8,8/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
265 gösterim
Thomas Bernhard otobiyografik beşlemesinin son kitabı olan Çocuk'ta bizi hikâyenin en başına, çocukluk dönemine geri gönderiyor. Talihsiz annesinin umarsız öfkesi, büyükbabasının resmi eğitime ve eğitimli cahillere düşmanlığı, ailenin yoksulluk içinde oradan oraya savrulması küçük Thomas'ın kişiliğine yön verirken, Almanya ve Avusturya'da Nazizmin yükselişi de toplumun bütününü karanlığa doğru sürüklemeye başlamıştır.

Bernhard zamanların ve olayların iç içe geçtiği bu çarpıcı anlatısında, kendisini de içine alan felaketi ve dönemin atmosferini kâh çocuk, kâh yetişkin gözüyle okurun zihninde ustalıkla canlandırırken, geleceğin yazarının ilk pırıltılarını, aykırılığının kökenlerini ve edebi dehasını şekillendiren başlangıç unsurlarını da gözler önüne seriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789755708058
 • Orijinal Adı:
  Ein Kind
 • Çeviri:
  Sezer Duru
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
ebru cemre 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

▶Thomas Bernhard 1931'de gayrimeşru bir çocuk olarak Hollanda'da dünyaya gelmiş çocukluğunu annesi ve onun ailesiyle birlikte Avusturya'nın çeşitli şehirlerinde geçirmiş.Babasının olmayışı,talihsiz annesinin öfkesi onu bu dönemde yazar olan dedesi Johannes Freumbichler'e daha çok bağlamış.Büyükbabasının yazarlığı,bilgeliği ve saygınlığı,Bernhard’ın hayatının geri kalanını etkileyen en önemli unsur olmuş.Onun himayesinde edebiyat ve müzik zevkini geliştirmiş.
Kitapta gayrımeşru bir çocuk olmasının benliğinde yarattığı sıkıntıları ve İkinci Dünya Savaşı’nın bütün yıkımını gören Salzburg’un,Bernhard’ın ruh halini nasıl olumsuz etkilediğini görüyoruz.
Zaman zaman karanlık,bazen umut dolu fakat çoğunlukla mücadelenin öne çıktığı satırlarla örülü bir kitap.
#cocuk yazar'ın otobiyografik beşlemesinin son kitabıymış fakat ben hiç bilmeden okumama rağmen bir bağlantı ya da bir eksiklik hissetmedim.Beşlemenin diğer kitapları olan “Neden”, “Kiler”, “Nefes” ve “Soğuk” eserlerini mutlaka okumak istiyorum.Çok güzel bir kitaptı