Adı:
Emma
Baskı tarihi:
15 Şubat 2016
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054948727
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altınpost Yayınları
468 syf.
Hani bazen hayatın hengamesinden yoruluruz ve bir tek korunmalı evimizin duvarları içerisinde olduğumuz zaman ruhumuz dinlenir ve deriz,
" Evim, benim cennetim! " diye! Böyle zamanlarda,
" Evim de olmak, ne güzel! " derim.
Ailem ve kitaplarımın arasında sosyal hayatımı azaltarak ama okuduğum kitaplardaki kahramanların eşliğinde yoğunlaştırarak yaşamak ve var olmak!


Dışarıda lapa lapa kar yağarken sıcacık evimde, elimde yeni demlenmiş bir fincan çayım ile kitap okuyabilmenin ve zevkine varmanın ayırdında olmak! Bir de okuduğum kitaptaki kurgu, kar görüntüleri ile harmanlanmış betimlemeler ile doluysa değmeyin keyfime! Olay örgüsünde anlatılan kahramanlar, benim nazarımda soyut olmaktan çıkıp somut olma yönünde yavaş yavaş ilerler! Onlar sanki muhitimde yaşayan arkadaşlarım, dostlarım! Hayatta yıkılmadan dimdik ayakta durma ve ben daha yaşıyorum, ölmedim dediğim var olma amacımdırlar, bir bakıma.

Bazı, kitaplar vardır...
Okunduktan sonra kişinin benliğinde hiçbir tesir yaratmaz! Yaratmadığı gibi, zamanla tarihin tozlu sayfalarında yok olmaya yüz tutarlar. Ama bazı kitaplar vardır ki; etkin olduğu dönemin üzerinden asırlar geçse dahi okunmasını her daim muhafaza eder. Bu da yetmez! Okuyan şahsa öyle bir tesir eder ki, mevcut olanı değiştirir ve değişik olanı mevcut kılar. Bir keşfediş yani yeni ufuklara açılan bir kapı gibi, salt insan özündeki var olanı, bir kıvılcım ile tutuşturup alevlendirendir.

Eser okunması kolay ve akıcı bir anlatıma sahip! Her kesimin zevkle okuması gereken mükemmel bir klasik. Belki süregelen hayatınızı değiştirmez fakat hayata bakışınızın olumlu yönde değişmesini sağlayan bir yazar, Jane Austen...

Ne zaman yeni bir kitap okumaya başlasam, içimi bir korku seli kaplar.
" Ya gereğinden fazla üzülür yada yüreğimde derin bir sızı hissedersem! " diye, hayıflanmaktan geri durmam! Anlayacağınız hazin bir değişikliktir, yaşadığım! Haftalar sonra gündelik hayatımın, alışılmış akışına dönerim. Tabii ki tek bir farkla, artık o eski Ben, Ben değilimdir aslında! Benliğimi hem içten, hem de dıştan aydınlatan bir ışımayla devam ederim, yaşantıma!

" Erdem kendi,kendinin ödülüdür. " derler,
her yeni bir eser de, yeni erdemler keşfederim, bir bakıma.

Eser erkek hegemonyasının egemen olduğu bir dönemde yaşayan, Emma isimli genç bir kızımızın hayatı üzerine kurgulanmıştır. İyi ve kötü olaylar karşısında, sağduyulu ve dilinin haddini bilmeyen insanlara verdiği eylem ve içsel tepkileri okumak güzeldi.

Kendi başına buyruk, kendini biraz fazlaca beğenmiş ama iyi yürekli kalbinden de ödün vermemiş bir kahraman var, okurun karşısında. Yanlış yaptığında yaptığının hatalı olduğu ayırdın da, duygulu ve hassas. Muhatabı olduğu kişilere karşı, farklı bir tavır sergilese de...
480 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Öncelikle, Jane Austen'ın kalemine Gurur ve Önyargı'yı okuduğumdan beri ayrı bir hayranlık duyuyordum. Emma'yı da aynı hayranlıkla hatta daha fazlasıyla okudum. Yazdığı her kişiliğin kendine özgü, apayrı karakterleri var ve yazarımız bunları çok başarılı bir şekilde aktarmış. Kitaba gelecek olursak, okumadan önce kitabın yorumlarına şöyle bir göz gezdirirken çoğu kişinin ilk başlarda Emma'ya sinir olduğunu okumuştum ama benim başından sonuna kadar sinir olduğum tek kişi Mrs. Elton'du kesinlikle! Kuşkusuz, Mr. Knightley de en sevdiğim karakterdi. Kitabı okumaktan çok sanki o dünyada, olup bitenleri onlar gibi yaşayan biri gibiydim ve günlerin hızlıca geçip gitmesi gibi sayfalarda birbiri ardına akıp gitti ve bir baktım bitivermiş. Tekrar tekrar okuyacağım kitaplar arasında kesinlikle! Jane Austen Emma
480 syf.
·5 günde·8/10 puan
Okunması kolay ve anlaşılır bir eser Emma. Özellikle klasikleri yeni okumaya başladığınız dönemlerde rahatlıkla okursunuz ve mutlaka seversiniz. Ben okurken geç kaldığımı fark ettim. Benzer özellikleri taşıyan kahramanların olduğu farklı klasikler okuduğum için çok fazla etkilenemedim ama yine de sevdim. Jane Austen'ın kalemiyle mutlaka tanışın.
516 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Emma o kadar gerçek bir karakter ki insan hayretle okuyor. Jane Austen gerçekten döneminin kadınlarını, toplumun o dönemde kadınlara bakışını ve toplumsal yapıyı, sınıf anlayışını çok güzel bir şekilde harmanlıyor eserlerinde. Evet o dönemin anlayışı çok hoşuma gitmiyor kitapta ama bu yazarın esere yansıtma konusundaki mükemmelliğini görmemi, görmemizi engellememeli diye düşünüyorum. Ayrıca yazar her ne kadar kadın karakterlerlerinin başarısını evliliğe bağlasa da -ki yine düşünüleceği gibi bu yazarın yaşadığı dönemin bir özelliği, bundan etkilenmesi çok doğal- müstakbel eşlerin hep onlara hak ettikleri değeri veren karakterler olması kadının önemi konusunda çağında çok büyük bir adım olarak kabul edilebilir. Son olarak kitaplarindaki Jane karakterleri ile yazarı özdeşleştirmekten kendimi alamıyorum. Harikasın Jane Austen. Harikasın leydim:)
416 syf.
·Puan vermedi
Jane Austen; Emma karakteriyle, Victoria Döneminin sosyal hayatını, kadınların konumunu, evlilik, sosyal statü ilişkilerini yansıtmış. Başkahramanımızı başlarda çok sevemedim maalesef. Çöpçatanlık huyunun başına yığınla iş açmasına rağmen hala bunu yapmakta ısrarcı olması, en yakın arkadaşı Harriet’in hayatına ve kararlarına saygı göstermeyip mütemadiyen müdahale etmeye çalışması beni biraz Emma’dan soğuttu. Fakat kitap ilerledikçe aslında bunları kötü bir temenniyle yapmadığını, çevresindeki insanlara oldukça değer verdiğini ve yaşanan kötü olayların şanssızlıkla doğduğunu gördükçe yumuşadım diyebilirim. Romanda en beğendiğim karakter ise Mr. Knightley oldu. Ağırbaşlı, zeki ve tam anlamıyla centilmen bir adamdı. Diğerleri gibi Emma'yı övgülere boğmuyor, eksiklerini ve hatalarını direk yüzüne vuruyordu. Açık ara kitaptaki en başarılı karakterdi bence. Ben Emma’yı okurken hiç sıkılmadım. Jane Austen iyi karakterleri de, ‘’ah nerden çıktı şimdi bu karşımıza’’ dediklerimizi de çok güzel harmanlayarak sunmuş bizlere.
468 syf.
·4 günde·10/10 puan
Jane Austen'den daha muhteşem bir kitap..
Bu kitabın anlatma dilini ve ardıcıllığını müthiş buldum.Resmen yazar insanda bağımlılık yapıyor desem yeri var.

Kitabımızın kahramanı Emma küçük yaşında annesini kaybetmiş, 12 yaşı olunca da kız kardeşi evlenmiş ve Hartfielf malikanesinin hanımı olmuş..
Babasına çok bağlı, kendi bildiğini yapan, aynı zamanda çok akıllı ve güzel bir kızdır...
En sevdiği şey çöpçatanlıktır ki küçüklüğünden ona bakan mürebbiyesiyle Mr. Widson'un arasını yapınca bu zafer onu sarhoş eder..işin devamı için başkalarına çöpçatanlık yapmak niyetindedir..gel gör ki bu isteği zamanla kendi sevgisinin karşısına duvar örücek hale gelir..Dikbaşlığının ve vurdumduymazlığının pişmanlığıyla kendini ve etrafındakileri ne kadar üzdüğünü anlar.

Jane Austen'le zamanla Tolstoy'un anlatım diliyle uygunluk buldum. Mesela iki insanın bir konu üzerindeki tartışmasındakı ateşlilik, kendi fikrini savunma..yani onların yanındaymışsınız gibi hissediyorsunuz zamanla . Ve bir bakmışsın 5 sayfa geçmiş hala tartışıyorlar..yani olaylar sindire sindirile anlatılıyor, yani sabırla okunmalı olan kitaplardır onların kitapları..aynı zamanda da "Emma".

Bu arada Jane Austen'in kitaplarının hemen hemen hepsine film çekilmiştir..isterseniz baka bilirsiniz..ama benim gibi kitabın yarısından filmi izleyip sonra kitaba devam etmeyin, sabırlı davranın:)

İyi okumalar
548 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Klasik bir jane austen romanı diyebilirim. Benzer konular farklı karakterler. Oldukça keyifli okurken insanı neşelendiren bir eser bence. Bir çırpıda severek ve eğlenerek okudum bu kitabını. Başlarken hiç böyle bir roman okuyacağımı düşünmemiştim aslında. Ama asla hayal kırıklığı yaşamadım. Benim için bu kitap tam yazlık bahçesinde ağaçların arasında oturup limonatamı içerken keyifle okunacak bir kitap kesinlikle.

Victoria Döneminin sosyal hayat, evlilik, kadınların konumu ve sosyal statüler gibi konular çok güzel bir şekilde anlatılıyor. Başkahramanımız Emma. Kendisini pek sevdiğimi söyleyemem. Oluşturulan karakteri bana biraz zıt olduğu için sanırım pek hoşlanmadım kendisinden. Küçük hanım tam bir çöpçatan. Başına ne iş açarsa açsın bu huyu asla vazgeçemediği bir durum. Harriet zavallım benim. Emmanın en yakın arkadaşı. Şans mı şanssızlık mı bilinmez. Onun hayatına ve kararlarına asla saygı göstermeyip sürekli müdahale etmeye çalışan bir emması var zavallı kızın. Bir sal yahu şu çocuğu diyesi geliyor insanın kitabı okudukça. Belki kötü bir niyetle yapmıyor sana ne diyecekler de vardır elbette. Kötü niyetten değil zaten. Çevresindekilere verdiği değer ve sevdiğinden aslında. O kadarını biz de anladık. Ama yine de sevemedim baş rolümüzü. Hayatımda böyle bir arkadaşın varlığı sanırım beni çok sıkardı.

Keyifle okunacak dili çok akıcı konusu belki bazı kişilere sıkıcı gelse de ne ara bitti dedirtecek türden bir kitaptı.
480 syf.
·5 günde·7/10 puan
Romantik yazar Jane Austen'in kaleminden okuduğum ikinci kitaptı Emma. Fazlasıyla akıcı pek de gizem içermeyen hikayesiyle kendisine bağlayıp çayınıza tatlılık katacak nitelikte.

Okuma güçlüğü çekilen dönemlerde iyi gelecek bir roman olduğunu düşünüyorum. Alışık olduğum karakter tiplerini farklı olay örgülerinde gördüğüm için pek içine giremedim kitabın açıkçası. Terbiyesine hayran kaldığım Emma'nın parlak zekasıyla bazı şeyleri nasıl görememiş olduğuna şaştım kaldım diyebilirim. Uyarıldığı zamanlarda dahi kendinden o kadar emindi ki gözleri önüne açıkça serilen şeyleri bile göremedi. Hikayemiz de zaten bütün bu yanlış anlamalar üzerine kuruluydu.
'... Anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır.'
Emma'da benim gördüğüm tam olarak buydu. Yine de okurken çok keyif aldığımı söyleyebilirim.
Emma Woodhouse,oldukça varlıklı ve soylu bir ailede yetişen evin küçük,güzel ve zeki kızıdır.
Annelerini erken yaşta kaybettikten sonra ablası evlenmiş Emma ise babası ile yaşamaktadır.
Tüm imkanlara sahip olan Emma’nın ilgiyle büyüdüğü hayatında nitekim kendine özgü bazı kusurları da vardır.
Kendini beğenmişliği,başına buyruk oluşu ve her konu hakkında bir fikri ve bulunduğu tahminlerle yaptığı çöpçatanlıklar gibi.

Mürebbiyesinin evliliği ile bulduğu saadetten kendine pay çıkaran Emma,çöpçatanlığı kendine adet edinir.
Edinir edinmesine de bu durum başına birkaç iş açacak ve hüsranla sonuçlanacaktır.
Kitabın ismini karakterinden alan Emma’da ,taşrada ki yaşamları ve Emma dahil üç genç kızın başlarından geçen olayların ve gerçek aşk arayışlarının olduğu bir yolculuğu anlatıyor.
Naçizane yorumuma gelecek olursam Jane Austen’in en sevdiğim ve yeri bende hep özel olacak olan eseri kesinlikle Gurur ve Önyargı olacak.
Yaşanan olayların tekdüzeliği ve Emma’nın karakter olarak epey zor ve baskıcı biri olması okuma yaparken bizi epey bir bunaltsada Emma’yı çekiştirmek çok keyifliydi :)
Ayrıca kitap son 100 sayfada,geneline göre bakacak olursam kesinlikle çok çok daha iyiydi diyebilirim.
Yazarın kitabın kahramanına yazmış olduğu akılcı son ile benim başta olan tahminimin sonda gerçekleşmiş olduğunu görmek beni ayrıca çok mutlu etti.
480 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Jane Austen ''Emma '' romanını 1815 yılında yazmıştır. İnsan yaradılışının zayıf yönlerini, bir yandan da 19. yüzyıl İngiliz toplumunun katı ve ikiyüzlü geleneklerini inceden inceye alaya alır.
480 syf.
·5 günde·Beğendi
Kitap çok akıcı olmamakla beraber öyle yada böyle bitti benim için. Ne çok kötü ne de çok iyi diyebilirim.
Annesi öldükten sonra babası tarafından şımartılan özgüveni yüksek bir kızı anlatıyor. Babasını yalnız bırakmamak için evlenmeye yanaşmayan Emma çevresindeki bütün gençleri evlendirmek için uğraşıp adeta acısını onlardan
çıkartıyor.
Bence kitabın ana fikri ; özgüven, akıl ve statüye dayanan her karar doğru olmaya bilir. Verilen yanlış bir karar hem karar vereni hem de çevresindeki herkesin hayatını yanlış yola sokabilir.

 
480 syf.
·25 günde·Beğendi·10/10 puan
Jane Austen'ın okuduğum ilk kitabıydı.Yazar hakkında olumlu yönde çok yorum okudum ve bu kitaba bi şans vermem gerektiğini düşündüm.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ettiğim bir kitap.Yazarın olayları anlatış şekli başta olmak üzere Emma'yı daha da yakından tanıyıp sevdim hemde çook. Dönemin anlayış tarzından tutunda Emma'nın ve diğer arkadaşlarının aşk hayatlarina kadar her detayı çok hoş olan bir kitap.Sonu beni gerçekten çok şaşırttı ama o bile güzeldi.
10 üzerinden 10 veriyorum
Emma'ya bi şans vermelisiniz bence..
İnsanın tahminlerinin doğru çıkması ille rastlantı değildir. İşin içinde her zaman biraz görüş, seziş ve anlayış payı vardır.
Bu dünyada herhangi bir şeyin eşitsiz ,aykırı uyumsuz olması bir şansın yada durumun insanın kaderini yönlendirmesi yeni bir şey miydi .

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Emma
Baskı tarihi:
15 Şubat 2016
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054948727
Kitabın türü:
Dil:
İngilizce
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altınpost Yayınları

Kitabı okuyanlar 3.854 okur

  • lavinia
  • Sabiha Gökçen
  • Greydiarys

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları