Adı:
Tepki
Baskı tarihi:
1 Şubat 2018
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754053920
Orijinal adı:
Firestarter
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Masumiyet ve Güzellik, kötülük ve dehşeti ateşleyince, genç kız içinde gelişen korkunç gücün etkisiyle çılgınlık alametleri sergilemeye baslar...
Mc. Gee ve Vicky Tomlinson 1969 yılında gizli bir örgütün piyasaya sürmek istediği bir ilacın ilk denemelerine katılmışlardı. Bir yıl sonra evlendiler ve küçük kızları Charlie doğdu. Charlie üç yaşındayken, bakışları ile oyuncak ayısını tutuşturdu. Charlie sekiz ya-şına gelince duygularını kontrol altına almayı öğrendi. Artık istediği zaman yangın çıkarabiliyordu. Ama gizli örgüt, bu “büyük etkili, kü-çük silahı” kullanmayı planlıyordu.
400 syf.
·5 günde·8/10
Okuma etkinliği (#30096680) sayesinde okuduğum bir başka kitap daha. Stephen King'den okuduğum ilk kitap olan Kemik Torbası, üzerimde ne yazık ki pek olumlu izler bırakmamıştı. Bu nedenle kitapta sıkılacağımı sandım ama hiç de öyle olmadı. Tepki, okurken çok keyif aldığım ve hiç sıkılmadığım bir kitap oldu benim için.

Andy ve Vicky, paraya ihtiyaçları olduğu için iki yüz dolar karşılığında, bir örgütün ileri sürdüğü ilacın denemesine katılırlar ve bu deneyde birbirlerine âşık olurlar.
Üzerlerinde denenen bu ilaç onların üzerinde olağanüstü özellikler bırakır. İlerleyen zamanlarda evlenirler ve Charlie adında bir kızları olur. Annesi ve babası, Charlie'nin sadece bakarak bir cismin yanmasını sağlayabildiğini fark ettiğinde yaşamları boyunca devam edecek bir korkuya kapılırlar. Çünkü ilacı öne süren örgüt, Charlie'nin peşine takılmıştır bile...

Macera dolu ve keyifli olan, gerilim ve korku dolu değil ama ilgi çekici bir kitaptı fikrimce. Sayfaların nasıl akıp gittiğini anlayamadım. Mutlaka tavsiye ederim:)
Keyifli okumalar :)
400 syf.
·36 günde·Beğendi·10/10
Stephen King, her kitabında olduğu gibi yine akıcılığı ve macerayı harika bir şekilde yansıtmış. Kitabın gerek konusu gerekse anlatımıyla, sanki her şey gerçek hiçbiri kurgu değilmiş gibi hayret verici unsurları var. Bu yüzden Stephen King’in kitaplarını çok seviyorum. Hiçbiri olmayacak unsurlar değil. Hepsi bir nedenden ötürü olabilecek detaylar. Korkutucu ve olabilme ihtimali olan olaylar olunca da kitapları bir o kadar etkileyici oluyor. Başlarına gelenler gerçekten de çok üzücüydü. Kitap boyunca, insanların yeniden farklı kişilere olan kötü davranışlarına şahit oluyoruz. Yıllar önce yapılan deneylerin, yıllar sonra insan üzerindeki büyük etkisini kitap boyunca görebiliyoruz. Zaten, kitabın başında, Charlie’nin hiçbir zaman başka çocuklar gibi çocukluğunun olmayacağını anlayabiliyoruz.

Spoilersız ayrıntılı yorumu için; http://merilands.com/...ki-kitap-incelemesi/
 • Sis
  7.9/10 (268 Oy)202 beğeni946 okunma128 alıntı7.435 gösterim
 • Kemik Torbası
  8.1/10 (197 Oy)164 beğeni744 okunma90 alıntı4.571 gösterim
 • Kujo
  8.2/10 (217 Oy)169 beğeni543 okunma104 alıntı3.741 gösterim
 • Mahşer
  8.8/10 (378 Oy)355 beğeni963 okunma540 alıntı11.469 gösterim
 • Sadist
  8.7/10 (408 Oy)361 beğeni1.085 okunma193 alıntı9.397 gösterim
 • Medyum
  8.5/10 (483 Oy)415 beğeni1.445 okunma231 alıntı11.759 gösterim
 • Ruhlar Dükkanı
  8.6/10 (155 Oy)148 beğeni470 okunma52 alıntı9.338 gösterim
 • Silahşor
  8.1/10 (301 Oy)235 beğeni818 okunma432 alıntı4.303 gösterim
 • Çağrı
  8.5/10 (144 Oy)104 beğeni420 okunma122 alıntı2.831 gösterim
 • Göz
  8.0/10 (558 Oy)419 beğeni1.747 okunma176 alıntı11.442 gösterim
400 syf.
·3 günde·6/10
200 dolar karşılığında bir deneyin denekleri olan iki gencin daha sonra evlenerek küçük bir kız çocuğu sahip olmaları ama hem anne-babanın hem de doğan çocuğun deney sırasında kullanılan ilaçlardan dolayı bir takım özel güçlere sahip olurlar. Psişik güçlere daha doğrusu Pyrokinezi (düşünce gücüyle ateş çıkarma) gücüne sahip olan kızın bu gücünü kullanmak isteyen dükkan adı verilen bilim ajanları ile mücadelesi ve kovalamacası konu ediliyor kitapta.İlk olarak fantastik bir kitap olarak ön plana çıkan kitap açıkçası gerçekten dünyada böyle bir güç olsaydı sonuç ne olurdu sorusunu düşündürtmüyor değil? Sade bir anlatım, okuyucuyu çok fazla sıkmayan,temposu biraz düşük,orta düzey bir fantastik kitap olarak nitelendirebilirim.Laboratuvar deneyleri ve kötü sonuçları üzerine yazılan benzer diğer kitaplara göre biraz sönük kaldığını ifade edebilirim.
400 syf.
·Beğendi·6/10
Şahsen bilimkurgu-fantazya kategorisindeki kitaplara aşırı bir ilgi duyarım ve Stephen King’in namını da bu kategoride ve korku kategorisinde çok işittim.Gel gelelim ki bu kitap gerçekten beni hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim.Olması gereken akıcılığı,heyecanı ve bitişi ben göremedim açıkcası,yani kurgusu iyi belki ama konusu ve ele alışı klasik ve sıradan bir biçimdeydi.Bilemiyorum,sonu ise vasattı,öyle bitmesine olumsuz anlamda çok şaşırdım.Yine de yazarın hatrına çok da kötü demiyorum ama beklentimi hiç karşılamadığı kesin.Bu üçüncü ve son kitabıydı okuduğum ama son bir şans daha vermeyi düşünüyorum ve o da artık beklentimi karşılamassa sanırım yazarın peşini bırakacağım.Son şans vereceğim kitabı da en popüler olan; O.
400 syf.
·Beğendi·8/10
Mutlu bir Pazar gününden King Amca’ya hoşgeldiniz! Bu sefer ki hikayemiz diğerlerine nispeten daha yeni. Geçen yılın Şubat ayında ülkemizde yayımlanan bir eser. Kitabın konusunu biliyorsunuz. Arada vereceğimiz ufak Spoiler ile beraber şöyle başlayabiliriz. Andrew McGee üniversite öğrencisiyken Vicky ile KOBAY olarak katıldığı deneylerde tanışır. Aralarında bir birliktelik olur ve çocukları Charlie doğar. Charlie ile başka bir paragrafta ilgileneceğiz. Çocuğuyla beraber YEŞİL bir arabadan kaçtıkları sahneyle beraber kitap başlar. Diğer birkaç kitabına da bazı kelimelerle gönderme yaptığını da görüyoruz aynı zamanda. McGee’nin bir gücü de var. Beyinsel etkileme gücü.

Geçmiş dönem deneylerin yapılışı Başkan Nixon dönemine rastlıyor. Yani buradan 1969-1974 dönemini değerlendirebiliriz. Nixon başkan olalı da 1 yıl geçtiğine göre 1970’de deneylere katılan bir üniversite öğrencisi ortalama 20 yaşında kabul edersek; kitabı da 2018’e göre değerlendirsek bile yanındaki çocuğu maksimum 15 kabul ettiğimizde 2003 yılına kadar 1970’de 20 yaşında olan birinin çocuğunun 53 yaşında BABA olduğunu düşünürsek burada King’in bir mantık hatası yaptığını düşünebiliriz. Tabi eğer olay günümüzde değil de geçmişte başlıyorsa bu zaman da King Amca gene hepimize ters köşe yapmış demektir.

Biraz kitapta bizimkiler de dahil toplam 12 deneğe verilen LOX SİX ilacından ve bunun etkilerinden söz edelim. Bu ilaç insana verildiğinde kromozom dengesini değiştiriyor ve insanlara psişik bazı güçler veriyor. Mesela bizim Mcgee düşünceleri değiştirebilirken yanında bulunan çocuk-çocuğu nesnelerle oynayabiliyor ve ateş çıkarabiliyor. 12 kişiye verilen bu ilaçta 4 kişi (ikisi hemen ölüyor, biri gözlerini oyuyor diğeri de felç geçirerek) hasar görüyor. Kalan 8 kişiden 3 tanesi deneyden sonra sürekli gördükleri nedeniyle intihar ediyor. 5 kişi kalıyor. Bu sayı zamanla 3’e düşüyor. 2 tanesini biz zaten biliyoruz. Biri de deneyden sonra ortaya çıkan James Richardson. Bu kişininse güçleri zamanla azalmaya başlamış, sıradan bir hayat sürdüğü gözlemlenince 2 kişi yani sadece bizimkiler kalmıştı.

Bu kitapla ilgili duyduğum bir diğer hissi de paylaşmak istiyorum. Kitapta 300’lere geldiğinizde ya da herhangi bir kitap olsun, hemen son sayfayı açıp ‘noldu ki ya’ düşüncesine kapılıyor musunuz? Son düzlüğe girdiğimde aşırı bunaldım ve çok sıkıldım. Son 100 sayfaya girmemden bahsediyorum. Çünkü buraya geldiğim 100 sayfa o kadar sıkıcı, o kadar yavaş, o kadar yavan ilerledi ki az kalsın kitabı bırakacaktım. O kadar hissizleştim diyebilirim. Çünkü kovalamaca erken bitti. Bitince de benim o heyecanım, o aksiyon beklentim kayboldu ve çok bozuldum.

Gelelim finale. Beni tatmin etti mi dersiniz? Aslında bu değişir diyebilirim. Yani eğer final böyle olduktan sonra devamı gelmeyecekse o final kötü; yok eğer devamı gelecekse mükemmel bir final olmuş diyebilirim. Genel de finaller iki uçlu olmaz iyi ya da kötüdür ama King Amca yazınca böyle oluyor demek ki. Genel itibariyla güzeldi, gene tatmin oldum bir şekilde. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar, iyi akşamlar dilerim..
%38 (150/400)
Sanırım yanlış zaman da başladım ya da polisiye pek sevmediğimden olabiir ama kitabı pek okuyasim gelmedi ve de yarım bıraktım biraz sıkıcı buldum açıkçası bu kitapta iki ayrı zamandan bahsedilmesinden dolayı olabilir
400 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Korku desek değil fantastik desek değil ama psikolojiyi etkileyen bir kitap olduğu kesin.o bilindik laboratuar deneylerinden başlayan bir hikaye. Sevmedim diyemem oldukça akıcı ve hemen sonunu getireceğiniz bir kitap. Eğer stephen king seviyorsanız bu kitabı da mutlaka okumalısınız.
400 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Küçük bir kızın bir zamanlar 200 dolara ihtiyaçları olduğu için lot six adında bir ilacın deneyine tâbi olmayı kabul ettikten sonra özel gucleri oluşmasıni ve vücutlarında oluşan z faktörünün küçük kızlarına da özel güçler geçmesine neden olur .Bu deneyi gerçekleştiren dükkân adında bilim araştırma ajanlarının bu güçleri ülkenin yararına kullandirabilmek için her şeyi göze alıyorlar.Onlara karşıt bi deney faresi olarak kullanilmayi istemeyen baba andy ve istedgnde her şeyi yakabilen küçük kız Charlie nin dükkanın adamlarından kaçmalarını konu aliyor
400 syf.
·Beğendi·10/10
Adam Fawer serisinden sonra sardığım kitap okuma merakında arkadaşımın tavsiyesiyle elime aldığım ve bitmemesi için ağır ağır okuduğum bir kitaptır kendisi. İki gencin ihtiyacı olan parayı karşılayabilmeleri için kobay olarak kullanılmayı kabul ettikleri bir deneyde birbirlerinden hoşlanmaları birine su ve diğerine verilen ilaç sonrasında gelecekte evlenen bu çiftin çocuklarının pyrokinesis adı verilen hiçbir temas olmadan ateş yakabilme gibi bir gücü ile doğması anlatılıyor. Kurgusu ve heyecanı ile bitmemesi için yavaş okusanız bile sayfaların arasında kaybolduğunuzdan hemen bitecek bir kitap. Hem mükemmel, hem üzücü.
400 syf.
·25 günde·Puan vermedi
Tepki, benim için yeri çok ayrı olan bir Stephen King romanı. Bildiğiniz gibi kendisi korku yazarı olmakla ünlü fakat bu kitabı okuyunca sadece korkuda değil bilim kurgu - fantastik türünde de gayet iyi olduğunu fark edeceksiniz.

Romanın ana karakteri diğer çoğu kitabında olduğu gibi bir çocuk. Ancak anne ve babasının o doğmadan yılkar önce bir deneye katılarak genetik mutasyona uğratıldınlarından habersiz. Karakterimiz, zihin gücüyle etraftaki nesneleri yakabiliyor. Tabii ki çılgın bilim adamları da kızımızın peşinde.

Stephen King kitaplarının en sevdiğim yanı yan karakterlerin de olaylar üzerinde çok büyük etkiye sahip olmaları. Bu hikayeleri daha gerçekçi kılıyor ve akıcılığı artıyor.

Bu romanı özellikle Stephen King hayranlarına öneriyorum. Çünkü bu kitap sayesinde yazar bize çok yönlülüğünü, sadece bir korku yazarı olmadığını kanıtlıyor. Severek okuduğum güzel bir kitaptı. Keyifli okumalar.

Not: yazıyı baştan sona tekrar okuyunca biraz Stephen King güzellemesi yaptığımı fark ettim ama ne yapalım artık, seviyoruz. :))
400 syf.
·Beğendi·10/10
Herkese merhaba. Bu kitabı çok önceden alıp ve ne yazık ki birkaç gün önce başlayıp 3 ya da 4 gun önce bitirdim. Keşke diyorum daha önce okusaydım. Genelde her kitapda bunu yaşıyorum. Stephen King'in Tepki kitabını çok severek ve büyük bir heyecanla okudum. Çok gerçekçi ve sanki bende karakterle varmışım gibi beraber heyecanlanmak, onlarla aynı anda korkmak, gerilmek, üzülmek, ağlamak ve özlem... Bu duyguları beraberinde yaşıyorsunuz ve onlarda.

Stephen King gerçekten çok başarılı bi yazar çok güzel bir anlatımla yazıyo ve üstelik gerçek sanki ve bu kitabında filmi var fragmanını izlemiştim çok güzeldi. En kısa zamanda izlicem inşallah. Hala Stephen King kitabını okumadıysanız çok büyük bir şey kaçırmışsınız demektir. Herkese tavsiye ediyorum. Mutlaka okuyun.
400 syf.
sevdiğim kitaplarından biridir küçük bir kızın özel gücü var bakışlarıyla ateş çıkartabiliyor bundan haberdar olan gizli örgüt peşlerine düşüyor kovalamaca başlıyor aksiyon dolu bir kitap kimse onu kızdırmayı istemez :)
Tüm mesleklerin içinde intihar olaylarının en sık rastlanıldığı mesleğin psikiyatri olduğunu biliyor muydunuz?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tepki
Baskı tarihi:
1 Şubat 2018
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754053920
Orijinal adı:
Firestarter
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Masumiyet ve Güzellik, kötülük ve dehşeti ateşleyince, genç kız içinde gelişen korkunç gücün etkisiyle çılgınlık alametleri sergilemeye baslar...
Mc. Gee ve Vicky Tomlinson 1969 yılında gizli bir örgütün piyasaya sürmek istediği bir ilacın ilk denemelerine katılmışlardı. Bir yıl sonra evlendiler ve küçük kızları Charlie doğdu. Charlie üç yaşındayken, bakışları ile oyuncak ayısını tutuşturdu. Charlie sekiz ya-şına gelince duygularını kontrol altına almayı öğrendi. Artık istediği zaman yangın çıkarabiliyordu. Ama gizli örgüt, bu “büyük etkili, kü-çük silahı” kullanmayı planlıyordu.

Kitabı okuyanlar 616 okur

 • Vahit Can Keskin
 • Efe Ege Özdere
 • Sadık Kocak
 • Sılacan Sarıoğlu
 • Emel Gökalp
 • Zeynep
 • sude
 • Aybike Tunç
 • Romanolojik
 • Nilüfer Sara

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.7
14-17 Yaş
%4.3
18-24 Yaş
%18.5
25-34 Yaş
%33.7
35-44 Yaş
%26.1
45-54 Yaş
%12.5
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.1
Erkek
%33.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (40)
9
%19.4 (35)
8
%35 (63)
7
%12.8 (23)
6
%5.6 (10)
5
%2.2 (4)
4
%1.1 (2)
3
%1.1 (2)
2
%0
1
%0.6 (1)