Vatan Yahut Silistre

·
Okunma
·
Beğeni
·
24,3bin
Gösterim
Adı:
Vatan Yahut Silistre
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
110
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944184199
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Türk Klasikleri
İslam Bey, gönlündeki tüm aşkları bir yana bırakarak savaşa koşar. Ne var ki gidenlerin geri dönemeyeceğini bilen Zekiye, İslam Bey’i yalnız göndermeyi düşünmemektedir... Oynandığı dönemde büyük fırtınalar kopararak Namık Kemal’in Magosa’ya sürülmesine sebep olan bir eser; Vatan Yahut Silistre. Oyunun sahnelendiği gece sokaklar boşalmış, Gedikpaşa Tiyatrosu, üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu bir kalabalıkla hınca hınç dolmuştur. Bir yurtseverlik ve kahramanlık oyunu olan Vatan Yahut Silistre yalnız ülkemizde değil, Avrupa’da da ilgi uyandırmış ve beş dile çevrilmiştir.
80 syf.
·8/10
Merhabalar Vatan Şairi olarak bilinen değerli yazarlarımızdan Namık Kemal’in Vatan Yahut Silistre’si edebiyatımızın batı tarzı sahnelenen ilk tiyatrosu olma özelliği tanışmaktadır.Namık Kemal’in okuduğum ilk kitap olmasına rağmen sıkılmadan tek solukta okuyup bitirdim.Türk Edebiyatının nasıl aşamalardan geçtiğini öğrenmek isteyenlere tavsiye Türk klasiklerini en kısa zamanda okumaları olacaktır.Kitapta konu olarak : İslam Bey’in vatanı savunmak İçin savaşa gitmeden önce sevgilisi olan Zekiye ile vedalaşması,Zekiye ayrılmamak ister ancak İslam Bey vatan sevgisinin her şeyden daha üstün olduğunu söyler ve sevdiğinden ayrılır.Zekiye’de buna dayanamayıp asker kılığında savaşa katılır ve bundan sonrası çok güzel.Kitabı okurken böyle güzel bir aşk olabilir mi demeden edemiyorsunuz.
Keyifli Okumalar Dilerim
80 syf.
·3 günde
Namık Kemal'in ömr-ü hayatını sürgünde geçirmesine neden olan tiyatro eseri. Olay tam olarak şöyle vuku bukuyor:
1872 senesinde yazar eseri icra edip, sahnelemeye karar veriyor (ki sahnelenen ilk tiyatro eseridir). Sahnelenen eser, izleyenleri çok etkileyip, gaza getiriyor. Millet tiyatro çıkışında gösteriler, yürüyüşler yapıyor. Sloganlarsa “Yaşasın vatan!", "Yaşasın millet!"', "Yaşasın Namık Kemal!" "Allah bizlerin muradını versin, biz muradımızı isteriz" şeklinde. Piyesten sonrada hükümet ve sarayı kızdıracak yazılar yazılıyor ve akabinde Namık Kemal tevkif edilip, sürgüne gönderiyor. İşin ilginci yazar sürüldükten sonra da tiyatro devam ediyor, hatta yazarı sürgüne gönderen padişah Abdülaziz'in önünde de iki kez sahneleniyor.
Peki ne anlatıyor bu çok bildiğimiz ama okumaya erindiğimiz kitap. Olay Silistrede geçiyor. Silistre şuan Bulgaristan sınırlarında kalan Tuna nehri kıyısında bir şehir. Tuna ahh Tuna.. https://www.youtube.com/watch?v=PZhWs67Diuo (işte tam burda Gazi Osman Paşa ve kahraman askerlerimizi anmadan olmaz) Tuna nehri çok uzun yıllar Osmanlı için hudut olmuş bir nehir. Bizim kırmızı çizgimiz, Tuna'nın güneyi bizim ana vatanımız (idi). 1853 Kırım Savaşı sonrası Rus orduları Kırım'ı alınca Tuna'ya doğru yürümeye başlıyor. Ama Tuna geçilmez, geçilmemeli çünkü "Bizim için vatan Tuna demektir. Çünkü Tuna elden gidince vatan kalmıyor. Tuna kıyılarının neresini karıştırırsanız oralarda atalarımızın kemiklerini bulursunuz." ve geçilmiyor da. Kahramanımız İslam Bey ve nişanlısı Zekiye hanım Silistre'ye ilk koşanlardan, savaş dışında onları başka sürprizlerde bekliyor tabi orada.
Bu arada eserin adı aslında Vatan fakat Namık Kemal sürgündeyken Silistre ismiyle oynanıyor. Daha sonra adı vatan yahut Silistre kalıyor. Tabi bu isimden ha vatan ha Silistre ikisi de geçilmemeli. Silistre verilirse bütün vatan gider anlamı da çıkabilir. Silistre düştü vatan düşmedi şükür ama geride Silistre ve balkan coğrafyası gözü yaşlı kaldı.
80 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
Harika bir kitap bence sewginin herseye karsı gelebilecegi anlatiyor
Hicbir sey sewgiye karsi degildir onemli olan mucadele etmektir hepinizin okumasini isterim iyi kitap bence
80 syf.
·2 günde·8/10
Namık Kemal'in ilk kez bir kitabını okudum ve tiyatro tarzı olarakta okuduğum ilk kitap oldu.
Vatan Yahut Silistre ; sahnelenen ilk tiyatrodur. Kitap olarak okusamda çoğu zaman okuduklarım gözümün önünde canlandı. Kitap ; vatan sevgisi(ağırlıklı) , aşk, sevgi, Saygı, fedakarlık ve özlemlerin geçtiği insanı derinden etkileyen bir konuya sahiptir.
Okuduktan sonra keşke tiyatrosunuda izlesem, isteği doğdu içimde. Mutlaka okunulması gereken bir kitap.
Herkese iyi okumalar...
80 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Namık Kemal'in, Türk Edebiyatı'ndaki yerinden ve öneminden bahsetmeye sanıyorum ki gerek yoktur. Tanzimat döneminin en aydın insanlarından birisidir. Her eserinde hürriyet, milliyet ve vatan sevgisinden bahsetmeyi bir görev edinmiştir. Öyle ki; Mustafa Kemal Atatürk bile onun fikirlerinden ilham almış ve etkilenmiştir.
Vatan Yahut Silistre, her ne kadar kendisine sürgünü getirse de, yazarın en önemli eserlerinden biridir.
4 perdelik bir tiyatro metni şeklindeki kurgu ilk görüşte aşık olan bir çiftle; İslam Bey ve Zekiye Hanım ile başlar ama çok kısa süre içinde bir vatanı müdafaa mücadelesine dönüşür.
Kırım savaşı patlak vermiştir ve İslam Bey, kalbinde vatan sevgisinden başka hiçbir şeye yer olmayan bir vatanseverdir. Vatanı korumak için Zekiye Hanımı gözünü kırpmadan ardında bırakıp, kanını son damlasına kadar vatanı için harcama ümidiyle cepheye gider. Ancak Zekiye Hanım, artık İslam Bey olmadan yaşayamaz. Babasını hiç tanımamıştır, annesini de yakın zamanda kaybetmiştir ve onu evine bağlayan hiçbir şeyi kalmamıştır. Böylelikle Zekiye Hanım erkek kılığına girer ve İslam Bey'in peşi sıra cepheye ilerler.
Merak edenler için; Silistre Tuna Nehri kıyısında bir şehir. Osmanlı Devleti için her zaman önemli ve stratejik bir nokta olarak görülmüştür. İslam Bey, işte vatan için bu kadar büyük önemi olan bir noktayı düşmana karşı savunma görevini üstlenmiştir.
Vatan Yahut Silistre'de Namık Kemal, vatan sevgisi ile akla gelebilecek diğer her türlü duyguyu kıyaslamış ve vatanın her zaman dağa ağır basacağını göstermeye çalışmıştır.
Her sayfasında yoğun vatan sevgisiyle dolup taşacağınız, savaşı kanınızda hissedeceğiniz ve vatanı koruyan askerlerle gurur duyacağınız bir eser olduğuna inanıyorum.
Vatan Yahut Silistre sahnelendiğinde halkı çok etkilemiş, deyim yerindeyse galeyana getirmiştir. Yaşanan bu büyük çoşku yazarın aleyhine olmuş ve ona hayatının ilk sürgününü getirmiştir. Namık Kemal, bu oyunun sahnelenmesinden sonra Magosa'ya sürülmüştür.
Her yaştan insanın okuması gereken bir eser olduğuna inanıyorum. Akıcı dili ve günümüz haline çevrilmiş Türkçesi ile kesinlikle sorun yaşamayacaksınız. Çok ama çok beğeneceğinize eminim.
Okuduğunuz için teşekkür ederim, sevgiyle. :)
80 syf.
·5 günde
Dört perdelik bir oyun olan Vatan Yahut Silistre’nin kahramanları; vatan sevgisini sevdasının önünde tutan bir gönüllü, sevdası yüzünden erkek olup cepheye giden bir aşık, ailesinin öldüğünü düşündüğü bir albay ve her şeysiz olunur ama vatansız olunmaz denilen bir anlayış. Zamanında yazarını sürgüne yollayan, bir çırpıda okuyacağınız bu eserin sizi şaşırtacağını ve düşündüreceğini temin ederim.
80 syf.
·2 günde·7/10
“Vatanın kurtuluşu ve istiklâli için ölmeyi bugünkü nesle Namık Kemal öğretti." diyor Mustafa Kemal O'nun için.Vatan Yahut Silistre adlı tiyatro eserinde bunu çok net gördüm.Vatan Yahut Silistre Namık Kemal'in hayattayken oynanmasını gördüğü tek piyesmiş ve bu piyesin oynanması yüzünden Magosa'ya sürgün edilmiş.Çok kusursuz bir eser denemez elbette.Olaylar çok basit,diyaloglar zayıf ve türlü eksiklikler var.Ama tabiki o zamanın şartları ve edebiyat dünyasını düşününce bunlar hoş karşılanmalı.Otobüste yolculuk yaparken,ders arasında,beş çayında elinize alıp bir solukta okunabilecek güzel ve bazı değerleri aşılamak için önemli bir piyes bırakmış Namık Kemal.
112 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Türk edebiyatında sahnelenen ilk tiyatro eseri ile karşınızdayım.
Namık Kemal, vatan sevgisini bize çok güzel bir şekilde aktarıyor. Bunun yanında, Silistre Kalesi’nin yardıma koşan gönüllüler ve bunlardan İslam Bey ile Zekiye’nin aşkı da anlatılmaktadır. Duygu yüklü, okuması çok kolay, akıcı bir kitaptı.
Mutlaka okumanızı öneririm.
İyi okumalar.
80 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Namık Kemal ile güzel bir tanışma oldu benim için bu kıymetli eser. Milletimizin vatan sevgisini ve aşkını tiyatro türüyle tarif etmiş. Kitap, dönemin şartlarını da merak edip araştırmaya teşvik etti beni. Bu sayede geçmişten gelen kulaktan dolma her bilginin tamamen doğru olmadığını bir kez daha anlamış oldum. Okurken, aşkın en gerçekçi ve naif halini, vatan sevgisinin en doruklardaki halini hissettirdi. Anlatımı akıcı, abartısız ve içine çeken türden bir eser. Keyifli okumalar.
80 syf.
Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya arasında başlayan şavaşta gönüllü olarak cepheye giden İslam Bey ile asker kılığına girerek kimseye haber vermeden onun ardından Silistre’ye giden sevgilisi Zekiye’nin başından geçenleri anlatır. Asıl vurgulanan ise Türk milletindeki vatanseverlik duygusu ve Türk askerinin vatan uğruna gösterdiği fedekarlığı okuyacaksın...
.
.
.
#vatanyahutsilistre
#namıkkemal
#fuatagram
106 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Namık Kemal'in kaleme aldığı Vatan Yahut Silistre Türkiye'yi temsil eden ilk olaylı tiyatrodur.
İlk defa 1 Nisan 1873'te Istanbul'da Gedikpaşa'da oynanan oyun büyük heyecanlara ve çalkantılara sebep olduğundan yazarın hayatı da değişmiştir. Bu eser ilk kez okuduğum Türk tiyatro eseriydi. Kitap genel olarak hoşuma gitti hızlıca okuyabileceğiniz bir eser. Kitapta Osmanlı dönemi oldukça iyi yansıtılmış.
Eserin biraz konusundan bahsedecek olursak
İslam Bey ve Zekiye arasında hiç kimse tarafından kolay kolay yok edilemeyecek aşk örgüsü vardır. Osmanlı savaşa girdiğinden vatanına karşı hiç bir şeyi değişmeyecek olan
İslam Bey cepheye gider. Zekiye ise başka bir kılığa girerek solmasını istemediği aşklarının peşine takılır.
90 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Namık Kemalin 4 perdelik işlendiği tiyatro yapıtı romantik tiyatronun ilk tipik örneklerinden. Kırım savaşında gönüllü cepheye giden islam bey ile sevgilisi zekiyeninde ardından onunla savaşa katılıp aynı kaderi paylaşarak silistre savunmasını anlatıyor.
İnsan zayıf, insan aciz... Bir türlü, kendini yenemiyor... Bir türlü, yaradılışını yenemiyor... Ben de, kendimi gönlüme hâkim sanırdım... Heyhat!..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Vatan Yahut Silistre
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
110
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944184199
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Türk Klasikleri
İslam Bey, gönlündeki tüm aşkları bir yana bırakarak savaşa koşar. Ne var ki gidenlerin geri dönemeyeceğini bilen Zekiye, İslam Bey’i yalnız göndermeyi düşünmemektedir... Oynandığı dönemde büyük fırtınalar kopararak Namık Kemal’in Magosa’ya sürülmesine sebep olan bir eser; Vatan Yahut Silistre. Oyunun sahnelendiği gece sokaklar boşalmış, Gedikpaşa Tiyatrosu, üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu bir kalabalıkla hınca hınç dolmuştur. Bir yurtseverlik ve kahramanlık oyunu olan Vatan Yahut Silistre yalnız ülkemizde değil, Avrupa’da da ilgi uyandırmış ve beş dile çevrilmiştir.

Kitabı okuyanlar 7bin okur

  • İstanbul
  • Umutcan Çeliker
  • Faruk
  • Yahya
  • Merve Danış
  • Guardianeatos
  • Dilara Yıldırım
  • Benhur Şenocak
  • Ertuğrul Fındıkcı
  • #T

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (3)
9
%0.2 (3)
8
%0.1 (1)
7
%0.2 (3)
6
%0
5
%0.1 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.1 (1)

Kitabın sıralamaları