Kiev'deki Adam

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
2 beğeni  · 
476 gösterim
Adalet tarihinde Beitiss davası adıyla bilinen tüyler ürperten gerçek bir olaydan esinlenerek yazılmış, çağdaş dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen bu kitap 1970'lerin edebiyat dünyasında büyük yankılar uyandırmış ve yazan Bernard Malamud'a Pulitzer ve Ulusal Kitap Ödüllerini kazandırmıştır. Kiev'deki Adam insanoğlunun tarih boyu sergilediği akıl almaz zulümlerden nasibini almış kurbanlardan biridir yalnızca; cadı avına çıkmış karanlık zihniyetlerin susuzluğunu giderecek taze kandır.

Olaylar 1911 yılında, Yahudi düşmanlığının giderek şiddetlendiği bir dönemde Rusya'da geçer. Elinden her iş gelen Yahudi bir işçi olan Yakov Bok köyünden ayrılıp bir iş bulmak için Yahudi düşmanlığının merkezi olan Kiev'e gelir ve kendini Yahudi düşmanı bir topluluğun üyelerinden biri için çalışırken bulur. Kendini korumak için Yahudi kimliğini gizlemektedir. Derken bir Rus çocuğu öldürülünce Yakov cinayetle suçlanır ve hapse atılır. O ne de olsa Hamursuz çöreklerini insan kanıyla yoğuran bir Yahudi'dir; kan dökmek de onun inancının esaslarından biridir. Şimdi yapması gereken "suçunu" itiraf ederek adaletin bir an evvel yerine getirilmesi için bekleşen bu "adil" güruha derin bir oh çektirmek, bir kez daha "ötekini" linç etmenin verdiği, huzurla sakin yaşamlarına geri dönmelerini sağlamaktır.
(Arka Kapak' tan)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2005
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9789756316450
 • Orijinal Adı:
  The Fixer
 • Çeviri:
  Azize Bergin
 • Yayınevi:
  Bilge Kültür Sanat
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sırf yahudi olduğu için işlemediği bir cinayet yüzünden,yargılanan,çeşitli işkencelere,haksızlıklara maruz bırakılan bir insanın hak arayışı,yıllar sonra da olsa suçsuzluğun un ortaya çıkmasını konu alan bir roman

Antisemitizm, adalet ve suç üçgeninde yalın dilde anlatılmış gerçek ve çarpıcı bir hikaye.Tamirci Yakov Bok, bir çok sayfada insanın yüreğine dokunuyor.

Kitaptan 1 Alıntı

"Ben devrimci değilim. Ben deneyimsiz bir adamım. Böyle şeylerden anlamam ki. Ben bir tamirciyim. Kırılan ne varsa tamir ederim - yürek dışında."

Kiev'deki Adam, Bernard MalamudKiev'deki Adam, Bernard Malamud