Oliver Twist-Kısaltılmış MetinCharles Dickens

·
Okunma
·
Beğeni
·
14.861
Gösterim
Adı:
Oliver Twist-Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052953662
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Oliver Twist-Kısaltılmış Metin
Oliver Twist - Stage 4
Oliver Twist
Oliver Twist
Oliver Twist gerçekten şanssız bir çocuktu. Bir düşkünler evinde doğmuş, doğar doğmaz annesini kaybetmişti. Çocukluğu boyunca açlık ve sefaletten başka bir şey görmemişti. Sonra bir gün yaşamı hiç beklenmedik şekilde değişti. Oliver, kaldığı düşkünler evinin yöneticisine biraz daha yiyecek istediğini söyleme gafletinde bulundu. Bu andan sonra Oliver Twist’in yaşamı tuhaf bir polisiye maceraya dönüştü.

Oliver Twist’in maceralarını heyecanla okuyacaksın.
Bir Noel Şarkısı ile Charles Dickens okumaya başlamış ve ardından okumak için Oliver Twist, İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar şeklinde bir sıralama yapmıştım. Oliver Twist konusu itibariyle diğerlerinden önce okunabilir gibi geldi ama şimdi Oliver Twist nedeniyle yazarın diğer kitaplarına fazlasıyla ön yargılıyım. Okumak için çok heyecanlı olduğum bu kitap beni hayal kırıklığına uğrattı. Yoğun olmadığım dönemlerde bir kitabı bitirmem genelde bu kadar uzun sürmez, son günlerde boş zamanım bol olmasına rağmen Oliver Twist adeta elimde sürümdü.

Bilindiği üzere Oliver Twist yoksullar evinde dünyaya gelmiş anne babası olmayan bir çocuğun başından geçenleri anlatıyor. Kitabın ilk elli-altmış sayfası iyiydi, yani Oliver'ın ilk aşamada yaşadıkları ve çevresindeki insanlarla ilişkilerinin anlatıldığı ilk kısımlar sıkıcı değildi. Ama ardından kitap öyle bunaltıcı hale geldi ki bir ara yarım bırakmayı bile düşündüm. Açıkçası bu kitap ile on günümün çöpe gittiğini düşünüyorum. Kitaba ismini veren karakterimiz Oliver dışında her şeyi okudum gibi geldi. Bir o karakter, bir bu karakter, sıkıcı diyaloglar, bunaltıcı mekan tasvirleri ve daha bir sürü olumsuz nokta... kitaba başlarken yazar bizi en başından Oliver'ın hayatına sokup sonuna kadar ağırlıklı olarak onun eylemlerine, düşüncelerine yer verecek diye düşünürken son derece sıkıcı karakterlerin aynı derecede sıkıcı hayatlarını, konuşmalarını okudum. Kitapta hiçbir karakteri sevemedim. Oliver bile çoğu bölümde neredeyse görünmez olduğu için ona da ısınamadım. Oysa kitabı okumaya başladığımda Oliver Twist karakterini çok seveceğimi düşünüyordum.

Charles Dickens Victoria döneminde yaşamış bir yazar, eserlerinde de bu dönemin izlerini görmek mümkün. Sanayileşme ile birlikte ekonomik adaletsizliklerin daha gözle görülür olduğu, kadınların sıkı kurallara tabi tutulduğu bir dönemden bahsediyoruz. Kitaplar yazıldıkları döneme ayna tutar ve o dönemlerin düşünce yapısını yansıtır. Oliver Twist'te de bu durumu görüyoruz ancak beni asıl sinirlendiren nokta şuydu: Oliver Twist kitabı başka bir şey anlatsaydı, örneğin konu olarak kadın-erkek ilişkilerini anlatan bir kitap olsaydı "Aaaa evet bu yüzden bu tür cümlelerle anlam daha da pekiştirilmiş," derdim. Ancak konusu yetim bir çocuğun yaşadıkları olan bir kitapta neredeyse üç-dört sayfada bir karşıma çıkan "kadın dediğin böyle yapar, kadınlar hep böyledir zaten" tarzındaki cümleler aşırı sinir bozucuydu. Charles Dickens kendi bilinç altındakileri böyle cümlelerle araya serpiştirmiş gibi hissettim. Her kitabı yazıldığı döneme göre değerlendirmek gerekiyor olsa da "kadın dediğin (hattâ zaman zaman karı), kadın dediğin, kadın dediğin kelimeleriyle başlayan cümleler beni çok rahatsız etti.

Kitapta düşündüren noktalardan biri şuydu: Bir doktor düşünün, birçok insanın ölümüne şahit olan bir doktor. Bu mesleği icra eden bir insan zaman ilerledikçe acılara, ölümlere karşı duyarsız bir hale gelebiliyor. O kadar çok hastalık, ölüm görüyor ki bu durum artık o kişiyi zihinsel anlamda etkilemiyor. Oliver Twist'te de kimsesiz çocukların bakıcılığı görevini üstlenen kişilerde gördüm bu durumu. Bu kişiler artık o kadar çok yetim, öksüz çocuk görmüş ki bu durum onları hissizleştirmiş hattâ taş kalpli biri haline getirmiş. Biz mesleğimizde tecrübe kazanmış, artık bir şeyleri otomatik hale getirmiş olabiliriz ancak diyalog kurduğumuz kişilerin bu tür bir durumla ilk kez karşı karşıya kalmış olabileceği ihtimalini düşünmeliyiz.

Oliver Twist'i bitirdim ancak biri bana bu kitap için olumlu anlamda ne söyleyebilirsin şeklinde bir soru sorsa aklıma gelebilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Oliver Twist nedeniyle yazarın şu anda elimde olan İki Şehrin Hikayesi kitabını okumayı aylar sonrasına erteleyeceğim gibi görünüyor. Oliver Twist'i okurken hayata oldukça zor şartlar altında başlamış başka bir çocuğun hikayesini anlatan bir kitap geldi aklıma: Rüya Dağıtan Çocuk. O kitapta da Christmas isimli bir çocuğun doğumundan yetişkinliğine başından geçenleri okumuştum. Durum şu ki, yazarı Charles Dickens diye Oliver Twist'in hiç değilse isim olarak biliniyor olması, ama sırf günümüz kitaplarından olduğu için ve ünlü bir yazara sahip olmadığı için Rüya Dağıtan Çocuk'un çok az bilinmesi, hak ettiği değerin binde birini bile görmemesi oldukça sinir bozucu. Klasik kitap, klasik kitap diyerek yırtınan ve diğer kitapları "popüler kültür ürünü yaaaa" diyerek çöp olarak nitelendiren nitelikli okurlar(!) olduğu sürece biz daha çok görürüz hak etmediği halde göklere çıkarılan ve fazlasıyla hak ettiği halde raflarda tozlanıp giden kitapları. Sonuç olarak Oliver Twist'i tavsiye edemeyeceğim. Okurken bu derece sıkıldığım çok az kitap olmuştu. Bu kitabın ardından klasiklere kısa bir süreliğine ara verip kendi okuduğum türdeki kitapları kucaklama isteğim daha da pekişti. Zira bu okuma sırasında bolca "Kristin Hannah'ın, Tess Gerritsen'in, Debbie Macomber'ın, Dan Brown'un, Harlan Coben, John Verdon, James Dashner, Grange ve daha birçok olağanüstü yazarın gözünü seveyim ben" şeklinde düşündüm. Hepinize keyifli okumalar ve mutlu hafta sonları.
İncelememe Stefan Zweig'ın, Charles Dickens hakkındaki sözüyle başlamak istiyorum: "Hayır, Charles Dickens'ın çağdaşları tarafından ne kadar sevildiği kitaplara ve biyografi yazarlarına sorulmamalı.
Sevgi, yalnızca konuşulan sözlerde soluk kalır."
Evet, Charles Dickens döneminin en çok sevilen yazarlarındandı. Onun eserleri haftalık, aylık dergilerde bölümler hâlinde yayımlandığında halkı büyük bir heyecan sarardı.


Oliver Twist de Dickens'ın en sevilen eserlerinden biridir.
Kitaba adını veren zavallı, kimsesiz bir çocuk olan Oliver'ın hayat öyküsüyle birlikte, eserde yan karakterler de geniş yer tutar.
Eseri okuduğumuzda Sanayi Devrimiyle birlikte keskinleşen zengin-fakir ayrımı dikkatimizi çeker. Dickens, yoksul insanların yaşadığı zorlukları okuyucuya en gerçekçi biçimde aktarır. Bu zorlukları bu denli iyi yansıtmasının nedeni ise, Dickens'ın çocukluk döneminin de zorluklarla geçmesi ve çevresinde olup bitenleri üstün gözlem yeteneğiyle hafızasına kaydetmesidir.
Yaşadığı zorluklar yıllar sonra kalemine yön verecek ve onun dünyaca ünlü bir yazar olmasını sağlayacaktır.


Kitapta yalnızca yoksul insanların yaşamlarına tanık olmakla kalmıyorsunuz. Bu insanları suça iten koşullara da tanıklık ediyorsunuz. Suçlu psikolojisini adım adım izleme imkanı buluyorsunuz. Dickens, ilerleyen dönemde her ne kadar yazarlar tarafından eylem adamı olmamakla suçlansa ve Shakespeare ile sık sık karşılaştırılsa da ona haksızlık edilmemesi gerektiği kanaatindeyim.
İki yazarın yaşadığı dönemlerin farklılığı gözetildiğinde (Dickens Victoria Dönemi'nde yaşamıştır), belki bana hak verirsiniz.
Victoria Dönemi, katı bir ahlâkçılığın hüküm sürdüğü, sosyal statü farklarının belirginleştiği, sanatçılarının kalemine bile yön verilen bir dönem.
Bu dönemin yansımalarını da Dickens'ın eserinde görmeniz mümkün. Toplumun alt tabakasında bulunan insanlara üst sınıfın yaptığı insanlık dışı muameleyi, toplumda kadına olan bakışı(kadına pek değer verilmez), var olan kurumların yetersizliğini, bu kurumlarda çalışanların başına buyrukluğunu, denetimsizliğini, roman her ne kadar kurgusal bile olsa tüm çıplaklığıyla gözlemlemek mümkün. Kitapta kadınlarla ilgili olumsuz sözler için yazarı suçlamaktan ziyade, dönemin kadına olan kötücül bakışının bir eleştirisi olarak görmek gerektiği kanaatindeyim.


Bir de kitapta benim dikkatimi çeken bir husustan bahsetmek istiyorum.
Toplumda yanlış bir genel kanı vardır: Cezalar ne denli katı ve caydırıcı olursa toplumda suç işleme oranları da o kadar azalır.
Bu yanlış kanıya da işaret ediyor Dickens. İdam cezasına, sürgün cezasına rağmen, sosyal şartlar iyileştirilmediği için, insanların canı pahasına da olsa suç işlemeye devam ettiklerini çarpıcı bir şekilde gösteriyor okura. Bu hümanist bakış bana, Victor Hugo'nun "Bir İdam Mahkumunun Son Günü" eserini anımsattı.


Kitap bitti, Oliver'ın yalnızca bir simge olduğu, yan karakterlerle zenginleşen, dönemine rağmen hümanist bir duruş sergileyen bu kitabı okuduğum için memnunum.
Dickens'ın eserlerinin hayata dokunan yanlarını da sizlerle paylaşmak istiyorum: Dickens sayesinde yoksul insanların yaşadığı zorluklar fark edilmiş, düşkünler için birçok ev yapılmış, kurumlarda denetimler arttırılmış, çocuk işçilerin sorunlarına çare bulmaya çalışılmıştır.
Bunlar bile yazarı sevmem için birer sebep.
Ayrıca, Dickens'ın insanı yormayan, hafiften yergiye dayanan ironik dilini de çok sevdim.
İyilerin ne olursa olsun eninde sonunda kazanacaklarına dair umut veren bakış açısı da hoşuma gitti.
Yazarın diğer kitaplarını da en kısa zamanda okumak istiyorum.
Herkese keyifli okumalar dilerim.
Charles Dickens'ın bu duygusal kitabını okuduktan sonra, Kemalettin Tuğcu'nun kitaplarıyla kıyaslamak geldi içimden.Dedim ki kendi kendime, " hiç okula gitmemiş, okuma ve yazmayı kendi kendine öğrenmiş, hatta Fıransızca çeviri yapacak kadar da Fransızca'yı öğrenmiş bir Kemalettin Tuğcu, yüz Charles Dickens eder."
Filmini beğendiğim kadar bu minnak romanıda beğenmiş olmaktan mutluluk duyuyorum izleyin veyahut okuyun hatta her ikisini birden yapın pişman olmazsınız emin olun. :))
Serice okuyan herkes gibi ben de bu kitabı 10 günde bitirdim. Bitirdim, ama bu ne bitirme! Son bölüme kadar uzunca betimlemeler, bir türlü bitmek tükenmek bilmedi. Dickens, soluk almadan mekan ve çevre tasvirlerinde bulunmuş, sanıyorum... Oliver Twist'in namını, çevresini, ailesini, arkadaşlarını, yaşadığı haneleri, geçirdiği yoksulluğu, geçirdiği Hummaları, karşılaştığı sürahi dolusu "Bira"yı dahi dahiyane bir şekilde anlatmış anlatmasına; ama tüm bunlar anlatılırken Oliver Twist nerede kardeşim ? Ben meraklı bir okur olarak Oliver'ın nerelerde devindiğini, neler düşündüğünü iyicene öğrenmek istiyorum; yani Oliver kitapta çok uzak bölmelerdeydi. Sanki diğer yan karakterler kitabın ana konusu, Oliver ise başka dünyada hayat sürmekte olan bir "Öksüz"...

Charles Dickens'ın anlatımına diyecek hiçbir lafım yok; çünkü o son derece yetenekli bir yazar, buna hiç şüphem yok. Ustaca yaptığı betimlemelerden belli bu! Yan karakterlerin yaşamına ilişkin en ufak detayı dahi biliyorum ve artık bunların izbe yerlerde, ne kötülükler peşinde koştuklarını; ne acımazcasına eylemlerde bulunduklarını, hırsızlık diyarlarını, öfke çalkantılarını, sinsi sinsi hareketleri ve genel anlamda "ÇİRKEFLİĞİ VE HASETLİĞİ" en derin manaları ile okumuş olduğumu anladım ve yoruldum.

Okuyan bazı kişilerinde nitelendirdiği üzere "Başrol belirsizliği" içeren bir kitap... Dickens'ın nasıl bir kafa ya da düşünce ile yazdığını elbette bilemeyiz fakat okuyucuya Oliver'dan çok yukarda bahsini geçtiğim kötülükleri aktarmak ve öğretici olmak istemiş; ve bu kurguyu Sikes, Fagin, Noah Claypole, Mr. ve Mrs. Bumble, Monks ve Sikes'ın köpeği ile genişletip durmuuuş. Yalnız bir karakter havada kaldı: Elegeçmez (Mr. Jack Dawkins); Dickens okuyucunun öngöreceğini düşünmüş herhalde...

Arkadaşlar, kitabı size önermiyorum; çünkü gerçekten kıymetli zamanınızı harcayan ve daha değerli kitapları okuma yetisini sömüren bir kitap, çoğuna ben de katılıyorum. Aslında boş bir kitap değil; fakat dilediğiniz mecrada olmayabilir. Hepinize iyi günler dilerim; sağlıcakla kalın!
İnsanın mayası ne olursa olsun bozulmazmış. Oliver da öyle. Zorla hırsız yapmaya çalışsalar da Oliver iyi bir çocuktu. Her şey aslına çeker misali. Sevdiğim roman kahramanlarından. Keşke roman kahramanı değilde benim arkadaşım olsaydı diye düşündüğüm üç roman kahramanımdan biri. ( Oliver, Zeze ve Küçük Prens)
Kitabı belki yüzlerce kez duymuş fakat daha okumamistim. belkide önceden okusaydim oliver'i bu kadar iyi hissedemiyecektim. Ilk yüz sayfasında tam kitaba kendimi verememistim.belkide bu kitabı huzunluyken okumak daha doğru oliver'i biraz olsun hissedebilmek için...
Kitaba gelince yarının ne getircegini bilmemenin örneği var kitapta her seferinde umudla iyi bir yaşama koşan oliverin başına gelen kötü olaylar ve sonrasında umudun asla yitirilmemesi gerektiğini anlatan bi son. Kitabın sonunda dediği gibi acı çeken insanlar hayata umud la bakmaya başladılar.
Okuyanlar bilir dostluğun sevginin ve haylazlığın bir çocuğun hayatında ne kadar önemli olduğunu. Defalarca okuyup hiç sıkılmadan tekrar okuyabileceğim nadir eserlerden.
Yetimhane ortaminda bir çocuk ve büyük sıkıntı zorlukla başetmek zorunda yada yetimhaneden kaçmak zorunda Charles Dickens’ın bu güzel romanini okumanızı tavsiye ederim
Charles Dickens...
Size hayatında çok acılar çekmiş ama önüne ne çıkarsa çıksın her daim iyi olmaktan asla vazgeçmeyen bir çocuğu anlatır yazar.Başına neler gelmiştir bir bilseniz.Bir yetimhane...
Anne ve babası hakkında hiçbir şey bilmezken hayatın ona kurduğu tuzaklara karşı savunmasızdır adeta.Kitabın son bölümleri gerçekten çok iyiydi. Beklenilmeyen bir hayat hikayesi çıktı ortaya.Mutlu sonla bitmesi ise beni en mutlu eden şey.
Küçük bir ilçede düzenlenen satranç turnuvasında dereceye girmiştim ve ödül olarak Oliver Twist ile bir kaç kitap daha verilmişti felekat üzülmüştüm. ben kitap değil madalya istiyordum.Sonra yaz tatilinde sünnet oldum-laf aramızda ben biraz geç sünnet oldum lise birin bitim yazında- sünnet demek yaklaşık bir hafta evde beklemekti ilk iki gün çok sıkıcı geçti sonra ki gün gözüm iki odalı evimizin hiç dokunulmayan bol kitaplı kitaplığına ilişti elime Oliver Twist`i aldım almakla okumamla bitirmem bir oldu ben ki hiç kitap okumayan biri heyecanla diğer diğer sayfaya geçmeyi bekledim harika bir duygu sardı beni Charles Dickens`on müthiş karakter analizleri realist kişiliği kitapta fevkalede bir bütünlükle kendini gösterdi.Karakterleri üstünden yıllar geçmesine rağmen hala aklımdadır.O gün okuma hastalığım başlamıştı üç günde Oliver Tsiwt`i sefilleri ve Robison Cruise bitirdim.
Bir soylunun olduğu kadar, bir dilencinin de çocuğu olabilirdi. Fakat hiç kimse onun, kimin oğlu olduğunu bilmiyordu. Toplum içindeki yerini kestirmek imkansızdı. Fakat günün birinde kaba, yıpranmış, sarı kumaştan bir elbise giydirilip göğsüne etiket takılarak, yetimhaneye alınınca, toplum içindeki yerini bulmuştu.
Gurur denilen günah en yüksek ve saygın kişiler kadar en bayağı ve kirli kişilerin de malıdır!
Charles Dickens
Sayfa 412 - Can Yayınları
Doğaya ve insanlara bakıp bakıp da her şeyi karanlık ve kasvetli gören insanlar haklıdır. Ne var ki bu karanlık ve kasvet onların kendi tasalı ruhlarının ve görüşlerinin rengini yansıtır.
Charles Dickens
Sayfa 344 - Can Yayınları
Güzel ve masum bir görünüşün içinde günahın gizlenmiş olmadığını kim ileri sürebilir?
Charles Dickens
Sayfa 294 - Can Yayınları
Dünyada hiç kimsenin kendisi kadar yakın dostu yoktur.
...
Yalnız bazen de insanlar kendi kendilerinin en büyük düşmanı olurlar.
Charles Dickens
Sayfa 445 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Oliver Twist-Kısaltılmış Metin
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052953662
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Oliver Twist-Kısaltılmış Metin
Oliver Twist - Stage 4
Oliver Twist
Oliver Twist
Oliver Twist gerçekten şanssız bir çocuktu. Bir düşkünler evinde doğmuş, doğar doğmaz annesini kaybetmişti. Çocukluğu boyunca açlık ve sefaletten başka bir şey görmemişti. Sonra bir gün yaşamı hiç beklenmedik şekilde değişti. Oliver, kaldığı düşkünler evinin yöneticisine biraz daha yiyecek istediğini söyleme gafletinde bulundu. Bu andan sonra Oliver Twist’in yaşamı tuhaf bir polisiye maceraya dönüştü.

Oliver Twist’in maceralarını heyecanla okuyacaksın.

Kitabı okuyanlar 3.223 okur

  • Ayşe Ak
  • Beyza Gültekin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0.2 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları