Michel Zevaco

Michel Zevaco

Yazar
8.5/10
48 Kişi
·
113
Okunma
·
16
Beğeni
·
1.485
Gösterim
Adı:
Michel Zevaco
Unvan:
Fransız gazeteci, yazar, film yönetmeni
Doğum:
Ajaccio, Fransa, 1 Şubat 1860
Ölüm:
Eaubonne, Fransa, 8 Ağustos 1918
Michel Zevaco, 1860-1918 yılları arasında yaşamış Fransız gazeteci, yazar, film yönetmeni.

Yaşamı

Michel Zevaco 1860 yılında Korsika adasının Ajaccio kentinde dünyaya gelmiştir. Edebiyat Fakültesi’nde okurken yıldız bir öğrenci olan Zevaco, daha sonra Viyana’daki Isere Koleji’nde retorik (güzel söz söyleme sanatı) profesörü olmuştur. Fakat, dönemin hükümeti kendisini ilerici düşüncelerinden dolayı görevden uzaklaştırınca Zevaco’nun profesörlük yaşamı çok kısa sürmüştür. Bunun üzerine Paris’e giden Zevaco, Jules Ragues tarafından yönetilen, o günlerin anarşist yazarı L’Egalite 'nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başlar. 1890 yılından başlayarak daha çok Polemik Adamı niteliğiyle ün yapan Zevaco, zamanın devlet yöneticileriyle giriştiği mücadeleler sonucunda Saint-Pelagie siyasi mahkumlar hapishanesinde bir süre yatar.

Dönemin politakacılarıyla yaptığı polemiklerde kullandığı biçem, ilerde Pardaillan romanlarında şövalyede Pardaillan’ın ağzından yeniden dile gelir. Bir düzine mahkeme kararından sonra L’Egalite kapanınca, Zevaco Coirrier Français 'in sanat ve edebiyat eleştirmeni olur. Fakat kırk yaşına ulaşan Zevaco, yaşamında yeni bir dönüm noktasına gelmiştir. Evli ve beş çocuk babası olan Zevaco’nun artık tek amacı çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmektir. Bunun üzerine Zevaco, tarihi yazılar yazmaya başlar ve ilk yapıtı olan Borgia, gazetelerde çok büyük bir başarı kazanır ve yazarın popülaritesi artar. Bu yazılar bir dönem sonra Le Matin adlı gazetenin en fazla ilgi çeken bölümleri arasında yer alır. Bir süre sonra bu gazetede genç Jean-Paul Sartre, yazılar arasında Şövalye de Pardaillan’ı bulur ve dönemin editörlerinden biri Pardaillan hikâyelerini ciltler halinde toplayarak o günden bu yana ilgi çekmeye başlayan 10 ciltlik Pardaillan serisini yayımlar.

Michel Zevaco’nun olgunluk çağının en verimli yıllarında yazdığı yapıtları on sekiz yıllık bir döneme yayılmaktadır ve tam otuz adettir. Pardaillan’ın maceraları son derece heyecanlı bir tarih dönemi anlatırken, aynı zamanda eksilmeyen bir heyecan fırtınası ve sürükleyicilik ile yazarın kurgusundaki özen birleşince bu kitabın neden bu kadar ünlü olduğu anlaşılmaktadır.

Michele Zevaco, en verimli çağında, 8 Ağustos 1918 yılında 58 yaşında ölmüştür.
Ne olursa olsun... Dünya bu kadar üzülmeye değmez. Şarap bir defa kadehe kon­du. Onu içmekten başka çare yok.
Michel Zevaco
Sayfa 120 - Baskan Yayınları
Hayır madam. Fikrimi iyi izah edemedim. Benim kalbim tamamiyle ölmüş bulunuyor. Vücu­dum da tesadüfen yaşıyor.
Michel Zevaco
Sayfa 59 - Baskan Yayınları
622 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10
16 yüzyılın kasvetli , soğuk, pis ,karanlık ve batıl Fransa'sında yaşanan bir macera kitabı ...Nostradamusun gizemli sırlarla dolu beynine bir yolculuk da diyebiliriz...Ihanetin , ölümün, entrikaların nefes alıp vermek gibi normalleştiği 16 .yüzyıl Fransa'sında, bunca kötülüğe rağmen, gerçek aşkların yaşandığı sevgi dolu anlarda bu romanın içinde bolca var ...Ben kitabı çok beğendim kurgusu çok güzel, yalın yormayan bir anlatımı var ...Tüm romanlarında olduğu gibi kahramanlar hep kılıç ustasıdır ...Michel Zevaco 'nun da ustalık silahı kesinlikle kalemi ...
384 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Fransa'da Katolikler ve Protestanlar arasında yoğun kavga olan bir dönemde Jeanne komşusu Francois'e aşık olur ve bebek beklemektedir. Ama kardeşi Henry de Jeanne'yi sever ve evlenmesine rağmen onu engellemek için bebeğini kaçırır. Pardayan adındaki şövalye bebeği kaçırdığına pişman olur ve Loise adlı bebeği geri verir. Ama François evi terk etmiştir. Jeanne kızı ile kaçar ve Paris'e yerleşir. Pardayan'in oğlu Jean yıllar sonra büyük bir silahşör olur. Henry yaşanmıştır ama abisine hala hınç besler. Kimse Jeanne'yi bulamazken Jean hem onları bulur hem de kızı Loise'e aşık olur. Bu arada Catherine De Mecidis, Alice, Geois, Demrot gibi isimler de kral Charles ve Fransa ile ilgili planlar yapmaktadır. Baba ve oğul Pardayanlar bu entrikaların ortasında kalır. Hapse giren ölümlerden dönen bu ikili acaba François ve Jeanne'nin tekrar bir araya gelmesini sağlayabilecek midir? Bu entrikaları engelleyebilecek midir? Güzel bir serinin güzel bir ilk romanı.
208 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Papa Sixte, Fausta'nın idam emrini vermiştir ama Fausta intihar eder. Hizmetçisi Pardayan'dan olan çocuğunu güvenli bir yere götürecektir. Ancak Fausta'yı panzehirle diriltirler ve Papadan bir af belgesi alırlar. Zamanında eski Fransa kralının papaya verdiği ve İspanya kralı Philippe'e Fransanin neredeyse tamamını veren bir belgeyi Fausta İspanyaya götürecektir. Ancak Fransa kralı olmak isteyen Protestan Navarre kralı Henry Pardayan'ı bu işi engellemek için İspanyaya gönderir. Burada Cervantes ve Don Cesar ile tanışan Pardayan pek çok tehlike atlatır. Kendisine Juanna'ya duyduğu aşk yüzünden ihanet eden El Chico sonra onu kurtarır. Fausta aslında kral soyundan gelen Don Cesar ile evlenip ispanya kraliçesi olacaktır. Ama Cesar başka bir kızı sevmektedir ve Pardayan bu planları öğrenmiştir. Acaba bu duruma engel olabilecek midir? Philippe ne yapacaktır? Fausta amacına ulaşabilecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman.
224 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Odet adındaki Jehan'ı yeğeni olan genç, çiçek satıcısı bir kız olan Gonca'ya aşık olur ve o gün hem Landry adında blr adamı Concini'nin elinden kurtarır hem de Kral çocuk Louis'in hayatını kurtarır. Sonra bir İspanyol leydi in hizmetine girer. Her şeyin yolunda olduğunu düşünür ama olaylar karmaşıktır. Aslında Gonca Florence adında bir kızdır ve Concini ile kraliçe Marie'nin çocuğudur. Evlatlık edindiği Loise ise Pardayan'ın torunudur. İspanyol düşesi de aslında Fausta'dir ve eski kral olan hapisteki Charles'ın hapisten kurtulup kendisi ile evlenerek tahta çıkmasını planlanmaktadır. Leonora da kocasının kral olabilmesi için çalışmaktadır. Acaba Pardayan ve Odet ve kumpasların altından sağ salim kurtulabilecek midir? Gonca gerçeği öğrenecek midir? Landry Odet'in hizmetinde daha ne kadar çalışacaktır? Concini ne yapacaktır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
192 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Dikkat spoiler içerir.
Pardayan Fausta'nın kendisinden bir oğlu olduğunu öğrenmiş ama çocuğu bulamamıştır. Bu arada Jehan adında bir genç Bertille adında bir kızı sever ama Kral Henry De Navarre de göz koymjafur. Kızın kendi kızı olduğunu öğrenince yaptığından utanır. Ancak Concini adında biri de bu kıza göz koymuştur ve Jehan ile çatışır. Jehan ise yolu Pardayan ile kesiştiğinden beri daha da korkusuz olmuştur. Concini ve karısı Leonora kralı öldürüp daha da zengin olmak ister. Cizvitler de Fransa'yı ele geçirmeye çalışmaktadır. Sausta denen Jehan'ın üvey babası Fausta'dan intikam almak için tehlikeli oyunlar planlanmaktadır. Ayrıca Fausta'nın kayıp hazinesini de herkes aramaktadır. Acaba Pardayan ve Jehan neler yapacaktır? Pardayan Jehan'ın kim olduğunu öğrenecek midir? Bu entrikaların sonucu ne olacaktır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
256 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Jeanne ve Francois en sonunda buluşurlar ancak Jeanne delirmiştir ve Henry yani Mareşal Darnville de hala hain planlar peşindedir. François kızı Loise'i Margency kontu ile evlendireceğini söylemiş ve Jean Pardayan yıkılmıştır. Bu arada Catherine De Mecidis hala Katolikler ve Protestanlar arasında gerginliği artırmak ve kral Charles yerine diğer oğlu Henry yani dük D'Anjouyu kral yapmaya çalışmaktadır. Alice ve Kont de Marillac yani Deodat Mecidis tarafından hazırlanan bir entrika ile öldürülür. Babası rahip Ruggieri de Pardayan kanını kullanarak onu diriltmek peşindedir. En sonunda entrikalar halkta karşılık bulur ve Katolikler Protestanlar karşı bir katliam hareketi başlar. Baba ve oğul Pardayanlar bu olaydan François ve ailesinin etkilenmemesi için çalışacaktır. Ama acaba başarılı olabilecek midir? Jeanne, Kral Charles ve baba Pardayan ne olacaktır? Henry Darnville bundan sonra ne yapacaktır. Jean Pardayan sevdiği kıza yani Loise'e kavuşacak mıdır? Keyifle soluksuz okunan serinin oldukça güzel ikinci romanı.
224 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Kral Henry ve Dük De Guise arasındaki rekabet devam etmektedir. Pardayan da arkadaşı Charles ile beraber Violetta'yı aramaktadır. Bu arada Fausta da Papa Sixte ile olan mücadelesinde güç elde etmek için Guise'nin kral ve evlenip kendisinin kraliçe olması için çalışmaktadır. Maurevert, Bressac ve diğerleri de Pardayan'ı öldürmek için yanıp tutuşmaktadır. Catherine De Medicis oğlu olan kralın ölmemesi için çalışırken Pardayan bütün bu olayların arasında hep hancı Huguette'nin müşfik kollarına gitmektedir. Acaba neler olacaktır? Pardayan karısının ölümüne sebep olan De Guise ve Maurevert ikilisinden intikamını alabilecek midir? Fausta'nın hain emellerine dur diyebilecek midir? Fausta ile arasında olan elektrikle me sonucu ne olacaktır? Kral Henry tahtında kalabilecek midir? Rahip Charles yani Alice De Lux'un oğlu intikam alabilecek midir? Fransa ve İtalya'daki bu sinsi savaş nasıl sonuçlanacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Serinin bu zamana kadar olan en güzel romanı.
224 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Fausta, Don Cesar'ı kandırarak onunla evlenmek ve İspanya tahtına geçmek ister. Bu arada hancının kızı Juana da aslında cüce El Chico'dan hoşlanmakta ama bunu kendine yedirememektedir. Fausta boğa güreşi sırasında bir isyan başlatır ama bu başarılı olamaz. Baş yargıç Espinoza Pardayan'ı yakalar ve Fausta'nın verdiği taktikle onu delirtmek ister. Ama günler süren bu işkenceden kurtulan Pardayan hem Giralda'yı kurtaracak hem de Fausta'nın peşine düşecektir. Don Cesar Fausta'nın teklifini kabul edecek midir? Pardayan Fausta'nın kendisine ait bir çocuğu doğurduğunu öğrenecek midir? Navarre kralı Henry İspanya kralına verilecek olan bu belgeyi eline geçirebilecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman.
426 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Jean Pardayan o katliamdan yıllar sonra eski kral Charles'ın oğlu Charles ile Parise döner. Burada Charles'ın aşık olduğu Violetta'yı bulacaklardır. Violetta zamanında kardinal Farnese ve bir kadından doğar ama annesi idam edilmiş ve babası sahip çıkmayınca cellat Claude ona babalık yapmıştır. Bu arada taht mücadelesi de hızla devam etmektedir. Henry De Guise avantajlıdır. Ancak De Bearn da yabana atılmamalıdır. Kendini gizli Papa ile eden güzel Fausta, Guise'i destekler. Ayrıca Maurevert, Leclerc gibi isimler de Guise'i yanındadır. Fausta Guise'i Guise de Violetta'yı sever. Ancak sonra Fausta Pardayan'a aşık olur. Pardayan ise ölen babası ve karısını düşünmektedir. Acaba bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Fransa'daki taht kavgası nasıl sonuçlanacaktır? Charles Violetta ile mutlu olacak mıdır? Keyifle okunan bir roman.
530 syf.
#okudumbitti
#kitaptanıtım

Venedik Aşıkları
Michel Zevaco
BASKAN YAYINLARI
Sayfa Sayısı: 530

16. yüzyılın başında Venedik hâlâ güçlüdür ve bu ülkenin devlet başkanı Doge'nin konumu çok kimsenin hasetini ve kıskançlığını kabartmaktadır. Ancak Roland Candiano adlı genç bir adam Venedik soyluluğunu korkudan titretmektedir. Babasının görevden alınıp delirmesinden sonra, halkın sevdiği ünlü bir haydut olmuştur.

Leonor Dandolo'nun hikayesi sizi bir taraftan üzerken, diğer taraftan da evrensel bazı değerleri hatırlatarak önemi üzerinde duracak. Kitabı okurken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız.

https://www.facebook.com/...51282/?ref=bookmarks
https://zebramo.com/users/323273809
https://tr.letgo.com/...cf-ae68-907bd57c8ca5

Yazarın biyografisi

Adı:
Michel Zevaco
Unvan:
Fransız gazeteci, yazar, film yönetmeni
Doğum:
Ajaccio, Fransa, 1 Şubat 1860
Ölüm:
Eaubonne, Fransa, 8 Ağustos 1918
Michel Zevaco, 1860-1918 yılları arasında yaşamış Fransız gazeteci, yazar, film yönetmeni.

Yaşamı

Michel Zevaco 1860 yılında Korsika adasının Ajaccio kentinde dünyaya gelmiştir. Edebiyat Fakültesi’nde okurken yıldız bir öğrenci olan Zevaco, daha sonra Viyana’daki Isere Koleji’nde retorik (güzel söz söyleme sanatı) profesörü olmuştur. Fakat, dönemin hükümeti kendisini ilerici düşüncelerinden dolayı görevden uzaklaştırınca Zevaco’nun profesörlük yaşamı çok kısa sürmüştür. Bunun üzerine Paris’e giden Zevaco, Jules Ragues tarafından yönetilen, o günlerin anarşist yazarı L’Egalite 'nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başlar. 1890 yılından başlayarak daha çok Polemik Adamı niteliğiyle ün yapan Zevaco, zamanın devlet yöneticileriyle giriştiği mücadeleler sonucunda Saint-Pelagie siyasi mahkumlar hapishanesinde bir süre yatar.

Dönemin politakacılarıyla yaptığı polemiklerde kullandığı biçem, ilerde Pardaillan romanlarında şövalyede Pardaillan’ın ağzından yeniden dile gelir. Bir düzine mahkeme kararından sonra L’Egalite kapanınca, Zevaco Coirrier Français 'in sanat ve edebiyat eleştirmeni olur. Fakat kırk yaşına ulaşan Zevaco, yaşamında yeni bir dönüm noktasına gelmiştir. Evli ve beş çocuk babası olan Zevaco’nun artık tek amacı çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmektir. Bunun üzerine Zevaco, tarihi yazılar yazmaya başlar ve ilk yapıtı olan Borgia, gazetelerde çok büyük bir başarı kazanır ve yazarın popülaritesi artar. Bu yazılar bir dönem sonra Le Matin adlı gazetenin en fazla ilgi çeken bölümleri arasında yer alır. Bir süre sonra bu gazetede genç Jean-Paul Sartre, yazılar arasında Şövalye de Pardaillan’ı bulur ve dönemin editörlerinden biri Pardaillan hikâyelerini ciltler halinde toplayarak o günden bu yana ilgi çekmeye başlayan 10 ciltlik Pardaillan serisini yayımlar.

Michel Zevaco’nun olgunluk çağının en verimli yıllarında yazdığı yapıtları on sekiz yıllık bir döneme yayılmaktadır ve tam otuz adettir. Pardaillan’ın maceraları son derece heyecanlı bir tarih dönemi anlatırken, aynı zamanda eksilmeyen bir heyecan fırtınası ve sürükleyicilik ile yazarın kurgusundaki özen birleşince bu kitabın neden bu kadar ünlü olduğu anlaşılmaktadır.

Michele Zevaco, en verimli çağında, 8 Ağustos 1918 yılında 58 yaşında ölmüştür.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 113 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 102 okur okuyacak.