Henri Lefebvre

Henri LefebvreModern Dünyada Gündelik Hayat yazarı
Yazar
7.9/10
105 Kişi
627
Okunma
87
Beğeni
5,7bin
Görüntülenme

Henri Lefebvre İletileri

Henri Lefebvre iletilerini, Henri Lefebvre okur görüşlerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Şaşkınlara Kılavuz - 1
Hepimiz birer şaşkınız. Ne bildiğimizden emin olmayan, bilmek zorunda olan şaşkınlar. Sanırım az sonra kendi çapımda bir kıyameti koparacağım. 'Ne okunmalı' sorusuna 'neyi niye okunmalı'yı ekleyip ufak bir liste paylaşacağım. Tabi bunlar benim penceremden gördüğüm kitaplar. Dileyen alır, dileyen okur geçer. Kitaplığımdan geriye doğru gittiğimde
Reklam
"Gündelik hayat her zaman katlanmaların, kıvrılmaların ardında bulunur. Kendi kendisinden kaçmak, gündelik hayatın varoluş koşuludur."
Henri Lefebvre
Henri Lefebvre
2024 yılı içerisinde bakmayı düşündüğüm kitaplar.. +neden okuyacaklarım listesine eklemedin de böyle ileti şeklinde yazdın bunları? -çünkü okumayı değil bakmayı düşünüyorum. baktıktan sonra okuyup okumayacağıma dair karar vereceğim.
Tarih ve Tarihçi / Annales Okulu 1929 senesinde Febvre ve Bloch’un öncülüğünde ‘Annales d’historia economique et sociale’ adında derginin oluşumuyla yayınlanan bir ekoldür. Tarihe ilişkin kötü düşünce ve uygulama biçimlerine eleştirel bir bakıştır. Ekolün tarih ilmine katkıları? Derginin etrafında toplanan kişiler tarihin sınırlarını bertaraf etmiştir. Bir tarihçi; coğrafya, sosyoloji, psikoloji ve antropoloji gibi alanlarda da işbirliği içinde olmalı. Bu bilimler tarihin içine dahil edilmelidir. Savaşlar tarihi, diplomasi gibi konulara yoğunluk gösterilen eski tarih anlayışı bu ekol ile birlikte toplumsal ve yapısal olaylara da değinilmiştir. Belgeleri birebir aktarmak yerine belgelerle konuşmayı ve onlardan sorular eşliğinde cevaplar almayı hedeflemiştir. Tarih ezberlerden uzak bir ilimdir. Tarih ezbersiz belgeler olmadan da tarih bilinmelidir. March Bloch’a göre tarihin tanımı yoktur. “Bütün tanımlar bir hapishanedir” der. çünkü bilimlerde tıpkı insanlar gibi her şeyden önce özgürlüğe ihtiyaç duyarlar. Tarih geçmişin ve bugünün incelenmesidir. Sürenin diyalektiği olarak tarih de kendi tarzında toplumsal yaşamın tüm gerçekliğinin bir açıklaması değil midir.? Ve böylelikle de bugünün açıklaması olamaz mı? Bu açıdan bize uyarıcı bir ders veriyor olaya karşı tetikte olmalı yalnızca kısa dönem çerçevesinde düşünmemeli en çok gürültü çıkaran aktörlerin en gerçek aktörler olduğunu sanmamalıyız. Tarih, olaylardan her şeyi öğrenebileceği kanısınu taşıyor. Sözcükler, resimler, belgeler, anıtlar, kitabeler vs. Tarih ancak tanımlayıcılıktan açıklayıcılığa geçtiği ölçüde bilim olabilir.
Tarih ve Tarihçi
Tarih ve Tarihçi
"Neden hep içinde olmadığın trenleredir senin meylin?"
Henri Lefebvre
Henri Lefebvre
Reklam
Sermaye, kendi etrafında ne varsa dünya ölçeğinde öldürür. Sermaye inşa etmez. Üretir. Yükseltmez;çoğalır.Ölü emek oluşu sermayeyi “yaşamı taklit etmeye "zorlar.
Henri Lefebvre
Henri Lefebvre
#1000Kitap
Her şeyi fazla ciddiye alıyoruz, bu yüzden de hep mutsuz oluyoruz
İnsancıklar
İnsancıklar
Diyalektik Materyalizm
Diyalektik Materyalizm
Fyodor Dostoyevski
Fyodor Dostoyevski
8 .
18 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.