Profil
Altay Dilleri Teorisi
Altay dilleri teorisi; Türk, Moğol, Tunguz, Kore ve Japon dillerinin ortak bir kökten çıktığını ve bunların akraba olduğunu kabul eden teorinin adıdır.
Alfabe, bir milletin tarihi “hatırlama” metodu ve tarihte kalma gerecidir.
Reklam
Dilin bir başka afeti cedelleşmedir. Mücadele etmektir. Tartışmadır, kavgadır.
Sayfa 212 - Ruhi Yayıncılık Ltd. Şti. Yıkılmazlar Basın YayınKitabı okudu
Âh u Vah... Osmanlıca Dilini Yok Sayanlara!..
Vakur Tscheisever

Vakur Tscheisever

@Tscheisayan
·
23 Şubat 15:50
* - "Kendi milletinin eski edebiyatı, insana, hep bir yabancı edebiyatmış gibi görünecektir!.." *
Sayfa 202 - (Dichtung und Wahrheit, III. Anmerkungen. Früheres Vorwort) -Edebiyat- Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınları: 534Kitabı okudu
Alnının rabbiyesiri silin-
Kişinin, kendi eylemleriyle, kendi çehresinden, kendi kazıdığı güzelliğe (hüsn) işaret edilmesi deyimi.
Bizim dil konusunda yapacağımız iş, kelime fethinden, hatta kelime ithalinden korkmamaktır. Şu şartla ki onlara İngilizlerin, Fransızların bilhassa büyük Türk halkının yaptığı gibi derhal milli damgamızı vurabilelim! Onları Türkçenin sesiyle ve kendi estetiğimizle millileştirelim. Çünkü 'Ortak Medeniyet'ler içinde milletlerin en büyük zaferi işte bunu yapmak, bunu yapabilmektir.
Reklam
Okumak fiili dili ve dilin kendisini geliştiriyor olsaydı okumak insanı geliştirirdi. İnsandaki dil yapısını geliştiren okumak değil, duymaktır.
Sayfa 155 - Ruhi Yayıncılık Ltd. Şti. Yıkılmazlar Basın YayınKitabı okudu
Birleşik mi yazmalı ayrık mı sorgulamasının düşündürdüklerinden bunalıp tümsözcükleriayırmadanyazmayakararvermekvebütünlükşövalyesiolmak.
Fransızca bildiniz mi…
Antuvan Efendi'den sonra Fransızca hocalarım Fransız oldu. Liseden itibaren Antakya Sultanîsi isim değiştirdi: "Lycée d'Antioche." Türkçe, Arapça, tarih dışında bütün dersler Fransızca okutuluyordu. On, on bir, on ikinci sınıflarda tarih de Fransızca okutulmağa başlandı. Memleketin kayıtsız şartsız efendisi Fransızlardı. Fransızca bildiniz mi, önünüzde bütün kapılar açık demekti.
Sayfa 24
Vahdet!..
~•~ “Dilin müslümanlaşmasından murad edilen şey, ilahiler söylemek, vaaz etmek, menkibeler yazmak değil; "tek" tasavvurunu üsluba yedirmektir. Öyle ki, övülmüş bir rahibin zünnarına yazılmış bir şiirde bile vahdeti bulabilmeli okuyucu.” ~•~
Oğuzhan Âsım GÜNEŞ- Muharririn Sonsuz Yolculuğu: İlk Önce Kaos Vardı Söylencesi
Reklam
Türkçe
"Türkçe; başlı başına bir duygu, düşünce, mantık ve felsefe dilidir." -Prof. David Cuthell
Dilin, sahibinden hariç derdini çekeni olmaz.
Sayfa 125 - Ruhi Yayıncılık Ltd. Şti. Yıkılmazlar Basın YayınKitabı okudu
Şeytanı şeytan eden dili olmuştur.
Sayfa 124 - Ruhi Yayıncılık Ltd. Şti. Yıkılmazlar Basın YayınKitabı okudu
Dil hem sefadır hem cefadır hem beladır.
Sayfa 122 - Ruhi Yayıncılık Ltd. Şti. Yıkılmazlar Basın YayınKitabı okudu
152 syf.
10/10 puan verdi
Modern İbranicenin Atası Eliezer Ben-Yehuda
Dil ve İşgal
Dil ve İşgal
Hakk’ın taraftarı olduğunu iddia edenin, batılın destekçisi diye eleştirdiği kişi kadar fedakârlık yapmaması trajikomik bir mizansenden başka nedir? Hele attığı coşturucu nutuklar için seyirciden aldığı alkıştan başka ödülle tanışmamışsa henüz. Şecaatini ispat etme çabasıyla sayıkladığı onca küfür, batıla karşı takındığı öfkeyi söndürmekle kalıyorsa bir de. Aradan çıksın diye verdiği üç beşle infakı, dost meclisinde söyledikleriyle tebliği, haramla karşılaşmamak için yaptığı bir baş hareketiyle cihadı yerine getirdiğini zannediyorsa hem de… “Gerçek fedakârlık nedir, hakiki bağlılık neyi gerektirir, Hakk’a taraftar olmak için ödenmesi gereken bedel nasıldır?” sorularını sormak gerekmez mi ilkin o kişiye? Bu video, fedakârlık ve gayrete talip olanlar için çekilmiştir: youtu.be/Ogz4HNCaGjU
Dil ve İşgal
Dil ve İşgalTaha Kılınç · Ketebe Yayınevi · 202436 okunma
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.