Agatha'nın Anahtarı

7,4/10  (91 Oy) · 
337 okunma  · 
63 beğeni  · 
2.273 gösterim
Agatha Christie'nin Pera Palas günleri... Ünlü yazarın İstanbul tutkusu. Aşkın çılgınlaştırdığı evli bir adam. Kıskançlıklar, bencillikler ve kusursuz bir cinayet. Christie'den Başkomser Nevzat'a gizemli cinayet vakaları. Cinayetlerin ardındaki çarpıcı insan öyküleri. Sürükleyici, gizemli, tuhaf serüvenler. Defalarca televizyon dizilerine çekilmiş Başkomser Nevzat'ın benzersiz polisiye öyküleri...

"Evet, öyle düşünüyorum. Tasarlanmış cinayet iyi bir organizasyonu gerektirir. Zamanın, mekânın, cinayet aletinin doğru seçilmesi, ortalıkta kanıt bırakılmaması ya da sahte kanıtların bırakılması gibi zekâ gerektiren davranışların yanında, birini öldürebilecek kadar soğukkanlı bir cesarete veya vahşiliğe sahip olmalıdır insan. Konuşurken, yazarken basit olgularmış gibi görünen bu gereklilikler cinayet anında yerine getirilmesi oldukça zor eylemler haline gelebilir. Hele bir de cinayet anında sürprizlerin ortaya çıktığını düşünürsek... Evet evet, bundan eminim, bence kusursuz cinayet yoktur."
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9752897472
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Öğrencilik yıllarında, Siyasal Bilgiler Fakülte zamanları, o yorucu, yoğun, bunaltıcı sınav günlerinin sonlarına doğru nasılda artık okumaktan bıkmış usanmış, uykusuz gecelerin, yorgun günlerin, sınav streslerinin bende tavan yaptığı günlerde canım nasılda çekerdi Tom Miks- Teksas- Tex- Ten Ten- Red Kid- Kinova pekos Bill okumayı, Sınav sonrası Ankara dan İzmir e dönünce yumulurdum o resimli kitapların dipsiz derinliğine. Bir çerez misali yani çıtır çıtır gelirlerdi bana...
Bu kitabı Viktor Hugo nun Yukarıda izahatını çalıştığım durum ve şartları çağrıştırdı bana. kitap Sınav sonrası çerez gibi geldi, hoştu, sevimliydi. 15 hikayecik kokteylinin bana sunduğu adeta 15 değişik kuru yemişten oluşan karışı gibi geliverdi. Alışmışım Ahmet Ümit in polisiye tarzının için de tarihin bir zamanının bir boyutunu arkeolog gibi deşelemelerine. bana bu sefer böyle geldi ne yapayım. Doğruları söylemek boyun borcumuz değil mi zaten?

glbanu 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aralarda Ahmet Ümit'i okumalı insan..Komiser Nevzat özleniyor..polisiye öyküleri var, hani keşke biraz daha uzatsaymış yazar olayı diyebileceklerinizden..

FeslegenKokusu 
25 Nis 08:49 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Yine kısa kısa hikayeleri icinde bulunduran bir kitap. Kitaba ismini veren agathanin anahtari kitabin en basindaki ilk hikaye. Sonrakiler yine başkomser Nevzat ve yardımcısı Ali'nin katil suçlu arayışları. Hikayeler biraz uzun olsa daha iyi olur gibi ama , polisiye ve başkomser Nevzat sevenler için ideal .. ancak bir önceki Ahmet ümit incelememde olduğunu gibi bu kitabı da bir anda değil hikaye bazında okumanızı öneririm.

Serdar Poirot 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir polisiye roman. İlk ve son hikaye hariç güzel baş komiser Nevzat ve komiser Ali hikayelerinden oluşuyor. İlki kitabın adını veren bir hikaye sonuncusu da güzel bir gerilim hikayesi. En çok Rıfat Saygılı ile ilgili olan sporcu hikayesini sevdim. Mutlaka okunması gerekenlerden.

emre engin 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Zor bitirdim, sıkıldım. Ahmet Ümit'in diğer kitaplarından sonra bu kitap çok amatör kaldı. Kitaba başladığımda Agatha üzerine yoğunlaşmış ve ilerde neler olabilecek diye düşünürken bir de baktım hikaye bitti. Tam bir dumur. Sonrasında ki hikayeler de tamamen ilginçlik ve sürprizden uzaktı. Ahmet Ümit okumaya şükür ki ilk bu kitaptan başlamamışım. Sade ve özensiz geldi bana. Ama yazarın diğer kitaplarını okuma isteğimi kesinlikle etkilemedi.

Boranlı Yedigey 
22 Kas 2016 · Puan vermedi

Agatha Hanımla ilgili bir hikayeyle başlıyor ve bir roman tadı beklemeyin ama hikayeleri de bence romanları kadar değerli Ahmet Ümit'in.
Kitaplığımda ne zaman gözüme çarpsa Başkomser Nevzat'ın aile hayatından bir değişiklik gelir aklıma. Ahmet Ümit bunu neden yapmış bilmiyorum kendisine imza gününde bunu soracaktım ama başka başka konular açılınca bu soruyu unuttum. Bence okuyun bana hak vereceksiniz.

dili akıcı olan yazarın kitabını çok severek okumaya başladım. ama kitabı daha önce hiç incelemediğim için hayal kırıklığı yarattı. ben uzun bir yazı (roman) beklerken içinden küçük küçük öyküler çıktı. öykü okumayı pek sevmemem nedeniyle kitabı yarıda bırakıyorum.

İrem 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Tek başlık altında bir hikaye olmasını beklerken bir sürü polisiye hikaye ile karşılaşmak şaşırttı. Polisiye okumayı seven biri olarak sıkılmadan okudum ama hikayeler çok kısaydı.

Arhon 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu

Ahmet Ümit 'in çeşitli hikayelerini birlestirdigi kitabı. Hikayeler ilginçti. Gerçi kitabı içinde sırf Başkomiser Nevzat ve Ali olduğu için bile okurum:)

Çiğdem İldem 
01 Oca 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Ahmet Ümit her zaman olduğu gibi bambaşka bir dünyaya sürüklüyor, kurgusu, hayal dünyası benzersiz

2 /

Kitaptan 10 Alıntı

Zagor 
17 May 16:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kör Bican
'Dişisinin yanında erkek serçeye bile eyvallah çekmek lazım.'

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 25 - Everest Yayınları 13.Basım Kasım 2013 / Kör Bican'ı Kim Vurdu? adlı öyküden)Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 25 - Everest Yayınları 13.Basım Kasım 2013 / Kör Bican'ı Kim Vurdu? adlı öyküden)
FeslegenKokusu 
25 Nis 13:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sevgili Agatha,
Sen bu mektubu okurken ben ölmüş olacağım. Umarım yaptıklarım için beni bağışlarsın. Başından beri sen haklıydın. "Kusursuz cinayet," diye bir şey yoktur...

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
FeslegenKokusu 
20 Nis 13:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... 'Beni istemeyen birini ben de istemem,' diyerek bırakıp gittim. Ama sen bir de bana sor; nası gücüme gidiyor, nasıl içim yanıyor, anlatamam..

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
FeslegenKokusu 
25 Nis 09:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bazı cinayetlerin aydınlanması polisin çabasına değil, siyasi iktidarın tavrına bağlıdır. Elinizde ne kadar ipucu, ne kadar somut kanıt olursa olsun hiçbir yararı olamaz.

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
FeslegenKokusu 
25 Nis 12:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...alakaranlıkta yüzünü göremesem de beni izleyen çocuğun oğlum olduğunu hissederek, mutlulukla gülümsüyorum. Sonra dönüp karıma sarılmaya çalışıyorum ama elim sıcak bir kadın bedenine dokunacağına çarşafın soğuk boşluğuna düşüyor. O anda aklım başıma geliyor. Karımın iki yıl önce oğlumla birlikte o korkunç patlamada öldüğü gerçeği olanca ağırlığıyla zihnime çöküyor..

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
Aysel 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir kadın tarafından böyle sevilmek isterdim." dedi Ali, Rıfat`ı Devlet Güvenlik Mahkemesine götürürken.
"O zaman kadınlara iyi davranma." dedim.
"Nasıl yani?" diye sordu kaşlarını çatarak.
"Onlara önem verme, hatta Rıfat gibi kendini kurtarmak için onları harcamaktan çekinme."
Şaka yaptığımı sanan Ali inanmamış gözlerle beni süzüyordu.

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
glbanu 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bazı cinayetlerin aydınlanması polisin çabasına değil, siyasi iktidarın tavrına bağlıdır. Elinizde ne kadar ipucu, ne kadar somut kanıt olursa olsun hiçbir yararı olamaz. Çünkü yukarıdan birileri, bu işin aydınlanmasını istemiyordur. Bazen doğrudan söyledikleri de olur ama genellikle her adımda önünüze engeller koyarak sizi yolunuzdan saptırmaya çalışırlar.

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (87)Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (87)
Beyza Metin 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

''Sorgu zor iştir Ali. İnsanın bir üslubunun olması lazım. Ama bu kolay kazanılmaz. Zamana ihtiyacın var."

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 84)Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 84)
Aysel 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Arkadaşımıza güvenmeliyiz, en ufak bir kuşkuda insanları defterimizden silersek, sayfalarımız bomboş kalmaz mı?"
Başını umutsuzca sallayarak yanıtladı:
"Abim de buna benzer cümleleri sık sık kullanırdı. O çok güvendiği arkadaşlarının verdiği ifade yüzünden, şimdi Çanakkale Cezaevi`nde dört yılı nasıl geçireceğini düşünüyor."

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit

Kitapla ilgili 1 Haber

Agatha Christie Gizemli Hikayesi
Agatha Christie Gizemli Hikayesi Agatha Christie'nin 1926’da 11 günlük kayboluşunun sırrı ve Pera Palas Oteli 411 numaralı odadaki esrarengiz anahtarın gizemi...