·
Okunma
·
Beğeni
·
2.303
Gösterim
Adı:
Taras Bulba
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059489843
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Baskılar:
Taras Bulba
Taras Bulba
Taras Bulba
Taras Bulba
Taras Bulba
Taras Bulba
Turn round, my boy! How ridiculous you look! What sort of a priest’s cassock have you got on? Does everybody at the academy dress like that?”

With such words did old Bulba greet his two sons, who had been absent for their education at the Royal Seminary of Kief, and had now returned home to their father.
"Haksızlığın, saygısızlığın, kalleşliğin olmadığı; fabrika bacaları ve araba egzozlarından çıkan dumanların çocukları zehirlemediği, insanların betona tapmadığı, menfaatleri uğruna kimsenin birbirinin kuyusunu kazmadığı bir yerde yaşamalıydım. İnsan doğup insanlıktan utanacağıma belki de bir kuş olup göklerde uçmalıydım. Mesela... Bir serçe olmalıydım! O zaman da insanların çiğneyip sokağa tükürdüğü sakızı yem zannedip yemeye çalışırken ağzıma yapıştırır, ölürdüm. İnsanlar yine huzur vermezlerdi. Ya da bir yol bulup, alıp başımı gitmeliydim ta eski zamanlara. Atımı doludizgin sürüp, uçsuz bucaksız bozkırlarda dolaşmalıydım."

Şehir hayatı beni çok bunalttığında böyle şeyler düşünürüm hep. Tuhaf ama öyle işte. Karmaşanın, telaşın, kirliliğin bitmediği şehirlerde, gönlüm ovaların, engin dağların sadeliğini, güzelliğini arzular. Bende var olan bu duygulara Gogol'un müthiş tasvirleri de eklenince büyük bir coşkuyla ve keyifle okudum kitabı.

Bir an olsun beni şehrin gürültüsünden, ışıklarından uzaklaştırdığın, gündüzleri at koşturduğum bozkırın gecelerinde parlak yıldızları izlettirdiğin için teşekkürler Gogol.
#spoiler#
Taras Bulba bir dönem hikayesi ..yerinde duramayan kazak ların lehlere karsi savaşına şahit oluyoruz ..kazaklar oğullarını savaşta kahraman olsun diye yetistiriyorlarmis bunu anladim :) ama şunu bilememisler ki "aşk savaştan da kahramanlık destanlarından da kuvvetli bir fırtına "
Gogol tam bir halk gözlemcisi ,kelimeleri halk ağzıyla yazıyor ve zaman zaman gulumsetiyor :)kitabın 1966 basımını okudum 228 sayfaydi ve en büyük sürprizi "Bir mayıs gecesi "nin de aynı cilt içinde olmasıydı :) kısaca bir taşla iki Gogol hikayesi vurdum ...

Iyi okumalar .
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.597 Oy)8.879 beğeni28.883 okunma844 alıntı140.438 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.376 Oy)19.147 beğeni43.654 okunma3.021 alıntı184.066 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.508 Oy)7.920 beğeni21.493 okunma4.039 alıntı130.241 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.934 Oy)8.896 beğeni26.461 okunma2.696 alıntı115.513 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.688 Oy)5.793 beğeni19.780 okunma845 alıntı101.854 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.330 Oy)9.292 beğeni25.804 okunma1.849 alıntı119.532 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.767 Oy)13.486 beğeni34.733 okunma3.450 alıntı146.922 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.496 Oy)8.088 beğeni22.935 okunma846 alıntı90.429 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.054 Oy)6.406 beğeni16.921 okunma2.947 alıntı86.531 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.450 Oy)3.946 beğeni13.048 okunma1.250 alıntı53.382 gösterim
Bir savaşı, bir ihaneti, bir aşkı, bir tükenişi, bir direnişi anlatan Gogol'un romanı. Gerçekten de etkileyici bir dille anlatılmış, savaşın tüm boyutları çok iyi işlenmiş diyebilirim. Dinler çatışması, din boğazlaşması, ırksal direniş üzerinden şekillenen roman bir solukta okunacak tarzda.
Lise yıllarımda okumuştum. Rus Kültürünün ve Kazakların anlatıldığı bir dönem hikayesi. Taras Bulba'nın liderliğindeki savaşlarla ilgili bölümler uzun süre aklımdan çıkmamıştı. Daha sonra filmini de izledim.
Bir babanın, bir komutanın hayatı Taras Bulba Kazaklarin örf adet ve geleneklerine bağla cesur, yiğit bir savaşcı olduğu anlatıldığı kadar kazak toplumunda tanındığı gibi oğullarınında ayni hürmete laik olmasını sağlamak için onları savaş meydanında kanitlamalarini sağlamak adına oluşturmaya çalıştığı Savaş meydanini anlatılmış bulacaksiniz. Rusyanın nasil bu kadar büyük bir coğrafyaya yayılmasında kazaklarin ne derece katkı sağladığını anlatmaktadır. Ayrıca Kitapta aşırı derecede Milliyetçilik vurgunusunun aşılandığını hissettim.
Kazakların ilginç savaş hikâyesi, aslında bir babanın çocuklarına ve ülkesine nasıl bağlı olduğunu anlatan bir hikâye... Yetiştiğin ülkenin gelenekleri, inancı, uğruna savaştıkları, ne yiyip ne içtiği çok önemli çünkü bunlar kişiyi yaşadığı toplumla bütünleştiren, kişi o ulusa mensup yapan şeylerdir. Yaşın kaç olursa olsun o ülke uğruna canını vermene neden olan şey budur. Gogol bunu Kazaklar üzerinden anlatmış, Kazakların Lehlerle savaşını, hem din ve inanç anlamında hem de ülkesinin adını ve yerini korumak adına verdiği mücadeleyi anlatmış. Türklerden bahsetmiş bu ilginç bir ayrıntı tarih sahnesinde başka gözlerden Türkleri görmek. Eserde Türk işi kama, tabanca ve bıçaklar kullanan bir Taras Bulba var. Yani bir Kazak. Türklerle bir o kadar savaşan ama bir o kadar da işçiliğini beğenip kullanan Kazaklar.
Taras Bulba, Ukraynalı bir Kazak. Şimdiki Ukrayna’yı bir düşünün ve orada bir zamanlar yaşamış olan Kazakların, geleneksel yaşamlarını, kültürlerini, dini inançlarını, savaşlarını, güçlü ve cesur karakterlerini konu edinen Gogol bu eserini okuyun.

Katoliklerle birleşmek istemeyen Ortodoks Kazakların, Lehlere karşı isyan edip savaşmaları merkezinde beslenerek, bir Kazak ailesinin mücadele hikayesini okuyoruz.

Dünya klasikleri, bir topluluğun kültürünü öğrenebileceğimiz en güzel kaynaklardan biri. Okumanızı tavsiye ederim.
Eski savaş dönemini çok güzel bir şekilde anlatmış Gogol. Üstelik bir babanın iki oğlu arasındaki ilişkiyi ve o savaş ruhuyla babanın gözünü kırpmadan oğlunu öldürmesini gözler önüne seriyor. Keşke daha uzun olsaydı diyeceğiniz bir kitap. Acılı bir dille yazılmış.
İhtiyar Taras'ın gelenek, milliyetçilik, din uğruna toprağa verdiği iki oğul. Andriy'e elleriyle kıyıyor, Ostap ise savaşta esir düştüğünden cellatın elinde kıyımını izliyor. Vasilyeviç Gogol, Kazaklar'ın sıradışı yaşantılarını sunuyor. Ortodoksluğa kökten bağlı olmaları, Rus milliyetçiliği taşımaları, üç ırka(Leh, Türk ve Tatar) nefret dolu bakışlarını anlatıyor.

Seç diye Kazakların asker yetiştirdiği mekanlarında başlayan savaş ortamı bir ağaca elleri çakılmış yanarak ölen ihtiyar Bulba ile son buluyor. Gogol bizlere din, milliyetçilik, gelenek uğruna kararan gözleri anlatmakla yetinmiyor. Oğluna karşı gözlerinde sevgi olması gerekirken ölüm çağrısının olduğu acı bir dünya resmediyor. Bu dünya böylesine acı ve anlamsız!
"Yerde hareketsiz yatan bir kadın... Başının iki yanından inen örgülü saçları boynuna dökülüyordu. Yanındaki küçük bir çocuk, elleriyle annesinin pörsümüş göğüslerini tutmuş, ancak süt içemediği için öfkeyle ağlıyordu. Bitkinlikten onun da öleceği anlaşılıyordu... "

Evet bu satırları okurken benden nefret ettiniz evet ben de , alıntıyı yaptığım için kendimden nefret ettim , insanlıktan nefret ettim. Bu bir romandı, evet tarihi bir savaş romanıydı.
Ama şavaşlar hala devam ediyor. Keşke o lanet olası savaşlar romanlarda hapis olsaydı!
Keşke analar, çocuklar ağlamasaydı! Ama şu an dünyada analar ağlıyor, çaresizlikten yurtlarını terk etti, gurbet ellerde ağlıyor!
Göç ettikleri yerden, insan yerine konmadıkları için denizleri aşıp , "insan" yerine konulacaklarını düşündükleri başka bir yere , bir lastik botla gecenin kör karanlığında kucağında bebekleriyle ölüm yolculuğuna çıkarlar,
ve yıl 2016 , çocuklar yaralı ,ama hastaneleri bombalandığı için, acı çığlıklar atmaya devam ediyor!!!

Halbuki hiçbir ideoloji, bir çocuğun bir ananın tek gözyaşı damlasına değmez!

Gogol burada çok ciddi , yüreği tırnaklarıyla yırtan bir anlatım dili kullanmıştı. O bildiğim Gogol , mizahlı, dokundurmalı Gogol değildi...
Dinine,kültürüne ve ırkına sımsıkı bağlı, acımasız, yüreği intikam duygularıyla kaplı Taras'ın, oğullarını birer savaşçı olarak yetiştirmek istemesiyle başlıyor hikaye. Oğullarının savaş tecrübesi kazanabilmeleri için savaş çığırtkanlığı yapan Taras başarılı oluyor ve bir dizi savaşın fitilini ateşliyor. Sonrası acı, kan, gözyaşı,işkence... Tüm bunların arasında insanı yüreğiyle soyu arasında ikileme sokan bir aşk, ihanet ve ölümle sonlanıyor. Son anlarında bile ordusunu kurtarmayı düşünen Taras'ın gülümser bir şekilde ölümüyle, gurur ve intikam duygularıyla örülü hikaye hazin bir şekilde son buluyor.
İnceden yermenin yazarı Gogol bu eserinde alaycı iğnelemelere yer vermese de bana göre eserin derinininde savaşa ve faşizme karşı bir duruş yatıyor.Ana mesajı doğrudan vermek yerine perde arasından sezdiren Gogol, böylelikle zihinde güzel bir tat ve sorular bırakmayı başarıyor. Ve bunlarla okuruna kendini sorgulatıyor.Bu yüzden Gogol Rus edebiyatının öncüsü ve seviliyor. Gogol
bu kitabında Kazakların geleneklerine ve inançlarına olan bağlılığını, soy bağı-gönül bağı ilişkisini irdelememiz için önümüze koyuyor. Alttan alta da diyor ki dünyadaki savaş ve kaoslar Yahudilere yarar;onlar gümüş kakmalı kılıçlar sattıkları gibi bilgi satar, fitne satar;onlar ticaret erbabıdır... Satarlar...
Kan ve gözyaşının değil, sevginin sel olup aktığı;kulaklarımızda çığlıkların değil şen cıvıltıların çınladığı bir dünya için okuyalım, malum mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor... Sözlerimi burda sonlandırırken Taras'ın askerleri gibi kalemleri ve kitapları havaya kaldırıp "ben de varım" demenizi bekliyorum.. :)
Saygılar...
Oldukça akıcı bir klasiği daha bitirmiş bulunuyorum. Hayatı at sırtında savaşlarda geçen, fazlasıyla milliyetçi ve aşırı şekilde Ortodoks Hristiyanlık savunucusu bir profil çizen Taras Bulba için varsa yoksa Ortodoksluğu ve Kazaklığı yüceltmek ülküsü var. Savaşsız duramıyor adeta. Konusunuda, temposunuda, büyük yazar Gogol'un yazım tekniğinide fazlasıyla beğendiğimi söylemeyelim.
Ana duası almak çok önemlidir. Hem denizde hem karada pek çok kötülükten korur insanı.
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Sayfa 16 - Oda Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Taras Bulba
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
156
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059489843
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Baskılar:
Taras Bulba
Taras Bulba
Taras Bulba
Taras Bulba
Taras Bulba
Taras Bulba
Turn round, my boy! How ridiculous you look! What sort of a priest’s cassock have you got on? Does everybody at the academy dress like that?”

With such words did old Bulba greet his two sons, who had been absent for their education at the Royal Seminary of Kief, and had now returned home to their father.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

 • 1 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0