Kitap
Hükümdar

Hükümdar

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
2.228 Kişi
8,2bin
Okunma
2.018
Beğeni
67,9bin
Gösterim
176 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 59 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Martı Yayınları · Nisan 2013 · Ciltli · 9786053481041
Orijinal adı
Il principe
Diğer baskılar
Yazıldığı günden bu yana dünyayı etkileyen kitap Güçlüysen kalabalık güçsüzsen yapayalnızsındır... Hükümdar hem sevilen hem de korkulan olmalıdır. Korkulan biri olmanın, sevilen biri olmaktan daha güvenli olacağı söylenebilir çünkü insanoğlunun nankör, vefasız, kaypak, yüreksiz veya açgözlü olduğu ileri sürülür. Güçlüysen yandaşın çok olur; sana kanlarını, mallarını, canlarını, çocuklarını sunarlar ancak gün gelir de birine muhtaç olursan hiç düşünmeden sana sırtlarını çevirirler. Siyaset kuramcısı, tarihçi, yazar ve devlet adamı olan Niccolo Machiavelli'nin (1469-1527) en ünlü yapıtı olan Hükümdar, günümüzdeki siyaset anlayışının kurulmasına öncülük eden önemli bir manifestodur. Dönemin parçalanmış İtalya'sını kurtarabilmek adına hükümdarlara yol göstermek için kaleme alınan bu kitap siyaset felsefesini derinlemesine ele alırken, insanlığın özüne dair önemli bilgiler vererek yönetim ile halk arasındaki ilişkiyi çarpıcı bir şekilde gözler önüne sermiştir.
5 mağazanın 150 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,62
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
5 sa. 15 dk.
8.1
10 üzerinden
2.228 Puan · 439 İnceleme
128 syf.
·
10/10 puan
Bu kitabı ilk olarak bu sene, 11. sınıf müfredatı gereği tarih ve felsefe derslerinde duymuştum. Kitap ve Machiavelli hakkında kafamda oluşan imaj; devletin güç kazanabilmesi için asmanın, kesmenin abes sayılmaması gerektiği tabiri caizse faşist(?) devlet düzeninin güce ulaştırabileceği, aslında eserin benim dünyamda distopya barındırdığıydı falan filan... SAÇMALIK. Eğer siz de benim gibiyseniz, lise müfredatı gereği kitap hakkında kafanızda bu tarz bir düşünce varsa, kesinlikle bu önyargıyı belleğinizden silip bir an önce kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitapta kısaca bir devletin uzun süreli ve rahat idare edilebilmesi için devleti yöneten birimin veya kişinin sahip olması gerekn özelliklerden ve uygulaması gereken yaptırımlardan bahsedilmiş. Kitabın başında Machiavelli, eserini dönemin devlet adamına armağan ettiğini belirtip, sonunda da İtalya'nın yıkılmaması için yönetimin ne gibi önlemler alması gerektiğinden bahsetmiş o yüzden bana bu kitap ideal devlet düzeninden bahsetmekten çok, dönemin devlet adamlarına bir eleştiri amacıyla yazıldı gibi geldi. Sağda solda bahsedildiği gibi bu kitap "amaca giden her yol mübahtır" ilkesini dikte ettirmiyor. Hatta birkaç yerde şiddetin ve işkencenin hayvansı olduğundan bahsedilmiş. Gereken yerlerde halkı uyutmak gerektiğinden bahsediyor, evet. Bu da yine avam kısmının her işe aklının ermeyeceğini düşündüğünden, isyan çıkmasını önlemek istediğinden kaynaklanıyor. Kitap, gerçekçi tespitlerle dolup taşıyor. Altını çizdiğim o kadar çok yervar ki, buna örnek olsun diye hangisini paylaşsam bilemiyorum. Türkler ve Türk yönetim biçimi hakkında da derin ve yerinde çıkarımları var. Bence toplum psikolojisine yeterince hakim bir adam Machiavelli. Hülasa, BU KİTABI OKUYUN OKUTTURUN.
Prens
8.1/10
· 8,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Gülay
Prens'i inceledi.
128 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Senelerce Machiavelli deyince aklıma hep "başarıya giden yolda her şey mübah" sözü gelirdi. Kitabında zaten zalimliğin dozunun ayarlanması gerektiğine, yapılan zalim önlemlerin bir defa uygulanması gerektiğine değiniyor. Ama yine de ne kadar yanıltıldığımı ve Niccolo Machiavelli gibi müstesna bir siyaset bilimcinin hakkında yüzyıllardır yapılagelen karalama kampanyasına şuurumu nasıl da kurban verdiğimi anladım. Bir yandan bu önyargıdan dolayı kendime kızarken, bir yandan kitabın içeriğinin eksiksizliğine, zenginliğine, Osmanlı yönetim biçimine atıfta bulunmasına, (tabi burada Türk diye bahsettiğinde Yavuz Sultan Selim'i, Sultan diye bahsettiğinde ise Memlük Sultan'ını kastettiğini kitabın sonunda öğrendim.) yazarın müthiş bilgi birikimine (bilhassa tarih) ve inanması zor gelecek ama demokratik zeminde bir ulusun nasıl refaha ereceği konusundaki fikirlerinin çoğusunda onunkine yakın ve neredeyse aynı şeyleri düşünüyor olmama şaşırdım. Prens'i okumuş biri olarak, gerçek manada şahsiyetine, entellektüel bilgi birikimine ve gerçekçi bakış açısına çok derin, içten ve samimi bir hayranlık beslemeye başladım. Dikkatimi çeken bir paragrafı da müsaadenizle alıntı yapmak istiyorum: "Güçlü ve cesur bir prens tebaasına ya bu kötü dönemin uzun sürmeyeceğine dair ümit vererek, ya düşmanının acımasızlığına dair korku salarak ya da kendisine karşı fazla cüretkar davrananları hemen ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri alarak bütün bu zorlukları aşacaktır. ...... Halk, prenslerinin korunması uğruna evleri ve toprakları yakılıp yıkıldığı için prenslerinin kendilerine borçlu olduğunu düşünüp onunla bir olurlar. İnsanlar, doğaları itibariyle hem kendi yaptıkları hem de kendilerine yapılan iyiliklerden dolayı bağlılık hissetmeye hazırdırlar." Bu kitabı okuyana Platon'un Devlet kitabını okumasını da tavsiye ederim. :)
Prens
8.1/10
· 8,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
25
160 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
PRENS ÜZERİNE
Günümüzden önce yaşayan düşünürlerin kitaplarını okuduğum zaman, kafamda canlanan şey, düşünürlerin geçmişi, o anı ve geleceği anlattığı, o düşüncelerin hâlâ var olduğu belirli kalıplar ve biçim değiştirmiş halde hâlâ varlıklarını sürdürdükleri ve geçmişte de insanların onca baskıya, onca ölüm tehlikesine karşı, düşünce özgürlüklerini koruyabilmek için çabalayıp, bu özgürlükten vazgeçmemesi oluyor. Nitekim Machıavelli'nin de Prens kitabını sürgünde iken yazması buna güzel bir örnek olarak gösterilebilir. Eser kimine göre sert, kimine göre olması gereken bir anlayış, kimine göre ise yumuşak, katı olmayan düşünceler olarak gözükebilir. Ancak asıl ön plana çıkan şey ise, iktidara gelen yönetimlerin neler yapabileceği, sınırlarının olmayıp, her türlü yol ile iktidarlarını sürdürebilecekleridir. Amaca giden her yol mübahtır anlayışı hakimdir.
Prens
8.1/10
· 8,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Sıla
Hükümdar'ı inceledi.
112 syf.
·
5 günde
·
7/10 puan
Hükümdar #okudumbitti #kitapyorumu
Toplum Sözleşmesi'nin ardından dersim için Hükümdar'ı okumamız istendi. Ayrıntılı bir kitap inceleme ödevi hazırladıktan sonra Hükümdar benim için daha anlamlı hale geldi. Hitler'in başucu kitapları arasında olduğunu öğrendiğimde şaşırdım diyemeyeceğim. Çünkü yazar ile diktatör düzen kuranların aynı düşünce yapısında olduğunu düşünüyorum. Diktatör hükümdarlar için başlangıç kitabı desem yeridir. Kaç çeşit hükümdarlık olduğu, ülkenin işgalden kurtulması ve hükümdarın egemenliğini sürdürmesi, hükümdarın nasıl birisi olması gerektiği gibi pek çok konu hakkında yazarın düşüncelerini içeriyor. Hükümdarın halkın nefretini çekmemesi için dikkat etmesi gerektiği üzerinde durulmuş. Türk ve Fransız yönetim biçimleri de ara ara karşılaştırılmış. Kitapta bir hükümdarın kadınsı olmaması gerektiği ve yazgının kadına benzemesi gibi kısımlar vardı. Dönemin içinde bulunduğu zihniyeti unutmamakla birlikte halkın genel istemi içerisinde kadını ve çocukları görmezden geldikleri bariz bir şekilde açık. Aşağılamaya yer arandığı belli. Ayrıca korku kültürü yer yer övülmüş. Yazarla ortak düşündüğümüz kısım dinin devlet yönetimine karışmaması gerektiğiydi. Kiliselerin yönetime karıştığı dönemde ülkelerin felakete sürüklendiğini unutmamak gerekli. Toplum Sözleşmesi'ni Hükümdar'a göre daha çok beğendim. Çünkü Hükümdar'da düşünce yapımın uyuşmadığı kısımlar vardı. Yine de iki kitabı da okumanızı ve incelemenizi tavsiye ederim.
Hükümdar
8.1/10
· 8,2bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6