1000Kitap Logosu
Aşkın Suçları
Aşkın Suçları
Aşkın Suçları

Aşkın Suçları

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.8
104 Kişi
359
Okunma
105
Beğeni
7,9bin
Gösterim
214 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 4 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Say Yayınları · Mayıs 2003 · Karton kapak · 9789754684148
Orijinal adı
Les Crimes de L'Amour
Diğer baskılar
Kimdir veya nedir Sade? Bir insan değil, çünkü biyografiler onu her zaman ele alınması güç bir konu olarak görmüşler. Bir filozof da değildir: Düşünceleri, en eski konularla ilgisi olsa da, uzun zamandır geçerliliklerini yitirdiler ve artık üzerlerine kurduğu yapıların ağırlığını taşımaz haldeler. Sade, edebiyatın bir parçası mıdır, yoksa bilime sosyal psikolojiye ve psikanalize mi aittir? Kendisi, pek tatmin edici bir vaka çalışması değildir (ölülere psikanaliz uygulamak her zaman belli bazı güçlükler taşır), yine de psikopatolojik itki kataloğu benzersizdir. Sade bir eser denizi de değildir, çünkü, Freud ve Marx gibi, Büyük Okunamaz, aynı zamanda Büyük Okunmamış'tır da. Sade bir mit, ifratçıların (ekstrimistler) daima içtikleri geleneksel bir kadehtir. Anti-konformistler, içgüdüsel olarak, onu eski bir halk kahramanı, bütün toplumların temelini oluşturan ikiyüzlülüğü inceleyen son özgürlük havarisi olarak bellenmişlerdir.
4 mağazanın 18 ürününün ortalama fiyatı: ₺15,15
7.8
10 üzerinden
104 Puan · 33 İnceleme
Elif
Aşkın Suçları'ı inceledi.
199 syf.
Sade'ın herhangi bir kitabına olumsuz bir eleştiri yazacağımı hiç düşünmemiştim fakat ne yazık ki buralardayım. Kitaplarında cinselliğin aralarına sağlam felsefi metinler yazan, okurken düşündüren adam gitmiş basit ve gerçekçilikten uzak tatsız tutsuz bir kurgu girmiş. Sade'ın felsefesinden uzaktan yakından alakası olmayan anafikirler, yeşilçam filmlerini andıran tesadüf üzerine tesadüfler, karakterlerin sığ duruşu, hiç beğenemedim. Her kitabında olduğu gibi ensest gibi unsurlara da yer veriyor vermesine fakat yeteri kadar cesur değil, felsefeden uzak bir biçimde yapıyor bunu. Arkasında Cemal Süreyya; Lamartine, Baudelaire, Swinburne, Lautreamont, Nietzsche, Puşkin, Dostoyevski, Kafka ve Apollinaire gibi isimlerin başucu kitapları olduğunu yazmış. Kitabın özünü yakalayamamış, derin anlamları irdeleyememiş de olabilirim, bilmiyorum. Bu kadar pohpohlanan bir kitabı beğenmedim derken milyon defa kendisinde arıyor insan suçu... Düşüncem Sade'la tanışmak, onu anlamak için uygun bir kitap olmadığı yönünde. Yazarın ismini görmemiş olsaydım bu kitabın ona ait olduğuna asla inanmazdım.
Aşkın Suçları
7.8/10
· 359 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
Buse Oktar
Aşkın Suçları'ı inceledi.
136 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
6/10 puan
Kitap üç hikayeden oluşuyor. İlk hikaye “Florville ile Courval ya da Kadercilik”. Böylesine bir örülü kader ağı ağzımı açık bıraktı. Hikayenin sonu beni öyle bir ters köşe etti ki anlatamam. “Faxelange ya da Hırsın Zararları” ise ikinci hikaye. Bu hikaye ise ahmakça bilinmeyenin büyüsüne kapılmanın sonuçlarını anlatıyor. Üçüncü hikaye “Dorgeville ya da Erdemin Suç İşlettiği” ise yine yaptığı ters köşeyle ağzımı açık bırakan bir hikaye oldu. Yazarın sadizm kavramına hayat vermesi beni biraz kitaba karşı çekingen yaklaştırsa da bu kitap o denli okuyana ağır gelecek bir kitap değildi ve akıcı olduğu için bir çırpıda okunuyor.
Aşkın Suçları
7.8/10
· 359 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
erhan eren
Aşkın Suçları'ı inceledi.
136 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Birçok incelemede eleştiriler olumsuz yönde. En çok vurgu yapılan ; bu kadar tesadüf Yeşilçam filimlerinde yok şeklinde. Ben öyle düşünmedim. Sade bir kurgu yapıyor her roman yazarı gibi. Sadece bu kurguyu insanoğlunun değer yargılarının en uç noktasına taşıyor. Bu noktada sorguladığı ahlak ve erdemler ile insanların kendisini yüzleştirmesidir. Cinsel yönelimlerin aile içinde ne derece fazla olabileceğini, insanın ahlak ve erdeme ulaşmaya çalışırken, arzu ve ihtiraslarına çok çabuk teslim olabileceğine vurgu yapıyor. Aynı zamanda biraz abartmış olsada, tesadüflerin insan hayatını yönetebildiğini göstermeye çalışmış. En önemlisi bu uç noktada yaşadığı olağandışı durumda, insan ne hisseder, nasıl bir psikoloji içinde olabilir? Sade'nin en can alıcı kalemi burda bence.O duyguyu, hissi acımasızca işliyor size. Çok keyifli hikayeler. Pişman olmazsınız.
Aşkın Suçları
7.8/10
· 359 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
İbrahim Saruhan
Aşkın Suçları'ı inceledi.
248 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Bu kitapla ilgili incelemelere bakarken bir okurun Marquıs De Sade ile tanışmak için iyi bir kitap olmadığını yazdığını hatırlıyorum. Kitabı okuduktan sonra bu tespitin yerinde olduğunu söylemek istiyorum. Yeşilçam filmleri tadında, bol olağanüstü tesadüfleri olan üç öykü var kitapta. Sade'nin tabulara ve yasaklara savaş açmış, hayatının otuz yılını hapishanede geçirmiş bir yazar olduğunu düşündüğünüzde fazlaca basit kalan öyküler bunlar. Öyküler basit senaryolar biçiminde ve maalesef anlatımda herhangi bir derinliğe sahip değil. Sade ile tanışmak için başka bir kitap seçmelisiniz...
Aşkın Suçları
7.8/10
· 359 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6