Acı Hayat

8,2/10  (13 Oy) · 
40 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.687 gösterim
 John Steinbeck bu kitabı yazmasıyla Nobel Edebiyat ödülünü kazanmış. Türkçe'ye ayrıca Mutsuzluğumuzun Kışı olarak da çevrilmiş. 
  Kitap zengin bir aileden gelen Ethan'ın babası bütün paraları batırmasıyla Ethan eskiden kendi dükkanları olan bakkalda tezgahtarlık yaparak ailesini geçindirmektedir. Çocukları bu durumdan memnun değil ama kendisi ne yapacağını bilemiyor. Kötü yollardan para kazanmaktansa dürüst bir şekilde kazanılan parayla ailesini geçindirmeye çalışıyor. Kitap Ethan'ın iç çatışmaları ve ailesiyle ilişkisini konu alıyor.
 
 • Baskı Tarihi:
  Mart 1963
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9780143039488
 • Orijinal Adı:
  The Winter of Our Discontent
 • Çeviri:
  Özay Sunar
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

J.Steinbeck'in zevkle okuduğum kitaplarından biri bu... Bir insanın ki; geçmişi ile soy kökeni ile bağlantılı yaşamında, İçine ailesini de alarak beşeri ilişkilerinde, toplum baskı ve çıkarlarının yaşadığı dönem itibariyle; toplumdaki dönen bürokratik, mali, ahlaki çarkın olumlu ya da olumsuz, hukuki yada gayri hukuki gidişatına yön veren her şeyin paranın acımasız kural ve kanunlarına nasıl ayak uydurması gerektiği, nasıl ona karşı konula bilinmesi gerekliliğini, sonunda o insanın nasıl yozlaşacağını muhteşem bir hikaye ve anlatım diliyle kaleme alınmış bir eser.
Okunması gerekir.

Ezgi Aylanç 
17 May 00:51 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Steinbeck'in Nobel Edebiyat Armağanı kazanmasında büyük rol oynayan 'Acı Hayat -- The Winter of Our Discontent' kitabı. Orjinal adından da farkedilebileceği gibi farklı isimlerde çevirileri var. Diğer çevirileri 'Kaygılarımızın Kışı' ya da 'Mutsuzluğumuzun Kışı' olarak bulabilirsiniz.
Kitabın içeriğine gelicek olursak;
Yazar bir yandan karı-koca arasındaki ilişkiden sımsıcak bir dille (hatta biraz ileri gidip romantik bile bulabiliriz kimine göre!) bahsederken anne-baba-çocuk ilişkileri üzerine hafif hafif değinip yormadan düşündürüyor.
Hiyerarşide alt tabakalarda olan insanların nasıl dışlandığına, maddi olarak güçlenen bir insanın kendisinin de nasıl güçlenebildiğine dair güzel göndermeleri var yazarın.
Bir küçük kasaba düzeninde ilerleyen roman bürokrat mekanizmasının da nasıl birbirine dayanarak bir çıkar şebekesi halinde çalıştığını göstermekte.
Toplumsal düzensizliklerle ekonomik baskıların el ele vererek bir kişiyi nasıl yozlaştırdığı üzerine etkin bir roman olmuş.
Son olarak; dili bazı bölümlerde zorlu olsa da genel anlamda etkileyici bulduğumu belirtmek isterim.

Heathcliff Andrew Ledger 
 11 Eyl 00:15 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Az bilinen mükemmel kitaplar" listesi oluşturulsa zirveye oynayabilecek bir kitap Acı Hayat. John Steinbeck'in dehasını iyiden iyiye hissettirdiği müthiş bir eser. Herhangi bir beklenti içine girmeden okumaya başladığım bu eserlerin şahı, baştan sona kendisini hayranlık içerisinde okutturdu. Böyle bir eser nasıl kıyıda köşede kalırda, Hikmet Anılların, Azra bilmemnelerin eserleri başucu kitabı olur inanın ki anlamak mümkün değil. Düpedüz çılgın olmak gerekir herhalde. Bırakın artık elinizden şu popüler olan matbaa ürünlerini. Kitap okuyun biraz!

Ethan adamımsın Ethan! Seni çok sevdim. Karına olan aşkını, bağlılığını, iyi bir baba olmanı sevdim. Evliliğinin üzerinden yıllar yıllar geçmesine rağmen Mary'im, Civcivim demeni sevdim. Aşkının hiç eksilmemesini sevdim.

Ethan'ın tezgahtarlık yaparken dükkandaki ürünlerle konuşması, bana yazarın Aşk Otobüsü kitabındaki Alice'nin kendi kendine konuşmasını anımsattı. İki karakter bir araya gelebilseydi iyi anlaşacaklarını düşünürdüm:)

Ethan dürüst bir insan. Bütün dürüst insanlar gibi hayatı zorluklar içerisinde. Mary'si ve iki çocuğu var ve bunlara bakma yükümlülüğü üzerinde. Kıt kanaat geçiniyorlar. Çünkü Ethan'ın gözü daha açılmamış(!)
Çevresindekiler gözünü açmaya uğraşıyorlar, nasihat verip duruyorlar.

Kitabın işleyişinde; Breaking Bad dizisindeki Walter White karakterin geçirdiği değişimin- bu kadar radikal olmasada- benzerini Ethan karakterinin geçirdiğini gördüm.

Hülasa; okunması gereken bir eser, zorla okutulması gereken bir eser...

Necmiye 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Zengin ve köklü bir aileden gelen Ethan Hawley iflas edince bakkal dükkanın da tezgahtar olarak çalışmaktadır.Sevdiği bir eşi 2 çocuğu vardır.Yaşadığı kasabada insanlarla ve ailesi ile iyi ilişkiler içindedir,karısının ve kendisinin zengin olma hayalleri onu başka bir insan haline getirecektir zamanla.

Feyzagül 
19 Ağu 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı bitirdikten sonra elimde kitap 5-10 dk öylece durdum.Beni etkileyen nadir kitaplardan birisiydi.Ve John Steinbeck'in okuduğum ilk kitabı.

Kitaptan 75 Alıntı

Ezgi Aylanç 
13 May 18:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hiç kimse uzun zaman aynı kalamaz.

Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 90 - Altın kitaplar yayınevi)Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 90 - Altın kitaplar yayınevi)
Halil Yavuz KAYA 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Eğer bir dostunu kaybetmek istemiyorsan onu denemeye kalkma.

Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 179)Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 179)
Ezgi Aylanç 
13 May 22:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zaten sadece yaşamak bile yaralanmak değil midir?

Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 134 - Altin kitaplar yayınevi)Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 134 - Altin kitaplar yayınevi)
Halil Yavuz KAYA 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir parça ümit. Hatta belli belirsiz ümit'in bile kimseye zararı yoktur.

Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 103)Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 103)
Ezgi Aylanç 
14 May 14:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ne yaptığınız önemli değildi. Nasıl yaptığınız ve yaptığınıza nasıl bir ad taktığınız söz konusuydu.

Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 256 - Altin kitaplar yayınevi)Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 256 - Altin kitaplar yayınevi)
Ezgi Aylanç 
12 May 22:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kişiyi şüphe içinde bırakan şey, birdenbire elde edilen, bir anda varılan gerçeklerdir.

Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 38 - Altın kitaplar yayınevi)Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 38 - Altın kitaplar yayınevi)
Ezgi Aylanç 
13 May 22:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bazı insanlar, var olduklarına emin olmak için bir eve ve geçmişe muhtaçtırlar.

Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 154 - Altin kitaplar yayınevi)Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 154 - Altin kitaplar yayınevi)
Halil Yavuz KAYA 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Işıklar arasında bir anlaşma, bir dünya ateşi olduğu doğru değil. Herkes, kendi yalnızlık ateşini taşır.

Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 341)Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 341)
Halil Yavuz KAYA 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bazan iyi niyetli bir insan dünyanın en tehlikeli varlığı olduğunu düşünüyorum.

Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 317)Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 317)
Halil Yavuz KAYA 
24 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlara üç yoldan yaklaşıyordu :Emretme- iltifat etme- satın alma.

Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 179)Acı Hayat, John Steinbeck (Sayfa 179)