• 224 syf.
  Kemal Sayar'ın "Biraz Yağmur Kimseyi İncitmez" kitabını okuduktan sonra başka kitaplarına geçmek istememiştim. Bu kitabı okumak da aklımda hiç yoktu, birkaç kez karşıma çıktı en son başka bir kitabı araştırırken tekrar "oku lan artık beni" dercesine karşımdaydı "aga sakin, tamam" dedim ve indirip okudum. :D

  Kundera'nin Yavaşlık kitabını okuyorum bu ara, buna da M. Serdar Kuzuloğlu'nun "zihnimin kıvrımları" isimli videolarının birinde bir alıntı paylaşmıştı:
  "Düşünmek yavaşlatır." diye oradan geldim :)
  birebir aynı alıntıyı bulamadım henüz.
  En yakın alıntı şu:

  "Yavaşlık ile anımsama, hız ile unutma arasında gizli bir ilişki vardır. Gözümüzün önüne en sıradan bir durum getirelim: Bir adam sokakta yürüyor. Birden bir şey anımsamak istiyor, ama anı uzaklaşıyor. O anda, kendiliğinden yürüyüşünü yavaşlatıyor. Buna karşılık, az önce yaşadığı kötü bir olayı unutmaya çalışan insan, hâlâ çok yakınında olan zamanda, sanki bulunduğu yerden hemen uzaklaşmak istiyormuş gibi elinde olmadan yürüyüşünü hızlandırır."

  Yav bu kız ne anlatıyor demeden devam edeyim. :D
  Sayar da kitabının bir yerinde Yavaşlık kitabına atıf yapıyor. :D (müptelasıyım böyle olayların)

  O da şu:

  “Her şey çok hızlı gerçekleştiğinde” diye yazmıştı
  Kundera, Yavaşlık adlı romanında, “kimse hiçbir şeyden emin olamaz, kendisinden bile.”
  ...
  Kitap dört bölümden oluşmaktadır bunlar:
  1. Bölüm Yaşamak Güzeldir
  2. Bölüm Modern Mutsuzluk
  3. Bölüm Modern Zamanlarda Aile
  4. Bölüm Benliğin ve Toplumun Krizi

  Yaşamak Güzel Midir?
  Her insana göre cevabı değişecek olan soru. Kimi şu bu olsa daha güzel olabilir, kimileri yaşıyoruz işte bu da bir şey diyor. Bana göre her şeye rağmen yaşamak güzel. Bütün kayıplarına, terk edilişlere, hayal kırıklıklarına, incinmişliklere rağmen.. Bunları okuyunca hakikaten güzel tarafı yokmuş gibi görünüyor. Var var..
  Mesela sabah erken vakitte uyanınca kuş sesleri duymak, onlara eşlik eden köpek, kedi,horoz seslerinin muazzam orkestrası ile günü selamlamak!
  Yaşamın güzel olması için güzel bakmak gerek, durup etrafına bakmak "içine çektiğinin gökyüzü" olduğunu bilmek. Yavaşla Dostum!

  Ne ulan bu modern mutsuzluk?
  Her şeye yetişmeye çalışırken hayata yetişememek. Ne diyor ya bu?
  Günlük hayatımızda rollerimiz o kadar kalabalık ki her rolün kendine ait bir sorumluluk yükü var üzerimizde ve yetişemiyoruz. Yarım kalıyor çoğusu, yetişenlere selam olsun ama. :) Bu fazla yük insanın kaygısını ve stresini artırmakta ve bu da dolayısıyla fizyolojik ve psikolojik olarak bizdeki yansımalarını göstermektedir. Örneğin, sürekli yorgunluk hâli, yetersizlik duygusu hayatımızı mahvediyor.
  Diğer bir husus da kendimizi anlatamıyoruz, yaşadıklarımız hep içimizde birikiyor. Etrafımızdaki insanlara güvenemiyoruz acabalar ile savaşıyoruz. Halbuki her insan güveni hak eder, istersek bin kez kazık yiyelim. Yine de güvenelim.. Bizi para, mal mülk mutlu etmiyor. Kurduğumuz sosyal ilişkiler, bağlanmalar sayesinde mutlu oluyoruz. "Kalpten kalbe yol vardır" bu yolda giderken arabaya binmek yerine yürüyün. Ve son olarak - bu bölümle ilgili- yaşanılana ve yaşanılacak olana razı olmak. Anahtar kelime bu "razı olmak". Başımıza ne gelirse gelsin daha kötüsünün olabileceğini bilmek ve daha kötüsü olmadığı için şükretmek.

  Ailenin modern hâli?
  Bizi şekillendiren özelliklerimiz erken çocukluk dönemine denk gelmektedir. Aile ile bağ kurma veya kuramama daha sonraki dönemlerimizi etkiler.
  Özellikle kritik dönem olarak adlandırılan zamanlar kaçırılırsa bunun bir telafisi ne yazık ki olamıyor. Günümüzde çocuklarımız bakıcılar tarafından büyütülmekte ve çocuk ihtiyacı olan anne baba sevgisini tamamlayamamakta. Bir diğer faktör anneliğin değersizleştirimesi sorunu. Rousseau'nun Emile kitabında "Herkesin asıl görevine dönmesini istiyorsanız, işe annelerden başlayın." der, demek ki değişim aileden ve özellikle annelerden başlayacak.
  "Anne babaların çok uzaklarda ve hep meşgul olduğu evlerin yalnız çocukları, duygularını yerli yerince düzenlemeyi öğrenemeden büyüyor. Modern hayat bize ilişkinin değil işin öncelikli olduğunu telkin ediyor."

  Kitapta şöyle bir başlık geçiyor 'Yeni bir spor dalı: Anne babalık'
  Çocuğunu geleceğe hazırlarken şimdiden mahrum eden spor dalı.
  Küçücük yaşlardan itibaren her gün bir başka kurstan diğerine koşarken çocuk olmaya, çocuğun yere düşüp ağlamasına bile vakit kalmıyor. Bırakın da kendi yolunu biraz da kendi bulsun gölge etmeyin. E yuuh ama ya!
  Çocuğun ruhuna seslenin onunla yapacağınız 10 dakikalık bir konuşma bile hayatını olumlu etkileyebilir, bu sıkışıklıktan vazgeçin be.

  Benliğin ve Toplumun Krizi
  Bana göre tek bir alıntı ile anlatmak kâfi.

  "Modern dünyada başarının her şeyi meşrulaştıran bir işlevi var. Kişi eğer başarı merdivenlerini tırmanmışsa, oraya hangi yöntemleri kullanarak ulaştığı sorgulanmıyor. Başarının, bireye kendisini diğer insanlardan üstün görme hakkını verdiği kabul ediliyor. Benlikleri kutsamanın en önemli vasıtalarından birisi başarı. Ama neyi başarmak? İyi bir bilim adamı olmanın, hayırseverliğin veya dürüst bir yurttaş olarak kalmanın günümüz toplumunda şöhret, para ve iktidara tahvil edilebilir bir tarafı yok. Başarı, günümüz Türkiyesi’nde şöhret, para ve iktidarın kapılarını açabildiği sürece anlamlı."

  Bitti..
 • 202 syf.
  ·7 günde·Beğendi·10/10
  Yalnızlığın karanlık yansıması deyince akla ilk gelen isim, çok erken gidenlerden bir güzel adam, duyguların soyut hâllerine somut şekiller veren Oğuz Atay.

  Öykü yazmanın roman yazmaktan daha zor olduğunu düşünenlerdenim; zira kısa pasajlarda, işlenen konuyu istenen duygular ile aktarmak büyük maharet istiyor. Atay'ımız da işte bu ustalardan birisi.

  Korkuyu Beklerken, yedi adet kısa, kitaba ismini veren bir adet de uzun öyküden oluşuyor. Hani diyorum ya duyguların pîrîdir Atay, işte bu düşünceme dayanarak, kitabını haddim olmayarak incelerken ben de öykülerde karşıma geçip dikilen, bana sessiz çığlıklar eşliğinde bir şeyler anlatmaya çalışan duyguları kendimce aktarayım. Konudan çok duyguların kitabı olduğuna inandığım için elbette...

  Şimdi biraz yürüyelim ve önümüze çıkan duyguları anlamaya çalışalım.

  İlk durakta karşımıza bir BEYAZ MANTOLU ADAM çıkıyor. Hani mantosuna bakınca böylesi biri kolay kolay çıkmaz dediklerimizden, ama o aslında herkestir, her yerdedir, bizim gibidir. Hani ufacık bir isteğinin bile türlü kılıflara sokulup, uygunsuz olduğuna inandırılmaya çalışılan, hani o çokbilmişleri bir türlü anlayamayan adam. Kendisine dayatılan her türlü görevi yine dayatanların belirlediği karşılık ile yapan, gitmek istediği an bile gitme mücadelesi vermek zorunda olan, gitmeyi başardığında yine toplumun kendisini garipsediği ve ne yapmak istediğinin ya da esasında ne istediğinin sorulmadığı ve sadece türlü yargılar ile itham edildiği insan rolü. Hani kimseye zarar vermediği halde toplum tarafından sadece farklı olduğu için zararlı olabilme ihtimali yaratılıp ve zararlı olduğu hükmüne varılarak yargılanan ve cezası kesilen insan. Ve kendisi için yalnızca kendi iradesinde işleyen tek şeyi yapmayı özgürlük sayan insan. Kendini yok eden ve özgürlüğüne kendi eliyle kavuşan insan... İşte böyleleri öyle çoktur ve biz öylesine böyleyizdir ki, ne karşımızdaki bize, ne içimizdeki bize verdiğimiz zararı görebiliriz. İşte bu yüzden Beyaz Mantolu Adamları öldüren daima bizizdir...

  İkinci durağımız UNUTULAN insan, unutulan insanlar, unutulan biz. Bilirsiniz bazen birileri girer hayatımıza, renk katar, huzur verir, neşe verir, acı verir, sonra çıkar gider. Ya da bazen biz birilerinin hayatına girer, o hayatı önce yaşanılır kılar sonra darmadağın eder, çeker gideriz hiç ardımıza bakmadan. Hiç sormayız kendimize, benden sonra kaldığı yerden eksiksiz devam edebiliyor mu, pür neşe eğlenip gülüp coşuyor mu yoksa acı çekip dağılıyor, uzaklaşıyor, tükeniyor mu diye. Unuturuz... Ama hep nasılsa "yaşıyor" deriz. Alışır... geçer gider... alışır... deriz. Ama her şeyi doğru düşünemediğimizi bir türlü düşünemeyiz. Bazen alışamaz terk ettiğimiz işte. Bazen bizden daha hassastır ama bizim çekip gittiğimiz gibi basitçe değil de, bizden daha cesurca çeker gider... Anlayamayız... Fark edemeyiz... Ama biz hala yaşıyor zannederiz...

  Evet şimdi karşımızda üçüncü bir durak var. En yoğun duyguların nemli tahta oturaklarda büzüşüp bekleştiği... KORKUYU BEKLERKEN belki de korkuyu kendi kendine yarattığını bilmeden bekleyen türlü duygular. Hepimiz bazen bu duyguların birkaçını ya da en şanssız olanımız hepsini birden sırtlar ve yaşamaya çalışır. Hepimiz durağan hayatımızın belli dönemlerinde amaçsız hissederiz kendimizi. Neden buradayım, neden bu insanlarla beraberim, neden istemediğim bunca işi yapıyorum gibisinden sorular sorarız kendimize. Ümitsizce cevaplar ararız, bulamayız ve hiçbir değişiklik yapmadan bu monotonluğu sürdürürüz. Yalnızlığımızı fark ederiz bu esnada. Yalnızlığı seçtim derken bile aslında yalnız olmak istemediğimizi fark ederiz. Bu sefer neden sorusunu bu sorunumuza yönlendiririz. O zaman anlarız ki biz esasında sevmeyi başaramamışız, belki de hiç öğrenmemişiz, öğretilmedi bize. Ya da belki sorunun özünde kendimizi tanımıyor, tanımlayamıyor, kendimiz olmayı başaramıyor oluşumuz yatıyordur. Bunlar aklımıza geldikçe daha hissiz, duygusuz, duyarsız, faydasız hissederiz. Koca bir yokluk ya da hiç var olmamışlık düşüncesi sarar zihnimizi. Delirir, çıldırırız. Kendimizi değerli hissetmek zorunda olduğumuza kanaat getirip farklı bir şeyler yapmaya çalışırız. Farklı pek çok şey dener ve nihayetinde hepsinde başarısız oluruz. Bir türlü anlam veremeyiz neden böyle olduğuna ve tekrar sorgulama sürecine gireriz. Yine ve yeniden... Bu kararsız, endişeli, sorumluluktan gerçek anlamda kaçan kişiliğimiz neyden besleniyor diye kanepelerin altına, dolapların içine, kitap raflarının arasına bakarken buluveririz. İşte ordadır. Güzel şeyleri beklediğimiz, geleceğini umduğumuz, ulaşamayınca hayal kırıklığına uğradığımız her şeyin sebebi o iki kalın kitabın arasına sıkışmıştır... İşte orda... Korku... Biz hayatımız boyunca bir şeylerden korkmuşuzdur. Tıpkı öyküdeki "kahramanımız" gibi...

  Yolumuza devam edelim. Orda dördüncü durakta bir şey bizi bekliyor. Nedir o? A evet. BİR MEKTUP. Açıp baktım içine neler yazıyor diye, yine bizi buldum satır aralarında. Hani olur ya bazen, kendimizi yeteri kadar değerli görmediğimiz zamanlarda hayatımıza da ancak bizim kadar değere sahip birini ya da birilerini alırız. Özellikle de aşk konusunda, layık olduğumuza inandığımız seviyede bir kişiyi. Ve içten içe bilsek de fark etmemiş gibi davranırız, bu süreci yaşarken karşımızdakine kendini değersiz hissettirdiğimizi. Ve onun değersizliğinde kendi değerimizi görürüz. "Daha fazlasını istemeye hakkım var mı?" sorusu ışıklar içinde simsiyah harfler ile içine çeker karanlığımızı, daha da büyüyerek. Ve bunları kendimize itiraf ettiğimiz zaman bir başkası ile de dertleşmek ve içimizdekileri kusmak isteriz tüm sefilliği ile. Bir çeşit günah çıkarma eylemi gibi daha da küçültürüz kendimizi. Bir parçacık değerimizi un ufak ederiz hırsla. Kendimizden hırsımızı alana kadar konuşuruz, konuştukça alçalırız, alçaldıkça daha çok konuşuruz. Sonra bizden daha değerli olduğunu düşündüğümüz, kişiliğine, görüntüsüne, hayatına, zevklerine hayranlık duyduğumuz birini taklit etmeye ona benzemeye çalışarak değerimizi yükseltmeye çalışırız ama çok sürmez. Kısa bir süre sonra "O" olmadığımızı ve olamayacağımızı anlayarak kendimize geri döneriz. Üstelik bu deneyim sonrası özgüvenimiz bir kat daha yıkılmıştır. Sonra biri çıkar, kendi hayatımızda en değerlinin "biz" olduğumuzu, kendimizi yok saymanın hatalı olduğunu, herkes gibi olduğumuzu falan söyler ama inanmayız. O söyledikçe biz tersini ispatlamak için uğraşırız. O daha çok söyledikçe anlarız ki aslında o da değersizliğimiz konusunda bizimle aynı fikirdedir sadece bu "sen değerlisin" oyunundan zevk alıyordur. Ya da belki bizdeki değersizliği gördükçe kendindeki yüksek değeri damarlarında hissediyordur sıcacık. İşte o zaman bunu anlarız ya da sadece hissederiz ve uzaklaşırız iyi görünenden ve de yaklaşırız kendimize bir parça daha...

  Şimdi de geldik beşinci durağımıza. Birileri var orada. NE EVET NE HAYIR diyor muallakta bırakıyor bizi. En sevmediğim insan özelliklerinden birisidir bu. Kararsız ve tutarsız davranır, anlamayız ne istiyor ne istemiyor bir türlü. Ama kimileri de vardır nettir, ne istiyorsa tek cümlesi ile anlatır bize bunu. İşte böyle harbi insanlar ile karşılaşırız bazen. Aslında saygı duymamız gerektiğini düşünürüz, fakat tam tersini yaparız niyeyse. O insanlar öyle sever öyle aşık olur ki saygı duyulmayacak kadar küçültür kendini. Aşklarına karşılık alamadıkları gibi net şekilde red de edilmezler. İşte bu yüzden ısrarla istemeye devam ederler. Uzaktan bakar alay ederiz, bu kadar da olmaz deriz, inanmayız belki, belki aptallık sayar belki boşluk diye değerlendiririz onun yaptıklarını. Ama belki de biz o kadar sevemediğimiz için kıskanıyoruzdur ne dersiniz? Kıskanırız da bu duygumuzu yok saymak için küçümsemeyi seçeriz belki de. Keşke onlar gibi net olabilsek biz de değil mi?..

  Geldik mi altıncı durağa? Ne var burada diye bakınırken şehir meydanında koskoca bir TAHTA AT gözümüze çarpar. O kadar özensiz, tarihin o pırıltılı Truva Destanına hakaret niteliğinde bilgisizce ve estetikten o denli uzaktır ki çarpmakla kalmaz sarsar bizi bu at. İsteriz ki layıkı ile yükselsin bu "eser" meydanlarda. İsteriz ki tarih bilgisini doğru şekilde yansıtsın, bakıldığında kendisinde çeşit çeşit kusurlar bulunmasın da her gören hayran kalsın. İsteriz yapılan her iş en doğru şekilde yapılsın. Paraya ve modaya kurban edilmesin. Birilerinin amaçsız buyrukları yüzünden tarihî, edebî, sanatsal ve kültürel değerlerimiz yerle yeksan edilmesin. Korunsun, değerlensin, yüceltilsin... Ama olmaz işte. Yanlış ellerde heba olur. Bunları görünce dayanamayız. Öz değerlerimize olan saygımız ve bağlılığımız bizi harekete geçirir. Bir şeyleri düzeltmek için kendimizi hiçe sayar mücadele ederiz. İsteriz ki Tanrı bu doğru yolda benim yardımcım olsun, ama o da bize sırt çevirir. Gider onların yardımcısı olur, onları çarpık yollarında muvaffak eder tıpkı öyküdeki kahramanımızın dediği gibi. Vaz geçmeyiz, bulabildiğimiz bir avuç destekçi ile başlarız mücadeleye. Direniriz. Engelleniriz. Yine direniriz. Alıkoyuluruz. Ama eğer inanmış isek vaz geçmeyiz. Direnmeye ve mücadele etmeye devam ederiz... Ve görüyorsunuz işte biz hala direniyoruz...

  Yaklaştık sona doğru. Yedinci duraktaki biz, BABAMA MEKTUP yazıyorum diyor.
  -Ama babamız öldü.
  -Olsun ölüye mektup yazılmaz demedi ki kimse bize.
  -Tamam o zaman yazalım. Ama önce düşünelim. Biz hayatımız boyunca sadece kendimiz olabilir miyiz? Olamayız galiba. En çok tenkit ettiğimiz, şiddetle karşı çıktığımız özelliklerin zamanla bizim ruhumuza ve davranışlarımıza işlediğini geç yaşlarda fark ederiz. İlk başta kabullenemeyiz ama bir süre sonra bunları haz ile benimsemiş olduğumuzu şaşkınlık ile görürüz. Karşı çıktığımız kişiler ile yeteri kadar hesaplaşamadığımıza inandığımız vakit, onlarla ölünce bile hesabı sürdürmeye ve savaşmaya devam ederiz. Bunu yaparken de esasında bizi zincirleyen savaş sebeplerimiz ve kendimiz ile hesaplaştığımızı bilmeyiz. Fakat bunu fark ettiğimiz zaman sebebi de apaçık karşımızda buluruz. Derinlere yerleşen, kemikleşmiş sevginin doğurduğu özlem duygusudur bu. Sonra her şeyi bir kenara fırlatırız. Biriktirilen bilgiler, sorgulamalar, analizler, sentezler, tümevarımlar, beğenmeler, beğenmemeler, yargıya varmalar, tüm yargıları reddetmeler hepsini bir çuvala koyar ve uçurumdan aşağı yuvarlarız. İşte o andan sonra savaştığımız kişinin yoluna düşeriz, emin ve yavaş adımlarla yol alırız, huzura döneriz, yani en basit olana. O en çok tenkit ettiğimiz basitliğe...

  Geldik işte bak. Evet işte burası son durak. Sekizinci durak bir tren istasyonunda bekliyor bizleri. Ve orda birkaç kişi var ellerinde bir takım sayfalar olan. Tanır mısınız onları? DEMİRYOLU HİKÂYECİLERİ onlar. Hani gelen geçen trenlerdeki "üst perde" yolculara kendi yazdıkları minik hikâyeleri satarak hayatlarını kazanmaya çalışan. Hani pek çok zorlu hayat savaşçıları gibi itilip kakılan, kendilerine bile faydaları yokken onlardan fayda sağlamaya çalışan akbabalar ile mücadele eden, hani kendi yalnızlıkları ile bir diğerinin yalnızlığını birbirine yoldaş eden, kendinde olmayanı bile merhametine katık edip paylaşan, günden güne çaresizlik ile ümitsizlik bataklığına saplanan, her fırsatta değersizleştirilip yok sayılan, sanki bir duman gibi bir an var bir an yok olan, ama tüm bunlara rağmen sanatından vaz geçmeyen insanlar. Sahi görüyor muyuz onları? Destek oluyor muyuz? Ya da en basitinden, kendimizi değerli hissetmek adına onlara zulüm etmiyor muyuz yani? Görmüyoruz işte, yanlarından geçip gidiyoruz ve gün geliyor göremediğimiz bu insanlar anlaşılamamanın içine çektiği karanlık çıkmaza inatla savrulup yok olup gidiyor. Ve biz arkalarından el bile sallamıyoruz...

  Peki şimdi ne yapacağız? Bitti mi yolculuk? Son durağa geldiğimize göre ulaşmak istediğimiz yere de gelmiş olmamız gerekiyor değil mi? Ama bir yanlışlık var. Hani nerde ağaçlar, rengârenk çiçekler, berrak suların şırıldadığı dereler, hani gülen yüzlü güzel huylu insanlar, hani nerde renkli balonlar ile kahkaha atan çocuklar? Yoklar... O hâlde yola devam...

  -Pardon bu tren hangi yöne gidiyor?
  -Aynı yöne...
 • Selamlar,

   

  Internet'in daha sık kullanılır olmasıyla bilgi akışının hızlanması hepimizin şahit olduğu bir hakikat. Bununla birlikte, kirli bilginin de daha hızlı bir şekilde akarak pek çok zihinde yanlışların filizlenmesine yol açtığını da aynı emniyet hissiyle biliyoruz. Bu ikinci durumun bir yansımasını da Üstad'la alakalı paylaşımlarda sıklıkla karşımızda görmekteyiz.

   

  Özellikle sosyal paylaşım sitelerinde Üstad'a ait olmadığı halde ona aitmiş gibi gösterilen söz ve şiirler oldukça vahim bir bilgi kirliliği oluşturuyor. Üstad'a atfedilen sözler kaliteli olsa dahi bu hal hakikat cinayeti olacakken, bir de bu sözlerin önemli bir kısmında cümle akışının bozuk, mananın sakat ve üslubun zevksiz olduğu dikkat çekiyor. Üstad'ın bu söz ve şiirlerle bilinmesi, herkesin tetkike müsait bir zihin yapısı olmadığından ilerisi için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

   

  Üstad'ı en doğru şekilde anlatabilmek amacıyla yola çıkan sitemizde, Üstad'a ait olmadığı halde ona atfedilen sözleri bu başlık altında derlemeye karar verdik. Üstad'a ait olmayan söz ve şiirlerin ona yapışıp kalmasının önüne geçme yolunda önemli bir mücadeleye giriştiğimizin farkındayız. Bu sözleri başlık altında paylaşırken, bir sözün bir kişiye ait olmadığını iddia etmenin çok da kolay bir iş olmayacağının bilincindeyiz. Kesin olarak üstad'a ait olmadığını söyleyeceğimiz sözlerde ince eleyip sık dokumak borcu altında oluşumuzun farkındayız. Burada Üstad'a ait olmadığını onaylayacağımız sözlerde bu hassasiyet daima yol gösterenimiz olacaktır. Dolayısıyla internet üzerinde Üstad'a ait olmayan bir sözle karşılaşıldığında, gönül rahatlığıyla müracaat edilebilecek bir çalışma hazırlama çabasında olduğumuzu vurgulama gereği hissediyorum. Gerek tamamını incelediğimiz Üstad'ın basılı eserleri, gerek hakkında kaleme alınan muteber kaynaklar, gerek fikir ve üslubuna aşinalığımız, gerekse de henüz kitap halinde yayınlanmamış olan Üstad'a ait vesikalar üzerindeki bilgi birikimimiz ve araştırma imkanlarımızla aşağıdaki liste hazırlanmıştır.

   

  Başlığa yazılacak olan mesajlar devamlı olarak göz önünde tutulacak ve listenin kolay incelenebilmesini sağlamak üzere, yazışmalar zamanla temizlenecektir.

   

  Üstad'a ait olmadığı halde ona atfedilen sözler:

   

  1- Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer, perdesiz ev de ya satılıktır, ya kiralık...

   

  2- Armut deyip geçmeyin, onun ilk hecesi çoğu kişide yoktur!

   

  3- İnsanın sevdiğini kaybetmesi, dişini kaybetmesi kadar ilginçtir.

  Acısını o an yaşar, yokluğunu ömür boyu.

   

  4- İnsan sevme hissini israf etmemeli,

  Kim ne kadar sevilmeye layıksa,onu o kadar sevmeli.

   

  5- Hayatın çilesine tahammül gerek

  Değil mi ki sefâ ile cefâ müşterek?

  Sizce ağlamak için gözyaşı mı gerek?

  Bazen dertliler de ağlar, ama gülerek...

   

  6- Gökler ağlıyor biz ağlamışız çok mu?

  Bize yobaz diyorlar haberin yok mu?

  Her ne derse desinler,

  Allah için yobaz olmuşuz çok mu?

   

  7- Yar olmaz servetinin sana bir tek kuruşu,

  Secde yoksa bekleme, kabirde kurtuluşu (Cengiz Numanoğluna aittir)

   

  8- Benim ayağımın altı da müsait başımın üstü de.. Nerde duracağını kendin belirle.

   

  9- Dünya güzel olsaydı doğarken ağlamazdık.. Yaşarken temiz kalsaydık ölünce yıkanmazdık.

   

  10- Yüz daha versen, yüz uman yüzler bilirim.

  Yokuşlara kardeş olan düzler bilirim.

  Dünya öküzün üstünde derler;

  Ama dünyanın üstünde nice öküzler bilirim !..

   

  11- Değer verdiklerinin, verdiğin değere layık olmadıklarını anlarsan,

  Sen üzülme bırak layık olamadıkları için onlar utansın.

   

  12- Yalnızım diye üzülmüyorum.. Çünkü biliyorum, yalnız insanın ihanet edeni de olmaz.

   

  13- Dinde zorlama yoktur, insan hürdür elbette.

  İster dünyada pişer, isterse âhirette... (Cengiz Numanoğluna aittir)

   

  14- Ne başını kapat, altını göster; ne altını kapat, üstünü göster. Hepsini kapat, İMANINI göster.

   

  15- Ey deli gönül aşk mı istiyorsun,

  Yaradan sana yar değil mi

  Hep soğuk mu geçti ömrün,

  Kışın sonu bahar değil mi?

   

  16- Bir insanda olmayınca haya ile edep,

  Neylesin ona medrese ile mektep,

  Okusa da alim de olsa;

  Yine merkep, yine merkep

   

  17- ''Sanki aşk sustu'' dedim...

  ''Aşk hiç susar mı?'' dedi...

  ''Sen susuyorsun ya'' dedim...

  ''Ben aşk mıyım?'' dedi......

  ''Aşksın'' dedim...

  ''Sustu'...

   

  18- Kime yâr dediysek, o yâr açtı yarayı,

  Belli ki gerçek sevenimiz yoktur Allahdan gayrı

   

  19- Boğuşmak, hayat denen sebepsiz savaş için,

  Yaşamak en sonunda dikilen bir taş için,

  Bütün ızdırapların işte en korkuncu bu,

  Bir avuç toprak olmak düşünen bir baş için...

   

  20- Bizi ister bir toz yap savur mahşer yelinde,

  İster sürü çöp yap tufanların selinde,

  Sonunda bir varlığa ulaştır da, Allahım

  Bırakma tabiatın merhametsiz eline...

   

  21- Camiye dikey olarak gel, yatay olarak zaten geleceksin

   

  22- Yedi hristiyan bir danaya ortak olmadıkça, çam ağacı süslemem...

   

  23- Evini yönetirken zorlanan ilerici!

  Üç kıtaya hükmeden ecdadın mı gerici? (Hayati Vasfi Taşyürek'e aittir)

   

  24- Benim istediğimi Allah istemiyorsa, konu kapanmıştır.

   

  25- Üç günlük dünyaya gayret üstüne gayret

  Ebedi hayat var gayret yok hayret.

   

  26- Sokak lambası gibi olma ey yar!

  Kime yandığın belli olsun...

   

  27- Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.! Biz Aşkı Mekkeli bir yetimden öğrendik.. O Resul Ki, Hz. Muhammed (s.a.v)

   

  28- Kızgınlığım geçer de; Kırgınlığıma çâre bulamadım!

   

  29- Sevdiğini belli et, gizlemek başkalarına fırsat vermektir

   

  30- Yusuf baştan aşağı iffet olduktan sonra, Züleyha baştan aşağı afet olsa ne yazar.

   

  31- Hayırlı eş Allah'ın kuluna özel bir ikramıdır, Hayırsız eş ise dünyanın en ağır imtihanıdır.

   

  32- Yanında olduğum zaman değerimi bilmezsen; Değerimi bildiğin gün beni yanında bulamazsın...

   

  33- Ömür ağaç dalında savrulan bir yapraktır;

  Ne kadar genç olursan ol sonun kara topraktır!

   

  34- Önüne Gelenle Değil, Seninle Ölüme Gelenle Beraber Ol.

   

  35- Bana bir ben lazım, bir de beni anlayan.

  Beni bir ben anlarım, bir de beni yaradan

   

  36- Ya Allah'a baş eğer hiç kimseye eğmezsin,

  Ya da herkese baş eğer hiçbir şeye değmezsin. (Cengiz Numanoğluna aittir)

   

  37- Kendini dünyalar kadar değerli zannedenlere kısa bir not; Dünya beş para etmiyor..

   

  38- Sustum, birikti yanaklarıma alfabe

  Ya ilahi ya Rab sükutumu en güzel duam eyle.

   

  39- Dün geçti bugünü düşünüyorum, yarın var mı?

  Gençliğine güvenme, ölenler hep ihtiyar mı?

   

  40- Ben bir garip insanım..

  Ne tahtım var,ne tacım..

  Tut elimden Allah'ım.

  Yalnız Sana muhtacım.

   

  41- Fazla ciddiye almayın bu hayatı, nasıl olsa içinden canlı çıkamayacaksınız.. (Derman İskender Över'e aittir)

   

  42- Yılbaşı, Noel, Fişek; Yeryüzünde Özgürlük Diye Tepinir Eşek..!

   

  43- Allah'tan korkana, ölüm yâr gelir;

  Ölümden korkana, dünya dar gelir.. (Cengiz Numanoğlu'na aittir.)

   

  44- Allah dersen mürtecî, Tanrı dersen çağdaşsın;

  Bu özürlü beyinle, akıl nasıl bağdaşsın?.. (Cengiz Numanoğlu'na aittir.)

   

  45- Hayvanlara kızmayın, mâzeretleri çoktur,

  Meselâ, hiçbirinde, utanma hissi yoktur (Cengiz Numanoğlu'na aittir.)

   

  46- İki günlük yol için, hemen sıvanır kollar;

  Ve iğneden ipliğe, hazırlanır bavullar

  Bir yol var ki, hazırlık, düşünülmez nedense;

  Musalla taşlarında, çalınırken davullar. (Cengiz Numanoğlu'na aittir.)

   

  47- Biz; ayakları şişene kadar namaz kılan Peygamberin, gözleri şişene kadar uyuyan ümmetiyiz...

   

  48- Yahudiler mi dediniz? Onlar, yumurtalarını pişirmek için,

  dünyayı ateşe vermekten çekinmeyen lanetlilerdir.

   

  49- Gençliğine güvenip vakit çok erken derken

  Belki elveda bile diyemezsin giderken... (Ahmet Mahir Pekşen'e aittir)

   

  50- Ne gelirse başımıza Hakk'tandır...

  Fakat geliş sebebi Hakk'tan ayrılmaktandır...

   

  51- Bir "hoşçakal"a sığdırdı beni, yere göğe sığdıramadığım.

   

  52- Sakın ola köprüyü geçinceye kadar ayıya dayı deme, olurya tam yarı yolda köprü yıkılıverir. Öteki tarafa ayının yeğeni olarak gidersin.

   

  53- İki Çeşit İnsan Vardır ! Zaman Geçtikçe Hatalarıyla Yüzleşen, Zaman Geçtikce Yüzsüzleşen !

   

  54- Başörtüsü Bilime Engelmiş.! Siz Uzaya Mekik Gönderdiniz de, Başörtüsüne mi Takıldı?

   

  55- Dünyada bin yıllık tarihi silinen ve o günü bayram olarak kutlayan başka bir millet daha yoktur.

   

  56- Aldığımız nefesi bile geri veriyorsak, hiçbir şey bizim değil

   

  57- Var mı Allah'tan yukarı, kabirden aşağı..?

  Toparlan ruhum gidiyoruz; sen yukarı, ben aşağı..!

   

  58- Kadın Mezarlığa Girerken Başını Kapıyor, Dışarı Çıkarken Açıyor, Ölüye Karşı Kapayıp, Diriye Karşı Açmak Akıl Almaz.

   

  59- Bu ülkede biri size; çağdışı, yobaz, gerici, eski kafalı, deli, aşırıcı diyorsa emin olun ki doğru yoldasınız.

   

  60- Moda, Cehennemde bir oda..

   

  61- Arsızlığa cesaret, zinaya aşk dediler. Bir neslin ahlakını, işte böyle yediler!

   

  62- Geminin tek kaptanı olur, gerisi mürettebattır. Kalbin de tek sahibi olur, gerisi teferruattır

   

  63- Her kahkahanda Allah'a teşekkür etmiyorsan, Neden her ağladığında O'na kızıyorsun?

   

  64- Çok sıkıldıysan hayattan, bir mezarlığa git. Ölüler iyi bilir ; Yaşamak güzeldir.

   

  65- Herşeyin İlacı Zaman Diyenler... Bir de Bu Kelimeyi Tersten Okumayı Deneseler...

   

  66- Tanrı sizi korusun, bizi Allah korur.

   

  67- Denildi mi bir yerin adına "Türk" beldesi, Gözüm al bayrak arar,kulağım ezan sesi...

   

  68- Yıkılasın ey israil ! Enkazını göreyim . Sana ülke diyenin yüzüne tüküreyim.

   

  69-Makyajı abdest olan bir kadının hayatıda güzeldir, hayasıda..

   

  70- Secde görmemiş alnın alınyazısı olmak istemem.

   

  71- Örtü şuuruyla takılmadığında da Allah katında bir değeri olsaydı, Cennetin baş köşesine rahibeler otururdu.

   

  72- Öz anne-babasını huzurevine gönderip, evde kedi köpek besleyen insanların olduğu bir ülkede yaşıyoruz...

   

  73- Yaprak sıkılmıştı ağaçtan, bahane idi sonbahar...

   

  74- Bak da ibret al yere düşen yaprağa,

  eskiden o da yukardan bakardı kara toprağa...

   

  75- İnsan namaz kılarsa namaz da insanı insan kılar.

   

  76- Parası olan pazardan, imanı olan mezardan korkmaz!

   

  77- Hayatta üç çeşit insandan korkacaksın; dağdan inme, dinden dönme, sonradan görme!

   

  78- Bazı insanlar alçak gönüllüdür, bazıları ise alçak olmaya gönüllüdür.

   

  79- Ya İslâm'da erirsin

  Ya inkârda çürürsün

  Yol mezarda bitmiyor

  Girdiğinde görürsün. (Abdurrahim Karakoç'a aittir.)

   

  80- İnsan, büyük bulmaca, çözmeden öleceğim

  İnsan bulsam inan ki , alnından öpeceğim!

   

  81- Deden bile söndüremedi İslamın nurunu,

  Sen mi söndüreceksin Ebu Cehilin torunu? (Nevzat Karataş'a aittir.)

   

  82- Kişiye göre davranacaksın, küçükle küçük olacaksın hatta;

  Ama seviyesizin seviyesine inecek kadar düşmeyeceksin hayatta...

   

  83- İnsanlar ikiye ayrılır: vaktini "beşe" ayıranlar, vaktini "boşa" ayıranlar...

   

  84- Şah damarına bakmayı akıl edemeyenler Allah'ı hep gökyüzünde aradılar. Bilmezmisin Allah mekân münezzehtir.

  Yukarda Allah var demek bile Allah'a sınır çizmektir.

   

  85- Hayvandan insana dönen yoktur ama, insandan hayvana dönen çoktur.

   

  86- Dualarımda özgür biri olduğumu hissediyorum... Bir ben, bir de beni bilen...

   

  87- Hayat dediğin Allâh için değilse,

  Ne çıkar hayat önünde eğilse.

   

  88- Bir lastik yuvarlak, 3 manyak, 22 dangalak, bir yığın avanak...

   

  89- Benim dünyam namazımı kıldığım yer kadardır.

   

  90- Batı'ya özene özene, özümüzü kaybettik. Oysa biz, Batı'nın hayranlıkla izlediği, gıpta ettiği bir medeniyet idik...

   

  91-Dün çimen benim ayaklarımın altında idi. Bu gün üstümde bitiyor, Görüyor musun? Toprak günahlardan başka herşeyi örtüyor!

   

  92- Sonunda 'eyvah' diyeceğin şeylere başında 'eyvallah' deme. Pişman ol, fakat pişman ölme.

   

  93- Öyle birine ata de ki Peygamber övgüsü almış olsun.

   

  94- Güzele bakmak değil, güzel bakmak sevaptır.

   

  95- Savaşın ortasında komutansız kalmaktır babasız kalmak...

   

  96- Helal ile beslersen çocuğunu hürmet ile öder borcunu,

  Haram ile beslersen onu, hakaret ile öder borcunu!

   

  97- Konuşsam dilim yanar... Sussam kalbim

   

  98- Dostlarımı hiçbir zaman satmadım, çünkü hepsi beş para etmez çıktılar.

   

  99- Ömrün ilk yarısı; ikinci yarısını beklemekle, ikinci yarısı da; ilk yarısının hasretiyle geçer.

   

  100- Yalan söylemek beceri ister. Biz de becerikli insanlara aşık oluruz.

   

  101- Ölümüz dirimiz. Her gün birimiz.

  Bir gün hepimiz. Hakk'a gideceğiz...

   

  102- Yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişirsen; hem yolunu kaybedersin, hem dostunu!

   

  103- Kapkara tabloya ak mı diyelim?

  Necis olanlara pak mı diyelim?

  Biz bir batıl için başka batıla,

  Allah'tan korkmadan hak mı diyelim?

   

  104- Uygarlığa engelmiş takke, türban, cübbeler...

  Bize yobaz diyor hippi, ayyaş, züppeler!

   

  105- 'Hayatımda biri yok, birinde hayatım var' diyebilmektir Aşk...

   

  106- Ne senden rüku artık, ne de benden kıyam...

  Bundan sonra.. Selamun aleyküm, Aleyküm selam.

   

  107- Namaz; adım bile atmadan 'Sevgili'ye yürümektir.

   

  108- İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork!

   

  109- Benim bir tanrım yok Allah'a çok şükür.

   

  110- Orta Doğu'nun gayri meşru çocuğu; İsrail! Döktüğün kanda boğulacaksın!

   

  111- İnsanı olgunlaştıran yaşı değil, yaşadıklarıdır...

   

  112- Gerçek bir dosta sahipsen, dünya'nın geri kalanına ihtiyacın yoktur.

   

  113- Tövbe kapısı açık dediysek, yeni günahlara koşman mı gerek?

   

  114- Ali! hoca as,

  Sabiha bomba at,

  Kazım rahat dur,

  Fethi partiyi kapat,

  İsmet tuzu uzat,

  Öyle işte...

   

  115- Evdeki hesabımız bile çarşıya uymuyorken, ahiret hesabımızın vay haline!

   

  116- Ne gariptir ki toplum olarak, yüreği kör olana değil de gözü kör olana acırız. (Halil Cibran'a aittir.)

   

  117- Şimdi Fatih kalksa mezarından, ne ben onu tanırım ne o beni tanır. Ama İstanbul'u Bizanslılar almış deyip bir daha savaşır.

   

  118- Japonlar kendi alfabeleri ile 3000 yıl önce yazılmış bir kitabı okuyabiliyorlar. ... İngilizler kendi alfabeleri ile 1200 yıl önce yazılmış olan bir kitabı okuyabiliyorlar. ... Bizler 100 sene önce ceddimizin yazdığı bir kitabı okuyamıyoruz !?

   

  119- Ölüden mektup gelmiş, diri okur anlamaz.

  Sorsan herkes Müslüman! Ne şükür var ne Namaz...

   

  120- Haram kazanılan aş, aştan sayılmaz.

  Hak için akmayan yaş,yaştan sayılmaz.

  Kişi başım var diye övünmesin;

  Secdeye varmayan baş, baştan sayılmaz

   

  121- Kafire karşı ELİF gibi dimdik, ALLAH'a karşı VAV gibi eğilirim

   

  122- Kadın olmak, her erkekte bir parça bırakmak değil, bir erkekte bütün olabilmektir. Erkek olmak mükemmelliğini bir çok kadında ispat etmek değil, tek bir kadına mükemmeli yaşatabilmektir.

   

  123- Rabbin huzuruna biçare giden, bin çareyle döner.

   

  124- Veren de O, alan da O, nedir senden gidecek?

  Telaşını gören de can senin zannedecek.

   

  125- Ölüm bir saniye kadar yakınken, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamanın alemi ne?

   

  126- Ey şehr-i Ramazan, geldinde gidiyorsun öyle mi?

  Seni tutmayanlar, sana tutunamayanlar düşünsün sonunu..

   

  127- Karıncayı bile incitmeyeceğim deme. "Bile" sözünden karınca incinir.

   

  128- Uğruna ölmekse eğer seni yaşatmak, bin defa ölürüm de adına leke sürdürmem. Gururdur, namustur 'BAYRAK' Aksa da kanım korkma; haini güldürmem...

   

  129- Ezanları duyduğunda şükretmeyen bir gönül taşıyorsan yüreğine bir sela oku !

   

  130- Üstad'a sormuşlar... Aşk'la sevda arasındaki fark nedir...? Üstad cevap vermiş: "Aşk hevesin bitene kadar... Sevda nefesin yetene kadar."

   

  131- HATIRANA DÜECEĞİM

  Kopkoyu bir sis içinde bir akşam

  Hatırına düşeceğim belki

  Bir an ıslayacak yağmur yüzünü

  Birden o tatlı demleri hatırlayacaksın

  Sonra sıcak yatağında uzun uzun

  Ağlayacaksın Ağlayacak.!

   

  Boğazında bir şeyler düğümlenecek

  Ah yanımda olsaydı diyeceksin

  Tüm yıldızlar gülecek haline Ay'da göz kırpacak

  İliklerine işleyecek bensizlik

  Kahrolacaksın...!

   

  Bir sigara tüttüreceksin ihtimal

  Ufku seyredeceksin saatlerce

  Bir rüzgar kopçalayacak yüzünü

  Sonra hayalim gelecek karşına

  Bir Şiirimi mırıldanacaksın

  Hıçkıracaksın..!

   

  Gönlünden atamadığın gibi kafandan da

  Silemeyeceksin beni düşlerine gireceğim her gece

  İnce bir hüzün bürüyecek yüzünü

  Ve çırılçıplak gerçekleri o zaman

  Anlayacaksın..!

   

  Sonra bir şeyler yazmak isteyeceksin

  Kafan gibi kaleminde işlemeyecek

  Unutmak isteyeceksin her şeyi

  Ama unutamayacaksın hiç bir şeyi

  Kıvranacaksın.!

   

  132- Nerelisin diye sormuştu; oralı olmadım..Tepkisizliğimi görünce o da oralı olmadı..Artık ikimizde oralı değildik hemşeri sayılırdık..

   

  133- Adam olmak cinsiyet meselesi değil şahsiyet meselesidir.

   

  134- Elin oğlu okur atomu böler, bizimkiler okur milleti böler

   

  135- Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır.

   

  136- Allah tanrının belasını versin!

   

  137- Öyle ucuz değil gül koklamak. Gül tutan ele diken batmalı. Bir aşka gönül veren o aşkın kapısında yatmalı!

   

  138- Bir doğrunun imanı bin eğriyi düzeltir.

  Mukaddes davalarda ölüm bile guzeldir. (Abdurrahim Karakoç'a aittir.)

   

  139- Biz yılbaşında hediye getiren noel babanın değil, Miraçtan namaz getiren Hz. Muhammed'in ümmetiyiz

   

  140- Düşünmek şu, bu değil, öteleri düşünmek; Sizinse düşünceniz yataklarda eşinmek. (Üstad'a ait olan beyit:Düşünmek)

   

  141- Bir bekleyenin olmalı. Sen kendinden vazgeçsen de senden vazgeçmeyen...

   

  142- Bir nar ağacı var bir de dar ağacı

  Namerde nar düştü yiğide dar ağacı

   

  143- Bizler açlıkdan karnına taş bağlayan Peygamberin , doymak bilmeyen ümmetiyiz

   

  144- Bana çağdışı diyorlarmış. Ne büyük bir onur! Ben bu çağın dışında kalmayayım da, içinde mi boğulayım.

   

  145- Ölüm herkesin başına gelir, ama geç ama erken.. Ya kazanırken, ya da kazandığını yerken.

   

  146- Ölüm her aklına geldiğinde 'ah' edip 'vah' edip inleme. Bu halinle Rabbimi incitmiş olacaksın. Ecel kapıyı çaldığı zaman evi telaşa verme; O geldiği zaman, sen çoktan gitmiş olacaksın.

   

  147- Bir namazım, bir duam, birde eski seccadem,

  Hepsi hepsi bu kadar, işte benim sermayem.

   

  148- Seni affetmek hayatımın en büyük hatasıydı. Nerden bilebilirdim ki katilini affedersen seni yine öldüreceğini..

   

  149- Ağaçtan düşen yaprak nasıl kurumaya mahkumsa; gönülden düşen insan da unutulmaya mahkumdur.

   

  150- Kula kulluk etme ! Unutma ki sen de kulsun. Ve gerektiğinden fazla önem verme ! Yoksa, unutulursun.

   

  151- Kimileri vardır aşkın en yücesine layıktır. Kimileri vardır aşkın en yücesini versen de, aşağılıktır.

   

  152- Soruldu mu ne bilirsin diye;"Haddimi bilirim" Soruldu mu ne istersin diye; "Haddimi bilir, hakkımı isterim" demeli...

   

  153- Ayağın taşa takıldığında "Allah kahretsin" bile dememelisin, Dua etmelisin ki taşa takılan bi ayağın var...

   

  154- Payımıza sükût düştüğünden beridir, kalbimizin sesini daha bir güzel duyar olduk.

   

  155- Sizde olan tükenir onda olan sonsuz,

  Feza sizin olsa ne yapacaksınız Onsuz.

   

  156- Eğer tadını bilirseniz ekmeği paylaşmak ekmekten daha lezzetlidir.

   

  157- Salaklık bulaşıcıdır.

   

  158- Bin günahın olsa da bana, bir gün ahım yok sana...

   

  159- Nazım benim cezaevi arkadaşımdı, düşüncelerimiz farklı olsada..

   

  160- Ben ve Nazım herzaman kavga etmiştiriz ama biz hapishanede birbirimize ekmek vermiş insanlarız ey benim düşümdekiler nazım sevin demiyorum ama saygı duyun onun kadar türkiye sevdalısı yoktur.

   

  161- Bu hayatın sonunda hesap yok mu zannettin sen?

  Lokantanın garsonu bile; 'hesap lütfen' diyor

   

  162- Kıtmir bir köpekti. Ashab-ı Kehfin köpeği. Ama cennete gitti. Kim olduğun kadar kimlerle olduğun da önemli.

   

  163- Hayatı müsvette yaşamayın; temize çekmeye vaktiniz olmayabilir!

   

  164- Yanlızca Allah'a inanın, gerisi inanılacak gibi değil.

   

  165- Şu dünyada kimsenin bulamadığı huzuru arayacak değiliz. Kalkar abdest alır. Huzurda eğiliriz.

   

  166- İki kişilik duanın adıysa saadet, Ya Rabb'i beni onunla beraber affet...

   

  167- Bir çok eser ortaya koydum, bir çok şiir kaleme aldım, düzinelerce yazı yazdım, ama hiç biri ile övünemem övünülecek bir şeyim varsa oda Maraşlı olmamdır.

   

  168- Hava kirliliğinden değil, haya kirliliğinden nefes alamıyoruz.

   

  169- Kurban olduğum Allah'a bile günde beş vakit ulaşılabiliyorken,

  Kendini ulaşılmaz sananlara selam olsun.

   

  170- Basit kişiler hep ilgi görür, kaliteli kişiler hep yalnızdır. Ucuz malın alıcısı çoktur.

   

  171- Mecnun olup Leyla için çöller aşmışsın ne fayda! Mümin olup Mevla için secdeye varmadıktan sonra....

   

  172- Ne şirinde vefa var, ne leyladır sana yar.

  Hep Allah güzel vekil, hep ALLAH insana yar...

   

   

  173- Üzülme davanın sahibi Hak'tır,

  Hak olan davada zafer muhakkaktır.

   

  174- Bir gemi arıyorum pusulası İmandan.

  Alıp götürsün beni bu hüzünlü limandan..

   

  175- Deli gibi sevmek bir işe yaramıyor, sadece uykusuz bırakıyor.

   

  176- Şeytan, önce insana, Allahı unutturur;

  Sonra, Çağdaş çöplükte, ne bulursa yutturur. (Cengiz Numanoğlu'na aittir.)

   

  177- Namaz, camiden çıkınca, Hac, Mekke'den dönünce, Ramazan, oruç bitince başlar...

   

  178- SORU VE CEVAP

  Bir yumak gibi hayat, kör düğümlerle dolu

  Ömür süreli sınav, sonsuz meçhul sorulu

  Avutmak mı kendini, yumakla kedi gibi?

  Uyumak mı, ölmek mi? Yokmu kurtuluş yolu

   

  Bulunmaz sorulara raflarda bazen cevap

  Bulunmazsa raflarda âleme rahmet kitap

  Düğümlenmiş kalplere, şaraptan beter şarap

  Mü'min'e nur afitap zümrüt köşklerin holü

   

  179- Kızgınlık gürültülüdür, kırgınlık sessiz...

   

  180- BİR YUDUM İNSAN

  Denizin ve güneşin battığı yerde,

  Bilin ki yeni umutlar da yeşerir,

  Gündüzün bittiği, karanlığın bastığı yerde,

  Bekler durur gece bitmez.

   

  Her haliyle bitecek o gece,

  Yerini bırakacak, güne gündüze,

  Ağaçlar yemyeşil rengi besbelli,

  Yaşıyorum hala bu yeni günle.

   

  Denizin ve güneşin birleştiği yerde,

  Umutlar tükendi ve umutlar bitti,

  Gündüz bitse de, karanlık gelse de

  Umrunda değil artık bir yudum insanın..

   

  181- Boş yere canı yanmaz insanın. Ya bir eksiklik vardır geleceğe dair, ya da bir fazlalık geçmişten gelen.

   

  182- Sarhoşu bile 'Allah' diye nara atan bir toplumdan umut kesilmez!

   

  183- Yarına sağ çıkmaktan nasıl olurum emin?

  Genç bir delikanlının tabutu geçti demin. (Ahmet Mahir Pekşen'e aittir)

   

   

   

  184- Bir kadına 365 gün seni düşündüm dersen; diğer 6 saatte ne yaptın der.

   

   

   

  185- Nimete şükredersen fazlasını bulursun. Aç gözlülük edersen nimetten de olursun.

   

   

   

  186- Öleceğini bilerek yaşayan tek canlı insandır ve hiç ölmeyecekmiş gibi yaşar

   

   

   

  187- Can saatini Rahman, ezelde kuruvermiş...

  Bir gün göreceksin ki o saat duruvermiş...

   

   

   

  188- Başım önde bu aralar. Suçlu olduğumdan değil! Görülmeye değer hiçbir şey kalmadığından... (Cezmi Ersöz'e aittir.)

   

  189- İnsanları tanıdıkça seveceksin yalnızlığını...

   

  190- İpi kopan tesbihim,

  Dağılmış tane tane,

  Acı ama teşbihim,

  Hani nerede imame?

   

  Taneleri toplayın,

  Hakk ipine derleyin..

  Bir imame bağlayın...

  Tevhid gelsin meydane. (Mehmed Said Çekmegil'e aittir)

   

  191- Güneş ile dünya arasına ay girince dünya karanlıkta kalır.

  ALLAH ile kul arasına dünya girince kul karanlıkta kalır.

   

  192- Kula kulluk etme! Unutma ki sen de kulsun.

  Ve kimseye gerektiğinden fazla önem verme! Yoksa, unutulursun

   

  193- Dünyayı verseler iki gözünü vermezsin

   

   

  İki gözünü verene neden secde etmezsin?

   

  194- Adalet mülkün temeli ama bir de insanlığın temeli var, o da sevgi.

   

  195- Sen gülerken gamzene ansızın düşüversem

  Susuşunla ölürken, gülüşünle dirilsem...

   

  196- Cevabımın şiddetinden susuyorum!

   

  197- Secdelerdeymiş aşk.. Bulmak alnıma düştü.(Behçet Necatigil'e ait olan şiir:Akşamlar, Savaş Sonu)

   

  198- Ol der hemen oluverir.. Ol de olalım Rabbim.. Kul olalım.. Kül olalım .. Gül olalım

   

  199- İnsan değer verdiği şeylere; gözüyle bakar, yüreğiyle taşır. (Mehmet Deveci'ye aittir.)

   

  200- Amerikan politikasını korumakla mükellefiz.

   

  201- "Ermiyor çağdaşların aklı başka bir aşka;

  İki duble rakıyla, mini etekten başka.." (Cengiz Numanoğlu'na aittir)

   

  202- Yeryüzü dediğin koca bir mabed,

  Geldik bu mabede maksat ibadet,

  Ezanlar ederken secdeye davet;

   

  Hep yarın diyorsun, oysa kim bilir;

  O yarın belki hiç gelmeyebilir... (Cengiz Numanoğlu'na aittir.)

   

  203- Stadyumlar maç için deği, bir dava sevdası için dolarsa, o gün kurtuluş günüdür.

   

  204- Benim inandığım sistemde, sabah bir masumun öldürüldüğünü duyarsanız,

  Akşam darağacında sallanan birini görürsünüz.

   

  205- Biz bize gerici diyenlere "deh" demek için gerideyiz.

   

  206- Siz hiç bir sarrafın bağırdığını duydunuz mu? Kıymetli malı olanlar bağırmaz. Domatesçi, biberci bağırır da kuyumcu bağırmaz. Eskici bağırır ama antikacı bağırmaz. İnsan bağırırken düşünemez. Düşünemeyenler ise hep kavga içindedir. Popçular, folkçular boğazlarını patlatana kadar bağırıp duruyor. Ama Dede Efendi'yi okuyanlar bağırmıyor...

   

  207- Müziği kısmaya üşendiğiniz ezanı şimdi dört gözle bekliyorsunuz.

   

  208- Bu millet gol dediği kadar ol deseydi şimdi islam oluvermişti.

   

  209- Benim için yanan bir tek sigara var.

   

  210- Kadın diri diri gömülürken, Onu oradan çıkarıp ayaklarının altına Cenneti seren dinin adıdır, İSLAM.

   

  211- Aydınlık yolu herkes bulur, mesele karanlık yolda ışık aramak.

   

  212- NEFSİMMİŞ MEĞER

  Yıllardır kendimi, güyâ tanırdım;

  Sanık ben, yargıç ben, hep aklanırdım.

  Şeytanı, en büyük düşman sanırdım;

  Ondan da beteri.. Nefsimmiş meğer...

   

  Gönlümü, hevâya kaptıran oymuş,

  Şuûru şehvete saptıran oymuş,

  Tutkuları, putlar yaptıran oymuş,

  En sinsi düşmanım.. Nefsimmiş meğer...

  ... (Cengiz Numanoğlu'na aittir)

   

  213- Yamadık dünyamızı yırtarak dinimizden,

  Din de gitti, dünya da gitti elimizden.

   

  214- Sen Aşkı "ELİF" gibi dik Tutarsın da,

  Ben "VAV" gibi, Egilmem mi Yollarında...

   

  215- Korkutuyorsa Kıyamet,

  Durma sen de kıyam et!

  ____________

  Facebook: http://www.facebook.com/...zilaAitOlmayanSozler

  Twitter: http://www.twitter.com/NFK_asilsizsoz

  Instagram: http://www.instagram.com/NFK_asilsizsoz

   

  NOT: "Gerçek Necip Fazıl Sözleri" başlıklı listemiz için: http://www.n-f-k.com/...nakly/

  Necip Fazıl Kısakürek
 • 208 syf.
  ·10 günde·Beğendi·10/10
  Ikigai= hayatın amacı diyebiliriz .
  Kiminin ikigaisi ebeveynlik, kiminin bahçe işleri kiminin ise yemek yapmaktır. Ama burada önemli olan bunu yaparken tutkuyla ve mutlu olarak yapmaktır. Kitabın amacı herkesin kendi ikigaisini bulmaya yardımcı olmaktadır yani bunu anlatıyor anladığım kadarıyla:)

  Herkesin bir ikigaisi vardır. Kimileri bulmuştur kimileri ise hala arıyordur. Peki ikigaimizi bulmak için neler yapmalıyız? Kitapta şu şekilde anlatılmakta
  -tıka basa yemek yemeyin
  -az şeker ve tuz, fazla meyve ve sebze
  -hep meşgul olun mutlu olun
  -haftada iki gün oruç tutun
  -gülümseyin
  -meditasyon yapın
  -iyi alışkanlıklar edinin
  -erken yatın erken kalkın
  -arkadaşlıklarınızı besleyin
  Bu şekilde maddeler var.

  Maddelere bakıldığında hiçte zor değil aslında ve bizim bildiğimiz şeyler ama işte önemli olan bunları düzenli şekilde yapmak.
  Ve bize çok tanıdık gelen şeyler, ben kitabı okurken aklıma hadis-i şerifler geldi, Efendimizin bize tavsiyeleri geldi aklıma ve şunu da söyledim kitabı okurken Japonların tek yapması gereken iman etmek, iman etseler çok güzel müslüman olurlar.(yani bu ikigai çerçevesinde söylüyorum)
  Rabbim hidayet versin, müslümanların sayısını
  artırsın.
  Güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim.
 • "Çocuk için erken değil miydi?" demekten kendini alamamıştı Elif. "Bir çocuğun ne kadar zor büyüdüğünü, hele de yaşadığınız yerde, o daracık çevrede yetişmesinin nasıl güç olacağını hiç hesaba kattınız mı?"
  "Çocuktan beklentine bağlı," demişti Deniz. "Çocuğun anlamının anne baba için ne olduğuna bağlı. Kendi tutkularını gerçekleştirme, kendi egoların tatmin nesnesi mi? Onun mutluluğu ile sevinç duyulacak, değerlerine, seçmelerine saygı duyulacak bir insan yaratmak mı?"