Gavur Mahallesi

8,3/10  (10 Oy) · 
28 okunma  · 
8 beğeni  · 
808 gösterim
Mıgırdiç Margosyan`ın Ermenice yazan yazarlara verilen Eliz Kavukçuyan Vakfı Edebiyat Ödülü`nü (Paris-Fransa) 1988 yılında kazanan Mer Ayt Goğmerı (Bizim Oralar) adlı kitabının, yazar tarafından yeniden, Türkçe olarak kaleme alınan karşılığı...

Öykülerinde Doğu insanının yaşamından kesitler sunan Margosyan yalnızca Ermeniler`i değil, folklorik değerleri, gelenekleri, kederleri ve sevinçleriyle bütün bir yöreyi tanıtıyor okurlarına. Öykülerin büyüsü yaşanmışlıklarında gizli...

"Yazılarımda, bizim oraları anlattım, gördüğüm ve yaşadığım gibi. Tipleri ve adlarını hemen hemen aynen verdim, değiştirmeden, oldukları gibi. Onlardan, o bacolardan, o dayılardan, o amcalardan çoğu öte tarafa göçmüşlerdir. Adları, hatıraları, biraz da bu satırlarda, bu kitaplarda yaşasın..."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789757265004
 • Yayınevi:
  Aras Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
mahmut yiğiter 
31 May 16:53 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mıgırdiç Margosyan'ın çocukluk yıllarındaki Diyarbakır'ı ve oradaki insanları anlattığı hikaye kitabıdır.
Kitabı okuyunca birçok etnik kökenden insanın barış içinde nasıl da mutlu yaşadığını gördüm.. Kitapta genellikle bölgede yaşayan ermeni cemaatinin yaşamı ve kürt halkıyla olan ilişkileri anlatılıyor. Mekan genel olarak Sur Xançepek ,Ali Paşa Melik Ahmet Mahallelerinin.

Kaonashi 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gavur Mahallesi, çok kültürlülük, yerinden edilme, göç üzerine bir kitap. Diyarbakır’ın Ermenilerinden olan Mıgırdiç’in çocukluk anılarından ve hayata tutunma çabasından bahseden güzel bir öykü kitabı. Yalın bir dille, duygu yüklü anlatmış.
Bu kitabı kitap araştırmaları sırasında görmüştüm, konu ya da yazar ile daha önce ilgilenmişliğim yoktu. Ama okuduğuma memnunum. Bir mikro-tarih kaldı belleğimde.

Serhat Erdoğan 
03 Nis 17:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Diyarbakır Gavur Mahallesinde (Hançepek) geçen olaylar ve anılar...
Margosyan'ın dili güzel olduğu kadar etkileyici de. Yerel deyimler, söyleyişler bol bol ter alıyor. Okurken keyfi alınan ama kitabı bitirince insanı hüzünlendiren bir kitap. İnsan soruyor kendine ister istemez.
Peki bu güzel insanlar neden şimdi yok, şimdi neredeler ?

Kitaptan 4 Alıntı

Kaonashi 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Rakamlarla, sayıların diliyle konuşacak olursak; yarım yamalak akıllı bir erkek çocuk, zeki dört kız çocuğuna eşitti. Ancak sağlıklı ve akıllı bir oğlanın karşıtı, matematiksel olarak; kız artı kız, artı kız, çarpı kız, eşittir sıfırdı...

Gavur Mahallesi, Mıgırdiç MargosyanGavur Mahallesi, Mıgırdiç Margosyan

”Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur altında, Papaz Morses’in dualarıyla anamı öte tarafa, öbür dünyaya yolculadığımızda, ben onun tekrar geri döneceğini zannediyordum. Olmadı. Gelmedi. İki satır da yazmadı. Zaten okuma yazması yoktu.

Gavur Mahallesi, Mıgırdiç MargosyanGavur Mahallesi, Mıgırdiç Margosyan
mahmut yiğiter 
 12 May 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dicle
Bilmem bilir misiniz, Dicle Nehri asırlardan beridir menderesler çizerek, yılankavi kıvrılarak Diyarbakır in meşhur ve tarihi surlarının gölgesinde süzülerek ,genişçe bir vadiyi sulayarak, bıkıp usanmadan yoluna devam eder,akar durur ....

Gavur Mahallesi, Mıgırdiç Margosyan (Sayfa 62 - Aras yayınları)Gavur Mahallesi, Mıgırdiç Margosyan (Sayfa 62 - Aras yayınları)