Adı:
Chef
Baskı tarihi:
Eylül 2011
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759954536
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Beğeniyle takip edilen Kutlu'nun son hikayeleri bu kitapta... Bu öyküleri de elinizden bırakamayacaksınız....

 
Mustafa Kutlu'nun yine ve yine okuduğum okumaktan sıkılmadığım bir kitabı diyebilirim.
Bu kitapta üç kişilik bir ailenin (anne baba cocuk) kendi gozlerinden yasadiklarini anlatiyor Mustafa Kutlu. Dağılan bir ailenin yaşadıklarını ele alıyor. Mustafa Kutlu kitapları arasında ikinci sıraya koyduğum cağnım kitap. Hepinize öneriyorum :)
Herkesin kendine dersler çıkartabileceği değişik, bir o kadarda begendigim bir kitap :))

Hani bi söz vardır " bir isi yapmış bulunmak için yapmak", işte bu en sevmediğim şeydir. Sırf evlenmiş olmak için evlenen iki insan birbirine hayatı, hiç bir şey yapmadan nasıl zindan eder. İşte bu kitapta yazılı...

İnsanın arkadaşının, kendi hayatımızı ne yönde şekillendirici açıkça ortaya sürülmüş.

Kitapta 3 kişilik bi ailenin yaşantısını ayrı ayrı dile getirmiş. Başta Hüsnü Hüseyin Şen :) yani bankacının yaşam tarzı, düşüncelerinden, sonra eşi Arzu'nun hayatindan en son ve en beğendigim kısım Özgür'ün -sözde- özgür yaşantısından bahsediliyor.

Mutlaka okunması gereken bir kitap...
Yazarın hikayesi yağmurlu bir günde başlıyor. Okudukça, gökten inen rahmete tezat bir şekilde karakterimiz Hüseyin Hüsnü Şen ve ailesinin dağıldığını görüyoruz.

Hüseyin Hüsnü Şen arayan bir adam.

Mustafa Kutlu, Hüseyin Hüsnü Şen'in arayışının ifadesi için şu sözleri dizmiş satırlara:

"Evet bir şey yapmalıyım.
Mutlaka bir şey yapacağım.
Hayat geldi geçiyor.
Hatta geçti bile.
Bir şey yapacağım garanti.
Ama ne?!..."

Bu satırlarda şahit olduğumuz üzere de Mustafa Kutlu bir arayışın hikayesini yazmış.

Kendini arayan, mutluluğu arayan, azla yetinmeyi bilmeyen ve azla yetinmeyi bilen ama o aza erişemeyen insanları bir ailede toplamış. Aslında günümüzdeki ailelere baktığımızda bu tür ailelerin ne yazık ki çok yaygın olduğunu görüyoruz. Her gün sokakta, parkta, caddede, bahçede yürürken gördüğümüz ya da görmezden geldiğimiz kişilerden bazıları bu tür ailelerin birer fertleri.

Hayattan şu andaki tek isteği son model bir araba ve terfi etmek olan bir baba, köşeyi dönme meraklısı bir çocuk ve küçük de olsa kendi evine sahip olmayı istemekle birlikte kocasının ilgi alakasını isteyen ama alamayan bir annenin hikayesini okuyoruz kitapta.

Biz okudukça aslında çoktan kopan iplerin tamamen kaybolduğunu görüyoruz.

Kitap günümüzdeki birçok şeye değiniyor.

Keşke olmasa dediğimiz birçok şey var ve Mustafa Kutlu bunları muazzam bir şekilde hikayesine lense etmiş.

Kitap hakkında daha söylemek istediğim, söyleyebileceğim bir sürü şey var ama ben birkaç şey söyleyip satırları -geri dönmek üzere- terk edeceğim.

Chef, aklınızda soru işaretleri bırakan bir kitap.

Hüseyin Hüsnü Şen İris'in sözüne uyacak mı?

Arzu, Refik Bey'in teklifini kabul edecek mi? Yoksa evine mi dönecek?

Özgür, İlyas'ın çağrısına mı uyacak, kalbinin çağrısına mı?

Bunlar büyük soru işaretleri.

Yazar kitabın bütününe baktığımızda neredeyse hiçbir şey anlatmıyor ama aslında hiçbir şey anlatmayarak her şeyi anlatıyor.

Yazarın, kitapta en çok dikkatimi çeken cümlesi, "Bir şey müzelik oldu mu ölmüş demektir." idi. Bu aforizmaya istinaden kısaca söyleyebileceğim şudur ki; yıllar geçse de müzelik olmayacak, olsa bile olmayı hak etmeyecek bir hikaye. Okuyun, okutun efendim.
Mustafa Kutlu, Türk hikâyeciliğinin yaşayan en önemli temsilcilerinden biridir. Çok sayıda kitabı olan yazar Chef’de de aile kavramı çerçevesinde yine okumaya değer bir eser ortaya koymuştur..
Ve bir Mustafa Kutlu kitabı daha biter, bu kitapta diğerlerinden biraz farklı olmuş, 3 kişilik bir ailenin baba,anne ve oğullarının dilinden yaşadıkları anlatılmış.Hatta dağılan bir aileyi konu almış yazar.Okuyun nasıl hayatlarında var olduğunu görün.
Benim muhakkak hayatımdan izler taşıyan bir hikaye. Öncelikle tabi özgür'un anlatıldığı bölüm benim çocukluğum ile aynı soğuk su satma ticaret yapma gibi gibi...

Kitabın üç ana kahramanı var ilk olarak bankada şef olan Hüseyin hüsnü bey. Onun banka müdür olma hayalleri ve gül gibi bir eşinin olması ama ondan bir haber olan Hüseyin beyin bekar yaşayışi ve var ortmlari... Müdür olabilmenin yanında lüks bir otomobil hazzı onu içkiye ve iris ile tanışmaya sevk etti iris onu oyuncu ve daha sonra bankadan soygun yapıp kaçmaya hayal ettirmeye kadar güzel götürdü.

Diğer bir kahraman ise Arzu. Arzu hanım Hüseyin hüsnü beyin eşi yemek yapmaktan zevk alan evine çocuğa eşine kendini adamış bir eş. Emekli olunca yemek kültürünü geliştiren ama tek isteği bir ev almak olan bir hanımefendi. Daha sonra üst komşusu eşi olmayan yalnız takılan Gülşen. Arzu ile hep birbirine gelen sohbet eden arzunun yaptığı yemekleri yiyip içkisini yudumlayan. Ve arzunun aklına girip hayatına renk katmasını onun mutfaktan anladığını bildiği için daha önce arkadaşınin yarım bıraktigi restaurant alıp başına geçmek vardır aklında. Ve bunu arzuya açar, arzu hayalet bir koca eve uğramayan bir çocukla dört duvar arasında moloton yaşar ve bunu kabul eder bir mektup yazıp gider.

Son kahraman ise Özgür. Hüseyin hüsnü ve arzu hanımın çiftinin çocuğudur. Küçük yaşlarda paraya ve ticarete olan hevesi küçükken buzlu su satma, seyyar satıcılar yapan ve zengin olma hevesi hazzı ile yetişip paraları ticaret diyerek yiyip bitiren ve elinde hiç bir şey olmayan bir kişilik.

Mustafa kutlunun mutlaka okunmasını gereken güzel kitaplarından tavsiye ederim.
Selametle
Mustafa Kutlu ağabeyi lise stajında bir abimin sayesinde tanıdım. Önce postacı adam sonra mavi kuş derken yıllardır tane tane okuyup çoğu hikaye kitabını süpürdüm ve sonuncusu şimdi bitti. Böyle bir adam sanırım ülkemizde ölünce daha rağbet hörecek belki, bilemiyorum. Fakat bildiğim şey varsa çerez olarak akıcılığı sıkmayan ender Türk öykücümüzdür. Bana düşen en kısa zamanda ( son zamanlarda sağlık sorunları olduğunu duydum tez zamanda şifa bulsun inşallah) kitap çıkarmasını beklemek düşecek. Kitap yorumuna gelirsek;
Yine klasını konuşturan bir Kutlu eserin. Taşra sorunlarından ziyade duygularını barındıran bir adam. Duyguların etimoloji sözlüğü. Bir ailenin üç ferdinin de birbirinden farklı karakteri ama aynı duygu; duygusuzluk. Sevgi ve saygının önemini burada bir kez daha bizlere sunmuş. Günümüzde yaşanan sorunları da çok iyi aktarmış. İnsan içindeki kurdun hayranı olarak yaşamını idame ettirmeye devam eden varlıkmış..
İyi bir vaziyet hikayesi diyebiliriz Chef için. Şen ailesinin şehirli Türk ailesinden esintiler sunduğu, okurken çoğu zaman yüzünüzde hınzır ve bir o kadar da munis bir tebessüm oluşturan sevimli mi sevimli bir hikaye de ayrıca...
Aslında benim en çok hoşuma gidip en sinir olduğum durumu yaşattı yazar.3 kisilik bir ailenin sonuna hızlı hızli merakla geldim fakat ucu açik oldugunu anlayınca ćok üzüldüm keşke MUstafa Kutlunun normalde bu güzel eserin bu hayattan kahramanlarini nasil bitirmek istedigıni bigun ögrenebilseydim..
Çok güzel bir hikaye, diyaloglar muhteşem , sesli güldüğüm yerler de olmadı değil. Tek içimde kalan acaba daha güzel bir son olabilir miydi. Ama yazarın birçok kitabının sonu farklı sonlaniyor,sanki bize bırakıyor gibi.
Chef; bir baba, bir anne ve bir oğuldan oluşan çekirdek bir ailenin hayatlarını konu alır. Üç bölümden oluşan eserin ilk bölümünde bir bankada şef olan Hüseyin Hüsnü Şen’in hikâyesi, ikinci bölümde bu banka şefinin eşi olan Arzu’nun ve üçüncü bölümde de bu iki kahramanın oğulları olan Özgür’ün hayatından kesitler ile karşılaşırız. Chef’te 1980’li yıllarda belirginleşen ve “köşe dönmek” şeklinde nitelendirilebilecek hâkim insan psikolojisi irdelenir. Bir bankada şef olarak çalışan Hüseyin Hüsnü Şen, banka müdürü olmak isteyen fakat bir türlü olamayan, arabalara karşı tutkulu bir kahramandır. Arzu ise, yeni emekli olmuştur ve hayattan beklentisi emekli ikramiyesine birkaç kuruş ekleyip bir ev sahibi olabilmektir. Bu iki kahramanın oğulları olan Özgür ise (Arzu ve
Özgür isimlerinin kahramanların eserdeki konumlarına uygun olarak verildiğini belirtebiliriz) ticarete meraklı, okumayı fuzulî bir şey ve hayallerinin önünde bir engel olarak gören, yukarıda bahsettiğimiz dönemin köşeyi çabuk dönmek arzusunda olan kişilerinden biridir. Eserin dikkat çeken özelliklerinden biri, hikâyelerin neticelendirilmemesidir. Başka bir söyleyişle hikâyelerin sonları, okuyucuların muhayyilelerine sevk edilmiştir. Kutlu’nun diğer uzun hikâyeleri gibi, Chef de bir solukta okunabilecek bir kitap. Çünkü okuyucuda yazılmışlık hissi uyandırmayan hikâyeler Kutlu’nun hikâyeleri. İçimizden biri olan Kutlu’nun sade bir üslûpla kaleme aldığı 214 sayfalık bu uzun hikâyeyi okumak; aile hayatımızdaki değişmeyi(parçalanmayı), arzularının, hırslarının peşinde koşan bir tüketim toplumu hâline geldiğimizi ve dilimizdeki yozlaşmayı fark etmemiz için güzel bir fırsat olacaktır.
Kaynak:https://yildirimacem.blogspot.com/search?q=chef
Mustafa Kutlu üstad modernitenin aileye ve değerlerine yaptığı tahribatı anlattığı eseri.Orta halli bir memur ailesinin modernite ve samimiyetsizlik rüzgarıyla dağılışı ve aile fertlerinin hepsinin ayrı yollara gitmesi.Bu ayrı yola gidiş hikayesinin de her üçü canibinden mütalaası.
"Sahte bir dünyada yaşıyoruz, her şey sahte. İlişkiler, aşklar, alışveriş.
İnsanlar her türlü yalana kanmak üzere yetiştiriliyorlar."
" Her yer ve herkes birbirine benziyor. Hep aynı şey, hep aynı şey. Çözüm: Ya unutmak, ya kaybolmak. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Chef
Baskı tarihi:
Eylül 2011
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759954536
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Beğeniyle takip edilen Kutlu'nun son hikayeleri bu kitapta... Bu öyküleri de elinizden bırakamayacaksınız....

 

Kitabı okuyanlar 236 okur

  • Yusuf Kadri Şirinkan
  • Oğuz Aydınyılmaz
  • Emel
  • Nslhn
  • Tuğrul Kartaloğlu
  • Melek
  • Merve TOPRAK
  • Ömer ATALAN
  • Ayşenur KAYMAZ
  • Sümeyye Nur Demirok

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%15.6
18-24 Yaş
%23.4
25-34 Yaş
%32.5
35-44 Yaş
%15.6
45-54 Yaş
%5.2
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.5
Erkek
%38.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30 (18)
9
%23.3 (14)
8
%18.3 (11)
7
%20 (12)
6
%6.7 (4)
5
%1.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0