Antoni Casas Ros

Antoni Casas Ros

Yazar
7.5/10
27 Kişi
·
68
Okunma
·
3
Beğeni
·
1.086
Gösterim
Adı:
Antoni Casas Ros
Unvan:
Yazar
Doğum:
1972
ANTONI CASAS ROS, 1972 doğumlu. Annesi İtalyan, babası Katalan, kendisi Fransızca yazıyor. Geçirdiği talihsiz kazayla matematik kariyerine son verip edebiyata yöneldi. İlk romanı Almodovar Teoremi (2009) Türkiyeli okurlardan da yoğun ilgi gördü. Fransa’da Prix Landerneau’ya aday gösterilen roman, İspanya’da 2008 yılının en iyi romanı seçildi (Premio Mejor Libro Novel). 2009’da öykülerden oluşan Mort au romantisme adlı kitabı yayımlandı. İkinci romanı Enigma (2010) gizemli örgüsüyle dikkat çekti.Roma’da yaşayan yazar, fotoğraf vermemektedir.
Birbirimizin içinde öyle erimiştik ki, birlikte ve tek başımıza, el ele, göz göze, her şeyi yapabilir halde uzun, uzun saatler geçiriyorduk, çünkü yalnızdık, ama öylesine mutluyduk ki daha fazlasını arzulamıyorduk. Kimi zaman, bizi etkisi altında bırakan bu sonsuz mutluluk seli, yoğunluğunun gücüyle bize acı veriyordu ve ölmeyi arzuluyorduk; ama birbirimizle, birbirimiz için.
Gerçekte birbirine benzer iki kitap yoktur, hatta önceden okunmuş bir kitap her yeni okumada bütünüyle yeni gelebilir.
Tanrı da biraz şiddete ihtiyaç duyar. Belki de gezegenin cinayete, savaşa, açlığa gömülmesinin tek nedeni budur: Tanrı'nın hoşuna gitmek.
Antoni Casas Ros
Sayfa 162 - Sel
''Kadınlar erkekler gibi değildir,her şekli sevebilirler.Tiksintiye daha az duyarlıdırlar.Onlar içeriden cezbedilirler,bir erkeğin özü onlara temas ettiğinde biçim ikincil olur.Hatta,ki benim için durum budur,senin biçimin senin iç güzelliğinin ifadesi olabilir.Erkekler için durum daha güçtür.Onlar korkar.Güzellik onlara öyle bir güven verir ki iç özün yokluğu onları itmez.''
''Bir şey yapılamaz mı ?''
''Yapılabilir.Unutmak.Bir süredir işe yarıyor.''
Gerçek, kurgu, yaşamlarımız ve edebiyat sevgimiz arasında hudut yok. Dille sınırlı olmayan bir eseri yaratmaya sürüklendik. Eser bizim aracılığımızla konuşuyor; daha mutlak bir biçimde yaşamı yaratıyor. Aslında hep hayal ettiğim şey bu: Şairdense şiir olmak.
En nihayetinde bu dünyayı tekrar içine girecek kadar seviyor muyum bilmiyorum. İnsanüstü bir gayretle kendime bir yer oluşturdum, insan tasarrufunun yapıldığı bir yer.
“Bazı şeyleri ancak bir daha göremeyeceğimiz kişilerde affedebiliriz. Affetmek bazen affettiğine yakın olmayı kaldırmaz.”
...bir daha görmeyeceğimiz kişilerde affedebileceğimizi biliyordum. Affetmek bazen affettiğine yakın olmayı kaldıramaz.
hiç severek okuduğunuz bir romanın sonunda hayal kırıklığına uğradınız mı? elinize sevdiğiniz romanların sonlarını değiştirme imkanı geçseydi ne yapardınız? ya da her şey olması gerektiği gibi, o karakter ölmesi gerektiği için öldürüldü mü dersiniz? peki bir romanı roman yapan nedir? onu yazan yazarın kendisi mi yoksa roman gelişen, büyüyen ve yaşayan bir varlık mı?

sonlarını beğenmediği için edebiyata tutkun olmasına rağmen yazarlarına kin güden bir edebiyat profesörü, ileride büyük bir yazar olmak isteyen kızıl bir katalan kadını, 15 yaşında yaşadığı travma nedeni ile konuşma yetisini kaybeden japon bir kadın ve kurbanlarına son anlarında şiir okuyan, şiir tutkunu bir kiralık katilin ortak noktası korkak ve kaçamak sonlarından nefret ettikleri romanlar. bu 4 kişi bir amaç uğruna bir araya gelip eyleme geçme vaktinin geldiğini düşünürler. edebiyata ne kadar tutkunsalar yazarlara karşı o kadar büyük nefret besliyorlar. gerçekten nefret etmekte haklılar mı? kitap bize romanı edebi bir eser yapanın onun içinde barındırdığı karakterler mi yoksa onlara hayat veren yazarlar mı diye sorgulatıyor. bunu en başta hiç alakası olmayan dört karakteri bir araya getirerek yapıyor. yer yer kitabın yazarı bu konuda kendisini de topa tutmaktan çekinmiyor. özellikler baş karakterimiz profesör joaquim'in en sevmediği yazarlardan birisi olarak kendisini tasvir ediyor.

başlarda biraz sıkılsam da ilerleyen bölümlerde kitap sizi giderek içine çekiyor.
Hayat varsa Umut vardır.
Bu kitabın benim açımdan en etkileyici yanı ,yaşadıklarına rağmen yazarın intiharı sadece bir kere düşünmesi...

Kitabın yazarı,20 yaşında mezuniyet günü sevgilisiyle trafik kazası geçiren hocalarına göre matematik dehası bir genç olan Antoni. Kaza anında sevgilisi ölür ve Antoni'nin yüzü paramparça olur ve geçirdiği estetik ameliyatlar sonucu kendi tabiriyle yeni bir Salvador Dali tablosuna benzer.Kazadan sonra Antoni tam 15 yıl boyunca kendine göre kuş hayatı yaşar,bir yerde sadece 3 ay kalır,internet üzerinden matematik dersleri verir,fiziksel olarak annesi dışında kimseyle görüşmez ve sadece geceleri dışarı çıkar.Buna rağmen intihar etmeyi sadece ilk yıllarda düşünür,sonra der ki,nefes alıyorsam umut var :)
Sonra bir gün yönetmen Almodovar ile tanışır.Almodovar Antoni'ye yeni bir buluş gibi bakar ve hayatını filme almak ister. Antoni artık karanlıkların prensi değil kameraların kralıdır :) Ve bu süreçte Antoni yeniden aşık olur ,yeniden hissetmeye başlar.Lisa , unuttuğunu sandığı dünyalara götürür O'nu.

Çok kısa olmasına rağmen benim açımdan altı çizilecek tonlarca cümle ve ifadenin bir arada bulunduğu bir kitaptı.Çok beğenerek okudum.Benim için farklı bir dünyaydı.
Her gün en ufak şeylerden bile dünyamızın yıkıldığı düşünülürse herkese bir Antoni ruhu lazım ;)
Aslında fikir olarak çok güzel bir kitap. Arka kapak yazısını okuduğumda çok beğenmiş ve hemen almıştım. Fakat olayları çok fazla karmaşık anlatıyor ve bir süre sonra ana konudan uzaklaşıyor. bu yüzden yarım bıraktım daha fazla devam edemedim
Kitap fuarında karşılaşana kadar yazardan da kitaptan da haberim yoktu. İlgi çeken konusuna rağmen okumaya başladıkça o heyecanı koruyamadım. Konu çok karışık gidiyor ve en ufak dalgınlıkta olay örgüsünü kaçırabiliyorsunuz. Bu yüzden pek sevemedim ve diğer kitaplarına bakmak için cesaret bulamadım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Antoni Casas Ros
Unvan:
Yazar
Doğum:
1972
ANTONI CASAS ROS, 1972 doğumlu. Annesi İtalyan, babası Katalan, kendisi Fransızca yazıyor. Geçirdiği talihsiz kazayla matematik kariyerine son verip edebiyata yöneldi. İlk romanı Almodovar Teoremi (2009) Türkiyeli okurlardan da yoğun ilgi gördü. Fransa’da Prix Landerneau’ya aday gösterilen roman, İspanya’da 2008 yılının en iyi romanı seçildi (Premio Mejor Libro Novel). 2009’da öykülerden oluşan Mort au romantisme adlı kitabı yayımlandı. İkinci romanı Enigma (2010) gizemli örgüsüyle dikkat çekti.Roma’da yaşayan yazar, fotoğraf vermemektedir.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 68 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 48 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.