1000Kitap Logosu
Yolda
Yolda
Yolda

Yolda

Doğan Kardeş - Seçme Öyküler

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
321 Kişi
945
Okunma
220
Beğeni
3.710
Gösterim
112 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 10 dk.
Adı
Yolda (Doğan Kardeş - Seçme Öyküler)
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Ocak 2019 · Karton kapak · 9789750817694
Büyük Ustadan Küçük Anlatılar ...Sayfa hesabına vurulduğunda, Yaşar Kemal’in öyküleri, romanları yanında oylumca küçük bir yer tutar. Ama ilk gençlik yıllarındaki sevgilisi şiirden sonra el attığı alan öyküdür. İlk öyküsüyse bugün okunduğunda bile hiçbir acemilik izi taşımayan “Pis Hikaye”dir... 1946’da yazmıştır bu öyküyü... İlk öykü kitabı Sarı Sıcak 1952’de basılmıştır... Bugün, toplu öykülerinin yer aldığı kitabın adı da Sarı Sıcak’tır. Bu kitabından yaptığımız bu küçük seçki Yaşar Kemal’le ilk karşılaşacaklar için, büyük bir dünyanın kapısını aralamaktadır...
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺6,51
8.5
10 üzerinden
321 Puan · 52 İnceleme
112 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Yolda - Yaşar Kemal
Yolda, Yaşar Kemal'in kısa denebilecek hikayelerinden oluşan Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan eseri. Yaşar Kemal'i daha önce okuduysanız eşsiz üslubunu, betimleme gücünü bilirsiniz. Hikayelerinde de aynı ustalığı göstermiş yazar. Kısa ama bir o kadar da insanı etkileyen, duygu yoğunluğu yüksek hikayeler. Bu hikayelerde o coğrafyada yaşayan çocukların, kadınların yaşadıklarını, çektikleri sıkıntıları, geçim dertlerini, çocuk işçiliği, kadına ve çocuğa bakış açısını görebilirsiniz. Okurken bazı yerlerde çocukluğum aklıma geldi. Bayramlarda yeni bir ayakkabının beni ne kadar mutlu ettiği, yeni bir kalemle okula gitmenin bile nasıl bir ayrıcalık olduğu... Birçoğumuz şımarık bir çocukluk geçirmedik o yüzden eserdeki karakterlerle empati kurmak oldukça mümkün. Yine hikayelerinde eserin geçtiği coğrafyanın, o coğrafya insanının iç ve dış dünyasının betimlemesini görmek mümkün. Romanlarında olduğu kadar sayfalar sürmese de o havayı hissettirmeyi başarmış yazar. Yaşarken de öldükten sonra da yeterince kıymet görmediğini düşünüyorum. Dünyanın en değer gören yazarlarından biri olabilirdi. Zira bir coğrafyayı, o coğrafyanın insanlarını, kaderlerini o kadar başarılı anlatmış ki Yaşar Kemal'in ardından okuduğum eserlerde büyük bir yavanlık hissine kapılıyorum. Okuma sürecimde yeterince alıntı paylaştım. Bir çırpıda okunacak ama her kahramanın nakış nakış zihninize işleneceği bir eser. Olur da denk gelirseniz alıp kütüphanenize koymadan, olur da kütüphanenize koyarsanız okumadan geçmeyin.
Yolda
8.5/10
· 945 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
69
Gökhan.Abrek
Yolda'yı inceledi.
112 syf.
·
6 günde
·
9/10 puan
Yaşar Kemal’in kısa hikayeleri ile derlenmiş kitap Yolda. Yaşar Kemal hiç okumamışlar için başlangıç kitabı olabilir. Basit dili, kendine has betimlemeleri ile hikayenin içinde gibi okudum öyküleri. Yolda oldum, çukurovayı karış karış gezdim, iş aradım, aşağılandım, aç kaldım, İstanbul çöplüklerinde çocuğuma kalem topladım ama çocuğum çöpçü olmamdan utandı… Yaşar Kemal iyiki geçtin bu dünyadan. Keyifli okumalar!
Yolda
8.5/10
· 945 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
betul
Yolda'yı inceledi.
112 syf.
·
10/10 puan
Bildiğiniz gibi Yaşar Kemal duyguları kısa hikayelere bile çok güzel işliyor. Okurken kendinizi o hikayenin içerisinde buluyorsunuz. Bazen bir çocuk gibi çok güzel kalemlere hayran kalırken bazen de annesi için çalışan küçük bir çocuk olarak yaşama katılabiliyorsunuz. Özetle bu hikayelerde olayın içinde olup , karakterlerin yerine kendinizi koyup empati yapabilirsiniz. Tavsiye edebilirim. Kitapla kalın.
Yolda
8.5/10
· 945 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14