Arkadaş

8,3/10  (19 Oy) · 
35 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.066 gösterim
Annesinin ve mahallelinin, hayatta iyi bir yer edinmesi yönündeki baskılarına baş kaldıran; okumaya, gezmeye ve düşlerine tutkuyla bağlı olan genç Adrien, hiç tanımadığı yoksul bir adamın ruhunun güzelliğini görerek ona derin bir dostluk ile bağlanır. Oysa bir pastanede çırak olan Mihail, başkalarına muhtaç olmadan yaşamayı seçmiş olan ve dostluğuna ortak olmak isteyenlere kalbini hemen açmayı reddeden gizemli bir adamdır. Genç Adrien ise yaşamın büyüklüğüne ve her yönüyle dostlarıyla paylaşılması gerektiğine inanır. Pek çok eserinde arkadaşlık temasını işlemiş olan Panait Istrati bu başyapıtında, diğer birkaç romanının da başkahramanı olan genç Adrien Zografi ile Mihail'in dostluğunu, ideal sevginin bir simgesi olarak okuyucuya son derece doğal ve içten anlatımla sunuyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786055752682
 • Orijinal Adı:
  Mihail
 • Çeviri:
  Tolga Güner
 • Yayınevi:
  Mitra Yayınları
 • Kitabın Türü:
şeyma özaslan 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaşlık üzerine uzun düşünceler ve duygulanımlar oluşturacak bir eser. Adrian'da bulduğum samimiyet, Mihail'de bulduğum olgunluk tadı unutulmayacak cinstendi. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim, çok içten bir kitap.

Birsen Ergün 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eserlerinin çoğunda dostluk teması üzerinde duruyor yazar. Ama bu romanının her şeyi dostluk. Adrien ile Mihail'in dostluğu. Keyifle, tadı yıllarca belleğinizde kalacak roman. Özelikle gençlere okutmak, tavsiye etmek önemli. Dostluğu, yaşam mücadelesini, kendi ayaklarının üzerinde durabilmeyi hissettirmek adına. ..

Yağmur Koçak 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir "dostum"un önerisi ile üniversite kütüphanesinden siyah kapaklı çok eski basımını alıp okudum. O sayfaların çikolataya benzettiğim kokusuyla , o paylaşımları okumak fazla etkiledi beni... Kitap sevenlerin yıllar yıllar sonra zihninde canlanacak kitapların başında gelecektir eminim.

Celal Uslu 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

" İnsan insanın kurdudur " ( Thomas Hobbes ) bir tarafta
" Bir insan bir insana elbette yeterdi " ( Sabahattin Ali ) diğer tarafta...
Yazar safını ikinci cümleden yana belirtmiş, diğer kitaplarında olduğu gibi içtenlikle yazılmış bir eser.
Kitapta iki farklı bireyin yolları kesişmeden önceki ruh tahlillerini dünyalarını ve yolları kesiştikten sonra birbirlerine olağanüstü bağlılıklarıyla beraber ki ruh tahlillerini ve dünyalarını, yazarın kaleminden dökülen cümlelerle anlatılmış.
İçinizde ki bam teline dokunacak bir kitap keyifli okumalar.

Halil Yavuz KAYA 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Adrien ve Mihail, iki genç. Aslında, yazarımızın vazgeçemediği kahramanları. Bir nevi kendi yaşamının Adrien üzerinden anlatımı.
Bu iki dostluğun kuruluşu ( bunun Mihail in ölümüne kadar tam sekiz yıl sürdüğünü belirtiyor Istrati ) , dünyaya bakış açıları , başka kitaplarda da konu edilen serüvenci maceraları.
Bu iki genç vazgeçtikleri maddi hayattan ziyade,kalplerinin, hayallerinin, kitaplarının dünyasında yaşamak istemektedirler. İşte bu dünyayı bize açan yazar, açtığı pencereden o kadar güzel bir dil ile,o kadar farklı bir yaklaşımla, muhteşem bir gözlemle insana: "ya...acaba mı?" dedirtecek farklı bir anlatım ile; Sevgiyi, dostluğu, sadakati, hırsızlığı,Tanrıyı, inancı,gururu, onuru ele alarak anlatıyor ki yıllarca zihninize kazınacak, yerleşecek sanıyorum.
Bu kitabın da diğer roman kahramanlarını da anmadan geçmiyor. Örneğin Kodin gibi...
Ben şöyle düşünüyorum Şayet elinizde okumak üzere yazarın hem AKDENİZ hem bu ARKADAŞ kitabı bulunuyor ise ve siz daha okumadı iseniz tavsiyem öncelikle Arkadaşı sonra Akdeniz'i okuyunuz.
Şayet daha okunmadı iseniz zaman kaybediyorsunuz sanırım.
Okuyun arkadaşlar....

Kitabın siyah kapaklı, üzerinde 'Mihail' yazan 2004 yılı basımı mevcut elimde, bir tavsiyeden çok bir ısrar yüzünden okumuştum.

Edebiyat dersinde 'okuma' zamanındaydık, o vakitler kitap okumadığımdan ve umursamaz bir öğrenci olmam münasebetiyle yanımda bir kitap getirmemiştim, hoca yanıma kadar gelmiş, okumak için bir kitap getirip getirmediğimi sormuştu, 'hayır getirmedim' dedim ve bekle o zaman dedi, sınıftan çıktı gitti. 10 dakika kadar sonra döndüğünde elinde o siyah kapaklı kitap vardı, kitabı uzattı, 'bunu oku ve arkadaşını iyi seç' dedi.

Hatırlamıyorum, belki o an okumadım bile, sonrasında okumuştum, aslında hikayenin sıcaklığı ve etkisi halen özümde durur.

Hatırladığım tek şey bu kitabı bana edebiyat hocasının vermesi, kitabın samimi ve öğretici içeriğidir.

Kitabın ilk sayfasında el yazısı ile halen şöyle yazar;

"Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim"

10TA sınıfından Kudret Doğan'ın okul kütüphanesine armağınıdır.

T.Dili ve Edb. öğretmeni Cemal Nurkut Uğureli.

11.05.2006.

Lütfiye SOYLU 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Şöyle güzel bir roman okusam..Tam da bunun içindir..Bazı cümleleri ,bazı sahneleri durup durup canlanır gözünüzün önünde yıllar geçse de...İnsan, Tuna Nehri'ni bir görsem diyor illa ki Panait İstrati'yi her okuduğunda.

Kitaptan 35 Alıntı

şeyma özaslan 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Rahat bir hayat gözlerinizi kamaştıran güçlü bir ışık gibidir; bütün incelikler, asıl güzel hayatı ve büyük sanatı meydana getiren incelikler, gözünüzden kaçar.

Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 79)Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 79)
şeyma özaslan 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tahmin etmek doğru değildir, insan gerçeğe ya erişemez ya da büsbütün ötesine geçer.. Mesele olanı görebilmekte.

Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 63)Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 63)
şeyma özaslan 
21 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ona göre, sağa sola dirsek vurarak «hayatta güzel bir mevki edinmek» adi, bayağı, adeta saçma bir fikir, herkesi meşgul ettiği halde onun umrunda bile olmayan anlamsız bir uğraşı idi!

Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 10)Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 10)

İnsanın bazen bir iş gününde odasına kapanıp dertleriyle baş başa kalmaya hakkı yok muydu? Bunu bile yapmadıktan sonra, ne anlamı vardı yaşamanın?

Arkadaş, Panait IstratiArkadaş, Panait Istrati

Bir sırrı içinde sakladıkça o senin kölendir. Bir baskasına söylediğin anda sen onun kölesi olursun.

Arkadaş, Panait IstratiArkadaş, Panait Istrati
Mehtap Akbudak 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Zihnimiz için edebiyat ,kuşun kanatları gibidir.Kuş hiç şaşmadan uçuyorsa ,kanatları değil,keskin gözleri sayesindedir.

Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 65)Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 65)
Mehtap Akbudak 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şiir,sakin bir saatin şarkısıdır. Şiir derken,bütün yeryüzü güzelliklerini,sanatın bütün belirtilerini,insanın sevebileceği her şeyi kastediyorum.

Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 65)Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 65)
şeyma özaslan 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsan şampanya içmeden de bir başkasını yakalayıp ona içini açabilir ve ondan da aynı şeyi yapmasını isteyebilir. Bizim gibi adamlar için en iyi şampanya kalbimizi dolduran ve dünyanın kuruluşundan beri içimizde kabaran sevgidir. Ben hiç şampanya içmedim, yalnız onun sarhoşluğunu bilirim. İşte bu sevgiden güç alarak daha dün ve bu sabah, sefalet ve adaletsizliğin kalbini insanlara kapattırmış olduğu bir adama, damdan düşer gibi atıldım ve insanların nankörlüğü yüzünden hemen hemen sönmüş olan sevgisini tutuşturmayı başardım.

Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 97)Arkadaş, Panait Istrati (Sayfa 97)
4 /