Son Devrin Din Mazlumları

·
Okunma
·
Beğeni
·
4540
Gösterim
Adı:
Son Devrin Din Mazlumları
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
323
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758180134
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Bu eser, "Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar"dan sonra beklenmesi ve ona eklenmesi gereken bir bahsi çerçeveliyor. İman ve ideal uğrunda umumi mazlumluk davasının çok yakından, öz hayatımızdan, yakın tarihimizden ele alınması ve hususi planda gösterilmesi... Bu yakın tarih ve hususi plan, İttihat ve Terakki ile başlayan, Cumhuriyetle yerleştiğini gördüğümüz İslam nefretinin zeminini çizer ve o zemin üzerinde en kuduz zulüm kılıciyle düşürülen masum başların hikayelerini anlatır.
323 syf.
'Son Devrin Son Din Mazlumları'

olmasını o kadar çok dilerdim ki...

Necip Fazıl kitaba başlarken önsözün de

'Allah'tan, mazlumluğumuza nihayet verecek sabahın nurlu şafağını diliyoruz.'

beyanında bulunmuş kitap yazılmasından yıllar geçmesine rağmen yine aynı duaya 'amin' diyoruz.

Son devrin mazlumları günümüzde hikayeleri,acıları katlanarak artıyor.

İşin özü firavunlar on misliyli üstümüze gelirken biz birer Musa değiliz...

Kitapta anlatılanlar Necip Fazılın kalemiyle okumak büyük lütuf...
Kitapta ele alınan noktaları çoğu tarih kitabında bulamazsınız
.Yerli eleştirileri,şaibeli olayları belgelerle ortaya koymuş gerçekleri anlatmış, üstad olduğunu bir kere daha kanıtlamış.
Kitabın üslubu çok akıcı isterseniz iki günde biter ama yine okursunuz çünkü her daim öğütler alınabilecek bir kitap.

Ciddiyetle tavsiye ederken şunu da demeden geçemiycem eğer üstad yaşasaydı bu kitabin üzerine Son Devrin Din Mazlumları beşinci cilt diye daha fazla kalınlıkta kitap yazardı.

Biz o kitapta olurmuyduk diye sorarsanız susarım ama mazlumun arkasındaki ses olabilmek için Allah için dinim için bir ömrümü canımı ortaya koymaktan çekinmem diyebilirim.

Çünkü ateş düştüğü yerden önce bizi yakıyor.

Çünkü öyle bi zamandayız ki firavun gelse mazlum olur.

Rabbimden mazlumluğumuza nihayet verecek sabahın nurlu şafağını diliyoruz...

Selâmetle...
323 syf.
·2 günde·8/10
Abdülhamid Han Şeyh Said Şapka kurbanları İskilipli Atıf Hoca Menemen Dersim bölümlerinden çok etkilendim ve neden tarihimi büyüklerimizi okumadigimi sorguladim daha çok okumalı arastirmaliyiz
323 syf.
Kitapta ele alınan noktaları çoğu tarih kitabında bulamazsınız .Yerli eleştirileri,şaibeli olayları belgelerle ortaya koymuş gerçekleri anlatmış.Kitabın üslubu çok akıcı isterseniz iki günde biter ama yine okursunuz çünkü her daim öğütler alınabilecek bir kitap
Necip Fazıl kitabı sadece kendi yorumuyla değil, karşı görüşlerin yorumlarını da kitapta harmanlayarak yazmış
323 syf.
·152 günde·Beğendi·10/10
Üstad Necip Fazıl'ın tüm kitapları birbirinden manidâr.
Bu kitabında hakikatte mazlum, masum ve suçsuz olup o dönemdeki rejim ve yöneticilerce halka kötü gösterilmek istenen
Ulu Hakan II. Abdülhamid Han
Bediüzzaman Said Nursi
İskilipli Atıf Hoca
Şeyh Said
Şeyh Erbilli Esad
Süleyman Efendi gibi altı mazlumu, Dersim faciasını ve ek olarak da kendi mürşidi olan Esseyid Abdulhakîm Arvasi'yi güçlü kalemiyle etkileyici bir üslupla ele almıştır.
Gerçekleri bir de Üstâd'ın dilinden dinleyin derim.
Şimdiden iyi okumalar...
323 syf.
·93 günde
Bu kitap bazı kitaplar gibi gereksiz yorumlanmamış,tarih açısından gerçekten çok bilgi verici, yazarın kendi yorumları can sıkıcı şekilde değil,nokta atışı olarak direk bilgiyi veriyor. Tabiiki o devirde ilim ehlinin sırf Müslüman oldukları için uğradıkları haksızlıkları okudukça insanın kanı donuyor,ama bazı dersleride oradan çıkarıyorsun.Neyse çok spoiler vermeyeyim,beni en çok etkileyenlerden biride Atıf Hoca oldu.. Ve tabiki Bediüzzaman Said Nursî hazretleri. Bu arada kitabı okurken çok alıntı paylaşılmıyor,çünkü konu çok uzun ve anlaşılması için sayfalarca alıntı yapmak gerek,inceleme yapmayı beklemek daha iyi olur.
323 syf.
Üstadın kaleminden muazzam bir ,tarihi inceleme kitabı , inkılap tarihi diye uydurulan modifiye tarih bilgilerinizi bir kenara bırakın da o devri , yaşayanların ağzından dinleyin , tarih dahi olsa o dönemde iktidarda kim varsa tarih onun ağzından yazılır onun lehine yazdırılır ve nesillere de öyle aktarılır , Erzurumlu Şalcı Bacıyı veya İskilipli Atıf Hoca yı daha tanımadıysanız hâlâ o kurmaca tarihin içinde seyir halindesiniz demektir .
323 syf.
·2 günde
Necip Fazıl kitabın sonlarına doğru şu kelamını kaleme almış “ bu eseri, birinci derecede, bazı din adamlarına son devrin reva gördüğü zulmü ve itisafları,ikinci derecede de, bu din adamlarına ait kıymet ve hakikati belirtmek için yazdım.” Fakat dünya hayatında iken kıymeti görülmemiş veya yeteri kıymeti alamamış, haksız yere suçlanmış,sürgüne,zindana atılmış ve nice allah dostu, ilim sahibi insanların hayatlarından çarpıcı gerçekleri ustalıkla bize ulaştırmış bir kaynak. Yazarken hepsi icin ayrı ayrı edindiği üslup ve Had kalemi takdir edilmeye müsait. İskipli atıf hocanın da dediği gibi “ Hepimiz din kardeşiyiz ve bu kardeşlik merkezinde birleşmeliyiz. Benim dâva ve gayem bundan ibarettir.” diyerek kitabın her kütüphanede bulunmasını ara ara ibret için açılıp okunulmasını tavsiye ederim.
323 syf.
·Beğendi·10/10
Üstadın eşsiz kaleminden sadece o devre değil her devre ait muhteşem tespitleri ile harmanlanmış ve kitabın başlığı ile bu kadar uyumlu nadir kitaplardan biri...

Okumayanlarn kesinlikle okuması, okuyanların da tekrar okuması gereken bir eser...
323 syf.
·9/10
Pek çok farklı kişiyi tanıma fırsatı bulduğum bu kitap Necip Fazıl'ın bana göre en doyurucu kitabıdır. Aktarılanların içeriğini araştırarak okuduğunuzda elde edeceğiniz vizyon sayesinde hayatı farklı açılardan değerlendiriyorsunuz. Eski basım bir yayınevinden okuduğumdan dolayı benim için üslup hem değerli hem de okuması osmanlıca kelimelerin yoğunluğundan dolayı zordu. Bu kitap bitirdikten sonra kapatılıp kenara konulabilecek bir kitap değil aksine her okunduğunda günümüz olayları için de ışık olabileceğine inanıyorum. Keyifli okumalar..
323 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kutlu bir mücadelenin kahramanı olmak büyük fedekarlıklar gerektirir, ve bu mücadele uğruna bedeller ödenir. bunun en doruk noktasını ölümde, idamda ve nihayet şehitlikte görürüz..
323 syf.
·9/10
Kimileri inanır, kimileri inanmaz bu yazılanlara. Karalamak için yaşayanlar hep karalar bu insanları. Onların gerçekte yalnızca İslam için savaştığına inan kimse yolundan dönmez. İnanmayan zaten inanmaz. Onlar için yapılacak hiçbir şey yoktur.
Dini vesile ederek, dini tepelemek ve Abdülhamid'i devirmek taktiğinin mazlumları, İstanbul meydanlarını dehşete boğan üç ayaklı sehpalarda, bir sürü gafil, belki de safdil insan oldu.
Diyanet İşleri Riyaseti Tetkik ve Müşavere Heyetinin 25/5/963 tarih ve 963/36 sayılı kararı:

"Nurculuk, bir tarikat veya mezhep olmayıp Said Nursî adındaki zâtın, son zamanlarda yayılma istidadı gösteren dinsizlik cereyanına karşı Kur'ân-ı Kerîm âyetllerini ele alarak Risale-i Nur nâmiyle yazdığı eserlere izafe edilen bir cereyandır. Bu eserler, imânı fikirlerle birleştirmeye çalışmaktadır. Dinî bakımdan bir mahzur yoktur."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Son Devrin Din Mazlumları
Baskı tarihi:
Ocak 2008
Sayfa sayısı:
323
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758180134
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Bu eser, "Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar"dan sonra beklenmesi ve ona eklenmesi gereken bir bahsi çerçeveliyor. İman ve ideal uğrunda umumi mazlumluk davasının çok yakından, öz hayatımızdan, yakın tarihimizden ele alınması ve hususi planda gösterilmesi... Bu yakın tarih ve hususi plan, İttihat ve Terakki ile başlayan, Cumhuriyetle yerleştiğini gördüğümüz İslam nefretinin zeminini çizer ve o zemin üzerinde en kuduz zulüm kılıciyle düşürülen masum başların hikayelerini anlatır.

Kitabı okuyanlar 641 okur

  • Heli Blackeye
  • kaptan mağara adamı
  • Taner Tan
  • Yaren
  • Bilal
  • Bedia yıldırım
  • Ahmet özgün
  • Gülsüm Afra
  • Mehmet kılıç
  • Celal Kocabey

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.7
14-17 Yaş
%6.4
18-24 Yaş
%17.4
25-34 Yaş
%32.1
35-44 Yaş
%27.5
45-54 Yaş
%10.1
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%40.8
Erkek
%59.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.2 (80)
9
%17.7 (32)
8
%19.3 (35)
7
%6.1 (11)
6
%2.8 (5)
5
%1.1 (2)
4
%1.7 (3)
3
%0
2
%0.6 (1)
1
%6.6 (12)