Cinsiyet Üzerine

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.262
Gösterim
Adı:
Cinsiyet Üzerine
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
182
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koza Yayınları
Baskılar:
Cinsiyet Üzerine
Cinsiyet Üzerine
Cinsiyet Üzerine
Cinsiyet Üzerine
98 syf.
·2 günde·Puan vermedi
1000k uygulamasında okuduğum herhangi bir kitaptaki alıntıları paylaşırken hiç bu kadar zorlanmamıştım. Bir kadın olarak cinsellik üzerine fikirlerimi söylemeyi bıraktım cinsellik üzerine yazılmış bir kitapla ilgili alıntı paylaşırken bile ter döktüm hele ki 1000k gibi bir yerde, herkesin kitap okuduğu birazcık da olsa ufkunu geliştirdiğini düşündüğüm bir yerde... Atılan mesajları görseniz hayret edersiniz, e bu kadarı da olmaz dersiniz. Freud bu tip insanlar için 'güçsüz' kelimesini kullanıyor. Utanma duysundan yoksunlar diye de ekliyor. Şimdi kitaba gecebilirim Freud'un toplumumuzda 'sapık' diye nitelendirilmesinin tek nedeni insanın cinsel psikolojisini utanmadan sıkılmadan bir doktor gözüyle yazmasından başka bir şey değil. Her konuda kendimizi tanımalıyız, cinsel konular ise kendimizi tanımanın en çok gerekli olduğu konulardan bir tanesi. Gerek ebeveyin gerek ergenlik cağındaki bir ergenin gerekse bir gencin okuması gereken bir kitap. Yazılan bir çok şey, günümüzde hala geçerliliğini korumakta. Elbette geçerliliğini korumayan hipotezler de var sonuçta 100 yıl önce yazılmış 100 yıldan bu yana bilim fazlasıyla gelişti haliyle bir çok görüşte de değişiklikler gerçekleşti. Freud fikirlerini açıklarken şu deney sonucu şuna ulaştım veya yaptığım deneyler sonucunda mantıklı gelen şey şuydu gibi ifadeleri çok hoşuma gitti. Okurken çok keyif aldım.
144 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Freud'un en temel özelliği, devrimci olmasıdır. Kendisinden önce kabul görülen ve doğruluğu sorgulanmayan bir çok şeyin üzerine giderek bilim tarihinde müstesna bir yer edinmiştir. Üzerine gittiği ve devrim yaptığı konularında basında hiç kuşkusuz "cinsellik" geliyor. Kendisine kadar bilim çevrelerince kabul edilen cinsellik algısı, erinlik döneminden başlamaktaydı. Ancak Freud, cinsel hazzın yaşamla birlikte başladığını ortaya çıkarıyor. Bu tezine yönelik ortaya koyduğu argümanlar ise çok çarpıcı;
Küçük çocuklar salıncakta sallanırken haz duyarlar, sebebi ise "cinsel bölgenin uyarılmasıdır" der, beşikte sallanan çocukların uyumasından tutun araba ya da trenle seyahat eden çocukların da aynı şekilde haz aldığını savunur. Özellikle erkek çocuklarının küçükken tır şoförü ya da makinist olmak istemelerinin gerçek sebebi, bu araçlara bindiklerinde aldıkları haz olamaz mı???

Freud bu kitabı ilk olarak 1905 yılında yayımlıyor, zamanla yeni bilgilere erişince kitabın yeni baskılarını da çıkarıyor. 1923 yılına geldiğinde kitabın 4. Baskısını çıkarıyor. Söylediği her sözün, ortaya koyduğu her argümanın; nihai sonuç olmadığını Freud da biliyor, zaten kendisinden sonra gelip onu eleştirenler de Freud'un söylemlerine göre yeni kuramlar geliştiriyor. Bu açıdan da Freud, gerçek bir bilimsel devrimci olmasının yanı sıra, insanların daha önce hiç düşünmedikleri çocuk cinselliğini ortaya çıkarıyor.
Dört bölüme ayrılan kitabın ilk bölümünde "Cinsel Sapmalar" konusu işleniyor. Burada ilk ele aldığı konu, cinsel nesne açısından yaşanan sapmalar oluyor. Bunu ıkiye ayırıyor Freud, ilki dönüklük, argo tabiri ile dönmelik. Bir insan neden doğal üreme organlarından vazgeçerek, anus bölgesinden haz almak ister sorusuna cevap veriyor. Bir diğer nesne sapması ise çocuklar ve hayvanlar üzerinde yaşanan sapmalar oluyor. Freud'u anlamak için onun yaşadığı dönemde verdikleri anlamaktan ziyade günümüzde yaşanan istismar olaylarında, faillerin verdiği ifadelere bakılmasını çok daha yararlı buluyorum.
Bir diğer husus, cinsel amaçla ilgili olan sapmaları konu alıyor Freud. Normal bir cinsel ilişkinin amacı, üreme organları üzerinden alınan haz iken neden bazı insanlar partnerin bedenindeki diğer noktalardan haz almayı daha çok yeğliyor. Işte bunu izah ediyor Freud.
Sapıkların, nevrozların neden bu hale geldiklerine dair kısa betimlemeler yaparken, konuyu çocuk cinselliğine getiriyor.
Emme davranışının neden çocuk için haz verici olduğundan başlayıp mastürbasyonun keşfi ve çocukların cinsel gelişiminin evre ve kaynaklarından bahsediyor.
Son olarak da, bir önceki bölümde ortaya koyduğu çocuk cinselliğinin, ergenlikteki tezahürlerini ve ne şekilde meydana geldiğini, cinsiyete göre farklılaşmaların sebep ve sonuçlarını açıkladıktan sonra, kitap boyunca bahsettiği konuların kısa bir özetini ve konuya nasıl yaklaştığının izahını, dördüncü ve son bölümde okuyucuyla paylaşıyor.
Benden bu kadar.✌ Sigmund Freud
98 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Freud düşüncesinin, psikanalizin temel kavramlarından biri de cinsiyet kavramıdır. Freud bildindiği gibi cinsiyete, cinsel ilişki ve cinsel haza çok önem verir. Düşüncesini de bu yolla açıklar. Cinsiyet Üzerine kitabında Freud kendi analizlerini verir. Aynı zamanda analizlerle birlikde cinselliğin özünü açıklamak ister.

Cinsel durtu, biliyoruz ki, yalnız üreme bölgesinin uyarilmasiyla doğmaz. Sevecenlik dediğimiz duygu, bir gün üreme bölgesi uzerine yansimaktan geri kalmaz.
98 syf.
·16 günde·Beğendi·7/10 puan
Freud'un büyük tartışmalara neden olan kitabı 'Cinsiyet Üzerine', cinsellik üzerine yazılmış temel yapıtlardan biridir. Yazıldığı dönemde çokça tepki çeken kitabımız, insan cinselliğini temellendirerek anlatıyor. Okurken dikkatimi çeken birkaç nokta olmuştu. Örneğin ağız, sindirim sisteminin bir parçasıdır. Halbuki cinsellikte sevişme sırasında kullanılmasına ve bu durumdan toplumca bir iğrenme olmamasının çok garip olduğunu vurguluyordu. Ayrıca en çok ses getiren tezi de çocuk cinselliği üstüneydi. Yetişkin bireylerde görülen farklı davranışların temelini çocukluktaki cinsellikle bağdaştırıyordu. Bebeklerin anneyi emerken oluşan dudak hareketlerinin ileriki yaşlarda dudak tiryakiliğine neden olduğunu ve bu nedenle tütün tüketiminin temelinde bu yoksunluk duygusunun yattığını savunuyordu. Günlük hayatımızda anlam veremediğimiz hareketlerin aslında bir nedeni olduğunu öğrenmek, meraklı beyinler için tarif edilemez bir bakış açısı zenginliğini bu kitap sayesinde kazanacağına eminim. Ayrıca kitap cinselliğin gizli dünyasına adım atmanıza yardım edecektir.
98 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Yine bir Freud kitabı ve psikoloji. Bu kitabı okumadan önce yine önerim temel psikolojik terimleri en azından araştırmak olacaktır. Çünkü terimleri bilmeden anlamak biraz zor olacaktır.
Cinsel dürtünün, nesnesiyle ve amacıyla ilişkişisini saptamakta ve doğuştan mı yoksa sonradan edinilen bir eğilimden mi geldiğini örneklerle açıklamış. Çocukluğu bölümlere ayırarak cinsiyetin ve cinsel eğilimin başlangıcının bu dönemlerde şekillendiğini araştırmış. Sapıklık ve sapkınlıkların çocukluk döneminde gelişmeye nasıl başladığını ve ortaya çıkaran dış faktörlerin etkisini araştırarak ortaya koymuş. Cinsler arasındaki farklılıkların, doğuştan gelenler ile dış faktörlerin etkisi altında kalanları psikanaliz yöntemi ile açıklığa kavuşturmuş.
98 syf.
·Puan vermedi
Freud bu kitabında insan ve hayvan gereksinimlerinden biri olan cinselliği konu edinmiştir. Ki, bildiğimiz üzere Freud’un meydana getirdiği çeşitli kuramların temelinde cinsellik ele alınmış ve insan yaşam dönemlerine de genellenmiştir (örn. Psikoseksüel Kuramı). Bu noktada “Cinsiyet Üzerine” adlı kitabı değerlendirdiğimizde çocuk cinselliğinin yetişkinliğe etkisinden bahsediyor diyebiliriz. Aynı zamanda dönüklük diğer bir adıyla eşcinselliğin nedenlerine de değinilmiştir. Fakat kitap, cinsellikteki bazı noktaların halen karanlık olduğu bu nedenle ihtimaller üzerinde değerlendirmelerden de kaçınmadığı görülmüştür.

Bir başka nokta ise cinselliğin cinsiyet üzerindeki etkileri üzerinde durulmuş olmasıdır. Bu noktada kadınların içetıkma durumundan bahsedilmiştir. İçetıkma sonucunda besinlerden iğrenme ve isteri kusmalarının olacağı belirtilmiştir. Bu noktada akla ilke gelenler; anokreksia-nevroza ile bulimiya-nevrozadır. Bu yeme bozukluklarında bireylerin anne ile arasındaki bağı sağlıklı olmadığı durumda (kitaba göre emme durumundaki cinsel hazzın fazlasıyla karşılandığı noktada) ortaya çıkması söz konusudur. Yeme bozuklukların etiyolojik faktörlerine psikodinamik açısından bakıldığında, bireyler temelde “çocuktan kadın olmaya reddedilişi” şeklinde ifade edilmiştir. Erkeklerin ilk cinsel haz deneyimi yine kadınlardaki gibi dudaklardır. Dolayısıyla emme davranışıdır. Dudak bölgesindeki duyarlılık atlatılmayıp devam ederse yetişkinlik döneminde bağımlılıkların olacağı (sigara, içkiye düşkünlük gibi) belirtilmiştir.

Son olarak cinsel amaçla ilgili olan sapmalardır. Bu sapmalar çeşitlendirilmiştir. Bunlardan biri anatomik saldırılardır. Bunun üzerine fetişizmden, ağız yoluyla cinsellikten vs. bahsedilmiş ve cinsel amaçla uzlaşmayan durumlar olarak değerlendirmiştir.
Kitabı herkese tavsiye ederim.
Şimdiden iyi okumalar..
144 syf.
·1 günde·6/10 puan
Kitap cinsel tercihler ve sapıklıklar gibi konuları barındırıyor. Faydalı bilgiler ve araştırmalar mevcut. Fakat bir kitabın dili ancak bu kadar ağır olabilirdi galiba, o kadar akademik kelime var ki kitabı yarıda kesip "ne demek istiyor?" diye araştırıyorsunuz.
98 syf.
Cinsiyet,biyolojik,toplumsal,ekonomik,psikolojik vb. olarak çokça tartışılan bir konu. Freud bu çalışmasında cinsiyet meselesinin doğal olarak psikolojik yönünü tartışmaya açmış. Okurken kafamın içinde bir çok noktayı tartıştım, bir çok şey tabularıma takılıp kalarak onları geçemedi. Yazıldığı tarihe bakarsak inanılmaz tartışmalara neden olmuştur. Ki çağımızda dahi bir çok insan bu düşünceleri tartışmalı bulacaktır ve de reddedecektir. Bu durum bize, o zamandan bu zamana cinsiyet konusunun yıkılmayan tabularımızdan olduğunu gösteriyor.
Cinsiyetin çocukluk safhasından erginlik safhasına değin sürecini masaya yatırmış. Freud'a göre cinsiyet çocukluk safhasında iken ayrılmamıştır ve erkek baskın bir karakter gösterir. Kız çocuğunda klitoris penise vekillik eder diyor Freud. Sonraki safhalarda erkek ve dişi olarak ayrılır. İlgimi çeken örneklerden biri de şu: kız çocuğunun penisinin olmadığının öğrenildiğinde erkek çocuk tarafından küçümsenme eğilimi. Kız çocuğu daha işin başından kaybetmiş gibidir. Örneğin çocukta cinselliğin araştırılması için erkek çocuklar daha elverişlidir. Çünkü kız çocuğu bir şekilde dürtülerini bastırmak zorunda kalmıştır.
Cinsellik de çocukta sadece erojen bölgelerin uyarılması ile sınırlı bir eylemdir. Otoerotiktir. Yani kendiliğindenlik vardır. Belli bir karakter göstermemekte ve bölük pörçüktür. Memenin emilmesi bile cinsel bir doyum gösterir. Erojen bölge olarak anüsün kullanılıyor olması beni şaşırttı. Örneğin bebek meme emerken cinsel haz alıyor. Kakasını tutmak da ayrı bir uyarıcı etkiye sahip oluyor. Belli bir yaştan donra toplumsal kuralların farkına varan çocuk cinsel güdüleri saklanıyor yani içetıkma yaşamaya başlıyor. Bu da erginliğe kadar sürüyor. Erginlik ile birlikte cinsiyet bütün haline gelerek merkezileşiyor. Freud bu durumun üreme organları etrafında şekillendiğini söylüyor. Yani cinsellik karşı cinsle birleşip cinsel ürünün karşı cinse enjekte edilmesi etrafında dönüyor. Cinsel nesne artık kesin olarak belirlenmiştir.
Freud sapkınlığı/sapıklığı ilginç şekilde açıklıyor. Freud'a göre sapıklık cinsel birleşme amacıyla oluşmuş organlar dışındaki organların kullanılması(dudak, ten, ayak...) Cinsel nesne olarak fetişizm sonucu kullanılan vücudun çeşitli yerlerine ilgi duymak da sapmak olarak görülüyor. Ayrıca bizim de günümüzde sapıklık olarak belirttiğimiz durumları da bu kategoriye sokuyor. Sapıkça olarak değerlendirilen aile içi cinsel ilişkinin önlenmesinin biçimi de şöyle:Toplumsal kurallar buna başlıca engel. Beni şaşırtan diğer bir engel durum da şu ki: kişi anne, baba, kardeşe alternatif bularak bunun önüne geçiyor. Örneğin anneye benzer bir kişinin bulunmasıyla bu önlem alınıyor.
Freud dönüklük/eşcinselliğe de değiniyor. Ben eşcinselliği doğuştan yani genetik bir durum sanırdım. Freud bunun böyle olmadığını ya da bunun tartışmalı olduğunu söylüyor. Dönüklük bir çok nedene bağlı olabiliyor. Kimi çocukken yönelimli olabiliyor kimi de sonraki yaşamında dönüklüğe meyledebiliyor. Bazı insanlar dönüklüğü geçici olarak yaşayabiliyorken bazısı bunu ömrü boyunca yaşayabiliyor. Bu durumu geçici ve kesin dönüklük olarak ayırıyor. Yani anlayacağınız eşcinsellik savunan için de karşı çıkan için de bilinmezliğini koruyor.
Dahasını söylemek gerekirse bu çalışmayı okuyan insanlar cinsiyeti ve cinselliği kafalarında tartışmaya açacaktır. Bu tartışma sonuca kavuşmasa bile karşı cinse ile münasebetimizdeki tabularımızı az da olsa yıkmamızı sağlayacaktır. Artık cinselliğin bir öcü ya da ulaşılması gereken yegane amaç olmadığı görülecektir. Cinsellik insanın bir parçasıdır diyebilecektir. Ayrıca eskiden, Freud cinsellikle kafayı bozmuş diyenlerden biri olarak artık bunun böyle olmadığını düşünüyorum. Bu çalışmasında cinselliği yüceltmek yerine onu tartışmaya açıyor.
İyi okumalar.
98 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Okurken nasıl çocuk yetiştirilmesi gerektiği hakkında bile fikir edinebilirsiniz. O denli fikirleri genişe yayılabilir.
Özellikle anne babalara şiddetle tavsiye ederim. Cinsiyet Üzerine Sigmund Freud
144 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Cinsellikte bazı durumları kavrayabilmek için okunabilir.Faydalı bir kitap ve Freud'un diğer okuduğum kitapları kadar ağır bir kitap.

Freud'un bu kitapta üzerinde en çok durduğu konular eşcinsellik ve çocuk cinselliği. Çocuk cinselliğini çocuğun yaşamının ileriki döneminde (yetişkinlikte) neye evrileceğini daha net açıklayabilmek için üzerinde olağanüstü bir inceleme yaptığı gözler önünde...
144 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Şahsi olarak en sevdiğim kitaplardandır. Dönemine göre oldukça riskli bir duruma karşı devrimci daha doğrusu gerçek bir bilim insanı olarak yaklaşmıştır.

Öncelikle belirtmek isterim ki Freud evrimle alakalı bir bilim insanı olduğundan ve birçok alan üzerinden bilgisi olan birisi olduğu için "günümüz koşullarınca" eleştirilmesi aslında aslında seneler öncesi nasıl bir etki yarattığını gösterir.

Bu kitabı okurken genel maksat kesinlikle doğruyu demesi veya dememesi olarak ilerlenmemesi gerekiyor.

Tamamen doğru olmamasıyla beraber aslında bazı fikirler günümüze nasıl uyuştuğunu da görebilirsiniz. Mesela "cinsel organ" tanımı neden bu kadar kalıplaşmış? Modern bir dünyadayız fakat eskiden var olan cinsellik ve şu an ki cinsellik arasında ki farklılıkları yaratan şey ne? Yine insanlar. O yüzden kitabı okurken dar olan kalıpları yıkmak gerekir ve o dönemin koşullarına göre değerlendirmek gerekir.
Ana-babaların aralarındaki kavgalar, mutsuz bir evlilik, sonuç olarak çocuklarında cinsel gelişme bozukluklarına ya da nevrozlara yatkınlıklar doğurur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cinsiyet Üzerine
Baskı tarihi:
1975
Sayfa sayısı:
182
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koza Yayınları
Baskılar:
Cinsiyet Üzerine
Cinsiyet Üzerine
Cinsiyet Üzerine
Cinsiyet Üzerine

Kitabı okuyanlar 289 okur

  • travel travell
  • Entelektüel Hemşire
  • Serhan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.2 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0