Ebrar Görgülü, bir alıntı ekledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Çünkü bilirsin, bazen anneler ölüyor. Anneler ölünce çocuklar hep hüzünlü bakıyor. Hep yorgun bakıyor. Hep kırmızı bakıyor. Hep düşecekmiş gibi bakıyor..

Küfrüm Aşar Edebimi, Nursen Yıldırım (Sayfa 33)Küfrüm Aşar Edebimi, Nursen Yıldırım (Sayfa 33)
Nzk Tpc, Korkma! İyi Bir Annesin'i inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 29 günde · Puan vermedi

Zara ve Koray çiftinin meyvesi olan Koza üzerinden başlıyor. Koza isminin Koray ve Zara`nın ilk iki harflerinin birleşimi olduğunu yazmadan geçemeyeceğim. Çünkü çok hoşuma gitti.

Kitap ilk bir kaç sayfa beni hayal kırıklığına uğratır gibi olsa da aslında okudukça gayet faydalı olduğunu gördüm. Anneler olarak korktuğumuz ve problem yaşadığımız durumları başlıklar altında Zara ve Koza`nın-anne ve çocuk- üzerindeki ilişkiler ile somutlaştırarak anlattığını görürüz. Uzun uzun makaleler, bilimsel açıklamalar yerine deneyimler yer almakta. Makale olmasa da bilimsel açıklamalar serpiştirilmiş ama inan çok canını sıkmayacak şekilde.

Bebekliğinden itibaren başlayıp okula gitme sürecine kadar devam eden bir aralıktan söz edilmekte. Kitabın sonunda Zara ve Koza`nın daha devam edeceği maceraların olduğu yazılmakta. Ama ikinci bir kitabın habercisi gibi değil. :)

Cahit deyince
Cahit deyince aklıma sular yıldızlar
Alınlarında şafak örülü
Anneler babalar
Gözleriyle gül toplayan çocuklar
Çöl rüzgârları kervanlar
Denize atılmış ağlar
Kalbe dökülen ırmaklar gelir.
Cahit deyince aklıma
İçinde bütün çiçekleri taşıyan sevdalar
Aşklar arkadaşlıklar gelir
Sait gelir Akif gelir Erdem gelir Rasim gelir. (Alaeddin Özdenören)

Nursel, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor

Ev işi, ister ücretli ister ücretsiz olsun, "kadın işi" olarak tanımlanır. Ev hizmetlisinin yaptığı işler, yani "yeniden üretim işleri", onun tarafından yapılmadığında, ev kadınları
ve anneler tarafından, ücretsiz olarak yerine getirilir. Ev işinin düşük statüsü ister ev kadını ister hizmetli tarafından yerine getirilsin bu işlerin fiziksel, ekonomik ve ideolojik
görünmezliğine neden olur. Evde yapılan işler ya elle tutulur, somut sonuçlara yol açmaz, ya da çok çabuk tüketilirler; özel alanda gerçekleştirilirler, kar getirmezler, yalnızca kullanım değeri üretirler. Bu işlerin insan ilişkileri ile sarılıp sarmalanmış olmaları, gerçek bir çalışmadan çok "sevgi emeği" olarak değerlendirilmelerine neden olur.

Kadınların Sınıfı, Aksu BoraKadınların Sınıfı, Aksu Bora
Tuba, bir alıntı ekledi.
Dün 03:30 · Kitabı okuyor

Eskiden çocuk sahibi olmanın sayısız ve ulvi güzelliklerini ballandıra ballandıra anlatan kadınlar gitmiş, ürkütücü doğum hikayelerinden, mesleğini ne kadar özlediğinden, asla ikincisini yapmayı düşünmediğinden, kimseye bunu tavsiye etmeyeceğinden dem vuran, uykusuzluktan şikayet eden, gözleri dola dola vücudunun nasıl bozulduğunu anlatan, sonra sözü ayıp olmasın diye "Ama tabii çok seviyor insan da, yani işte..." şeklinde bitiren gönülsüz anneler gelmiş!

Velev Ki Ciddiyim!, Gülse Birsel (Sayfa 21)Velev Ki Ciddiyim!, Gülse Birsel (Sayfa 21)
Celal Uslu, bir alıntı ekledi.
22 May 22:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şiddetin Bahanesi Olmaz
Lüks bir akşam yemeğinde bir kadın, küçük oğlunu disiplin altına almak için onu çimdiklediğini, kontrol altına alana kadar etini bırakmadığını söylemişti. Bu hikayeyi ve yemekteki diğer insanların bu disipline etme arzusunu nasıl alkışladıklarını hep anlatırım. Bu davranışının tacizkar olduğunu ve potansiyel olarak bu erkek çocuğun büyüdüğünde kadınlara karşı tacizkar davranışlarının tohumunu ektiğini söylemiştim. Bir erkeğin bir kadını, onun davranışlarını kontrol etmek ve ona göz açtırmamak için sertçe çimdiklediğini anlattığını duysak, bunu hemen tacizkar bir davranış olarak kabul edeceğimizi ifade etmiştim. Fakat bir çocuğa zarar verildiğinde, bu olumsuz tahakküm biçimi görmezden gelinir. Bu münferit bir olay değildir, anneler ve babalar çocuklara her gün çok daha sert bir şiddet uygulamaktadır.

Feminizm Herkes İçindir, Bell Hooks (Sayfa 93 - bgts YAYINLARI)Feminizm Herkes İçindir, Bell Hooks (Sayfa 93 - bgts YAYINLARI)
Büşra Semerci, Korkma! İyi Bir Annesin'i inceledi.
22 May 15:48 · Kitabı okudu · 13 günde · 10/10 puan

İsmine aldanıp da anneler okusun denemeyecek harika kitap. Herkesin kaynağı olabilecek nitelikte, gerek dilinin sadeliği gerek kitabın konusunun anlatılış şekli bakımından rahatça okunabilecek bir kitap. Kitapta konu Zara isimli karakter üzerinden ilerliyor. Yazarımız Zara ile konuşarak aslında hepimize çok güzel bilgiler veriyor. Çocuk eğitimine dair soruların cevaplarını bulabileceğiniz başucu kitabı.

Zeynep A, bir alıntı ekledi.
22 May 11:19 · Kitabı okuyor

Insan kutsanır saptamalarıyla. Övülen özgürlüğüdür.

Anneler ve Kudüsler, Nuri Pakdil (Sayfa 11)Anneler ve Kudüsler, Nuri Pakdil (Sayfa 11)