Michel Zevaco

Michel Zevaco

Yazar
8.7/10
184 Kişi
·
409
Okunma
·
41
Beğeni
·
2.388
Gösterim
Adı:
Michel Zevaco
Unvan:
Fransız gazeteci, yazar, film yönetmeni
Doğum:
Ajaccio, Fransa, 1 Şubat 1860
Ölüm:
Eaubonne, Fransa, 8 Ağustos 1918
Michel Zevaco, 1860-1918 yılları arasında yaşamış Fransız gazeteci, yazar, film yönetmeni.

Yaşamı

Michel Zevaco 1860 yılında Korsika adasının Ajaccio kentinde dünyaya gelmiştir. Edebiyat Fakültesi’nde okurken yıldız bir öğrenci olan Zevaco, daha sonra Viyana’daki Isere Koleji’nde retorik (güzel söz söyleme sanatı) profesörü olmuştur. Fakat, dönemin hükümeti kendisini ilerici düşüncelerinden dolayı görevden uzaklaştırınca Zevaco’nun profesörlük yaşamı çok kısa sürmüştür. Bunun üzerine Paris’e giden Zevaco, Jules Ragues tarafından yönetilen, o günlerin anarşist yazarı L’Egalite 'nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başlar. 1890 yılından başlayarak daha çok Polemik Adamı niteliğiyle ün yapan Zevaco, zamanın devlet yöneticileriyle giriştiği mücadeleler sonucunda Saint-Pelagie siyasi mahkumlar hapishanesinde bir süre yatar.

Dönemin politakacılarıyla yaptığı polemiklerde kullandığı biçem, ilerde Pardaillan romanlarında şövalyede Pardaillan’ın ağzından yeniden dile gelir. Bir düzine mahkeme kararından sonra L’Egalite kapanınca, Zevaco Coirrier Français 'in sanat ve edebiyat eleştirmeni olur. Fakat kırk yaşına ulaşan Zevaco, yaşamında yeni bir dönüm noktasına gelmiştir. Evli ve beş çocuk babası olan Zevaco’nun artık tek amacı çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmektir. Bunun üzerine Zevaco, tarihi yazılar yazmaya başlar ve ilk yapıtı olan Borgia, gazetelerde çok büyük bir başarı kazanır ve yazarın popülaritesi artar. Bu yazılar bir dönem sonra Le Matin adlı gazetenin en fazla ilgi çeken bölümleri arasında yer alır. Bir süre sonra bu gazetede genç Jean-Paul Sartre, yazılar arasında Şövalye de Pardaillan’ı bulur ve dönemin editörlerinden biri Pardaillan hikâyelerini ciltler halinde toplayarak o günden bu yana ilgi çekmeye başlayan 10 ciltlik Pardaillan serisini yayımlar.

Michel Zevaco’nun olgunluk çağının en verimli yıllarında yazdığı yapıtları on sekiz yıllık bir döneme yayılmaktadır ve tam otuz adettir. Pardaillan’ın maceraları son derece heyecanlı bir tarih dönemi anlatırken, aynı zamanda eksilmeyen bir heyecan fırtınası ve sürükleyicilik ile yazarın kurgusundaki özen birleşince bu kitabın neden bu kadar ünlü olduğu anlaşılmaktadır.

Michele Zevaco, en verimli çağında, 8 Ağustos 1918 yılında 58 yaşında ölmüştür.
Zavallı olmak için seni sevmek yeterliyse, seni seviyorum,cok seviyorum! Demek ben herkesten zavallıyım!
Michel Zevaco
Sayfa 236 - Fantastik Kitap
...ve ben de ıstırap içindeyim,madam.Ne yazık ki başkalarına yaptığım yardımı kendime yapamıyorum."
Michel Zevaco
Sayfa 186 - Maviçatı Yayınları
520 syf.
·4 günde
Michel Zevaco’nun 16. yüzyıl Fransa’sını anlattığı serinin ilk kitabı. Kitaba konu olan kişilerin büyük kısmının gerçek kişiler olması anlatılan hikâyeyi ilgi çekici kılıyor.

Kartal Tibet romantizminde bir adam olan François de Montmorency, Filiz Akın saflığında bir genç kız olan Jeanne de Piennes’i sevmektedir. Önder Somer kılıklı kötü adam Henri de Montmorency’nin de Filiz’de yani Jeanne’da gözü vardır. Her türlü fitne ve fesatlığı yaparak (Kitabın tadını kaçırmamak adına bu kötülükler hakkında daha fazla bilgi vermiyorum.) iki âşığı ayıran "Önder" Henri, "Filiz" Jeanne’a yine de kavuşamaz.

Aradan uzun yıllar geçer. "Kartal" François ve "Önder" Henri birbirlerine düşman iki kardeştir. Senelerce birbirlerinin yüzünü görmezler. Geçen zaman içerisinde ikisi de Fransa’da sözü geçen insanlar haline gelmişlerdir. Bu arada "Kartal" François’den ayrılmak zorunda kalan "Filiz" Jeanne’nin geçmişte yaşadığı aşktan bir de kızı vardır: Loise. Loise, annesi ile beraber Paris’te yaşamakta, karşı otelde oturan genç bir şövalye ile inceden inceye bakışmaktadır. İşte hikâyenin aslı tam da burada başlamaktadır. Çünkü bu şövalyenin adı Jean de Pardaillan’dır.

Bütün bu aşkların haricinde, işin içinde önemli tarihi kişiler olur da, saray entrikaları olmaz mı? Tabii ki olur. Ortaçağ Fransa’sındaki Protestan-Katolik savaşı, illet kraliçe Catherine de Medicis’in ihtirasları; kraliçenin yalakası mı, aşığı mı, ne ayak olduğu pek belli olmayan Rezzan Kiraz’ın erkek hali, astrolog Ruggieri’nin dalkavuklukları, hasta kral IX Charles’ın Protestan-Katolik savaşını bitirme ümitleri…

Zevaco, hem Ortaçağ’daki Protestan-Katolik savaşını, hem de imkânsıza yakın bir (hatta birkaç) aşkı anlatmış. Baskan Yayınları’nın 10 cilt olarak bastığı serinin ilk kitabı olan bu eser, yalın dili ve insanı yormayan çevirisi ile hızlıca okunabiliyor. Serinin geriye kalan kitaplarını da okumak için kendime söz verdim. Bu yüzden onları da okuyacağım. Çünkü Fox de Pardaillan, verdiği sözü geri almaz ve sözünde durur.
520 syf.
·Puan vermedi
Hani bazı kitaplar vardır ya; ben bu kitabı neden daha önce okumamışım, neden daha önce karşıma çıkmamış der insan. İşte bu kitap da tam olarak o kitaplardan. Tesadüfen pdf kitap indirilen bir siteden bulmuştum. Çok beğendim. Aşk, macera tarzı sevenlere şiddetle tavsiye ederim. Çok güzel! Okumak isterseniz pdf formatına internetten ücretsiz ulaşabilirsiniz.
622 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Merhabalar sevgili kitap dostlarım, haftanın ilk iş günü, sizleri ölümlerin çokça yaşandığı 16.Yüzyıla, Fransa'nın soğuk, kasvetli ve dolayısıyla Nostradamus'un gizemli dünyasına götüreceğim
Roland, genç yakışıklı, aşık... Hem de aşık olamaması gereken birisine aşık oluyor, yani valinin kızı Marie'ye... Büyücülerin yakıldığı, insanların vicdansızca katledildiği Fransa'nın karanlık tarihinde, tarihin seyrini ellerinde tutan iki genç...
Kahin Nostradamus'un, Nostradamus olma sürecini, acılarını, intikamını okurken sayfaların nasıl çevrildiğini bilemeyeceğiniz bu güzel eser ilgililerine tavsiyemdir der hepinize şimdiden keyifli okumalar dilerim Kitapla Kalın
622 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10 puan
16 yüzyılın kasvetli , soğuk, pis ,karanlık ve batıl Fransa'sında yaşanan bir macera kitabı ...Nostradamusun gizemli sırlarla dolu beynine bir yolculuk da diyebiliriz...Ihanetin , ölümün, entrikaların nefes alıp vermek gibi normalleştiği 16 .yüzyıl Fransa'sında, bunca kötülüğe rağmen, gerçek aşkların yaşandığı sevgi dolu anlarda bu romanın içinde bolca var ...Ben kitabı çok beğendim kurgusu çok güzel, yalın yormayan bir anlatımı var ...Tüm romanlarında olduğu gibi kahramanlar hep kılıç ustasıdır ...Michel Zevaco 'nun da ustalık silahı kesinlikle kalemi ...
622 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Roman tarzındaki bu sürükleyici heycan verici harika kitap favori romanlarımdan oldu.
Daha'da ilginci bulunduğu kahinler, salgınlar, hıv virüsü, depresyon, uyuşturucu bağımlığı, yoksuluk ,deli dana virüsü, cehalet ve ön yargılar , tüm dünyayı dehşet içinde bırakacak irak yüzünden hristiyan aleminin acılar çekeceği, ikiz kulelere saldırı, vs
Michel Zevaco
640 syf.
·10 günde·8/10 puan
640 sayfalık bir roman olsa da başladığınız zaman bir çırpıda bitirebileceğiniz aşk , ihtiras ve intikam dolu Renaud(Nostradamus) adlı bir kahinin hikayesi.
676 syf.
·27 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok güzel olarak nitelendirebileceğim bir kitaptı.Michel Zevaco 'nun kitaptaki ayrıntıları işleyiş biçimi ve aradaki uyum beni mest etti.Rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitap.
640 syf.
·21 günde·Beğendi·9/10 puan
Saat 01.10
Büyük bir hayranlık ve heyecan duyarak yaşadığım, bu kitap.
NOSTRADAMUS:

Mekan ve zaman: Ortaçağ Avrupası/ Cahillik silsilesi
Tutkulu ve saf "Aşkı son demlerinde yaşayan" bir çift insan;
Renaud ve Maria.
Pişmanlıkla yoğrulan, yoğun bir ızdırap çeken kalpler ve aşk mahkumu vicdanların hikayesi.

Okuduğum ya da neredeyse yaşadığım bu olaylar, bana bizim neler ile yönlendirildiğimizi gösterdi:
-AŞK
-MERHAMET
-VİCDAN
-ERDEM
-SEHVET
-IZDIRAP
-SADAKAT
-ACI
-İHTİRAS
-SIR VE İNTİKAM

NOSTRADAMUS der ki:
"Bir üstad var ki zorbalık istemez. Bu yüce kahin işbaşındadır. Bırakınız, o işini görsün. İnsanı katıksız bilgiye ulaştıracak ve ruh, göz kamaştıran gerçeği anlayacaktır."
Kendisine:
"Bu üstad kimdir?" diye soranlara da şu cevabı verirdi:
"Zamandır!.."
384 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Dikkat spoiler içerir.
Fransa'da Katolikler ve Protestanlar arasında yoğun kavga olan bir dönemde Jeanne komşusu Francois'e aşık olur ve bebek beklemektedir. Ama kardeşi Henry de Jeanne'yi sever ve evlenmesine rağmen onu engellemek için bebeğini kaçırır. Pardayan adındaki şövalye bebeği kaçırdığına pişman olur ve Loise adlı bebeği geri verir. Ama François evi terk etmiştir. Jeanne kızı ile kaçar ve Paris'e yerleşir. Pardayan'in oğlu Jean yıllar sonra büyük bir silahşör olur. Henry yaşanmıştır ama abisine hala hınç besler. Kimse Jeanne'yi bulamazken Jean hem onları bulur hem de kızı Loise'e aşık olur. Bu arada Catherine De Mecidis, Alice, Geois, Demrot gibi isimler de kral Charles ve Fransa ile ilgili planlar yapmaktadır. Baba ve oğul Pardayanlar bu entrikaların ortasında kalır. Hapse giren ölümlerden dönen bu ikili acaba François ve Jeanne'nin tekrar bir araya gelmesini sağlayabilecek midir? Bu entrikaları engelleyebilecek midir? Güzel bir serinin güzel bir ilk romanı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Michel Zevaco
Unvan:
Fransız gazeteci, yazar, film yönetmeni
Doğum:
Ajaccio, Fransa, 1 Şubat 1860
Ölüm:
Eaubonne, Fransa, 8 Ağustos 1918
Michel Zevaco, 1860-1918 yılları arasında yaşamış Fransız gazeteci, yazar, film yönetmeni.

Yaşamı

Michel Zevaco 1860 yılında Korsika adasının Ajaccio kentinde dünyaya gelmiştir. Edebiyat Fakültesi’nde okurken yıldız bir öğrenci olan Zevaco, daha sonra Viyana’daki Isere Koleji’nde retorik (güzel söz söyleme sanatı) profesörü olmuştur. Fakat, dönemin hükümeti kendisini ilerici düşüncelerinden dolayı görevden uzaklaştırınca Zevaco’nun profesörlük yaşamı çok kısa sürmüştür. Bunun üzerine Paris’e giden Zevaco, Jules Ragues tarafından yönetilen, o günlerin anarşist yazarı L’Egalite 'nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başlar. 1890 yılından başlayarak daha çok Polemik Adamı niteliğiyle ün yapan Zevaco, zamanın devlet yöneticileriyle giriştiği mücadeleler sonucunda Saint-Pelagie siyasi mahkumlar hapishanesinde bir süre yatar.

Dönemin politakacılarıyla yaptığı polemiklerde kullandığı biçem, ilerde Pardaillan romanlarında şövalyede Pardaillan’ın ağzından yeniden dile gelir. Bir düzine mahkeme kararından sonra L’Egalite kapanınca, Zevaco Coirrier Français 'in sanat ve edebiyat eleştirmeni olur. Fakat kırk yaşına ulaşan Zevaco, yaşamında yeni bir dönüm noktasına gelmiştir. Evli ve beş çocuk babası olan Zevaco’nun artık tek amacı çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmektir. Bunun üzerine Zevaco, tarihi yazılar yazmaya başlar ve ilk yapıtı olan Borgia, gazetelerde çok büyük bir başarı kazanır ve yazarın popülaritesi artar. Bu yazılar bir dönem sonra Le Matin adlı gazetenin en fazla ilgi çeken bölümleri arasında yer alır. Bir süre sonra bu gazetede genç Jean-Paul Sartre, yazılar arasında Şövalye de Pardaillan’ı bulur ve dönemin editörlerinden biri Pardaillan hikâyelerini ciltler halinde toplayarak o günden bu yana ilgi çekmeye başlayan 10 ciltlik Pardaillan serisini yayımlar.

Michel Zevaco’nun olgunluk çağının en verimli yıllarında yazdığı yapıtları on sekiz yıllık bir döneme yayılmaktadır ve tam otuz adettir. Pardaillan’ın maceraları son derece heyecanlı bir tarih dönemi anlatırken, aynı zamanda eksilmeyen bir heyecan fırtınası ve sürükleyicilik ile yazarın kurgusundaki özen birleşince bu kitabın neden bu kadar ünlü olduğu anlaşılmaktadır.

Michele Zevaco, en verimli çağında, 8 Ağustos 1918 yılında 58 yaşında ölmüştür.

Yazar istatistikleri

  • 41 okur beğendi.
  • 409 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 315 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.