Agatha'nın Anahtarı

7,5/10  (113 Oy) · 
407 okunma  · 
82 beğeni  · 
2.433 gösterim
Agatha Christie'nin Pera Palas günleri... Ünlü yazarın İstanbul tutkusu. Aşkın çılgınlaştırdığı evli bir adam. Kıskançlıklar, bencillikler ve kusursuz bir cinayet. Christie'den Başkomser Nevzat'a gizemli cinayet vakaları. Cinayetlerin ardındaki çarpıcı insan öyküleri. Sürükleyici, gizemli, tuhaf serüvenler. Defalarca televizyon dizilerine çekilmiş Başkomser Nevzat'ın benzersiz polisiye öyküleri...

"Evet, öyle düşünüyorum. Tasarlanmış cinayet iyi bir organizasyonu gerektirir. Zamanın, mekânın, cinayet aletinin doğru seçilmesi, ortalıkta kanıt bırakılmaması ya da sahte kanıtların bırakılması gibi zekâ gerektiren davranışların yanında, birini öldürebilecek kadar soğukkanlı bir cesarete veya vahşiliğe sahip olmalıdır insan. Konuşurken, yazarken basit olgularmış gibi görünen bu gereklilikler cinayet anında yerine getirilmesi oldukça zor eylemler haline gelebilir. Hele bir de cinayet anında sürprizlerin ortaya çıktığını düşünürsek... Evet evet, bundan eminim, bence kusursuz cinayet yoktur."
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  148
 • ISBN:
  9752897472
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
29 Tem 20:46 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Agatha'nın Anahtarı (Başkomiser Nevzat 1.kitap)
Ahmet Ümit'in yazmış olduğu ilk 1999 yayınlanan tam 148 sayfa kısa, kısa öykülerden oluşan bir eser.

Kitabın iyi yönleri Ahmet Ümit'in hep değişmeyen üslubu, kendine has bir yapısı var. Böyle kısa hikaye, öykü sevenler için birebir.

Kitabın kötü yönleri ise hikayeler çok kısa, tam heyecan başlayacak diyorsun tak hemen bitiyor.

Kitabın konusu ise aslında tam bir konusu yok kısa hikaye ve öyküler var. Sırayla bunlar;

Agatha’nın Anahtarı 1

Kitap Katili 11

Kör Bican’ı Kim Vurdu? 21

Savcıyı Öldürmek! 31

Çalınan Ceset 43

Arsadaki Bacak 55

Sevgilim Tiner 67

Altın Ayaklar 77

Siyah Taşlı Yüzük 87

Bir Ölünün Yolculuğu 99

Davulcu Davut’u Kim Öldürdü? 107

Ölü Bebekler Apartmanı 115

Örgüt İşi 123

Tarikat Cinayetleri 131

Yasını Tutacağım 137

Agatha’nın Anahtarı yani kitabın isim konusu iki yazar bir araya geliyor, Söylentilere göre Agatha buraya geldiğinde bir anahtar bırakıyor. Gizemli bir anahtar, bir kasa anahtarı, iki yazar bu gizemi çözüyor.

Sonuç Kitabı biraz zayıf buldum, konular biraz daha uzun olabilirdi. Heyecanı fazla yakalayamadım. Ama çok kötü bir kitapta değil, uzun soluklu bir kitaptan sonra ara öğün olarak iyi gider. Akıcı bir kitap, sıkmadan, yormadan çabucak bitiyor. Okuyan ve okuyacak olan herkese şimdiden keyifli ve mutlu okumalar dilerim. En güze, en tatlı Kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Halil Yavuz KAYA 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Öğrencilik yıllarında, Siyasal Bilgiler Fakülte zamanları, o yorucu, yoğun, bunaltıcı sınav günlerinin sonlarına doğru nasılda artık okumaktan bıkmış usanmış, uykusuz gecelerin, yorgun günlerin, sınav streslerinin bende tavan yaptığı günlerde canım nasılda çekerdi Tom Miks- Teksas- Tex- Ten Ten- Red Kid- Kinova pekos Bill okumayı, Sınav sonrası Ankara dan İzmir e dönünce yumulurdum o resimli kitapların dipsiz derinliğine. Bir çerez misali yani çıtır çıtır gelirlerdi bana...
Bu kitabı Viktor Hugo nun Yukarıda izahatını çalıştığım durum ve şartları çağrıştırdı bana. kitap Sınav sonrası çerez gibi geldi, hoştu, sevimliydi. 15 hikayecik kokteylinin bana sunduğu adeta 15 değişik kuru yemişten oluşan karışı gibi geliverdi. Alışmışım Ahmet Ümit in polisiye tarzının için de tarihin bir zamanının bir boyutunu arkeolog gibi deşelemelerine. bana bu sefer böyle geldi ne yapayım. Doğruları söylemek boyun borcumuz değil mi zaten?

glbanu 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aralarda Ahmet Ümit'i okumalı insan..Komiser Nevzat özleniyor..polisiye öyküleri var, hani keşke biraz daha uzatsaymış yazar olayı diyebileceklerinizden..

Doğu Soytürk 
16 Tem 12:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1998 yılında Yeniyüzyıl Gazetesinin Polisiye seven yayın yönetmeni Oktay GÖNENSİN, yazarımız Ahmet ÜMİT 'ten gazetede yayınlanmak üzere polisiye öyküler yazmasını ister. Okuyucuların Başkomiser Nevzat ile tanışmaları gazetede yayınlanan bu öyküler sayesinde olmuştur .Agatha'nın Anahtarı ve Şeytan Ayrıntıda Gizidir isimli öykü kitaplarında da bu öyküler bir ayara getirilmiş diyebiliriz. Başkomiser Nevzat' ın baş rolünde olduğu "Karanlıkta Koşanlar" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizlidir" adlı dizi filmler çekilmiştir. 2006 yılında yayınlanan "Kavim" adlı romanla birlikte artık Başkomiser Nevzat bize polisiyenin yanında öğretici bir takım bilgile vermeye başlayarak daha lezzetli ve okuması daha sürükleyici bir hal almaya başlıyor. henüz Başkomiser Nevzat ile tanışmadıysanız karakterleri tanımak için muhakkak ve muhakkak "Agatha'nın Anahtarı" ve "Şeytan Ayrıntıda Gizidir" isimli öykü kitaplarıyla başlamanızı tavsiye ederim.

Violin_ 
25 Nis 08:49 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Yine kısa kısa hikayeleri icinde bulunduran bir kitap. Kitaba ismini veren agathanin anahtari kitabin en basindaki ilk hikaye. Sonrakiler yine başkomser Nevzat ve yardımcısı Ali'nin katil suçlu arayışları. Hikayeler biraz uzun olsa daha iyi olur gibi ama , polisiye ve başkomser Nevzat sevenler için ideal .. ancak bir önceki Ahmet ümit incelememde olduğunu gibi bu kitabı da bir anda değil hikaye bazında okumanızı öneririm.

Serdar Poirot 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir polisiye roman. İlk ve son hikaye hariç güzel baş komiser Nevzat ve komiser Ali hikayelerinden oluşuyor. İlki kitabın adını veren bir hikaye sonuncusu da güzel bir gerilim hikayesi. En çok Rıfat Saygılı ile ilgili olan sporcu hikayesini sevdim. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Mustafa Karagüzel 
20 Ağu 23:24 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap, birbirinden ayrı hikayelerden oluşuyor. İsmini ilk hikayeden alıyor. Kısa kısa polisiye hilayeler, gazete haberi okuyomuş hissi veriyor. Katilleri tahmi etmek kolay ama okumak da eğlenceliydi.

emre engin 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Zor bitirdim, sıkıldım. Ahmet Ümit'in diğer kitaplarından sonra bu kitap çok amatör kaldı. Kitaba başladığımda Agatha üzerine yoğunlaşmış ve ilerde neler olabilecek diye düşünürken bir de baktım hikaye bitti. Tam bir dumur. Sonrasında ki hikayeler de tamamen ilginçlik ve sürprizden uzaktı. Ahmet Ümit okumaya şükür ki ilk bu kitaptan başlamamışım. Sade ve özensiz geldi bana. Ama yazarın diğer kitaplarını okuma isteğimi kesinlikle etkilemedi.

Boranlı Yedigey 
22 Kas 2016 · Puan vermedi

Agatha Hanımla ilgili bir hikayeyle başlıyor ve bir roman tadı beklemeyin ama hikayeleri de bence romanları kadar değerli Ahmet Ümit'in.
Kitaplığımda ne zaman gözüme çarpsa Başkomser Nevzat'ın aile hayatından bir değişiklik gelir aklıma. Ahmet Ümit bunu neden yapmış bilmiyorum kendisine imza gününde bunu soracaktım ama başka başka konular açılınca bu soruyu unuttum. Bence okuyun bana hak vereceksiniz.

dili akıcı olan yazarın kitabını çok severek okumaya başladım. ama kitabı daha önce hiç incelemediğim için hayal kırıklığı yarattı. ben uzun bir yazı (roman) beklerken içinden küçük küçük öyküler çıktı. öykü okumayı pek sevmemem nedeniyle kitabı yarıda bırakıyorum.

3 /

Kitaptan 15 Alıntı

Zagor 
17 May 16:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kör Bican
'Dişisinin yanında erkek serçeye bile eyvallah çekmek lazım.'

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 25 - Everest Yayınları 13.Basım Kasım 2013 / Kör Bican'ı Kim Vurdu? adlı öyküden)Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 25 - Everest Yayınları 13.Basım Kasım 2013 / Kör Bican'ı Kim Vurdu? adlı öyküden)
Violin_ 
20 Nis 13:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... 'Beni istemeyen birini ben de istemem,' diyerek bırakıp gittim. Ama sen bir de bana sor; nası gücüme gidiyor, nasıl içim yanıyor, anlatamam..

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
Violin_ 
25 Nis 13:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sevgili Agatha,
Sen bu mektubu okurken ben ölmüş olacağım. Umarım yaptıklarım için beni bağışlarsın. Başından beri sen haklıydın. "Kusursuz cinayet," diye bir şey yoktur...

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
Violin_ 
25 Nis 12:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

...alakaranlıkta yüzünü göremesem de beni izleyen çocuğun oğlum olduğunu hissederek, mutlulukla gülümsüyorum. Sonra dönüp karıma sarılmaya çalışıyorum ama elim sıcak bir kadın bedenine dokunacağına çarşafın soğuk boşluğuna düşüyor. O anda aklım başıma geliyor. Karımın iki yıl önce oğlumla birlikte o korkunç patlamada öldüğü gerçeği olanca ağırlığıyla zihnime çöküyor..

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
Violin_ 
25 Nis 09:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bazı cinayetlerin aydınlanması polisin çabasına değil, siyasi iktidarın tavrına bağlıdır. Elinizde ne kadar ipucu, ne kadar somut kanıt olursa olsun hiçbir yararı olamaz.

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
Aysel 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir kadın tarafından böyle sevilmek isterdim." dedi Ali, Rıfat`ı Devlet Güvenlik Mahkemesine götürürken.
"O zaman kadınlara iyi davranma." dedim.
"Nasıl yani?" diye sordu kaşlarını çatarak.
"Onlara önem verme, hatta Rıfat gibi kendini kurtarmak için onları harcamaktan çekinme."
Şaka yaptığımı sanan Ali inanmamış gözlerle beni süzüyordu.

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet ÜmitAgatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit
Emine Üstün 
6 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bu yara o günlerden kalma. O günden sonra bu dünyanın ne boktan bir yer olduğunu anladım. Yüreğimi kararttım, silahıma sarıldım. İşte ayaktayım.

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 29)Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 29)
Mustafa Karagüzel 
19 Ağu 19:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Delikanlı uzaklaşırken Keskin Nejat, 'Abi emret, indireyim şu lavuğu aşağıya,' dedi.
"Boşver be Nejat,' dedim. 'Dişisinin yanında erkek serçeye bile eyvallah çekmek lazım.'

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 25)Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (Sayfa 25)
glbanu 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bazı cinayetlerin aydınlanması polisin çabasına değil, siyasi iktidarın tavrına bağlıdır. Elinizde ne kadar ipucu, ne kadar somut kanıt olursa olsun hiçbir yararı olamaz. Çünkü yukarıdan birileri, bu işin aydınlanmasını istemiyordur. Bazen doğrudan söyledikleri de olur ama genellikle her adımda önünüze engeller koyarak sizi yolunuzdan saptırmaya çalışırlar.

Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (87)Agatha'nın Anahtarı, Ahmet Ümit (87)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Agatha Christie Gizemli Hikayesi
Agatha Christie Gizemli Hikayesi Agatha Christie'nin 1926’da 11 günlük kayboluşunun sırrı ve Pera Palas Oteli 411 numaralı odadaki esrarengiz anahtarın gizemi...