih onun ağzından yazılır onun lehine yazdırılır ve nesillere de öyle aktarılır , Erzurumlu Şalcı Bacıyı veya İskilipli Atıf Hoca yı daha tanımadıysanız hâlâ o kurmaca tarihin içinde seyir halindesiniz demektir .
Üstadın O keskin ve korkusuz dilinden bir vesile ile yararlandık Geçmiş ve günümüze yakın tarihde yanlış cereyan etmiş olayları derinlemesine anlatmış olayları yorumlarken tek ölçü olarak İSLAMI ele almıştır.
maalesef okudum.ove öve bitiremedikleri neci fazil i bana tanıtan kitaptır. şeyh sait i seyit rızayı sanki masummus gibi anlatan bir kitap.okuyun lütfen okuyup görün tanıyın
Necip Fazıl'ın, bir konferans edasıyla yazdığı, yer yer şiir okur gibi mazlumlardan bahsettiği kitabıdır. Kitabın ilk 100 sayfasında İslamiyet öncesindeki Din mazlumlarından (Hanif dini, Yahudiler, Hristiyan din alimleri vs.) sonraki sayfalarda Hz.Hasan (r.a) Hz.Hüseyin (r.a) dan başlayarak dört büyük imam ve tasavvuf erlerinin çektiği sıkıntıları okuyucuyu sıkmayacak bir dil ile anlatıyor. Okurken sıklıkla hüzünlü bir duygu eşlik ediyor insana, özellikle Kerbela olayında gözyaşlarıma hakim olamadım.
Kitap, kısa kısa bölümlerden oluşuyor...İsmiyle müsemma, her alandan tarih boyunca dini ve inandıkları için haksızlık ve zulme uğrayanların hikayeleri...Hatta bazılarını ölünce bile rahat bırakmamışlar...Sermayeleri olan ve baki hayata göre bir an hükmünde olmayan ömürlerini akıllıca feda ederek inandıklarına sımsıkı bağlandıklarını bekaya taşıyanların hikâyesi...Tabii Üstadın anlatımı da ayrı bir güzel, tavsiye etmeye gerek yok zaten bir bakayım deseniz hepsini okuyacaksınız...
“Son Devrin Din Mazlumları” dediği insanlar darağacını boylarken, 5 Ocak 1931 tarihli Hakimiyet-i Milliye gazetesinde yayımlanan konuşmasında: “...Eğer inkılâbın hassasiyetini temsil etmezsen, ters tarafı ile yirmi dakikada kesilen Kubilay’ın kafasından bıçağın sana yönelişini görebilirsin...
Bu sebeple softa ve mürtecilerin yeşil kanı kurutulmalıdır.” diyen Necip Fazıl’ın “mazlumlar” hakkında söz söyleme hakkı olabilir mi? Bu tartışılabilir.
Fakat bu topraklarda kadimden beri devam eden hukuk garabetlerini gündeme taşıması açısından “Son Devrin Din Mazlumları” kitabını, “mutlak okunması gereken” kitaplardan biri olarak görüyorum.
Kemalistler açısından bir tabu olan İstiklal Mahkemelerinin yargısız infaz ve idamları, "birçok noksanı, fazlası, çarpıtmaları olsa da" bu kitap sayesinde tartışmaya açılmış, hukuksuzlukla yüzleşme fırsatı doğmuştur.
İstanbul hakkında derlerdi ki: «— İyiliğin de kötülüğün de en ileri şekli İstanbul'dadır. İyi veya kötü, kim ne olmak dilerse İstanbul'a gelsin!»
Örf ve adet ölçüleri dururken kılığı kanunla biçilmiş ve mecburi kılınmış hangi millet var bu dünyada?...
Vatan bir anda yahudi havrasına dönmüş ve < her kafadan bir ses> ifadesiyle (kakafoni)'lerin en çıldırtıcısı hüküm sürmeye başlamıştır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Son Devrin Din Mazlumları
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
323
ISBN:
9789758180134
Kitabın türü:
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Bu eser, "Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar"dan sonra beklenmesi ve ona eklenmesi gereken bir bahsi çerçeveliyor. İman ve ideal uğrunda umumi mazlumluk davasının çok yakından, öz hayatımızdan, yakın tarihimizden ele alınması ve hususi planda gösterilmesi... Bu yakın tarih ve hususi plan, İttihat ve Terakki ile başlayan, Cumhuriyetle yerleştiğini gördüğümüz İslam nefretinin zeminini çizer ve o zemin üzerinde en kuduz zulüm kılıciyle düşürülen masum başların hikayelerini anlatır.

Kitabı okuyanlar 250 okur

  • Vera
  • Fatih
  • Ayfer
  • Aslihan kayhan
  • Kantaron çiçegi
  • Yusuf AŞIK
  • Engin Benli
  • Ömer ADIGÜZEL
  • Kundaktaki ermiş
  • Yücel Gökhan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.7
14-17 Yaş
%6.4
18-24 Yaş
%17.4
25-34 Yaş
%32.1
35-44 Yaş
%27.5
45-54 Yaş
%10.1
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.8
Erkek
%59.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%43.5 (30)
9
%18.8 (13)
8
%18.8 (13)
7
%5.8 (4)
6
%2.9 (2)
5
%0
4
%2.9 (2)
3
%0
2
%1.4 (1)
1
%5.8 (4)