Tiryaki Sözleri  (Cep Boy)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9.939
Gösterim
Adı:
Tiryaki Sözleri 
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
24 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057829191
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Servet-i Fünun dönemi edebiyatının en büyük temsilcilerinden Cenap Şehabettin’in ince düşüncelerine aracılık eden Tiryaki Sözleri, özlü sözlerden oluşur. İnceltilmemiş baskısıyla, aslından günümüz Türkçesine uyarlanan bu kapsamlı eser, dönemine ışık tuttuğu gibi zamanımızın meselelerinde de yol gösterici olacaktır.
Hayat bize haykırıyor: “Ben terleyen kulların, çırpınan kanatların ya da gerçek uğruna didinen kafaların yardımcısıyım!
176 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Kitap okumanın durağan zamanlarındayım. Elime geçen roman sürünüyor, Konsantrasyon eksikliği, sıcak ve nemli havanın verdiği bitkinlik, herhangi bir sayfayı okurken, farkında olmaksızın dakikalarca o sayfada kalıp bir şeyler düşünmem, bilinçsizce çevirdiğim sayfalar ve sonunda yarıda kalıp rafa kaldırılan son bir buçuk ayda okunamayan birkaç roman. İç sıkıntısı ve huzursuzluğun getirdiği birtakım şeylerden ötürü okumalarda kopuk olmam belli bir süre ara verebileceğim anlamına geliyor sanırım.

76 basılı 43 tane e-kitabın okuma sıralamasını yaparken, canımın sıkılıp da aldığım bir kitap listenin arasına giriyor. Bir kitap, bir kitap daha… Liste? Liste çöp. ‘Sırası gelmeden almamalıydım’ lafına sanırım hiçbir zaman uyamayacağım. Kuralları, programları oldum olası sevmem, birilerinin faydasını görüp söyledikleri laflara bakıp, özenerek yaptıysam da bir kere uymamışımdır. Daha çok “O an nasıl hissedersem, canım nasıl isterse” diyenlerdenim. Özgürlüğün tatlı yanı bu çünkü.
Hastalık denebilecek bir huy daha: Girdiğim kitapçıdan en az bir kitap almadan dönmemek. Alınmayacak olmasa bile ellerin mutlaka beğenilen bir kitaba değmesi vs, hastalık gibi, neydi o kitap hastalığının ismi, işte tam da ondan. Her neyse, tam da böyle durağan zamanlarda “Sözler” ya da diğer isimle “Aforizmalar” okumayı tercih ediyorum. Roman okumanın gerektirdiği dikkat, konudan sapmamak, verilen mesajları anlayabilmek gibi kavramlar Aforizmalarda yok tabii ki, Bir cümleyi okursunuz, beğenirsiniz, gerçekten düşünülen mantıklı bir cümledir ve alıntılarsınız hepsi bu kadar. Kitap okuma zorunluluğunun verdiği bir duygu içerisinde iyi geliyor bu tür kitaplar, o boşluğu doldurması önemli benim için.
Cenap Şahabettin. Asıl mesleği doktor olan yazarın İsmini daha çok Üniversite sınavlarına hazırlanırken öğrendiğimi anımsıyorum. Servet-i Fünun denildiğinde ilk aklıma gelen şey Abdülhamid ve onun aleyhinde olan sanatçılar geliyor...
Tevfik Fikret, Halit Ziya Uşaklıgil ile birlikte Servet-i Fünun edebiyatının üç önemli isminden biri Cenap Şahabettin. Düzyazı türünde eserleri olup, daha çok şairliğiyle tanınmıştır. Şiiri “kelimelerle yapılmış resim” olarak tanımlamış; şiirlerinde olduğu gibi sözlerinde de ‘Sembolizmi yansıtmıştır.

Herkes gibi yazmamak için uğraş verip cümlelerini sağlam bir üsluba oturtan yazarları seviyorum. "Sıradan"laşarak yazan ne çok yazar var... Kendi Dünyasını kurup, yarattığı imgelemle hafızalardan hiç çıkmayacak yazanlarda var... Dostoyevski, Shakespeare, Canetti, Sabahattin Ali gibi... Bilinçli okunulduğunda, tek bir cümlesinden yazarı olmaksızın tanınabilecek değer abideleri...
Cenap Şahabettin bir roman yazarı değil fakat kendine has bir dili olduğu; çok renkli ve geniş bir hayal gücü olduğu gerçek. Tanzimat ve Servet-i Fünun dönemi şairlerinin yeterince okunup, değer verilmediğini zannediyorum.
Ziya Paşa’nın Terkib-i Bent ve Tercib-i Bentleri, Ahmet Vefik Paşa’yı, Muallim Naci’yi, Tevfik Fikret’i, Mehmet Rauf’un Eylül’ünü, Ahmet Rasim’in büyük tarihçiliğini, Hüseyin Rahmi’nin polisiyelerini okuyup, tanışmamız gereken değerlerden olduğunu düşünüyorum. Velev ki modern zamanın çok satan ve hiçbir değeri olmayan kitaplara göre-kıyaslamak doğru olmasa bile- çok çok daha değerli olduklarını düşünüyorum. Bugünlerin modası haline gelen “Allah aşkı” gibi üstün bir latife, tasavvufun T'sini bilmeyenlerin elinde roman için malzeme oluyor(!) On yedi yaşımsın gibi bir yığın paçavra olan kitapların, paçavra yazarları, hiçbir edebi değeri olmayan kitaplarını piyasaya sürüyor. Onların çok sattığı bugün, bir Tanzimat şairi kitabının yükselen raflarda olmayışını bırakın, bu yazarların tanınmaması üzücü olan mesele.
Tevfik Fikret, Ziya Paşa, Cenap Şahabettin gibi düzyazı ve şiir yazmış şairler, içinde zerre ‘gerçekçiliği' olmayan piyasa yazarlarından çok daha fazla okunmayı hak ediyor.
176 syf.
Özlü sözler veya aforizmalar üzerine okuduğum kitaplar arasında kendisine oldukça iyi bir yer aldırdı bu kitap.Çok güzel sözlere sahip olan eser kendisini de rahat okutturuyor ve bol bol not aldırtıyor.
176 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Zekâ, hayat tecrübesi, mizah ve bilginin estetikle damıtılması: Tiryaki Sözleri... Bu çarpıcı sözleri okumak, Cenap Şahabettin'in hayata bakışını anlamak kadar kendi hayata bakışınızı da anlamanıza katkı sağlayacak.
Bazen vazife gereği bazen de başka sebeplerle çok yer gezen yazar, tartıştığı kişilere zaman zaman aşırı bir alaycılıkla karşılık verdi. Mizahî bir tavırla verilen bu karşılıkların bir kısmı Tiryaki Sözleri'ne zemin hazırladı. Bu sebeple sözlerin bir kısmı atasözü gibi her durumda geçerli sözler olmaktan uzaktır.
176 syf.
·Beğendi·10/10
Öğrencilerimin elinde görüp yıllar sonra tekrar okuduğum bir derlemeydi.Öğrencilerim pembe kilitli defterlerine içinde geçen cümlelerden bir kaçını yazıp defterlerini güzelce kilitleyip saklıyorlar.Çocukken en küçük cümle bile sizde büyük bir yankı oluşturabiliyor.Ve Tiryaki Sözleri de çok büyük bir yankı onlar için.
Zekâ, hayat tecrübesi, mizah ve bilginin estetikle damıtılması: Tiryaki Sözleri... Tiryaki Sözleri daha çok şiirleri ile tanınan Cenap Şahabettin’in özlü sözlerinden oluşan bir kitap. Bu çarpıcı sözleri okumak, Cenap Şahabettin'in hayata bakışını anlamak kadar kendi hayatımıza bakış açımızı ve anlamamızı sağlayacaktır. Bazen vazife gereği bazen de başka sebeplerle çok yer gezen yazar, tartıştığı kişilere zaman zaman aşırı bir alaycılıkla karşılık vermiştir. Mizahî bir tavırla verilen bu karşılıkların bir kısmı Tiryaki Sözleri'ne zemin hazırlamıştır. Bu sebeple sözlerin bir kısmı atasözü gibi her durumda geçerli sözler olmaktan uzaktır.
176 syf.
·7/10
Tam 796 tane kısa sözden oluşuyor kitap. Daha önceki okuduğum kısa özlü sözler kitaplarıyla mukayese edersem çok bayılmadım kitaba ama güzel miydi, güzeldi. Ki zaten 80 sayfalık ince bir kitap. Okunmasını tavsiye edebilirim. Keyifli okumalar...
95 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Belagat ve fesahat alanında edebiyatın en önemli isimlerinden biri olan yazarın veciz sözlerini kitaplaştırması özellikle lise dönemini yaşayan gençler için eseri tavsiye edilebilir ya da okunması gereken kitaplar arasına almış. Her dönemde herkesin okuması gereken veciz ifadeler tabiat kanunları gibi gerçek olan tespitler de içeriyor.
176 syf.
Sadece sözlerden oluşan bir kitabı böylesine severek okuyacağımı düşünmüyordum.
Zamanında Star gazetesinin yanında verilmiş bir basımdan okudum. Kitaba göz attığımda madde madde sözler görmüştüm. Bu kadar beğeneceğimi düşünmüyordum. Birer cümle şeklinde yazılan bu sözler kendine has nasıl da bir mizah içeriyor. Konu olarak bir yere koyamam çünkü her şey hakkında yazmış. Aşk, din, siyaset, felsefe vs…

Okurken sözler bazı yazarları aklıma getirdi. Mesela kadın almak, vermek meselesi ile ilgili sözü doğrudan Sabahattin Ali’yi düşündürdü. Feministlerin seveceği tarzda sözler olduğu gibi bu adam ne saçmalıyor diyecekleri sözlerde bulunuyor. Bazı sözler ilerleyen sayfalarda tekrar ederek yazılmış. Normalde mi öyle basımdan mı kaynaklı bilmiyorum. Ayrıca birçok söz birbirinin benzeri, bazılarında ise birkaç kelime değişmiş.
Göndermelerin olduğu kitaplar hoşuma gider. Akıcı ve açık bir şekilde yazılmış.
Her söz kısa, bir iki cümleden oluşmasına rağmen üzerine tartışacak olsak kaç kitap daha çıkar.
Facebook, Instagram da ergen sözleri okumaktan daha faydalı olduğunu da söyleyebilirim.
176 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
cenap şehabettinden gerçekden ders alınacak özlü sözler..alırken acaba demiştim okudukdan sonra iyi ki dedim.bir kere okuyup kenara koyacagınız bir kitap değil..cep kitabınız olacak ..çok güzel sözler var.okunmasını tavsiye ederim.
176 syf.
·Puan vermedi
Kitabın içeriğinde özlü güzel sözlerin olduğu güzel denilebilecek bir kitap. Çocuklarınıza mutlaka okutmanız hatta sizlerin de okumanız dileğiyle...
176 syf.
·Beğendi·9/10
Aforizmalar içinde Cenap Bey'İn hep ayrı bir yeri olmuştur.Nüktesi,ince zekası ve gereksizliğe kaymayan tespitleriyle en sık başvurduğum yazarlardandır.Keşke böyle yazarlar yetiştirebilsek yeniden.
"Kusurlarını gördüğüm için sevgim kalmadı" deme; "Sevgim kalmadığı için kusurlarını görüyorum" de.
Cenap Şahabettin
Sayfa 80 - Akvaryum Yayınevi
Bâzı dostluklar vardır ki doğdukları gün çok yaşayacaklarını vaadederler; ve bâzıları da hissedersiniz ki, ölü doğuyorlar.
Yüksek ahlâk ancak yüksek zekâya eşlik edebilir: Hiçbir ahmak tamamıyla iyi huylu değildir.
Cenap Şahabettin
Sayfa 76 - Akvaryum Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tiryaki Sözleri 
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
24 Mayıs 2019
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057829191
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Servet-i Fünun dönemi edebiyatının en büyük temsilcilerinden Cenap Şehabettin’in ince düşüncelerine aracılık eden Tiryaki Sözleri, özlü sözlerden oluşur. İnceltilmemiş baskısıyla, aslından günümüz Türkçesine uyarlanan bu kapsamlı eser, dönemine ışık tuttuğu gibi zamanımızın meselelerinde de yol gösterici olacaktır.
Hayat bize haykırıyor: “Ben terleyen kulların, çırpınan kanatların ya da gerçek uğruna didinen kafaların yardımcısıyım!

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları