Adı:
Dostluk
Baskı tarihi:
1947
Sayfa sayısı:
76
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milli Eğitim Basımevi
Baskılar:
Dostluk Üzerine
Dostluk Üzerine
De Amicitia - Dostluk Üzerine
Dostluk
120 syf.
·1 günde·9/10 puan
Niceliğinde sevgi payesi bulunan dostluk Allah’ın insanlara bahşettiği bir durumdur. Doğanın gereği, insan ya da hayvanların sezgi ve güdülerle yaptığı bir davranış türüdür. İhtiyaçtan daha çok gerekliliktir.

“...dostun hatalarını görmezden gelen, onun uçuruma yuvarlanmasına neden olur.” ( Alıntı #39000093 )

Roma’da MÖ 106 tarihinde doğan hitabet ustası, şair bakışlı siyaset adamı. MÖ 75’te questor, MÖ 69’da aedilis, MÖ 66’da pretor ve MÖ 63’te ise consul olmuştur. Hatta dönemin saygın kişisi tarafından “pater patriae” – devletin babası- unvanını almıştır. Bunların hepsini ise kendi tırnaklarıyla kazıya kazıya yapmış ve Roma’da kendi döneminin en önemli şahsiyetlerinden bir tanesi olmuştur. Atlı sınıftan olduğu için Roma tarihinde bir ilk olarak consul seçilmiştir. Küçüklüğünde Yunancayı öğrenmiş ve hocası Yunan Hatip Apollonius Molon tarafından – hocası aynı zamanda Jul Sezar’ın da hocasıdır – “Sana büyük bir hayranlık duyuyorum Cicero ve tebrik ediyorum, ancak Yunanlar için üzülüyorum. Şimdiye kadar elimizde kalan tek sermaye eğitim ve söz hâkimiyetiydi. Ne yazık ki artık senin sayende bunlar Romalıların elinde geçecek.*” diye küçük yaşında övgüye mazhar oldu. Bu söylem ise Cicero’nun dil becerisinin ve ne kadar iyi bir hatip olduğunun bir göstergesidir.

“Göz yummak dost kazandırır, hakikat ise nefret... #Terentius” ( Alıntı #38999868 )

Bir önceki kitabı Yaşlı Cato veya Yaşlılık Üzerine 'de de gördüğümüz ve kitabında kendisi değil de dönemin çağdaş kişiliği olan Marcus Porcius Cato’yu diyalog tarzı konuşturmuş, kendi görüşlerini Yaşlı Cato üzerinden biz okurlarına ulaştırmıştı. Bu eserinde de aynı tarzı korumuş; dostluklarına hayran olduğu Gaius Laelius ile Publius Scipio’yu örnek alıp, aklındaki “dostluk üzerine” olan görüşlerini Laelius’u konuşturarak, diyalog tarzında biz okurlarına ulaştırmıştır. Artık Cicero’nun Platon’dan etkilendiğini sürekli söylemesek de yazılarındaki Platon esintileriyle sık sık karşılaşmaktayız.

“...birine değer verdikten sonra düşünüp taşınmak değil, düşünüp taşındıktan sonra birine değer vermek gerekir.” ( Alıntı #38999186 )

Cicero dostluğu iyi insanların hak ettiğine inanıyor. Akrabalık ile dostluğu bir araya getirip, arasındaki farkları biz okurlarına sunduktan sonra dostluğun kesinlikle erdem ile alakalı olduğunu ve erdemlik yoksa dostluğunda olmadığını savunup, bunları örnekliyor. Dalkavukluğun, şakşakçılığın yalancı dostluklar olduğunu ve sonunun acıyla bittiğine değiniyor. Paranın, makamın ve mevkiinin kesinlikle en iyi dostlukları bozduğuna birçok kere şahit olduğunu ve dostlarınızı seçerken ihmalkâr davranılmaması gerektiğini sonuna kadar savunuyor.

Sizin için her şeyi yapabilecek dostlarınız muhakkak vardır. Yaptığımız yanlışların en başında yanlış kişilere dost dediğimizden başımıza geldiğidir. Dost dostu suça teşkil etmez. Bu dost değil suç ortağıdır. Bu ayrımları iyi bilmek ise erdem gerektirir ve yukarıda söylediğimiz gibi erdem yoksa dostluk yoktur.

Eserde Cicero bize dostluğun nasıl olması gerektiği ve gereksinimlerini, aynı zamanda da dostluk diye tabir ettiğimiz durumun aslında dostluk değil de dostluk payesi altına saklanmış başka ihtiyaç, şehvet, hırs gibi durumlar olduğunu söylüyor.

Yaptığı gözlemler gerçekten 2000 senelik güncelliğini koruyor ve kitap rehber olacak nitelikte hala kendini eskitmemekte ısrar etmektedir. Bu bilgilerin güncelliğini yitirmemesi 2000 senedir insan olarak üzerimize bir şeyler katıp ilerleyemediğimizin göstergesidir.

Kitabım Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan, çevirisi olması gerektiği gibi iyi ve anlaşılır. Yazarın sade ve akıcı dili bu kitabına da yansımış ve çevirmenin işini kolaylaştırmış. Kitap yazar hayatıyla başlıyor, yazarın diğer eserlerine değinip, bu eser hakkında bilgi sunduktan sonra konuya geçiyoruz. Sayfaların sol tarafı Latince sağ tarafı ise Türkçe olarak sunulmuştur. Çevirmen notları ve okur bilgilendirmeleri yazımın sonunda “son notlar,” “kaynakça” ve “kişiler/terimler sözlüğü” ile sonlanıyor.

Sözün özü; kitap okurların hayata bakış açılarını değiştirecek kadar hassas konulara değiniyor ve erdem, ahlak gibi konularda dostlukların nasıl olması gerektiğini söyleyip, kılavuzluk ediyor. Herkesin okuması gereken ender eserlerden bir tanesi olduğuna inanıyorum. Tavsiye ederim.

“İnsanlar rahatsız olmaları gereken şeylerden rahatsız olmuyor, umursamamaları gereken şeylerden rahatsız oluyorlar, zira hata yapmalarını bir sorun olarak görmüyor, eleştirilmeyi rahatsız edici buluyorlar, oysa tersine, kusurlarına üzülmeleri, düzeltilmekten de hoşlanmaları gerekirdi.” ( Alıntı #39000555 )


Sevgi ile kalın.

*Plutarkhos – Demosthenes ve Cicero Paralel Hayatlar – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları – Sayfa 36
120 syf.
·Beğendi
kitap normalde 40 sayfa 40 sayfa da latince yazılmış arta kalan açıklamadan ibaret. Evrensel gerçekleri her kim kaleme almışsa ölümsüzlüğünü ilan etmiş. Dostluğu iki başlıkta ele almış. Biri zengin makam sahibi insanların dostluğu diğeri ise orta ve alt tabaka insanının dostluğundan bahsetmiş. Bilgiler bilinmeyen şeyler değil ancak bir bilgenin 2000 küsur yıl önce ele aldığıyla şimdi arasında değişmeyenleri derli toplu görüyorsunuz. En çok hoşuma gidense dost edineceğiniz zaman önce dost edinip kazık yedikten sonra düşünüp taşınmak yerine dost edinmeden önce düşünüp taşınmak lazımmış diyor. Çok basit bir bilgi gibi görünebilir ancak büyük bilgeler basit bilgilerle yola çıkıp mutluluğa ulaşmadılar mı?
120 syf.
·9/10 puan
Merhabalar,

Cicero 'nun " Dostluk Üzerine" adlı eseri yazarın okuduğum ilk eseri. Bu kitabıyla, Cıcero ile dost oldum diyebilirim. Dili o kadar akıcı ve yalın ki. Anlatmak istediklerini, cümleleri anlam kargaşalığına uğratmadan biz okurlara gayet güzel lanse ediyor.
Ancak benım tavsıyem yazarın " Yaşlılık Üzerine" adlı eserini okumadan bu eseri okumamanız. Ben aynı hatayı yaptım ve başlarda anlamam biraz sıkıntı yarattı. Çünkü, bazı kısımlarda bu kitabından alıntılar yapmış bulunuyor. Ayrıca bu kitabını okurken, mutlaka " Yaşlılık Üzerine "kitabını okumalıyım diyorsunuz.

Cicero bu kitabında, bir dost nasıl olmalı, kişi dostu için en fazla neler yapmalı, iyi bir dostluğun olması için karşılıklı tarafların neler yapması gerektiğini çok muhtesem anlatmış. Okurken her cümlenin altını, size ışık olsun, dostlarınız ile aranızda fener görevi görsün diye çizip, açıp açıp okuyorsunuz.

Cicero diyor ki ; ölümsüz tanrılar tarafından insanlara bilgelik hariç, dostluktan daha iyi bir şey verildiğini sanmıyorum. :)

Kesinlikle okuyun derim. Herkese keyifli okumalar..
Marcus Tullius Cicero Dostluk Üzerine
120 syf.
·3 günde
"İnsanlar rahatsız olmaları gereken şeylerden rahatsız olmuyor, umursamamaları gereken şeylerden rahatsız oluyorlar, zira hata yapmalarını bir sorun olarak görmüyor, eleştirilmeyi rahatsız edici buluyorlar, oysa tersine, kusurlarına üzülmeleri, düzeltilmekten de hoşlanmaları gerekirdi..." yazarın beğendiğim bu sözüyle incelemeye başlamak istiyorum.

Cicero kitapta dostluğun neredeyse her noktasına değinmiş diyebiliriz. Eskiden dost olduğunuz daha sonra görüşmedikleriniz, dost zannedip aslında dost olmadıklarınız, iş hayatında dostluk, yaşlılıkta dostluk, yeni dostluklar...

Bunun yanında dostumuzu seçerken nelere dikkat etmeliyiz, kendimizden neler vermeliyiz, karşımızdan neler beklemeliyiz gibi soruların cevabını da bu kitapta bulmak mümkün.

Ben okurken güzel alıntılar aldım ama Peygamberimizin öğütlerini bilen ve okuyanlar için biraz sıkıcı gelebilir.

Keyifli okumalar dilerim...;)
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Günümüzde çıkarcılığın hat safhada olduğu bu dönemde, dostluk kavramının olması gerektiği yönleriyle çok güzel açıklıyor. Dostuna kendin kadar değer verme! Daha fazla değer ver. Erdemli ol, bazen fedakâr olman gerekecek ve kendini geri plana atacaksın. Sevincini paylaşınca artacak mutluluğun, üzüntünü anlatınca çabuk atlatacaksın. Bu ikisi için de aynaya anlatıyormuşçasına bir dost bulmamız gerekir. Ama önce kendimiz erdemli (şeffaf, ılımlı,huzurlu, kısacası adem olmak, adam olmak, dürüst olmak) olmamız gerekir. Sonra dost aramaya bakalım. Çürük bir elma olarak sağlam elmalarını ne kadar hak ediyor olabiliriz ki?
120 syf.
·1 günde·9/10 puan
Severek takip ettiğim bir kişiye kitap önerirken, karşılığında aldığım olumlu yanıtla beraber kitabın çok güzel bir alıntısını yollayan Tayfun kardeşime sevgilerimi yolluyorum. #39000555 Alıntıyı okuduktan sonra bu kitabı araştırdım ve hemen alışveriş listeme ekledim. bugüne okumak nasipmiş. Kitabın sayfa sayısı sizi yanıltmasın eğer İnternet üzerinden alacaksanız bilin diye söylüyorum içerik olarak 40+10 sayfa gibi düşünün. çünkü her sayfa latince ve türkçesi olarak karşılıklı yapılandırılmış. Bana sorarsanız keşke sadece türkçesi olan versiyonu çıksaymış ve bir tık daha ucuza olabilirmiş. Gerçi kitap bu haliyle de uygun fiyatlı.(6-7 Tl Bandında) Neyse kitabın kendisine gelecek olursak, günümüzde çıkarcılığın hat safhada olduğu bu dönemde, dostluk kavramının olması gerektiği yönleriyle çok güzel açıklıyor. Dostuna kendin kadar değer verme! Daha fazla değer ver. Erdemli ol, bazen fedakar olman gerekecek ve kendini geri plana atacaksın. Sevincini paylaşınca artacak mutluluğun, üzüntünü anlatınca çabuk atlatacaksın badireyi : bu ikisi için de aynaya anlatıyormuşçasına bir dost bulmamız gerekir. Ama önce kendimiz erdemli (şeffaf, ılımlı,huzurlu, kısacası adem olmak adam olmak dürüst olmak) olmamız gerekir. Sonra dost aramaya bakalım. Çürük bir elma olarak sağlam elmalarını ne kadar hak ediyor olabiliriz ki? Gereksiz hak etmeyen insanlara da kesinlikle değer verme! Neyse kitabı ben anlatmayayım siz kesinlikle alın ve okuyun çok güzel cümlelerle bezenmiş, Vurucu kısa ve öz cümleler dolu bir eser Hikaye gibi değilde konferans dinliyormuşçasına okuyorsunuz. Lakin cümlelerini destekleyecek küçük örnekleri hemen yapıştırıyor :) (hayvan alırken dikkat ediyoruz da dost seçerken neden bu kadar ihmalkarız :) Gerçek dost bulmak zor, lakin bulunca da peşini bırakmayın. Hem bu dünya için hem öbür dünya için olabildiğince gerçek dost sayısını fazla tutmaya çalışın. Bu arada ben eseri İmam gazali'den Ey oğul ve Halil Cibran'dan Ermişe benzettim. Ey oğul bu üç kitap içerisinde bana göre en iyisidir . Lakin Ermiş ve Dostluk üzerine' de çok kaliteli eserler okuyun :) (birde keşke dipnot yapsalarmış iş bankası, en arkaya bakmak okuma zevkini baltalıyor, bununla beraber kitap içinde de bence o kadar yabancı isme gerek yokmuş. konferans tarzı olsaymış iyimiş :)
120 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Dostluğun ne olduğunu ve ne olmadığını anlatan bu kadar akıcı, açık ve sade bir kitabı okuduğum için çok mutluyum... Üstelik çok ta kısa ve özlü, sözü hiç uzatmıyor. Kendi dostluk ilişkileriniz hakkında sizi düşündürecek bir kitap. Altını çizecek bir sürü cümle bulacağınıza eminim.
120 syf.
·1 günde
Cicero, dostluğu iyi insanların hak ettiğine inanıyor. Akrabalık ile dostluğu bir araya getirip, arasındaki farkları sunduktan sonra dostluğun kesinlikle erdem ile alakalı olduğunu ve erdemlik yoksa dostluğunda olmadığını savunup, bunları örnekliyor...

Dalkavukluğun, şakşakçılığın yalancı dostluklar olduğunu ve sonunun acıyla bittiğine değiniyor...

Paranın, makamın ve mevkiinin kesinlikle en iyi dostlukları bozduğuna birçok kere şahit olduğunu ve dostlarınızı seçerken ihmalkâr davranılmaması gerektiğini sonuna kadar savunuyor...

Sizin için her şeyi yapabilecek dostlarınız muhakkak vardır. Dost dostu suça teşkil etmez,bu dost değil suç ortağıdır. Bu ayrımları iyi bilmek ise erdem gerektirir ve yukarıda söylediğimiz gibi erdem yoksa dostluk yoktur...
120 syf.
·6/10 puan
"Gerçek bir dosta bakan kişi, adeta onda kendisinin yansısını görür. Böylece, uzaktakiler yakınlaşır, yoksullar zenginleşir, zayıflar güçlenir; hatta, söylemesi tuhaf olacak ama, ölüler bile dirilir; dostlara duyulan saygı, onların bizde bıraktıkları anıları ve özlemleri işte bu kadar büyüktür. Böylece, aramızdan ayrılan dostların ölümü kutlu bir ölüm olarak anılır, hâlâ beraber yaşadığımız dostların yaşamı ise övgüye değer bulunur."
Cicero'nun, Antik Çağ'ın en önemli ahlaksal değerlerinden olan dostluk (amicitia) kavramını irdelediği De Amicitia, ilkin, Eski Yunan felsefecilerinin dostluk kavramıyla ilgili düşüncelerinin, Romalı bir düşünürün zihninde aldığı son biçimi göstermesi ve dolayısıyla Eski Yunan'ın dostluk anlayışının adeta bir özeti olması; ikinci olarak, daha çok Roma'ya özgü bir anlayış olan siyasal alanda dostluk hakkında ayrıntılı bilgi içermesi açısından önemli bir yapıttır. Dostlukların çok basite indirgendiği şu zamanlarda böyle bir eseri okumak ruhuma nasıl iyi geldi anlatamam
120 syf.
·Puan vermedi
Dosttan onurlu şeyler isteyelim ve dostlar için onurlu şeyler yapalım ,bizden yardım istemesini beklemeyelim yardımımız her zaman hazır olsun

Gerçek dostluğu uyarmak ve uyarılmak, ilkini sert değil yumuşak dille yapmak,ikincisini ise sabırla kabul etmek yakışır.
120 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Dostlukta olmazsa olmazların neler olduğunun net ve kısa analizlerini içeriyor bu kitap. Dostluk üzerine gerçekten de daha fazla düşünememiz gerektiğini hissettiriyor. Önemsediğimiz ve olmasını istediğimiz bir unsur olarak "dostluk" kavramını düşünmeye daha fazla zaman ayırmamız gerekiyor belki de. İnsanların birbirleriyle kurduları çıkarcı ilişkilerin neler kaybettirdiklerini ve kaybettireceklerini de bu eserde es geçmemiş Cicero. Okunması gereken kitaplar arasında gösterilebilir. İçeriği oldukça zengin bir eser.
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Geçmiş ve gelecek arasında sıkışmış,
yaşamak için kendinize bir amaç edinmek istiyor ve bulamıyorsanız,
neden erdemli ve iyi bir kişi olmalıyım diyorsanız,
dostlarınızla aranızda ters giden bir şeyler var ama anlamlandıramıyorsanız okumaya değer bir kitap.

İnsan yalnız yaşamak için varolmamıştır. Hayatımızı dengede tutan incelikle biriktirdiğimiz dostlarımız. Bence ne kadar bencilce de olsa en zoru bir dostunu kırdığında yaşadığın üzüntü, kendine duyduğun öfke ve onu tamamen kaybetme korkusu. Keske bana biraz daha yol gösterseydin Cicero.
"Kişi, kendisine yapılan iyiliği hatırlamalı, ancak iyiliği yapan da yaptığı iyiliği unutmalıdır."
Marcus Tullius Cicero
Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
"Akrabalıktan kaynaklanan iyi niyet yitirilse de, dostluktan kaynaklanan iyi niyet yitirilemez."
Marcus Tullius Cicero
Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
"Senin kadar sevinecek birisi olmasaydı iyi günlerin anlamı olur muydu? Kuşkusuz senden daha fazla üzülen biri olmasa kötü günlere katlanmak daha zor olurdu."
Marcus Tullius Cicero
Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
...birine değer verdikten sonra düşünüp taşınmak değil, düşünüp taşındıktan sonra birine değer vermek gerekir.
Marcus Tullius Cicero
Sayfa 32 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları - 1. Basım - 2018 - Çeviri: C. Cengiz Çevik
"Dostuyla karşılıklı iyi niyet içinde huzur bulmayan birinin yaşamı gerçekten yaşam olabilir mi?"
Marcus Tullius Cicero
Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dostluk
Baskı tarihi:
1947
Sayfa sayısı:
76
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milli Eğitim Basımevi
Baskılar:
Dostluk Üzerine
Dostluk Üzerine
De Amicitia - Dostluk Üzerine
Dostluk

Kitabı okuyanlar 708 okur

  • Rodion Romanoviç Raskolnikov

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.4 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0