Öz,, bir alıntı ekledi.
05 Şub 17:38 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Galiba keder yaşlı ile genç arasındaki farkı siliyor.

Biz İnsanlar, Peyami SafaBiz İnsanlar, Peyami Safa

MUTLULUĞUN SIRRI!
Genç adam babasına mutluluğun sırrını sorar:
– “Pencerenin yanına git, dışarı bak ve bana neler gördüğünü ve gördüklerinin sana ne hissettirdiğini söyle” der.
– ” Sokağı dolaşan, gülen, tartışan, alışveriş yapan, birbirine sarılan, kavga eden insanları görüyorum. Gördüklerim dışarıda bir yaşam olduğunu düşündürtüyor ve kendimi iyi hissediyorum.” diye cevap verir genç adam.
Babası tekrar sorar:
-“Şimdi aynanın karşısına git. Gördüklerini ve hislerini bana söyle.”
-“Doğal olarak kendimi görüyorum ve sadece kendimi gördüğüm için yalnız hissediyorum” der.
Genç adamın kafası biraz karışmış olarak:
-“İki seferde de bir cam parçasına bakıyordun. Bana aradaki farkı söyleyebilir misin?” diye sorar yaşlı adam.
-“Birincisinde dışarısını ve insanları görmemi sağlayan temiz bir camdan bakıyordum, ikincisinde ise kendi görüntümü bana yansıtan arkası sırla kaplı bir camdan bakıyordum.”
-“İşte evladım, mutluluğun sırrı da burada yatar: Eğer dışarıdaki insanlar ve kendi arana sırrın girmesine izin verirsen kendini görürsün. Alıntı

Salak Oğlan, bir alıntı ekledi.
02 Şub 16:26 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Erkekler arasında ayrım yapmıyordum. Genç, yaşlı, güzel, çirkin, evli, bekar umurumda değildi. Ne çok ortak yönleri vardı soyunduklarında. Kim öğretmişse onlara, büyümüş bir penisin kadının içine girip çıkma sayısının iyi seks olduğu yanılgısındalardı hala. Hiç mi kadın girmedi hayatınıza? Zevk vermenin mekanik bir iş olmadığını hala mı öğrenemediniz? İri bir penisle erkek, hem de güçlü bir erkek olduğunuzu sanırken, işlev olarak düzgün bir patlıcandan farkı olmayan o organınıza bağlarken erkekliğinizi, hiç mi oturup düşünmediniz bunun bir ritim ve uyum meselesi olduğunu?

Lirik Prenses Tezer, Selda Terek Bilecen (Sayfa 293 - Destek Yayınları - 4. Basım, Ocak 2017)Lirik Prenses Tezer, Selda Terek Bilecen (Sayfa 293 - Destek Yayınları - 4. Basım, Ocak 2017)

richard dawkins'in kızına mektubu

sevgili kızıma

10 yaşına geldiğine göre sana benim için önemli olan bir şeyden bahsetmek istiyorum. bildiğimiz şeyleri nasıl bildiğimizi hiç merak ettin mi? örneğin gökyüzünde minik iğne delikleri gibi görünen yıldızların aslında çok uzakta ve güneş gibi büyük ateş topları olduğunu nereden biliyoruz? ya da dünya’nın o yıldızlardan bir tanesi olan güneş’in etrafında döndüğünü nasıl biliyoruz?

bu soruların cevabı “kanıt”tır.

bazen kanıt gerçekten görmek (ya da duymak, dokunmak, koklamak..) demektir. astronotlar kendi gözleriyle dünya’ya bakacak kadar uzağa giderek dünya’nın gerçekten yuvarlak olduğunu gördüler. bazen gözlerimizin yardıma ihtiyacı olur. geceleyin gök yüzünde parlak bir yıldız gibi görünen “akşam yıldızı”na teleskopla baktığında aslında çok güzel bir küre olduğunu görürüz – venüs adını verdiğimiz gezegen. doğrudan gözlemleyerek (ya da duyarak, dokunarak..) öğrendiğin şeye “gözlem” diyoruz.

bazen kanıt sadece gözlemler değildir, ancak gözlem her zaman kanıtların ardında yatar. eğer bir cinayet olduysa çoğunlukla (katil ve kurban haricinde hiç kimse) cinayete şahit olmaz. ancak detektifler belirli bir şüpheliyi işaret bir çok gözlemi birleştirebilirler. eğer o kişinin parmak izleri cinayetin işlendiği bıçağın üstünde bulunursa, bu o kişinin o bıçağa dokunduğuna kanıttır. cinayeti onun işlediğini kanıtlamaz, ama bir çok başka kanıtla birleştirildiğinde faydalı olur. bazen bir detektif bir çok gözlemi düşünür ve farkeder ki tüm kanıtlar ancak belirli bir kişi o cinayeti işlediyse bir bulmacadaki parçalar gibi her şey yerine oturmaktadır.

bilim insanları – dünya ve evren hakkındaki gerçekleri bulma konusunda uzman insanlar – çoğunlukla detektifler gibi çalışırlar. gerçeğin ne olabileceğine dair bir tahminde bulunurlar (hipotez). sonra kendi kendilerine şöyle derler: eğer bu gerçek olsa idi, o zaman şunları ve şunları görmemiz gerekirdi. buna “öngörme” denir. örneğin, eğer dünya gerçekten yuvarlaksa, o zaman sürekli aynı yöne giden bir yolcunun bir süre sonra başladığı yere geri gelmesi gereklidir. bir doktor senin kızamık olduğunu söylediğinde bunu sana ilk bakışta söylemez. ilk bakışı, ona doğru olabilecek bir hipotez sunar. sonra kendi kendine der ki “eğer gerçekten kızamık geçiriyorsa, o zaman şu, şu semptomları da görmem gerekir.” sonra öngörülerini sırayla kontrol eder ve bunları gözleriyle (küçük kırmızı benekler var mı?) elleriyle (ateşi yüksek mi?) ve kulaklarıyla (nefesi hırıltılı mı?) gözlemler. çoğunlukla bu semptopmların uyduğunu gördükten sonra “bu çocuğun kızamık geçirdiği kanaatine vardım” der. bazen de doktorların gözleri, kulakları ve ellerine yardımcı olacak kan testi ya da röntgen filmi gibi yadımcı araçlara ihtiyacı olur.

bilim insanlarının dünyamızı anlamak için kanıtı kullanma yöntemleri, bi mektuba sığdıramayacağım kadar karmaşık ve zekice. ancak şimdi bir şeye inanmak için iyi bir sebep olan “kanıt”lardan uzaklaşıp, bir şeye inanmak için kötü sebepler olan “gelenek”, “otorite” ve “vahiy”e karşı uyarmak istiyorum.

öncelikle gelenek. birkaç ay önce, 50 kadar çocukla bir sohbet için televizyona çıktım. bu çocuklar oraya değişik dini görüşlerle yetiştirildikleri için çağırılmışlardı. bazıları hrıstiyan olarak, bazıları yahudi, müslüman, hindu, şikh olarak yetiştirilmişlerdi. mikrofonu tutan adam çocukları dolaşarak neye inandıklarını soruyordu. söyledikleri şeyler tam olarak benim “gelenek” sözüyle anlatmak istediğimi açıklıyordu. inançlarının kanıtlarla hiçbir ilgisi olmadığını gördük. sadece anne-babalarının ve dede-ninelerinin (yine kanıtlara dayanmayan) inançlarını tekrarladılar. “biz hindular şuna inanırız…” ya da “biz müslümanlar şuna inanırız…” gibi cümleler kuruyorlardı. elbette hepsi değişik şeylere inanıyorlardı, ve bu yüzden hepsinin haklı olma ihtimali yoktu. mikrofonu tutan adam bu durumun normal olduğunu düşünmüş olacak ki, çocukların farklı görüşlerini karşılıklı tartışmalarını önermedi bile. ancak esas belirtmeye çalıştığım nokta bu değil. sadece inançların nereden geldiğini göstermeye çalışıyorum. inançlar gelenekten geliyorlar. yani inançlar aileden çocuğa, toruna ve sonraki nesillere aktarılıyorlar. ya da yüz yıllar boyu sonraki nesillere aktarılmış kitaplardan. geleneksel inançlar genellikle yokluktan başlarlar; belki birileri bunları thor ya da zeus hikayeleri gibi uydurur. ancak birkaç yüzyıl boyunca sonraki nesillere aktarıldıktan sonra, bu hikayelerin eski oluşları onları özel kılıyor. insanlar bazı şeylere sadece yüzyıllardır inanıldığı için inanıyorlar.

gelenekle ilgili sorun, bir hikayenin ne kadar eski olursa olsun, ilk günkü kadar gerçek ya da yalan olmasıdır. eğer gerçek olmayan bir masal uydurursan, o masalı yüz yıllarca nesilden nesile aktarmak onu gerçek yapmaya yetmeyecektir.

ingiltere’deki bir çok insan anglikan kilisesince vaftiz ediliyor, ancak bu hrıstiyanlık dininin bir çok kolundan sadece birisi. rus ortodoksluğu, roma katolisizmi, ya da metodist kiliseleri gibi başka kollar da mevcut. hepsi farklı şeylere inanıyorlar. yahudilik ve islam daha da farklılar, ve kendi içlerinde de farklı görüşlere ayrılıyorlar. en ufak inanç ayrılıkları insanları savaşa sürükleyebiliyor. yani aslında bu insanların inandıkları şeye inanmak için çok iyi sebepleri – kanıtları – olmasını beklersin. ancak aslında inançları sadece farklı geleneklerden ibaret.

belli bir gelenekten bahsedelim. roma katolikleri isa’nın annesi meryem’in o kadar özel olduğunu düşünüyorlar ki, onun ölmediğini, cennet’e yükseldiğini söylüyorlar. diğer hrıstiyan gelenekleri ise meryem’in normal bir insan olduğunu ve diğer herkes gibi öldüğünü söylüyorlar. bu diğer dinler onun hakkında pek bir şey söylemiyorlar ve roma katolik kilisesinin aksine ona “cennetin kraliçesi” demiyorlar. meryem’in vücudunun göğe yükseldiğine dair gelenek o kadar eski bir gelenek de değil. incil bu konuda hiçbir şey söylemiyor, hatta zavallı kadın tüm kitap boyunca çok az anılıyor. vücudunun cennete yükseldiği fikri isa öldükten 600 sene sonra dile getirilen bir şey. yani önce bu hikaye – tıpkı pamuk prenses masalı gibi – uyduruldu, ancak yüzyıllar geçtikçe geleneğe yerleşti ve insanlar bu masalı sırf bu kadar uzun süredir aktarıldığı için ciddiye almaya başladılar. gelenek eskidikçe, daha çok insan bunu ciddiye almaya başladı. sonunda katolik kilisesi bunu resmileştirdi, fakat bu da 1950'de gerçekleşti. halbuki bu masal, 1950 yılında, 600 yılında olduğundan daha gerçek değildi.

geleneğe mektubumun sonunda geri geleceğim ve ona farklı bir açıdan bakacağım. ancak önce bir şeye inanmak için kötü sebeple olan diğer iki konuya değinceğim : otorite ve vahiy.

bir şeye inanma sebebi olarak otorite; bir şeye, önemli birisi inanmanı söylediği için inanmak demektir. roma katolik kilisesinde papa en önemli insandır ve insanlar sırf papa olduğu için söylediği şeylerin doğru olduğunu düşünürler. islam’ın bir kolunda ayetullah adı verilen yaşlı ve sakallı adamlar bu önemli insanladır. bir çok genç müslüman, uzak bir ülkedeki ayetullah dedi diye cinayet işlemeye hazırdırlar.

1950 senesinde roma katolikleri meryem’in cennete yükseldiğini resmen kabul ettiler dediğimde aslında söylemek istediğim şey, 1950 yılında papa’nın buna inanmalarını söylediği idi. bu da yeterliydi. papa doğru dediğine göre doğru olmalıydı! papa’nın hayatı boyunca söylediği şeylerin bazıları doğru, bazıları da muhtemelen doğru değildir. papa’nın söylediklerini, herhangi bir başkasının söylediklerine üstün tutmak için hiçbir geçerli sebep yok. şimdiki papa insanlara yaptıkları çocukların sayısını sınırlamamalarını söyledi. eğer insanlar onun sözünü hiç sorgulamadan dinleselerdi, nüfus patlaması sonucunda dünyada çok kötü açlıklar, hastalıklar ve savaşlar olurdu.

bilimde de kanıtları görmediğimiz ve bir başkasının sözünü kabul ettiğimiz zamanlar olur. örneğin ben ışığın saatte 300.000 km hızla yol aldığını kendi gözlerimle görmedim. bunun yerine ışığın hızının ne olduğunu söyleyen kitaplara inanıyorum. bu da aslında “otorite” gibi görünüyor, ancak otoriteden çok daha iyi çünkü kitaplarını yazanlar kanıtları gören kişiler ve herkes dilerse bu kanıtlara kendisi bakmakta ve kanıtları istedikleri kadar incelemekte serbest. bu çok rahatlatıcı. ancak papazlar bile meryem’in göğe yükselmesi hikayesine dair kanıtlar olduğunu iddia etmiyorlar.

bir şeye inanmak için kötü bir sebep olan 3. şey ise vahiydir (tecelli, durugörü). eğer papa’ya 1950 yılında meryem’in göğe yükseldiğini nasıl bildiğini sorsaydık muhtemelen bize “vahiy” aldığını söyleyeckti. kendini odasına kapattı ve doğru yolun kendisine gösterilmesi için dua etti. kendi kendine düşündü, düşündü ve kendi kendine daha emin oldu. dindar insanlar içlerine bir his doğunca, bu şeyin doğru olduğuna dair kanıt olmasa bile gerçek olduğunu çünkü vahiy aldıklarını düşünürler. vahiy aldıklarını iddia edenler sadece papalar değildir, bir çok dindar insan bunu iddia ediyor. inandıkları şeylere inanmalarındaki başlıca sebeplerden birisi bu. peki bu iyi bir sebep mi?

sana köpeğinin öldüğünü söylediğimi farzet. çok üzülürdün ve muhtemelen derdin ki “emin misin? nereden biliyorsun? nasıl oldu?” sana şöyle cevap verdiğimi hayal et : “aslında pepe’nin öldüğüne bilmiyorum, ama içimde öldüğüne dair garip bir his var.” seni korkuttuğum için bana kızardın çünkü “içimdeki garip his”sin köpeğinin öldüğünü ispatlamak için yeterince iyi bir sebep olmadığını bilirdin. kanıt ihtiyacın var. hepimiz zaman zaman bir şeyler hissediyoruz ve bazen bu hislerimiz doğru çıkıyor, bazen de çıkmıyor. fakat değişik insanların değişik hisleri oluyor, kimin hislerinin doğru olduğuna nasıl karar vereceğiz? bir köpeğin öldüğünden emin olmanın tek yolu onu öldükten sonra görmek, ya da kalbinin durduğunu duymak, ya da bunu somut kanıtları olan birisinden öğrenmektir.

bazen insanlar derinlerde bir yerlerde bir şeylere inanmamız gerektiğini söylerler, yoksa “karım beni seviyor” gibi şeylere güvenimiz olmazlar.

ancak bu kötü bir argüman. birinin seni sevdiğine dair sürüyle kanıt olabilir. seni seven birisiyle geçirdiğin bir günde bir çok küçük kanıt görürsün ve duyarsın ve bunlar birikip bir sonuca ulaşmana yardım ederler. bu papazların “vahiy” dediği şeyden farklı bir histir. bu hisleri destekleyen dış etkiler vardır; gözlerdeki bakışlar, sesindeki şefkat, küçük iyilikler ve nezaketler ve bunların hepsi somut kanıttır.

bazen insanlar hiçbir kanıtları olmadan birisinin onları sevdiğini hissederler. çoğunlukla da tamamen yanılıyorlardır. ünlü bir film yıldızının onlara aşık olduğuna ikna olmuş insanlar vardır, ancak gerçekte o film yıldızıyla tanışmamışlardır bile. bu gibi insanların psikolojik sorunları vardır. içsel hisler somut kanıtlarla desteklenmelidir, yoksa güvenilecek bir şey değildirler.

içsel hisler bilimde de değerlidir, ancak sadece kanıtlar arayarak sınayabileceğimiz fikirler verdikleri için. bir bilim adamı belli bir konuda bir önseziye sahip olabilirler. kendi başına bu önsezi bir şeye inanmak için yeterince iyi bir sebep değildir. ancak deneylere zaman harcamak için ya da kanıtlara farklı bir açıdan bakmak için yeterli bir sebep olabilir. bilim insanları fikirlerini geliştirmek için hislerine her zaman kulak verirler. ancak hisler kanıtlarla desteklenmiyorsa değersizdirler.

gelenek konusuna, farklı bir açıdan bakmak için, tekrar değineceğimi söylemiştim. geleneğin bizim için niye çok önemli olduğundan bahsetmek istiyorum. tüm hayvan (evrim dediğimiz süreçle) kendi türlerinin yaşadığı yerlerde hayatta kalabilecek şekilde gelişmişlerdir. aslanlar afrika bozkırlarında hayatta kalabilecek kadar güçlüdürler. kerevitler tatlı sularda yaşayacak şekilde evrimleşmişken ıstakozlar tuzlu sularda yaşarlar. insanlar da bir tür hayvandır ve bizler de başka insanlarla dolu bir denizde yaşayabilecek şekilde evrimleştik. bir çoğumuz aslanlar ya da ıstakozlar gibi kendi yemeğimiz için avlanmıyoruz, yemeğimizi, kendileri de başka insanlardan satın almış, insanlardan satın alıyoruz. bizler bir “insan denizi”nde yüzüyoruz. nasıl bir balık suda yaşayabilmek için solungaçlarına ihtiyaç duyuyorsa, biz de diğer insanlarla anlaşabilmek için beynimize ihtiyaç duyuyoruz. nasıl deniz tuzlu suyla doluysa, insan denizi de öğrenmesi zor şeylerle dolu. örneğin lisan gibi.

sen ingilizce konuşuyorsun ama arkadaşın almanca. her ikiniz de kendi farklı “insan denizi”nizde rahat yüzebilmenize olanak tanıyan dili konuşuyorsunuz. lisan gelenekle aktarılır. başka bir yolu yok. ingiltere’de pepe “dog” iken almanya da ona “ein hund” diyorlar. bu sözcüklerin hiç birisi yanlış ya da diğerinden daha doğru değil. ikisi de sadece aktarılmış sözcükler. kendi insan denizlerinde yüzebilmek için çocukların kendi ülkelerinin dilini ve bir çok başka şeyi öğrenmeleri gerekmekte. bu da büyük miktarda geleneksel bilgiyi öğrenmelerini gerektiriyor. (geleneksel bilginin sadece nesilden nesile aktarılan bilgi olduğunu unutma.) çocuğun beyninin geleneksel bilgi için bir vakum olması gerekiyor. ve çocuktan iyi geleneksel bilgi ile (lisandaki kelimeler gibi) kötü veya saçma geleneksel bilgi (cadılar, şeytanlar gibi) arasındaki farkı ayırması beklenemez.

bu çok üzücü ancak engellenemez bir şey çünkü çocuk her türlü geleneksel bilgiye aç olacağından yetişkinlerin kendilerine söyledikleri her şeye doğru ya da yanlış, gerçek ya da yalan olmasını önemsemeden inanacaktır. yetişkinlerin çocuklarına söyledikleri bir çok şey doğru, kanıtlara dayalı veya en azından makul şeylerdir. ancak bazıları yanlış, saçma hatta kötü niyetliyse, çocuğun buna da inanmasını engelleyecek hiçbir şey yok. peki, çocuk büyüdüğü zaman ne yapacak? elbette kendi bildiği şeyleri bir sonraki nesile anlatacak. yani bir şeye dair güçlü bir inanç varsa – o şey tamamen yanlış ve inanılması için hiçbir sebep olmasa bile – o şey sonsuza kadar sonraki nesillere aktarılabilir.

peki dinlerde de durum bu mudur? bir tanrı ya da tanrıların var olduğu, cennet’in var olduğu, meryem’in hiç ölmediği, isa’nın babasının insan olmadığı, duaların kabul edildiği, şarabın kana dönüştüğü – bu inançları bir tanesi bile kanıtlara dayanmıyor. yine de bunlara milyonlarca insan inanıyor. belki de bunun sebebi, her şeye inanacak kadar küçük yaştayken bu şeylere inanmaları söylendiği içindir.

milyonlarca insan çok farklı şeylere inanıyor çünkü çocukken yetişkinlerden farklı şeyler duydular. müslüman çocuklar hrıstiyan çocuklardan farklı şeyler duydular, ve her iki grup da kendilerinin haklı, diğerlerinin haksız olduğuna ikna olmuş bir şekilde büyüdüler. hrıstiyanlar kendi içlerinde bile; roma katolikleri anglikanlardan ya da episkopalyenlerden, shaker’lardan ya da quaker’lardan, mormonlar ya da holly roller’lardan farklı şeylere inanıyorlar ve kendilerinin haklı, geri kalan herkesin tamamen haksız olduğuna ikna olmuş durumdalar. halbuki farklı şeylere inanmalarının sebebi senin ingilizce, arkadaşının da almanca konuşmasıyla tamamen aynı sebepten dolayı.

her iki dil de, kendi ülkesinde doğru dil. ancak değişik dinlerin kendi ülkelerinde doğru olup başka yerlerde yanlış olma ihtimali yok çünkü farklı dinler birbiriyle zıt şeylerin doğru olduğunu iddia ediyorlar. meryem katolik irlanda’da canlı ama protestan kuzey irlanda’da ölü olamaz.

peki bu konuda ne yapabiliriz? senin bu konuda bir şey yapman çok kolay değil çünkü sadece 10 yaşındasın. ancak şunu deneyebilirsin; bir daha birisi sana önemli görünen bir şey söylediği zaman, kendi kendine şöyle düşün: “bu, insanların kanıtlar sayesinde öğrendiği bir şey mi, yoksa gelenek, otorite veya vahiy yoluyla öğrendikleri bir şey mi?”. ve bir daha birisi sana bir şeyin “gerçek” olduğunu söylediği zaman onlara şöyle de :”bunu destekleyen ne tür kanıtlarınız var?”. sana iyi bir cevap veremezlerse, umuyorum ki söyledikleri şeye inanmadan önce çok dikkatlice düşünürsün.

sevgiler

baban

Dolunay Hamurcu, Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı)'ı inceledi.
 15 Oca 14:11 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Bu kısa ve akıcı öykümüzün iki kahramanı var: Santiago ve Manolin. Santiago ne kadar yaşlıysa Manolin o kadar genç. Manolin ne kadar deniz hakkında öğrenmeye hevesli ise Santiago o kadar bilge deniz konusunda. Aralarındaki yaş farkı dostluklarına engel değil fakat Manolin'in ailesi Santiago ile çalışmasını istemez ve başka bir balıkçının yanına verir. Çünkü Santiago şanssızdır: 85 gün boyunca bir balık tutamadığı bile olmuştur. Kitap Santiago'nun tek başına denize açılmasını ve denizde 3 gün geçirmesini anlatır görünürde. Ama çok fazla alt metin var satır aralarında. Santiago'nun elindekine sahip çıkmak için savaşması, zorluklar karşısında pes etmemesi, elindeki imkanlarla yaratıcı çözümler bulması, şanssızlığından muzdaripliği hepsi bu kitapta. Öyleyse bu kitap hayat değil de nedir.

Frezya, İnce Memed 4'i inceledi.
 01 Oca 19:58 · Beğendi · 10/10 puan

DİKKAT DİKKAT: Koca adamın  yüreğiyle yazdığı bu eseri yüreğiyle okuyan bir okuyucunun yaşamına, bakış açısına,okuma olgunluğuna basamak atlatacağına inandığım bu eseri henüz nefes alıyorken, gözünüz görüyorken, kalbiniz atıyorken mutlaka tanıyınız derim. Kendim de dahil genel olarak okuyunca okumakta geç kalınmışlık hissi veren bir başyapıt benden söylemesi.

 (İnce Memed 1-2-3-4 genel inceleme)

Peki İnce Memed kimdir, İnce Memed ufak tefek, cılız, gariban, ver eline al ekmeğini, pak yürekli bir çoçuk.
İnce Memed sevdiğiyle mutlu bir yaşamın hayalcisi olan bir sevdalı .
Ince Memed sahip olduğu,ekip biçtiği topraktan emeğinin karşılığını isteyen, açlık ve sefalette olan yetim bir anne evladı.
İşte bu denli yaşamına müdühale edilen zülüme yoksulluğa,haksızlığa, insanların bir lokma ekmeğe muhtaç edilmesine, insanın insanı köle gibi kullanmasına karşın Yasar Kemal'in  olağanüstü, fantastik bir dille kahraman profiline bürüdüğü başkaldırının sembolü haline getirdiği zorunluluktan eşkiya olan bir efsane İnce Memed.
Eser ne kadar efsane tadında olsa da asıl tadı genzimizde acı tat bırakan,kafamızda kıvılcımlar yakan, yüreğimize samimyet ve insanlığı sızdıran gerçekler şüphesiz.
İnce Memed başkaldırısı bir toplumun bir kitlenin davası,Ince Memedler davası olmaya başlayınca ne oluyor?
Ölümsüz taktik !!
Dönemin vatanperverleri,zengin ağaları hemen göğsüne istiklal madalyası takıp vatanseverlik profili altında ellerindeki zülüm kılıçlarıyla halkın üzerine; vatan hayini,ırz,mal,devlet düşmanı diye her an inmesi oluyor ! 
Heyy eli ayağı öpülesi koca YAŞAR KEMAL:
Hergün yeniden doğan güneşi, her sabah yeniden açan çiçeği, her gece yeniden gökyüzüne döşenen yıldızları ibret al insanoglu; ışık yepyeni dünya yepyeni insan yüreği hergün yepyeni diyor.
Insanlar zulüm altinda inlemeyi kabul ettikçe insanlığın bir sinekten ne farkı kalır.
Önce içindeki, yüreğindeki zinciri kopar, başkaldır. Sonra dünyanın bütün zincirlerini kır, tekmil kötülüklere başkaldır, iyilik getir.
Allah yüreğine umudu verdi zulüme başkaldırman için umuttan daha değerli bir şey, bir silah olamaz .
Zulüm bunca artar, insanoğlu bunca aşağılanırken sen,ben, o ; Bİz olalım zalime karşı, yaşam olalım, iyilik, güzellik, sevgi, adalet olalım, halk olalım diyor insanın yüreğine güç olan koca adam.

Yaşar Kemal düşünceyi iletmede muazzam bir kalem olduğu gibi düşünceyi anlatmada da muazzam.
Okuyucuyu sıkmayan muthiş tasvir ve betimlemeleriyle Çukurova'nin sıcak güneşinde teni yanmış, oranın tozu toprağını yutmuş,devedikenlerinin üstünü başını parçaladığı, sıra dayağına çekilip tabanlarına tuz basılan bir köylü,
anzarva kayalıklarında yaz-kış çatışan bir eşkiya, diz kapağından kurşunu yemiş acıdan avazı çıktığı kadar bağıran emir kulu bir jandarma olmuşsunuzdur artık
yani kısacası taşradaki yaşli,genç,çoçuk,zengin,fakir hepsinin hayatının içinde gezmiş,görmüş kokusunu,tadını almış ve en önemlisi her şeyi hissederek tanık olmuşsunuzdur.

Tüm seri boyunca büyük bir merhamet ve sevgiyle başımı okşadığını hissetiğim bu baba adamı bir zere olarak ifade edebilmek ne hadime ki.
Selam olsun zülüme,adaletsizliğe karşı sonuna kadar direnen İnce Memed'lere, Selam olsun sanatıyla mazlumun-toplumun sesi olan Yaşar Kemal'lere
diyerek tekrardan şiddetli bir tavsiye bırakıyorum buraya İyi okumalar...

Muhayyelll, Hayali Kahraman Hayati Kahraman'ı inceledi.
23 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 8/10 puan

52 yazar ve 104 hikayeden oluşan, farklı kalemlerin buluştuğu, 52 hayale atılmış ufak birer adım bu kitap..

Sırtında pelerini olan, insanüstü güçlere sahip hayali kahramanlarımız var kitapta.
Kimisi ruhlarla konuşuyor, kimisi ruhları gezintiye çıkarıyor. Kitapları izleten bir adam, konuşabilen yaşlı bir masa, suya değince hızlanan bir kız..
(Bu arada dikkatimi çeken şey şu ki, yabancılar kurguladıkları hayali kahramanları yere göğe sığdıramamış ve kitap boyu kahraman ilan etmişken, bu kitapta toplanmış olan biz yazarların kahramanları fazla mütevazi ve bilinmek istemeyen insanlar. Türk farkı mı desem ne desem bilemedim. ^^)

Birde pelerini olmayan kahramanlarımız var bizim. Aslında onlar sadece bu kitapta ya da başka kitaplarda değil, dört bir yanımızda..
En yakınımızda anne ve babamız var mesela. Sevdiklerimiz var. Vatanımızı canı pahasına koruyan askerlerimiz var. Biz rahat uyuyalım diye canını vermiş olan şehitlerimiz var. Polislerimiz var, can ve malımızı emanet ettiğimiz..
Hani sokaklarda kağıt toplayan fakir insanlar var ya, aslında onlar bile kahraman. Belki çocuklarının, belki eşinin, belki de hasta anne babasının kahramanı..
Onların kahraman olduğunu unutmayın..

Kitabı okurken fark ettiğim bir şey var ki, ülkemizde çok güçlü genç kalemler varmış. Tabii boş olanın sesi daha çok misali, biz piyasada boşa yazmış genç kalemleri görüyoruz. Oysa sessiz kalan yetenekli insanların kalemleri, diplerdeki midye misali yavaş yavaş inci üretiyor..
Umarım edebiyatımız o incilere kavuşur..

Kitaptaki bazı yazarlar olayı süslü anlatmak için tam bir katliam yapmış. Çok şükür ki sayıları bir elin parmaklarını geçmiyor.
Bazı yazarların fazla televizyon izlediği çok belli. Hatta onların hikayelerini okurken kendi kendime güldüm. Merak etmeyin onlar da az çok şükür. ")
Kitapta kötü olarak başka bir şey yok sanırım.

Derleme kitapları hep sevmişimdir. Birden farklı kalemle tanışma imkanıdır çünkü bir nevi. Kitapta tanışmanız gereken çok değerli kalemler olduğunu düşünüyorum. O yüzden okuma listenize alabilirsiniz tabiiki. ")

Son olarak, insanın kendi yazısını bir kitaptan okumak ve birilerinin ona yazar muamelesi yapması tarif edilemeyecek kadar güzel bir duygu.
Biliyorum bu kadar güzel yazarlar varken layıkıyla bir yazar olamam belki ama yazar adayı olmak da güzel. ")

Kitabı almak isteyip ulaşamayanlara yardımcı olurum. Onun dışında, hayatınızdaki o pelerinsiz kahramaları hiç unutmayın. Ve hatta bu incelemeden sonra gidip bir tanesine kocaman sarılın. ")

Keyifli okumalar..