Yaratıcılık konusundaki en net örneği Jason Padgett’te görüyoruz. Padgett 2002 yılında barda saldırıya uğruyor ve sonrasında okulu bırakıyor. Önceleri partilerden çıkmayan, kızların peşinde koşan biriyken aniden matematiğe ilgi duyup formüllerin resmini yapmaya başlıyor. Kafasını pi’ye takan geometrik şekil avcısı, saldırıdan sonra; ‘Her şey tuhaf görünüyordu. Verdikleri ağrı kesici ilaçlardan sandım önce. Ama ertesi gün uyanıp musluğu açtığımda akan su teğet çizgiler halinde görünüyordu.’ diyor. Ve hayatını saldırıdan öncesi – sonrası diye ayırdığını ekliyor. Konuyla ilgili görüşler ikiye ayrılıyor. Birincisi, darbenin etkisi LSD etkisine benzetiliyor. Başta LSD olmak üzere halüsinasyon görmeye neden olan uyuşturucuların beyindeki mutluluk hormonu (serotonin) seviyesini artırarak yaratıcılığı güçlendirdiği düşünülüyor. Yani beyinde birden fazla kısım aynı anda harekete geçip duyular birbirine giriyor ve ta daaa: ‘sinestezi’.

obsesif, bir alıntı ekledi.
27 Mar 16:40 · Kitabı okudu

"Bir sağırın sinestezi olması gibidir aşk; müziği duymazsın ama onu hissedersin."

Empati, Adam FawerEmpati, Adam Fawer
nneslihann, Sinestezya'yı inceledi.
 13 Mar 18:45 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Sinestezi; kısaca duyuların birleşmesi anlamına geliyor. Sinestezikler için her harfin, her sayının, her günün, bir rengi ya da notaların tadı var. Sinesteziyle başlayan kitapta ağırlıklı olarak alzheimer anlatılıyor. Çünkü sinestezik kahramanımızın annesi alzheimer.

Noel, annesini iyileştirmek için üç arkadaşının (Norval, Samira, Jean Jacques) desteğiyle çalışmalarına başlıyor. Bir klinikten yardım alarak ilaç kullanmaya başlayan annesi iyileşme göstermeyince, bunlara ek olarak Noel bitkisel karışımlar hazırlamaya başlıyor. Bu karışımlarla da kalıcı bir ilerleme görülmeyince iş büyü yapmaya kadar varıyor.

Kitap kesinlikle çok yönlü. Noel'in sinesteziyle baş etmesini, annesi için çabalamasını, annesinin günden güne yaşadığı değişimleri, ve Noel in arkadaşlarının hayatını okuyoruz. Tüm bunların yanında yazar; Esrarlı Ada'dan, Binbir Gece Masalları'ndan, Don Kişot'tan alıntılar yaparak içeriği zenginlestirmiş. Ayrıca Sylvia Plath, Van Gogh, Ömer Hayyam, Vladimir Nabokov, Primo Levi, Baudelaire, Dante gibi yazar, şair ve ressamlarla ilgili de detaylar bulunuyor. İçerikle ilgili hoşuma giden bir diğer nokta günlükler oldu. Kitaptaki her karakterin günlüğünü okuyoruz, böylece aynı olayı farklı bakış açısıyla görebiliyoruz. Bilimsel terimler sıkça kullanılmış ama dip not olarak açıklaması yapılmış. Bu arada Noel'in hem annesi hem kendi için gittiği kliniğin doktoru da dip notlarla kitaba katkı sağlıyor. Çok keyif alarak okuduğum bir kitap oldu, filmi yapılsa da izlesem

Zehra Bektaş, bir alıntı ekledi.
06 Mar 12:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hepimiz dünyayı değişik bir yoldan algılıyoruz, ama yeteneklerimizin temelindeki olay aynı: Sinestezi.

Empati, Adam Fawer (Sayfa 249)Empati, Adam Fawer (Sayfa 249)

Sinestezi;
insanın duyularının birbirine karışması. mesela sesleri görmek, gördüğün şeyleri duymak gibi... Ya bu bir gerçeklik ise veya başka bir boyutta hayat sürmek ise ...

***
Seziyorsun gözlerimden, biliyorum. Bazen ellerine kelepçeler vurasım geliyor bazen yüzüne birtakım nedenler, bazen ayaklarına bir falaka gerek bazen ağzına ağzım. Bazen uyumasak konuşsak geçecek gibi, bazen hiç uyanmayalım n’olur! Bazen çok açım sana bazen lütfen artık dur! Bazı zamanlar deliyim, şehre lanet olsun, herkes ölsün lütfen ama sen benimle otur! Bazen körsün, körsün artık gör biraz ne olur! Hepsiyle bazen, bazen tek tek, bazen sadece kalbim, sek. Ama her şekilde ve biçimde çok kalabalık geliyorum sana, biliyorsun. Ezbere bildiğim o yoldan. Rüya da rüya hani... Aynı yoldan yürümüşüm bir asır ve bilinçaltım alt üst etmiş masamdakileri.

Nur Neşe Şahin / Sinestezi (Masa Dergisi, Temmuz 2017)

Yücel Karaca, Empati'yi inceledi.
20 Oca 21:20 · Kitabı okudu

İnsanın isteklerinin kölesi olduğu mottosu ile dikkatimi çekmiş ( aynen bu şekilde bakıyorum özgürlük kavramına) ve son derece başarılı film tadında bir romandır çift zamanlı olay örgüsü olayların oluş biçimi hakkında mantık yürütebilmesi mümkün kıldığı için( aynı zamanda yazımı zor) takdir ettiğim bir yöntemdir teslanın notlarına ve olasılıksız kitabına gönderdiği selam ile devamı gelmeli dediğim bir roman olmuştur oz' u henüz okumadım ama bence yazar kesinlikle bu iki kitabı bir seri ya da tamamen evren haline getirmeli diye düşünüyorum sinestezi hastalığından zihin kontrolü noktasına gelebilen bilimsellik yine temel mantık olmuş ve lazslo kohen acınası bir insana dönüşmüştür kitap belki bilinçli belki de bilinçsiz şekilde anlattığından daha çok şeyi söylemektedir.

nurcihan tutar, bir alıntı ekledi.
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

“Eidetik belleği olanların hepsi değilse de çoğu otistik fotoğrafik bellekle sinestezi arasında da ilişki var- iki ya da daha fazla duyunun birbirlerine karışması durumu örneğin rakamlar renk gibi algılandığında her sayı dizini düşüncede bir tabloya dönüşür.”

Örümcek Ağındaki Kız, Stieg Larsson (Sayfa 181 - Pegasus)Örümcek Ağındaki Kız, Stieg Larsson (Sayfa 181 - Pegasus)