En Mavi Göz

8,1/10  (18 Oy) · 
52 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.385 gösterim
1940'ların ABD'sinde, yoksul bir Zenci ailenin küçük kızı Pecola, gözlerinin mavi olması için her gece Tanrı'ya dua eder. Gözleri mavi olursa, çok güzel bir kız olacak, babası içmeyi bırakacak ve annesini dövmeyecek, kardeşi evden kaçmayacak, Pecola'nın yaşamındaki her şey değişecektir...

1988'de Pulitzer Ödülü'ne, 1993'te de Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer görülen Toni Morrison, 1970'te yayınlanan ilk romanı En Mavi Göz'de, çok küçük yaşta acımasız ve amansız bir dünyayla tanışan Siyah bir kızın öyküsünü anlatıyor. Aşk, Sevilen, Cennet, Katran Bebek ve Sula adlı romanlarıyla okurlarımızın da en sevdiği yazarlar arasında yer alan Morrison, Siyahların ABD toplumundaki zorlu yaşamını tüm çelişkileriyle gözler önüne seriyor.
En Mavi Göz, Nobel Edebiyat Ödülü'ne giden yolda atılmış sağlam bir ilk adım.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9789755104942
 • Çeviri:
  İrfan Seyrek
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
 07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Toni Morrison bu eserinde siyah ve yoksul olmak üzerinden aslında bütün siyahların hikâyesini anlatıyor; hikâyeleri iç içe geçirerek bir önceki bölümde kızdığımız öfkelendiğimiz karakterlerin de başkalarının kurbanları olduğunu ve aslında bütün kurbanların siyahların başına gelen herşeyin kurbanı olduğunu gösteriyor. Kitabın sonuna ulaştığımızda kime kızacağımızı, öfkeleneceğimizi bilemiyoruz; çünkü haksızlık ve kötülük öylesine derinlere dek uzanmış, siyahları öylesine pençesine almış ki, birbirine kıyanlara, birbirini sömürenlere kızamıyoruz bile. Birisinin kurban olmasına üzülürken bir sonraki bölümde o kurbanı sömüren insanın hikâyesiyle karşılaşıyoruz, bu sefer kavrayışımız artıyor.Böylece yazar her bölümde algılamamızı genişleterek bir kaç kişi üzerinden aslında bütün siyahlara yapılanlara bakmamızı sağlıyor. Her gün tanrıya dua ederek mavi gözlü olmak isteyen küçük siyah pecola'nın korkunç hikâyesi; onu kendi ezilmişliklerinin, kendi kurban olmuşluklarının kurbanı edenlerin hikâyeleriyle birbirine eklenip genişleyerek karşımıza inanılmaz etkileyici bir sömürü gerçeği koyuyor: ne öfkelenmek ne kızmak bu kadar korkunç, somut bir kötülüğü, yaşanmışlığı yok edemiyor. Bu yüzden geriye sadece kelimeler kalıyor işte...edebiyat kalıyor...edebiyatın inanılmaz gücü kalıyor.

Toni Morrison'ın kitabını seneler önce farklı zamanlarda iki defa okumuştum. Bir kez daha okumayı düşünüyorum. Edebiyatın söylemek, göstermek, ifşa etmekteki gücünün en güzel örneklerinden birisi bu eser. Katmer katmer acının gözümüzün önünde büyüdüğü muhteşem bir eser. Bu yüzden, mutlaka, yüreği edebiyatsız yapamayan her okura öneriyorum.

tabula rasa 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

ayrımcılığa, ırkçılığa bir delik açmaktır bir çift mavi göz. gökyüzünden bakmak hayata. ön yargılardan uzak bir bakış ister karakterler. ama dünyanın acımasız tabuları kirpik olmuştur gözlere. bakışlar bulanıktır bu yüzden her bakış kirli bir yayı gerip ok misali hedefine ulaşıp yargılar. sonu gelmez mahkemelerde sorgulanırken iç dünyamızda adalet meşalesini tutuşturabilir miyiz bilemem.

Gün İlke Yıldırım 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aldığı Nobel'i sonuna kadar hak ettiği halde gerekenden çok daha az değer gördüğünü düşünüyorum Bayan Morrison'un. Siyahi bir kadın yazar olmak sanırım bugün bile kimi ülkelerde sıkıntılıdır, bir de o dönemin koşullarını düşünün. Üstelik kitabın arka planı ya da kalbimizde açtığı yara diyeyim, siyahi bir toplumun beyazların arasında yoksul ve ezilmiş halde var olması üzerine kuruluyor. Kitabı Claudia'nın gözünden okumaya başlıyoruz ama her sonraki bölümde mavi göz isteyen Pecola sahneye çıkıyor hem de tüm ailesiyle. İnanılmaz sürükleyici bir kitap, iyi ki okumuşum dedirten cinsten.. Son zamanlarda epey isabetli okumalar yapıyorum sanırım, her okuduğum 'yıldızlı tavsiye' oluyor çünkü. İşte bu da onlardan bir tanesi oldu, yıldızlı tavsiyemdir... =)

Kitaptan 22 Alıntı

Saki Sarıbulak 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kısrakların acı çekmediğini de kim söylemiş? Sırf ağlamadıkları için mi? Kısrak canının yandığını söyleyemiyor diye, canı yanmıyor mu sanıyor bunlar?

En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 131 - Sel Yayıncılık)En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 131 - Sel Yayıncılık)
Saki Sarıbulak 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben senin yapmadığını, yapamadığını, yapamayacağını yaptım: O küçük, çirkin, siyah kıza baktım ve sevdim onu.

En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 191 - Sel Yayınları)En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 191 - Sel Yayınları)
Saki Sarıbulak 
 15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aramızda kalsın ama, 1941 güzünde topraktan hiç kadife çiçeği çıkmadı. Kadife çiçeklerinin yetişmemesinin sebebinin, Pecola'nın öz babasının çocuğuna hamile kalması olduğunu düşünmüştük o zamanlar.

En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 9 - Sel Yayıncılık)En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 9 - Sel Yayıncılık)
Saki Sarıbulak 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan hayallerin nasıl suya düştüğüne ilişkin hakikati öğrenmenin peşindeyse eğer, asla bir hayalperestin sözüne inanmamalıdır

En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 116 - Sel Yayıncılık)En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 116 - Sel Yayıncılık)
Saki Sarıbulak 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en dokunaklı diyaloglardan.
"Nasıl yardım edebilirim? Anlat bana. Korkma"
"Gözlerim."
"Ne olmuş gözlerine?"
"Mavi olsunlar istiyorum."....
Siyahlığının çukurundan kurtulup dünyayı mavi gözlerle görmek isteyen bir kız çocuğu...

En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 183 - Sel Yayıncılık)En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 183 - Sel Yayıncılık)
tabula rasa 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sevginin asla sevenden daha iyi bir yanı yoktur.
Kötü insanlar kötü bir biçimde, sert insanlar sert bir
biçimde, güçsüzler güçsüz, aptallar aptalca severler, ama
başıboş bir adamın sevgisi asla, güvenli değildir. Sevilenin
bir kazancı yoktur. Yalnızca seven alır sevgiden payını. Sevilen
ise yolunmuş kaza döner, etkisizleşir, sevenin bakışlarında
donup kalır.

En Mavi Göz, Toni MorrisonEn Mavi Göz, Toni Morrison
Saki Sarıbulak 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Annemin hastalığa yakalanmama izin veren zayıflığımdan nefret ettiğine inanıyorum. İleride hiç hastalanmayacağım, hastalanmayı reddedeceğim. Ama şimdilik ağlıyorum.

En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 16 - Sel Yayıncılık)En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 16 - Sel Yayıncılık)
Saki Sarıbulak 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mutluluk, bir şeyin olacağından emin vaziyette onu beklemekse eğer, biz mutluyduk.

En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 20 - Sel yayıncılık)En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 20 - Sel yayıncılık)
Saki Sarıbulak 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Meraklı ve siyah yetişkinlere anlatacak basit ve hüzünlü hikayeler bulmak daima mümkündü, beyazlar zaten sana aldırmazdı, tabii kendilerine bir eğlence aramıyorlarsa.

En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 159 - Sel Yayıncılık)En Mavi Göz, Toni Morrison (Sayfa 159 - Sel Yayıncılık)
BngBzk 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Yoksul bir zenci ailenin küçük kızı Pecola,gözlerinin mavi olması için her gece Tanrı'ya dua eder.Gözleri mavi olursa,çok güzel bir kız olacak,babası içmeyi bırakacak ve annesini dövmeyecek,kardeşi evden kaçmayacak,Pecola'nın yaşamındaki her şey değişecektir...

En Mavi Göz, Toni Morrison (Can yayınevi,Pecola)En Mavi Göz, Toni Morrison (Can yayınevi,Pecola)
3 /