Agatha'nın Anahtarı

·
Okunma
·
Beğeni
·
8273
Gösterim
Adı:
Agatha'nın Anahtarı
Baskı tarihi:
24 Haziran 2019
Sayfa sayısı:
148
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897472
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Agatha
Agatha’nın Anahtarı
Agatha Christie'nin Pera Palas günleri... Ünlü yazarın İstanbul tutkusu. Aşkın çılgınlaştırdığı evli bir adam. Kıskançlıklar, bencillikler ve kusursuz bir cinayet. Christie'den Başkomser Nevzat'a gizemli cinayet vakaları. Cinayetlerin ardındaki çarpıcı insan öyküleri. Sürükleyici, gizemli, tuhaf serüvenler. Defalarca televizyon dizilerine çekilmiş Başkomser Nevzat'ın benzersiz polisiye öyküleri...

"Evet, öyle düşünüyorum. Tasarlanmış cinayet iyi bir organizasyonu gerektirir. Zamanın, mekânın, cinayet aletinin doğru seçilmesi, ortalıkta kanıt bırakılmaması ya da sahte kanıtların bırakılması gibi zekâ gerektiren davranışların yanında, birini öldürebilecek kadar soğukkanlı bir cesarete veya vahşiliğe sahip olmalıdır insan. Konuşurken, yazarken basit olgularmış gibi görünen bu gereklilikler cinayet anında yerine getirilmesi oldukça zor eylemler haline gelebilir. Hele bir de cinayet anında sürprizlerin ortaya çıktığını düşünürsek... Evet evet, bundan eminim, bence kusursuz cinayet yoktur."
148 syf.
·2 günde·Puan vermedi
NOT : Cinayet severleri buraya alalım.

Şaşırdım çünkü Ahmet Ümit'in bu zamana kadar okuduğum her kitabı tek bir olaydan bahsediyordu. Birden çok kısa cinayet hikayelerinden bahsediyor kitabımız. Bir an Arka Sokaklar'ı izler gibi oldum diyebilirim :)

Kitaptaki dil muhteşem. Akıcı bir şekilde geçiyor olaylar. Sonunu tahmin etmekten kendinizi alamadığınız gibi sonunun nasıl bittiğini görünce de ayrı bir şaşkınlık alıyor yerini. Başkomiser Nevzat ve yardımcısı Ali'yi kitapta görünce özlediğimi anladım. Ancak Evgenia ve Zeynep karakterlerini bulamadım kitapta. Hem Ali'nin de yeni görev aldığı zamanları yazmış yazarımız.

Eğlenerek , gerilerek , kızarak , heyecanlanarak okuduğum bir Ahmet Ümit kitabıydı. İşte buna şaşırmadım :)
Düşünenler için tavsiye edebileceğim bir eser. Keyifli okumalar dilerim :)
148 syf.
·3 günde·7/10
Nevzat başkomser ve yardımcısı Ali’nin çözdüğü olayları anlatan bir öykü kitabı. 15 tane öyküden oluşuyor. Temiz ve akıcı bir dille yazılmış. Bir hikaye daha okuyayım derken kitap bitiyor . Benim büt dönemime geldiği için biraz uzun sürdü. Polisiye sevenler için ideal bir öykü kitabı. Bazı hikayelerde ipucuyla birlikte katili siz bulabiliyorsunuz ama bazılarında ters köşe olabiliyorsunuz.
148 syf.
·Beğendi
Ahmet Ümit'in kısa kısa hikayeler şeklinde yayınladığı kitaplar da bazen keyifli oluyor. Onbeş kısa hikayeden oluşan bu eseri molalarda, yolculuk esnasında okumak için çok uygun. Dili sade ve akıcı.
148 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ahmet Ümit'in kısa polisiye hikayelerini okumak da çok zevkli doğrusu. Hele çoğunlukla Başkomser Nevzat'ı görmek kitabı daha çabuk bitirmemi sağladı. 15 tane polisiye hikayesi var kitabımızda. Tavsiye ederim.
148 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Agatha’nın anahtarı..
Kitap kısa kısa hikayelerden oluyor ve çok keyifli sanırım polisiye seviyorum.. çok güzel bir anlatım gayet sade anlaşılırdı. Hikayeler çok güzel heyecanlı, bazı hikayelerde katilleri kendin buluyorsun bu çok keyifli :)) düşünmemi sağlayan her kitaba minnet borçluyum.. keyifli okumalar!!
148 syf.
·38 günde·Puan vermedi
daha olay anlatılırken katili çözdüğüm bir öyküler kitabı. cinayet ağırlıklı hikayeler ama oldukça basitler, çoğunda daha hikayenin ne olduğu açıklandığı an katil avucunuza düşüyor, şaşırtma yapılmaya çalışılıyor kitapta, yanlış yönlendirmeler falan var ama kaçarı yok, kolayca çözebilirsiniz. ortalama onar sayfadan oluşan 15 hikaye var kitapta. başkomiser nevzat)'ın ağzından anlatılıyor genellikle hikayeler.
agatha christie)'nin anahtarıyla ilgili olan hikaye çok yavan, genel olarak düşük seviyeli bir kitap, karmaşalı cinayet hikayelerini seven ve çözmeye alışan insanların uzak durması gerekir bence.
148 syf.
·6/10
Öğrencilik yıllarında, Siyasal Bilgiler Fakülte zamanları, o yorucu, yoğun, bunaltıcı sınav günlerinin sonlarına doğru nasılda artık okumaktan bıkmış usanmış, uykusuz gecelerin, yorgun günlerin, sınav streslerinin bende tavan yaptığı günlerde canım nasılda çekerdi Tom Miks- Teksas- Tex- Ten Ten- Red Kid- Kinova pekos Bill okumayı, Sınav sonrası Ankara dan İzmir e dönünce yumulurdum o resimli kitapların dipsiz derinliğine. Bir çerez misali yani çıtır çıtır gelirlerdi bana...
Bu kitabı Viktor Hugo nun Yukarıda izahatını çalıştığım durum ve şartları çağrıştırdı bana. kitap Sınav sonrası çerez gibi geldi, hoştu, sevimliydi. 15 hikayecik kokteylinin bana sunduğu adeta 15 değişik kuru yemişten oluşan karışı gibi geliverdi. Alışmışım Ahmet Ümit in polisiye tarzının için de tarihin bir zamanının bir boyutunu arkeolog gibi deşelemelerine. bana bu sefer böyle geldi ne yapayım. Doğruları söylemek boyun borcumuz değil mi zaten?
148 syf.
·4 günde·8/10
''Ahmet Ümit günümüzde neden bu kadar sevildi?'' sorusunu cevaplamak için, şöyle 100-150 yıl geriye gitmek lazım. Çünkü polisiyenin başladığı yılları iyi gözlemlersek, Ahmet Ümit'in de günümüzde neden bu kadar tutulduğunun anlamını çözebiliriz. Sir Arthur Conan Doyle, Agatha Christie, Marcel Allain ve Edgar Allan Poe, polisiyenin mimarları olarak karşımıza çıkan öncü polisiye yazarlardır. Onların klasik olarak benimsediği 'suç' üzerine kurguladığı edebi tür polisiye, yıllar sonra da çoğu yazarlara esin kaynağı olmuştur. Fakat klasik polisiye pek az zaman geçmeden Leo Malet öncülüğünde, 'Kara Roman' adıyla polisiyenin bir alt türüne geçiş yaptı. Raymond Chandler buna en güzel örneklerden biri. Türk yazarlardan Orhan Pamuk da Benim Adım Kırmızı romanı ile edebiyatımızda buna en güzel örneği vermiştir.

Ahmet Ümit de yazdığı bu polisiye öykü kitabı ile kendine ve bize sanki polisiyeye girişte bir eğitim veriyor. Küçük, kısa öykülerle sanki bir antrenman yapıyoruz. Ne için peki? İleride yazılabilecek güzel bir polisiye kitabı için. Ahmet Ümit günümüzde yazarlar ve biz okuyuculara adeta bir seslenişte bulunuyor, güzel bir edebi türün nasıl olması gerektiğini ima ediyor. Çünkü günümüzde polisiye adı altında çok gereksiz ve bilinçsiz eserler veriliyor ve adına polisiye deniliyor. Bu eserlerin polisiye ile hiç alakası yoktur elbette. Yazar Ahmet Ümit verdiği eserlerle '' Bakın arkadaşlar, dostlar polisiye şöyle değil böyle olur,'' mesajı veriyor. Evet bu çok önemli bir olay. Gerçek bir polisiye suç üzerine konu alır ve tek hedef katili arayıp, araştırıp bulmaktır. Ve okuyucuya da birtakım ipucular verir ki okuyucudan katilin kim olduğunu bulması istenir. Okuyucu da bundan büyük bir haz duyar. Ümit de bunun için çabalıyor. Fakat kendisinin yazdığı eserlere de tam anlamıyla 'klasik polisiye' diyemeyiz. Çünkü kara roman dediğimiz tür de yansımıştır eserlerine. Son okuduğum Sultanı Öldürmek adlı eseri de böyleydi çünkü. Ayrıca kara romanın amacı, sadece katili bulmaktan başka, suçun ve işleyenin toplumda ve zihinlerde nasıl yankılandığı, bunun okuyucular üzerindeki etkisidir. Bu da ayrı bir güzelliktir elbette. Suç ve Ceza da polisiyenin hukuk bölümüdür desek yanlış olmaz herhalde?

Son olarak Başkomiser Nevzat karakteri ilk olarak bu eserde, yazar tarafından yaratılıyor ve sonraki eserlere kurguda yardımcı oluyor. Yardımcısı Ali de ayrı bir zevk katıyor ki bu da okuyucu eğlendiriyor. Ahmet Ümit Türk edebiyatının son dönemlerinde çıkan ve polisiyeye gerçekten önem veren bir yazar. Güzel ve yormayan anlatım diliyle kitapları su gibi akıyor. Bundan sonra da daha güzel yapıtlar vereceğinden hiç kuşkum yok. İyi okumalar...
148 syf.
·
Kitap kısa kısa polisiye hikayelerden oluşuyor ve her hikayenin sonunda gerek katilin kimliği gerekse de cinayetin işlenme sebebi şaşırtıyor. Başkomser Nevzat yine harikalar yaratıyor, cinayetleri önemsiz gibi görünen küçücük detaylarla çözüyor. Kitap sonunda size yine Sevil Atasoy'un klasikleşmiş sözünü hatırlatıyor: "Kusursuz cinayet yoktur."
Söz konusu Ahmet Ümit olunca beğenmemek ve tavsiye etmemek ne mümkün...
#OkumakNeGüzelŞey
148 syf.
·Puan vermedi
Yolculuk sırasında okuyup bitirdim. Akıcı bir dille yazılmış kısa hikayelerden oluşuyor. Ahmet Ümit'in kalemini sevdiğim için bu kitabını da sevdim, tavsiye ederim.
142 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Ahmet ÜMİT'in Kırlangıç Çığlığı ve Kavim adlı romanlarından sonra okuduğum ve beğendiğim kitaplarından biri. 15 bölümden oluşan kitapta tek bir konu üzerine yoğunlaşmamış yazar, her bölüm farklı adlarla adlandırılmış. Farklı kişiler, farklı olay örgüleri..

Kitapta, Agatha CHRİSTİE'den de izler bulacaksınız.. Agatha'nın Anahtarı kitabını okuyacaklara şimdiden keyifli okumalar..
148 syf.
·8/10
15 tane cinayet öyküsünden oluşan bir roman. bence okumak zevkli ve heyecanlıydı. kolay tahmin edilen sonları olan öykü azdı. genelde ters köşeleri çok ve sürükleyici..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Agatha'nın Anahtarı
Baskı tarihi:
24 Haziran 2019
Sayfa sayısı:
148
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897472
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Agatha
Agatha’nın Anahtarı
Agatha Christie'nin Pera Palas günleri... Ünlü yazarın İstanbul tutkusu. Aşkın çılgınlaştırdığı evli bir adam. Kıskançlıklar, bencillikler ve kusursuz bir cinayet. Christie'den Başkomser Nevzat'a gizemli cinayet vakaları. Cinayetlerin ardındaki çarpıcı insan öyküleri. Sürükleyici, gizemli, tuhaf serüvenler. Defalarca televizyon dizilerine çekilmiş Başkomser Nevzat'ın benzersiz polisiye öyküleri...

"Evet, öyle düşünüyorum. Tasarlanmış cinayet iyi bir organizasyonu gerektirir. Zamanın, mekânın, cinayet aletinin doğru seçilmesi, ortalıkta kanıt bırakılmaması ya da sahte kanıtların bırakılması gibi zekâ gerektiren davranışların yanında, birini öldürebilecek kadar soğukkanlı bir cesarete veya vahşiliğe sahip olmalıdır insan. Konuşurken, yazarken basit olgularmış gibi görünen bu gereklilikler cinayet anında yerine getirilmesi oldukça zor eylemler haline gelebilir. Hele bir de cinayet anında sürprizlerin ortaya çıktığını düşünürsek... Evet evet, bundan eminim, bence kusursuz cinayet yoktur."

Kitabı okuyanlar 2.424 okur

  • ahmet tunç
  • Lütfi Kocayaka
  • H
  • Cansu Ülker
  • Ömür yıldırım
  • İlknur ÇİÇEK
  • Smyozci
  • Münevver Albayrak
  • Müge Gökçen
  • Yesim

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.4
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%16.6
25-34 Yaş
%31.4
35-44 Yaş
%29.1
45-54 Yaş
%11.7
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.6
Erkek
%33.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.9 (83)
9
%10.1 (65)
8
%20.5 (132)
7
%27.1 (174)
6
%13.5 (87)
5
%6.7 (43)
4
%2.5 (16)
3
%0.2 (1)
2
%0.5 (3)
1
%0.3 (2)

Kitabın sıralamaları