• 200 syf.
  ·3 günde·10/10
  Bir cinayet neden işlenir?
  Kim bu kadınlar?
  Ki bu erkekler?
  Insanlar niye zorbalasir?
  Insanlar niye delirir?
  Insanlar niye ölmek ister?
  Veya niye öldürmek ister?
  Öldürmek veya ölmek çözüm müdür?
  Bir umut yok mu?
  Bir sürü kadın ve bir sürü yaşantının yer aldığı, her bir sayfasında ruhuma dokunan cümlelerle anlatılan yaşamların olduğu müthiş bir kitap.
  Bitirip kapağı kapattığımda içimin acıdığı, gözümden yaşların süzüldüğü bu kitap belki de beni en çok etkileyen kitaplardan biri.
  Canan Tan kalemiyle tanışmak istiyorsanız bu kitapla başlayabilirsiniz.
 • Ne küçük ayrıntılar yakalayıveriyor
  en sıradan bir anda insan bazen.
  Bu sabah, örneğin, yolda giderken
  Tesadüfen gözüme ilişiverdi:

  Kesildikten sonra ya bir elektrik direği,
  ya bir tabela, birkaç santim kalmış dibinde
  ve toprak dolmuş besbelli zamanla içine,
  doğal bir saksı oluşmuş kaldırımın kenarında.

  Ve şu Allahın belası Ocak ayında
  iki şaşkın çiçek çıkıvermiş ortasında.
  Gülümsemeden edemedim hallerine.

  Niye zaman ayıramıyoruz ayrıntılara?
  Roni Margulies
  Sayfa 104 - Adam Yayınları
 • Kardeşim, bu uygulama niye ikidebir çıkış yapıyor? Çalındı mı, biri şifremi mi değişti? korkusu yaşamak zorunda mıyım. Bilen var mı nedeni ni?
 • Hadis-i Şerifte Buyuruldu ki:

  Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), elinde iki kitap olduğu halde yanımıza geldi ve: "Bu iki kitap nedir biliyor musunuz?" buyurdular. Cevaben: "Hayır, ey Allah'ın Resulü! bilmiyoruz. Ancak bildirmenizi istiyoruz!" dedik. Bunun üzerine sağ elindekini göstererek: "Bu Rabbülalemin'den (gelmiş) bir kitaptır, içerisinde cennet ehlinin isimleri mevcuttur. Hatta onların babalarının ve kabilelerinin isimleri de mevcuttur ve sonunda da icmal yapmıştır. Bunlara asla ne ilave yapılır, ne de onlardan eksiltmeye yer verilir. Hiç değişmeden ebedi olarak sabit kalır" buyurdular. Sonra sol elindekini göstererek: "Bu da Rabbülalemin'den bir kitaptır. Bunun içinde de ateş ehlinin isimleri, onların atalarının isimleri ve kabilelerinin isimleri vardır. En sonda da icmallerini yapmıştır. Bunlara asla ne ziyade yapılır, ne de eksiltmeye yer verilir!" buyurdular. Ashabı sordu: "Öyleyse ey Allah'ın Resulü, niye amel ediliyor? Madem ki her şey önceden olmuş bitmiş, yazılmış ve artık yazma işinden fariğ olunmuş (bir daha yapma gayreti de niye)?" Resulullah şu cevabı verdi: "Siz amelinizle doğruyu ve istikameti arayın! İtidali koruyun. Zira, cennetlik olan kimsenin ameli, cennet ehlinin ameliyle sonlanır, (daha önce) ne çeşit amel yapmış olursa olsun. Keza cehennemlik olanın ameli de cehennem ehlinin ameliyle sonlanır, hangi çeşit amel ile amel etmiş olursa olsun!" Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), sonra elindeki kitapları atıp, elleriyle işaret ederek dedi ki: "Rabbiniz kullardan artık fariğ oldu, bir kısmı cennetlik, bir kısmı da cehennemliktir."

  Kaynak : Tirmizi, Kader 8, (2142)
 • Çocuklarımız eskiden böcekten, köpekten, kediden korkardı; şimdi ise büyüklerinden korkuyor... Ne kadar üzücü bir hadisedir bu. Böyle olaylar oluverirken, Afrika’da çocuklar açlıktan ölürken; Müslüman olup secdeye varsak ne fayda, Hristiyan olup günah çıkarsak ne fayda, Musevi olup Hahamlarla yoldaşlık etsek ne fayda az biraz insan olamadıktan sonra...

  Dün bir haberde gördüm çöplük gibi bir yerde, üzerinde sinekler uçuşan bir bedenin açlıktan kıvrım kıvrım olmuş halini; ki biz evlatlarımızı pamuklara sararken dahi pamuktan zarar gelecek diye korkarız. Düşündükçe, aklıma geldikçe çıldıracak gibi oluyorum. Nasıl olurda el uzatıp, hayat veremiyoruz bu yavrucaklara... Neden yetmiyor buna gücümüz. İnsan değil miyiz biz?

  Ülkemizin gündeminden asla eksik olmayan bu tecavüzlerde neyin nesi? Bir insan evladı da çıkıp demiyor mu ki bu hal ne? Yok mu buna dur diyecek bir devlet büyüğü, suçu meşrulaştırmaktan öteye gitmeyen bu siyasi çekişme niye?

  Mahvettik dünyayı... Lekedik çocukları; F-35 alacakmışız, S400ler hazırmış... Sok bunları en müsait yerine, sen ülkendeki vatandaşı koruyamıyorsan F-35 ne gerek bize... Bırak yansın dünya...

  Lanet olsun insanlara, bunu yapanlara da buna cevap olarak karşı koyamayan bizlere de...
 • 512 syf.
  ·4 günde·Puan vermedi
  Çile ve Necip Fazıl Kısakürek.....
  Bu şiirleri yazmak kalem degil, gönül işi gercekten de.
  Üstad kendisi de son bölüm de şiir ile ilgili bilgiler verirken
  "Dış kalıba esaret ve mahkûmiyet büyüdükçe iç şeklin hürriyet ve hayatiyeti tıkanırsa da, üstün san'atkâr daima dışla içi muvazene halinde tutmayı biken ve doz sınırını bozmayandır" diye ifade ediyor.
  Kendine has üslubu ile nakış gibi islemis hislerini şiiirine..
  Son şiiri ile bitireyim incelememi;
     ZEHİR
  Çocukken haftalar bana asırdı; 
  Derken saat oldu,derken saniye...
  İlk düşünce, beni yokluk ısırdı:
  Sonum yokluk olsa bu varlık niye?

  Yokluk,sen de yoksun,bir var bir yoksun! 
  İnsanoğlu kendi varından yoksun...
  Gelsin beni yokluk akrebi soksun! 
  Bir zehir ki,hayat özü faniye...
 • "Bir şey sormuyorum. Bir kere daha söylemeni istiyorum o kadar. Niye, Melahat seni çok seviyorum, diyemiyorsun? Dilin mi eskir? Borca mı girersin?"
  "Melahat, sen böyle yaptıkça ben daha da çok söyleyemiyorum işte."