Demet Simsek, Bağdat'ın Solmuş Çiçekleri'ni inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Kitap beklediğim kadar sürükleyici değildi ama yıllarca diktatörlük rejimiyle ve ardından savaşla yaşamaya alıştırılan insanların güzel günlerin geleceğine dair inançları umutları ve hayatta kalabilme mücadelesini anlatan okunabilecek bi kitap.

Nitekim Londra'da bir soruşturma komisyonu kurulacak, yenilginin sorumlusu araştırılacaktı. Tarihlerindeki en utandırıcı sahneyi yaşayan İngilizler ertesi yıl Bağdat'ı almalarına rağmen bu uğursuz günü unutmadılar ve hakkında onlarca kitap yazdılar (Bizde kaç kitap olduğunu merak eden var mıdır?). Unutmadılar ama unutturdular!
Şimdi anladınız değil mi İngilizlerin askeriyede 1945'e kadar kutlanmakta olan 'Kut Günü'nü neden yasaklattıklarını.

Murat çakır, bir alıntı ekledi.
Dün 01:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ne yapar ederler tıpkı 11 ve 12. yüzyıllardaki Haçlı seferleri sırasındaki gibi tamamen çökertildiği zannedilen küçük Anadolu' dan bir dünya devi doğabilirdi.

 15. asrın başlarında da bu sefer Doğu' dan esen rüzgarla durdurulan Osmanlı, Çelebiler devrinde darmadağınıkken çeyrek asır sonra şehri yani İstanbul' u fethetmişlerdi.

Civit papazlarının akılalmaz entrika ve istihbarat oyunlarıyla bir yandan saray onlarca ihtilal ve karışıklıkla sarsılmış, bu yetmezmiş gibi İran kışkırtılarak Batı' ya uzanan bu büyük Doğu' nun cüretkar iradesi zaafa uğratılmış; ama gel gör ki 4. Murat' ın İran ve Bağdat seferi sırasında devle yeniden inşa edilmişti.

TÜRKLER HERZAMAN Kİ GİBİ HAREKET HALİNDEYKEN TOPARLANMIŞLARDI. 20. YÜZYILIN BAŞINDA DA AYNI ŞEY OLMUŞ BÜTÜN BATI EL BİRLİĞİYLE BU KÜÇÜK KITA ANADOLU' YU DÖRT BİR YANDAN CIMBIZLAMIŞLARDI AMA İMPARATORLUKTAN CUMHURİYETE GEÇEREK BU VARTAYI DA ATLATAN TÜRKLER BİR TÜRLÜ USLANMAMISMŞLARDI.

İki Bin Yirmi Dört, Lütfü Şehsuvaroğluİki Bin Yirmi Dört, Lütfü Şehsuvaroğlu
Burak Öztürk, bir alıntı ekledi.
21 Mar 20:36

Vatan nedir?
Gurbette bıraktıklarımızla ortak görülen bir Hüdavendigar rüyasıdır Kosova'da. Sivastopol'da atılan son balyemezin gümbürtüsü; Kafkaslar'da Şeyh Şamil'in son nefesidir yankılanan. Medine'de Fahreddin Paşa'nın son duası; Cezayir sahillerine vuran son dalganın köpüğü. Mütareke'de son kurşun, Şırnak'tan gelen son mektup. Kore'de bir şehadet şerbeti, Bağdat'ta bir yalel, Yemen'de bir yanık türküdür "vatan".

Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 65 - Kapı Yayınları)Dört Güzeller - Toprak, Su, Hava, Ateş, İskender Pala (Sayfa 65 - Kapı Yayınları)
Nur Belgin Aydın, bir alıntı ekledi.
20 Mar 16:24 · Kitabı okuyor

Ben Mecnûn, Efendim Hilleli Mehmet Fuzûlî'nin dizelerinde yaşayan köle... Çilek idim kazanlara attılar, kâğıt diye pazarlarda sattılar. Hücrelerim iki tomarı doldurmuştu, Bağdat çarşısında iki koyuna takas edildim ve kendimi Hilleli lirik şairin kulu bildim. Onun evinde aşkı tanıdım, sonra acıya alıştım, aşk mektebinde yıllar yılı Leylâ'yı çalıştım. Yazıldım, kitap oldum; dile geldim, söyledim, hitap oldum.
Ben Kays!.. O muhteşem köle!.. Ve sultanım Leylââ!..

Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 65)Babil'de Ölüm İstanbul'da Aşk, İskender Pala (Sayfa 65)
Elaela, bir alıntı ekledi.
20 Mar 15:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Asıl felaket haberi daha sonra geldi
İbrahim Paşa komutayı Suriyeli, Mısırlı paşalara bırakıp Bağdat'ın saraylarında zevk alemlerine dalmıştı

Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 690)Moskof Cariye Hürrem, Demet Altınyeleklioğlu (Sayfa 690)
ismail salcan, Doğu Ekspresinde Cinayet'i inceledi.
20 Mar 11:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle okuduğum en güzel polisiye roman. Sherlock Holmes'u bile geride bıraktı bende.

* spoiler içerir *

Dedektifimiz Hercule poirot Bağdat - Londra seferli doğu ekspresi treninde tesadüfen bulunmaktadır. Çok önceden meydana gelen bir olayın intikamı bay poirot' un da aralarında bulunduğu Istanbul - Calais vaganunda gerçekleşiyor.

Sonuç olarak akıcı ve sürükleyici bir dille karşıma çıktı bayan Christie. Okuduğum ilk romanı artık diğer eserlerini de gönül rahatlığıyla okuyabilirim. Sonu çok şaşırtıcı ve etkileyici. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

erdin süpür, bir alıntı ekledi.
18 Mar 12:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

son geri donus
zeytindagi 7 (son)
Anadolu hepimize hınç, şüphe ve güvensizlikle bakıyor. Yüz binlerce çocuğunu memesinden sökerek alıp götürdüğümüz bu anaya, şimdi kendimizi ve pişmanlığımızı getiriyoruz istasyonda bir kadın durmuş, gelene geçene:
- Benim Ahmed'i gördünüz mü? diyor. Hangi Ahmed'i? Yüz bin Ahmed'in hangisini? Yırtık basmasının altından kolunu çıkararak, trenin gideceği yolun, İstanbul yolunun aksini gösteriyor:
- Bu tarafa gitmişti, diyor. O tarafa? Aden'e mi, Medine'ye mi, Kanal'a mı, Sarıkamış'a mı, Bağdat'a mı?
Ahmed'ini buz mu, kum mu, su mu, skorpit yarası mı, tifüs biti mi yedi? Eğer hepsinden kurtulmuşsa, Ahmed'ini görsen, ona da soracaksın:
- Ahmed'imi gördün mü?
Hayır... Hiçbirimiz Ahmed'ini görmedik. Fakat Ahmed'in her şeyi gördü. Allah'ın Muhammed'e bile anlatamadığı cehennemi gördü.
Şimdi Anadolu'ya, batıdan, doğudan, sağdan, soldan bütün rüzgârlar bozgun haykırışarak esiyor. Anadolu, demiryoluna, şoseye, han ve çeşme başlarına inip çömelmiş, oğlunu arıyor.
Vagonlar, arabalar, kamyonlar, hepsi, ondan, Anadolu'dan utanır gibi, hepsi İstanbul'a doğru, perdelerini kapamış, gizli ve çabuk geçiyor. Anadolu Ahmed'ini soruyor. Ahmed, o daha dün bir kurşun istifinden daha ucuzlaşan Ahmed, şimdi onun pahasını kanadını kısmış, tırnaklarını büzmüş, bize dimdik bakan ana kartalın gözlerinde okuyoruz.
Ahmed'i ne için harcadığımızı bir söyleyebilsek, onunla ne kazandığımızı bir anaya anlatabilsek, onu övündürecek bir haber verebilsek... Fakat biz Ahmed'i kumarda kaybettik!
Silahlar, toplar, altınlar, develer ve erzak, hepsini, hepsini verdik. ( Arap emir ve şeyhlerine. ) Ve bütün seferden bize yine ve yalnız bir Türk çocuğunun isimsiz, nişansız, mezarından başka birşey kalmadı.

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 125 - iletişim)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 125 - iletişim)
Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
16 Mar 23:53 · Kitabı okuyor

1400'de DÜNYA NÜFUSU
“Dünya nüfusu 1400’de 350 Milyon.
Bölgesel Nüfuslar: Hindistan 100 milyon, Çin 80 milyon, Asya’nın Geri Kalanı 85 milyon, Avrupa 60 milyon.
BÜYÜK KENTLER
Nanking 475 bin, Kahire 450 bin, Vicayanagar 350 bin, Hangchou 300 bin, Pekin 300 bin, Kanton 300 bin, Paris 275 bin Kyoto 200 bin, Milano 125 bin, Venedik 100 bin, Semerkand 100 bin, Şam 100 bin, Bağdat 100 bin, Londra 45 bin, Chan 45 bin.

Dünya Tarihi, Clive Ponting (Sayfa 439 - Alfa Tarih)Dünya Tarihi, Clive Ponting (Sayfa 439 - Alfa Tarih)