Geri Bildirim
Adı:
Chef
Baskı tarihi:
Eylül 2011
Sayfa sayısı:
214
ISBN:
9789759954536
Kitabın türü:
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Beğeniyle takip edilen Kutlu'nun son hikayeleri bu kitapta... Bu öyküleri de elinizden bırakamayacaksınız....

 
Mustafa Kutlu'nun yine ve yine okuduğum okumaktan sıkılmadığım bir kitabı diyebilirim.
Bu kitapta üç kişilik bir ailenin (anne baba cocuk) kendi gozlerinden yasadiklarini anlatiyor Mustafa Kutlu. Dağılan bir ailenin yaşadıklarını ele alıyor. Mustafa Kutlu kitapları arasında ikinci sıraya koyduğum cağnım kitap. Hepinize öneriyorum :)
Yazar kitabı üç ana karakterin gözünden kaleme almış. Baba, anne ve evlat... Aile kurumunun ele alındığı kitapta bir ailenin çözülüşü anlatılmakta. Modern (!) hayatın aile üyelerini modern (!) acılar, sıkıntılarla öteye beriye savuruşunu anlatmakta. Acı verici, ağlatıcı bir kitap değil ancak altında küçük küçük iğnelemeleri barındıran bir kitap. Okumalısınız.

Benzer kitaplar

Yazarın hikayesi yağmurlu bir günde başlıyor. Okudukça, gökten inen rahmete tezat bir şekilde karakterimiz Hüseyin Hüsnü Şen ve ailesinin dağıldığını görüyoruz.

Hüseyin Hüsnü Şen arayan bir adam.

Mustafa Kutlu, Hüseyin Hüsnü Şen'in arayışının ifadesi için şu sözleri dizmiş satırlara:

"Evet bir şey yapmalıyım.
Mutlaka bir şey yapacağım.
Hayat geldi geçiyor.
Hatta geçti bile.
Bir şey yapacağım garanti.
Ama ne?!..."

Bu satırlarda şahit olduğumuz üzere de Mustafa Kutlu bir arayışın hikayesini yazmış.

Kendini arayan, mutluluğu arayan, azla yetinmeyi bilmeyen ve azla yetinmeyi bilen ama o aza erişemeyen insanları bir ailede toplamış. Aslında günümüzdeki ailelere baktığımızda bu tür ailelerin ne yazık ki çok yaygın olduğunu görüyoruz. Her gün sokakta, parkta, caddede, bahçede yürürken gördüğümüz ya da görmezden geldiğimiz kişilerden bazıları bu tür ailelerin birer fertleri.

Hayattan şu andaki tek isteği son model bir araba ve terfi etmek olan bir baba, köşeyi dönme meraklısı bir çocuk ve küçük de olsa kendi evine sahip olmayı istemekle birlikte kocasının ilgi alakasını isteyen ama alamayan bir annenin hikayesini okuyoruz kitapta.

Biz okudukça aslında çoktan kopan iplerin tamamen kaybolduğunu görüyoruz.

Kitap günümüzdeki birçok şeye değiniyor.

Keşke olmasa dediğimiz birçok şey var ve Mustafa Kutlu bunları muazzam bir şekilde hikayesine lense etmiş.

Kitap hakkında daha söylemek istediğim, söyleyebileceğim bir sürü şey var ama ben birkaç şey söyleyip satırları -geri dönmek üzere- terk edeceğim.

Chef, aklınızda soru işaretleri bırakan bir kitap.

Hüseyin Hüsnü Şen İris'in sözüne uyacak mı?

Arzu, Refik Bey'in teklifini kabul edecek mi? Yoksa evine mi dönecek?

Özgür, İlyas'ın çağrısına mı uyacak, kalbinin çağrısına mı?

Bunlar büyük soru işaretleri.

Yazar kitabın bütününe baktığımızda neredeyse hiçbir şey anlatmıyor ama aslında hiçbir şey anlatmayarak her şeyi anlatıyor.

Yazarın, kitapta en çok dikkatimi çeken cümlesi, "Bir şey müzelik oldu mu ölmüş demektir." idi. Bu aforizmaya istinaden kısaca söyleyebileceğim şudur ki; yıllar geçse de müzelik olmayacak, olsa bile olmayı hak etmeyecek bir hikaye. Okuyun, okutun efendim.
Mustafa Kutlu, Türk hikâyeciliğinin yaşayan en önemli temsilcilerinden biridir. Çok sayıda kitabı olan yazar Chef’de de aile kavramı çerçevesinde yine okumaya değer bir eser ortaya koymuştur..
Ve bir Mustafa Kutlu kitabı daha biter, bu kitapta diğerlerinden biraz farklı olmuş, 3 kişilik bir ailenin baba,anne ve oğullarının dilinden yaşadıkları anlatılmış.Hatta dağılan bir aileyi konu almış yazar.Okuyun nasıl hayatlarında var olduğunu görün.
Benim muhakkak hayatımdan izler taşıyan bir hikaye. Öncelikle tabi özgür'un anlatıldığı bölüm benim çocukluğum ile aynı soğuk su satma ticaret yapma gibi gibi...

Kitabın üç ana kahramanı var ilk olarak bankada şef olan Hüseyin hüsnü bey. Onun banka müdür olma hayalleri ve gül gibi bir eşinin olması ama ondan bir haber olan Hüseyin beyin bekar yaşayışi ve var ortmlari... Müdür olabilmenin yanında lüks bir otomobil hazzı onu içkiye ve iris ile tanışmaya sevk etti iris onu oyuncu ve daha sonra bankadan soygun yapıp kaçmaya hayal ettirmeye kadar güzel götürdü.

Diğer bir kahraman ise Arzu. Arzu hanım Hüseyin hüsnü beyin eşi yemek yapmaktan zevk alan evine çocuğa eşine kendini adamış bir eş. Emekli olunca yemek kültürünü geliştiren ama tek isteği bir ev almak olan bir hanımefendi. Daha sonra üst komşusu eşi olmayan yalnız takılan Gülşen. Arzu ile hep birbirine gelen sohbet eden arzunun yaptığı yemekleri yiyip içkisini yudumlayan. Ve arzunun aklına girip hayatına renk katmasını onun mutfaktan anladığını bildiği için daha önce arkadaşınin yarım bıraktigi restaurant alıp başına geçmek vardır aklında. Ve bunu arzuya açar, arzu hayalet bir koca eve uğramayan bir çocukla dört duvar arasında moloton yaşar ve bunu kabul eder bir mektup yazıp gider.

Son kahraman ise Özgür. Hüseyin hüsnü ve arzu hanımın çiftinin çocuğudur. Küçük yaşlarda paraya ve ticarete olan hevesi küçükken buzlu su satma, seyyar satıcılar yapan ve zengin olma hevesi hazzı ile yetişip paraları ticaret diyerek yiyip bitiren ve elinde hiç bir şey olmayan bir kişilik.

Mustafa kutlunun mutlaka okunmasını gereken güzel kitaplarından tavsiye ederim.
Selametle
İyi bir vaziyet hikayesi diyebiliriz Chef için. Şen ailesinin şehirli Türk ailesinden esintiler sunduğu, okurken çoğu zaman yüzünüzde hınzır ve bir o kadar da munis bir tebessüm oluşturan sevimli mi sevimli bir hikaye de ayrıca...
Aslında benim en çok hoşuma gidip en sinir olduğum durumu yaşattı yazar.3 kisilik bir ailenin sonuna hızlı hızli merakla geldim fakat ucu açik oldugunu anlayınca ćok üzüldüm keşke MUstafa Kutlunun normalde bu güzel eserin bu hayattan kahramanlarini nasil bitirmek istedigıni bigun ögrenebilseydim..
Çok güzel bir hikaye, diyaloglar muhteşem , sesli güldüğüm yerler de olmadı değil. Tek içimde kalan acaba daha güzel bir son olabilir miydi. Ama yazarın birçok kitabının sonu farklı sonlaniyor,sanki bize bırakıyor gibi.
"Sahte bir dünyada yaşıyoruz, her şey sahte. İlişkiler, aşklar, alışveriş.
İnsanlar her türlü yalana kanmak üzere yetiştiriliyorlar."
" Her yer ve herkes birbirine benziyor. Hep aynı şey, hep aynı şey. Çözüm: Ya unutmak, ya kaybolmak. "
" İnsanımız birbirine hayli yabancı olmuştur da haberimiz yoktur. "
İnsan yaza yaza değil okuya okuya yazar olur.
Mustafa Kutlu
Sayfa 199 - Dergâh Yayınları - 7. Baskı

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Chef
Baskı tarihi:
Eylül 2011
Sayfa sayısı:
214
ISBN:
9789759954536
Kitabın türü:
Yayınevi:
Dergah Yayınları
Beğeniyle takip edilen Kutlu'nun son hikayeleri bu kitapta... Bu öyküleri de elinizden bırakamayacaksınız....

 

Kitabı okuyanlar 173 okur

  • Cennet Karayanık
  • Hasan
  • Zeynep
  • Gülce
  • Nisanur
  • Tunahan Dündar
  • Cezmi şeker
  • Ahmed Gökay
  • Erdal baş
  • esra betül

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%15.6
18-24 Yaş
%23.4
25-34 Yaş
%32.5
35-44 Yaş
%15.6
45-54 Yaş
%5.2
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.5
Erkek
%38.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.2 (13)
9
%20.9 (9)
8
%16.3 (7)
7
%20.9 (9)
6
%9.3 (4)
5
%2.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0