İki Yeni Gelinin Anıları

·
Okunma
·
Beğeni
·
1628
Gösterim
Adı:
İki Yeni Gelinin Anıları
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
M. E. B
Baskılar:
İki Yeni Gelinin Anıları
İki Yeni Gelinin Anıları
İki Yeni Gelinin Anıları
İki Gelinin Anıları
288 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap isminin hakkını sonuna dek veriyor aslında. İşlenen tüm konu iki genç kadının hayatındaki manzaraları birbirlerine aktarmaları, mektuplaşmaları üzerine kurulu. Fakat böyle söyleyince de birçok okura çok cazip gözükmese bile Balzac yine yapmış kitapta yapacağını. Açıkçası yazardan okuduğum ilk kitap olduğu için önce süslü Fransız kökenli hitaplar azıcık beni yormadı desem yalan olur. Okurken başta alışık olmadığımdan dolayı biraz eğreti buldum kitabı. Ancak sonra Balzac'ın insan gözlemciliği, kendine has üslubu, hazin sonları vs. her türlü bağlıyor sizi kitaba zaten. Biri doğuştan aşık diğeriyse doğuştan anne iki kadının farklı karakterleri ve hayat tarzlarına tanıklık etmek oldukça zevk vericiydi zannımca. Aşkın tutkusu ve anneliğin hazzı çatıştırılıyor kitapta açıkça. Konusuna tekrar göz atmanızı öneririm. Keyifli okumalar. ;)
312 syf.
·Beğendi·8/10
Bu kitabı lisedeyken okuduğumu hatırlıyorum, o zaman beni gerçekten çok etkilemişti. İki yakın arkadaşın birbirlerine gönderdiği mektuplardan oluşan kitabın iki ana karakteri var: Louise ve Renee. İki gelin/arkadaş mektuplarında birbirlerine hayatlarını anlatıyor, dertleşiyor. Dostlukları beni çok etkilemişti ama kitabın sonunu hala sarsılarak hatırlarım.
Spoiler içerebilir:
Bir yanlış anlama sizi intihara sürüklerse, bu intihar hiç akla gelmeyecek bir şekilde işlenirse (ıslak vücutla soğukta bekleyerek kendisini hasta etmek enteresan bir seçim) ve yanlış anladığınızı anladığınızda artık çok geçse? Ben çok beğenmiştim, ilerleyen yıllarda bir kez daha okumak isterim. Yetişkin gözüyle nasıl göreceğimi bilemem ama beğenmeyeceğimi sanmıyorum.
288 syf.
·Beğendi·7/10
Aynı manastırda 9 yıl birlikte olan ve sonra yolları ayrılan,yıllarca dostluklarını (mektuplaşarak) devam ettiren 2 arkadaşın hayat hikayeleri.
288 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
“..biz kadınların yazgısı hep erkekler eliyle, erkekler için çizilmiyor mu?”
.
Balzac, Louise ile Renee’nin hikayelerini anlatıyor.Manastırda birlikte geçen 9 yıl sonrası evlerine dönen iki kız,bu dostluklarını birbirlerine yazdıkları mektuplar aracılığıyla sürdürüyor. İkisinin düşünceleri ve hayalleri çok farklı..Biri aşksız evliliği imkansız bulsa da diğeri evliliğe toplumsal bir olgu olarak bakıyor sorumluları beraberinde getiren..
.
Karakterlerin yaşadıklarının arka planında kadının dönemin Fransa’sındaki yerini de anlamlandırabiliyoruz. Miras hakkının olmadığı, eşlerinin refahı için tüm fedakarlıkları yapması beklenilen kadınlar..
.
Balzac, kurgusu ve karakterlerin iç dünyalarını açıkça paylaşmasıyla (ve özellikle sonuyla!) keyifli bir okuma sunuyor.
.
“Evlilikte aşk büsbütün rastlantısal bir şeydir, her şeyi yönetecek olan yasayı onun üzerine kurmak olanaksızdır.”
288 syf.
·Puan vermedi
İhtilal yada devrimler sonrası hayat yaşam çok zordur. Çünkü bu devrimler doğrudan hayata etkide bulunur. Özellikle bu devrim Fransa gibi her şeyi zirvelerde yaşayan ülkelerde daha çok hissedilir. Bunun üstüne birde elimizde hayata birbirinden farklı iki kadın varsa işte orada bir deha ortaya çıkar ve baslar bize anlatmaya. Balzac ağa be sen nasıl her karakterin içine bu kadar içtenlikle geçebiliyorsun. Iki gelinin anıları "Genç werther'in acılarında" kitabında da hatırlayacağımız gibi mektup üzerinden yazılmış ve daha çok gençliğinin ilk döneminden 30 yaşına kadar geçen kısımda iki gelinin biribirleriyle ve gerçeklesen hayata ait durumları gözler önüne seriliyor.
Kanundaki değişiklikleri insanları da değiştiriyor. Biri aşkı bulup hayati tesis etme yolunda olan kadın diğeri ise hayatı tesis edip aşığını kendi ellerinde oluşturmaya çalışan kadın. Aşk zirvede tek başına yaşanan bir duygudur ve yanına ikinci bir duygu istemez ama sevmek hep artmaya devam eder.
Hayata anlam katacak şeyler yıllar içinde tıpkı insanlar gibi değişir genç iken aşkın peşinde koşmak anlam katarken yaşlar ilerledikçe bunun yanına başka sevgileri de eklemek gerekiyor.
Kitabın bende bıraktıkları öncelikle devrim dönemlerinde  yeni sistem benimsenene kadar bir kuşak kimlik bunalımı yaşar. Sonra yıllara göre sevginin çeşidini ve şiddetini dengelemek gerekir ve son olarak ne olursa olsun gördüğünü de duyduğunu da iki defa check et sonra karar ver vesselam
288 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Yok yaa böyle kitap yazılır mı ! iki manastır öğrencisi kız arkadaşın duygularını,hüzünlerini,sevinç ve kederlerini mektup tadında onların ruhuna girerek yazmak balzac 'tan başkasına nasip olamaz.bir erkeğin kadın ruhunun inceliklerini , zekasını muhteşem betimlemeler ile kaleme almış .oldukça sürükleyici olan eser gençlerin mutlaka listesinde bulunmalıdır.harika bir kitaptı.
Bir devlet adamı, engel olamadığı felâketler arasında, bir de kendi özünü, kendi cebini düşünmeye kalkacak olursa, pek küçük bir adam sayılmaz mı?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İki Yeni Gelinin Anıları
Baskı tarihi:
1991
Sayfa sayısı:
312
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
M. E. B
Baskılar:
İki Yeni Gelinin Anıları
İki Yeni Gelinin Anıları
İki Yeni Gelinin Anıları
İki Gelinin Anıları

Kitabı okuyanlar 105 okur

  • Zaman Mefhumu
  • Filiz Kurt
  • Lale bayram
  • lioni leo
  • Tuğba inanç
  • Hale Göz
  • Anna B
  • Özgür Köktürk
  • Kahveli Kitap
  • Hülya akar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%3 (1)
8
%6.1 (2)
7
%0
6
%3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0