Adı:
Prens
Baskı tarihi:
2 Aralık 2014
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754067354
Çeviri:
Mehmet Can Uğur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Niccolo Machiavelli (1469 – 1527), Floransalı devlet adamı, yazar ve siyaset kuramcısıdır. Rönesans’ın ve İtalyan şehir devletleri sisteminin çöküşüne tanıklık eden Machiavelli’nin Prens’i yazdığı dönemde, zenginlik ve ihtişam dolu bir çağ kapanıyordu. Bu tartışmalı, çevresinde örülen kötücül efsane nedeniyle hep önyargılı yaklaşılan eserde, Machiavelli İtalya’nın sürüklendiği kargaşadan çıkış yolunu gösterir: İtalya’yı bir araya getirecek güçlü bir önder.

Prens, XX. yüzyıl düşünürleri tarafından yepyeni bir gözle okunarak değerlendirilmiş bir kitaptır. Günümüzde yapılan yorumlara göre, Prens bir hükümdara iktidarı nasıl elde etmesi ve kullanması gerektiğini anlatan bir metin olmaktan çok, yönetilen kitlelere iktidarın mantığını ve gizlerini sergilemektedir.

Tam metin olarak çevrilen ve kapsamlı dipnotlarla zenginleştirilen bu çeviriyi okuduktan sonra, Prens’i yeni bir bakışla değerlendireceğinizi düşünüyoruz.
128 syf.
Machiavelli'nin kaleme aldığı Hükümdar/Prens eseri iyi bir yöneticinin sahip olması gereken özelliklerini içerisinde bulunduğu dönemle bağdaştırarak yazmıştır.

Eser 26 bölümden oluşturulmuş, her bölümde hükümdar kimdir ve bir kişinin hükümdar olduğunu nasıl anlayabilirizin aktarımı mevcut, bunların artı ve eksi taraflarından başlayarak bir hükümdarın dikkat etmesi gereken, taşıması gereken özellikleri ile kaçınılması gereken tüm davranışlar açıklanmıştır. Her ne kadar prens el kitabı olarak bilinse de hem günümüz politikacıları için hem de iş yerlerinde büyük küçük gruplarda ki insanların yöneten kişilerin hem de kişisel sosyal ilişkilerimizde kullanılabilecek birçok tüyo mevcut.

"Başarıya giden her yol mübahtır." Mottosunu kullanan Machiavelli başarılı bir siyasi lider olmanın gereklerini kullanarak başarılı olmak için başvurulan her yolun mübah olduğunu dile getirmiştir. Makyavelizm olarak da nitelendirilmektedir kısaca aslında. Hükümdar, güce giden her yolu kullanmalı ve kendisiyle halkı arasında ki bağlantıyı çok dengeli kurması gerekiyor. Çünkü bir hükümdarın var olması için bir halkın olması gerekiyor. Hükümdarın varlığını, gücünü koruması için halkın ona destek vermesi gerekiyor. Bu kapsamda baktığımız da Machiavelli hükümdar için genel olarak tüm kitapta şunları söylemektedir: Dini kullan ve dindar gibi görün, kahraman gibi görünmek için efsaneler uydur, düşmanlar besle sonra yok et, şartlar değiştiğinde sözünden cayabilirsin, yeri geldiğinde sağduyulu davranmak yerine gözükara olman gerekir, uzlaşmacı olup kaosa neden olmaktansa şiddet ve baskıyı meşru kılabilirsin, her şeyi halk için yapıyor gibi görün ama kendin ve gücün için yap; devleti yöneten hükümdarın duygularına kapılmadan ve acıma duygularını bir kenara bırakarak devleti yönetmesi gerekir, gerektiğinde bir inanın devlet tarafından öldürülmesinin çok daha fazla insanın yaşamasını sağlayacağını belirterek hükümdara öğüt vermektedir. "Tuzakları tanımak için tilki, kurtları korkutmak için de aslan olman gerekir."

Bir prens hayvan doğasını iyi bilip kullanmalı. Bunun için aslan ve tilkiyi kullanmalıdır. Çünkü aslan kendini tuzaklardan koruyamaz, tilki de kendini kurtlardan koruyamaz. Alında temelde hep aynı düşünce var, amaca ulaşmak için her türlü araca başvurmak uygundur. Hükümdar sorunlar başladığı andan itibaren görmelidir. Sorunlar herkes tarafından görülmeye başlandı mı yapacak bir şey kalmaz. Genel olarak; etik, ahlak ve merhametin hükümdarda olmaması gerektiğini de savunmuştur. "Her zaman iyi olmaya çalışan bir insan iyi olmayan çok sayıda insanın arasında bir yıkıntı haline gelecektir. Bu nedenle otorite kurmak isteyen bir prens nasıl iyi olunmayacağını öğrenmeli ve ihtiyaca bağlı olarak bu bilgiyi ya kullanmalı ya da onu kullanmaktan kaçınmalı." İnsan özelliklerini göz önüne aldığımızda bu cümleyle beraber, ne kadar vahşi bir anlayış benimseyip önerdiğini görüyoruz. Makyavelist düşünceyi her adımda kullanan Machiavelli bugün baktığımızda çok acımasız önerilerde bulunduğunu görüyoruz. Fakat içerisinde bulunduğu dönem itibariyle yazdıklarını değerlendirdiğimizde aslında tamamen meşru bir devlet yönetimi kurmak istemiştir. İstediği tek şey halk için devletin kaliteli ve uzun vadeli olmasıdır ve bunun için de hükümdarın halkı uzun vadeli ve kaliteli yönetmeyi bilmesi gerektiğini savunmuştur. Ayrıca bahsettikleri cahil ve ilkel insanın yönetimi için gerekli olan kuramlardır. Tüm mesele halkın devlet için var olmadığını tam tersine devletin halk için olduğu, demokratik, bir yönetim şekli geliştirip bu yolda çözüm yolu bulmaktır.

500 yıllık bir zaman diliminde tüm bu söylemleri her devlet yöneticisi kendisine göre evriltmiş asıl kuramdan koparmıştır. Onun için de makyavelist düşüncenin günümüzde faşist düşünceye denk düştüğünü düşünüyorum. Machiavelli içerisinde bulunduğu dönemde devletin halk için var olması ve varlığını devam ettirebilmesi için, en çok halkın iyiliği, refahı ve güveni için önerdiği bu kuramlar o dönem için, iyi bir yönetim için kabul edilir ve desteklenir niteliktedir.

Fakat bugün ki siyasi ve politik devlet yapısı içinde saptırılmış ve insan dışı olduğu haklılığını kabul etmemiz, bir hukuk devleti için kabul edip savunmamız asla kabul görülmemelidir. Ayrıca O, zor kullanma yöntemini her zaman ve ilk yöntem olarak belirtmemistir. Sadece devletin ihtiyaç duyduğu zamanlarda kullanılması gereken bir durum olduğunu önermiştir.

Sevgiler...
160 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Niccolo Machiavelli bu eserde "Başarılı olmak isteyen hükümdar-prens nasıl olmalı?" sorusuna cevap arıyor. Eserinde prens nedir, kaç tip prenslik vardır, bunların artı ve eksi tarafları nedir sorularından başlayarak bir prensin dikkat etmesi gerekenler, taşıması gereken özellikler ile kaçınması gereken tüm davranışlar açıklanmış.

Kitaptaki ilkeler keskin ve acımasızca gözükse de hem geçmiş hem de bugünün siyasetini anlayabilmemiz için önemli ipuçları barındırmaktadır. Basit ve yalın dille yazılmış. Yer yer tarihten örnekler de verilmiş. Türkler üzerinden örnekler de mevcut. Siyaset felsefesine ilgi duyanlar mutlaka okumalı. Tavsiye ederim, keyifli okumalar.
128 syf.
·Puan vermedi
Güzel bir eser herkes okumalı, hayatta kalma ve sosyal olarak en az hata alma ve güzel gunluk kurallar uygulanabilir dikkat edilmeli daha fazla öğrenmeli ezberlenmeli
142 syf.
·3 günde·6/10 puan
Machiavveli 1469’da dünyaya geliyor kendini çok iyi yetiştirdiğinden olduğu sanılan Floransa kent devletinin ikinci sekreteri(başbakanlık gibi bi görev) seçiliyor hem de daha 29 yaşındayken.14 yıl aralıksız görevini sürdürüyor ve epey tecrübe kazanmış olacak ki sonrasında deneyimlerini bi kitapta birleştiriyor.

Floransa cumhuriyet düzeninin fiilen yıkılmasıyla Machiavelli’nin ikinci sekreter görevi de sona eriyor. Prens’i de iktidara gelen Lorenzo’ya sunup gözüne girip, güvenini kazanıp eski görevini yerine getirileceğini ummaktadır. Ne yazık ki Lorenzo kuru bi teşekkürle yetinir. Hayat bazen böyledir hiç kafamızdaki gibi şeyler olmaz, Machiavelli bi teşekkürle geçiştirildi ama öldükten sonra yazdıkları siyaset biliminin doğuşu olacak kadar önemsendi, felsefecilerce tartışıldı, kimisi yerdi, kimisi övdü ama en önemlisi hala konuşulacak kadar yankı getirdi.


Machiavelli gerçekten bu kitabı Prens’e kılavuz niyetiyle mi yazmış kendisinin de dediği gibi bilemem ama ben J.J. Rousseau’ya katılıyorum “Machiavelli’nin amacı devleti yönetenlerin yapmayı adet edindikleri şeyleri göstermektir. Onlara ne yapmaları gerektiğini öğretmek değildir.” Bir çeşit üstü kapalı eleştiri gibi geldi bana.

Her siyasetçinin okuması gereken kitap diye geçiyor kesinlikle öyle, okudukça günümüz siyasetçilerinin buradan ne kadar yararlandıklarını görüp dehşete düşebilirsiniz.

Örneğin;” Prens onu duyana,görene merhamet acıma duygusuyla,imanla, namusla,insancıllıkla, dinle doluymuşça gözükmelidir. Ve bu son ilke en gereklisidir.” burada kitleleri dinle manipüle etmenin ne kadar önemli olduğunu kavramış görünüyor.
128 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Hiçbir ülkenin hükümdarı olmaya niyetim yok ama öyle bir düşüncem olsaydı bu kitap başucu kitabım olurdu. Hükmetmek üzerine (bir ülkeyi idare etmek anlamında) verilebilecek en net tavsiyeleri örnekleriyle vermiş Niccolo Machiavelli.
128 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Evrensel ahlak ilkelerini benimsemiş bir insan olarak itiraz ettiğim "Amaca giden her yol mübahtır" çümlesi, hemen hepimize tanıdık geliyor. Bu cümle, her ne kadar bire bir makyavelli'ye ait olmasa da prens adlı eserine yakıştırılmış ve kitabın kısa özeti durumundadır. Makyavelli, bir hükümdar otoritesini güçlendirmek için ne yapması ve nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Buna tarihten ve tecrübelerinden yararlanarak öğütler veriyor. Ona göre hükümdar, gerektiğinde yalandan, ihanetten ve entrikadan kaçmamalıdır. Gerektiğinde cinayet de işlenebilir. Yani hükümdar devletin iyiliği için suç bile şleyebilmelidir. Eseri, İtalya yönetiminin kargaşa ve kaosa doğru sürüklendiği bir dönemde yazıldığını göz önünde bulundurarak değerlendirmek önemlidir. Makyavelli, kitabın son bölümünde İtalya’yı içteki kötü yönetim ve yabancı egemenliğinden kurtaracak akıllı ve güçlü bir prens olduğunu ifade eder.
128 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı yaklaşık bir yıl önce okumuştum. İsmi tekrar bir yerler de karşıma çıkınca bir daha okumalıyım diye düşünüp bugünlerde tekrar okudum ve ilk okuduğumdan ne kadar amaçsız ve boş okuduğumun farkına vardım.
Öncelikle bu kitabı kimler hangi amaçla okumalıdır? Bu kitabı ufak tefek siyasetle ilgilenen, bir grup insanı yönetmekle ilgilenen kişiler okumalıdır. Machiavelli bu kitabı zamanında İtalya'nın çöküşü, prenslerin devlet yönetimindeki başarısızlıkları üzerine onlara öğüt vermek ve bir el kitabı hazırlamak üzere kaleme almış. Oldukça yararlı ve faydalı bilgiler var. Ayrıca biz "halk"a da devlet başkanlarını anlama fırsatı sunduğunu düşünüyorum. Neden ve nasıl yönetildiğimizi anlamak adına mutlaka okunmalı diye düşünüyorum.
160 syf.
·Puan vermedi
Pren kitabı politika hakkında bilimsel bir incelemedir. Aslında 1513 yılında yazılmasına rağmen 1532'ye yayınlanmamıştır. Kitabın basıldığında Machiavelli hayatta değildir. Devlet yönetmenin en temel kaynaklarından birini oluşturmak yazarımız. Kitap prenslere ve devlet adamlarına tavsiyeler vermek niteliğinde yazılmıştır. Bilgi veren ve bilgileri örnekleyen bir eserdir. Kitapta prensliklerin nasıl yönetileceğine ve elde edilen durumu nasıl güçlendireceğini anlatmakta. Prens rapor şeklinde yazılan bir eserdir. Yazar düşüncelerinden dolayı çok tepki almış ve eleştirilmiştir. Özellikle kilisenin kinini ve nefretini kazanmıştır birde öldükten sonrasında bile afaroz edilmemiştir.
Kitap siyasetname türündedir ve siyaset ve tarih gibi alanlarla ilgilenmiyorsanız kitap çok sıkıcı ve karışık gelebilir.

#alıntı
*Yapabildiğin sürece iyilikten kaçmamalısın.
* Basit insanlar, her zaman görünüşe ve sonuca dikkat ederler.
* Herkes görür ama çok az kişi duyumsar.
* İnsanlar, kişisel menfaatleri devreye girdiği zaman hainleşirler.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Muazzam
Yazıldıktan sonra da çoğu siyasetçiye örnek olan bir kitap. Okuyunca tamamen tecrübe ile yazıldığını anlayabiliyorsunuz. Başkalarının yıllarını harcayarak kazandığı tecrübeyi sadece bir kaç yüz sayfada okumak çok güzel bir şey.
112 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Merhaba; kitaba basladım 4 5 sayfa okudum ve direk kapattım. Kesinlikle sakin bir anında oku dedim. Çünkü o kadar güzel bilgiler vardı ki içinde, tek kelimeyi bile gözden kaçırmak istemedim. Ve bir kac gün sonra okumaya devam ettim.
Bilgiye doymayan meraklı biriyseniz bu kitabı çok seversiniz. Siyasete meraklı iseniz çok seversiniz. Ve nedenleri, nasılları òğrenmekten keyif alıyorsanız çok seversiniz.
Kitap 1513 yılında yazılmış. Bu bile başlı başina oldukca etkileyici benim için, fakat 1513 yılinda yazılmış bir kitabin neredeyse her cümlesi nasıl doğru olabilir bu beni çok şaşırttı. Okurken mevcut hükümeti düşündüm sıklıkla ve yaşadıklarimızla kitapla yazılanları tamamiyle örtüştürdüm kafamda. Hatta bir çok durumun nedenlerini çok daha iyi anladım.
Akıcı romanlar, sürükleyici kurgular seviyorsanız zorlanabilirsiniz. Fakat bilgiye ac biriyseniz mutlaka tavsiye ederim.
Ben çok sevdim.
Şimdiden herkese keyifli okumalar dilerim.
Youtube kanalım için;
https://www.youtube.com/...YAdpca9gSpXaa33F04Cw
112 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Rönesans ve reform hareketleri bazı eserler sayesinde vuku bulmuştur. Bunların en önemlilerinden ve Avrupa siyasi hareketlerine yön veren eser Prens kitabıdır. Machiavelli Prens isimli eserini Kutadgu Bilig’ten esinlenerek yazmıştır ve Prens kitabı hala Avrupa’da siyasi otoritelere yön veren bir eserdir. İslam düsturunu ve Türk devlet geleneğini yansıtan Kutadgu Bilig hala Batı toplumlarında nasihatname olarak yerini korumaktadır.
Onlar halkı yönetecekleri yerde soymuşlar, birliği sağlamak yerine dağıtmışlardı. Öyle ki ülkede hırsızlık, yolsuzluk, her türlü bela kol geziyordu.
Men in general judge more by the sense of sight by the sense of touch, because everyone can see but only a few can test by feeling. Everyone sees what you seem to be, few know what you really are; and those few do not dare take a stand against the general opinion, supported by the majesty of government.
... bana İtalyanların savaştan anlamadıklarını söyleyince bende ona Fransızların siyasetten anlamadıkları karşılığını vermiştim. Siyasetten anlasalar kilisenin bu kadar güç kazanmasına izin vermezlerdi.
özgür yaşamaya alışmış bir şehre egemen olup onu yok etmeyen kişi, o şehir tarafından yok edilmeyi bekleyebilir; çünkü böyle bir şehre, ayaklanma sırasında, özgürlük ruhu ve eski düzen her zaman sığınak olur; ne geçen sürenin uzunluğu ne yapılan iyilikler, özgürlük ruhunu ve eski düzeni unutturamaz. şehirde yaşayanlar, birbirlerinden ayrılmaz ve dağıtılmazsa, her olayda o ruha ve o düzene sığınırlar.
soyluların yardımıyla prens olan kişi, konumunu korurken, halkın yardımıyla prens olan kişiden daha fazla zorluk çeker; çünkü etrafı kendisini prensle reşit gören soylularla çevrilidir ve prens onlara hükmedemez.
Ya insanların gönlünü hoş tutmalı ya da onları yok etmelidir; çünkü insanlar uğradıkları küçük zararların öcünü alırlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Prens
Baskı tarihi:
2 Aralık 2014
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754067354
Çeviri:
Mehmet Can Uğur
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Niccolo Machiavelli (1469 – 1527), Floransalı devlet adamı, yazar ve siyaset kuramcısıdır. Rönesans’ın ve İtalyan şehir devletleri sisteminin çöküşüne tanıklık eden Machiavelli’nin Prens’i yazdığı dönemde, zenginlik ve ihtişam dolu bir çağ kapanıyordu. Bu tartışmalı, çevresinde örülen kötücül efsane nedeniyle hep önyargılı yaklaşılan eserde, Machiavelli İtalya’nın sürüklendiği kargaşadan çıkış yolunu gösterir: İtalya’yı bir araya getirecek güçlü bir önder.

Prens, XX. yüzyıl düşünürleri tarafından yepyeni bir gözle okunarak değerlendirilmiş bir kitaptır. Günümüzde yapılan yorumlara göre, Prens bir hükümdara iktidarı nasıl elde etmesi ve kullanması gerektiğini anlatan bir metin olmaktan çok, yönetilen kitlelere iktidarın mantığını ve gizlerini sergilemektedir.

Tam metin olarak çevrilen ve kapsamlı dipnotlarla zenginleştirilen bu çeviriyi okuduktan sonra, Prens’i yeni bir bakışla değerlendireceğinizi düşünüyoruz.

Kitabı okuyanlar 7,8bin okur

  • Jinda Zeyrek
  • Sedanur Zengin
  • Necati sefa uğuz
  • Erkan
  • Melek
  • Kadir Ergül
  • Fatih Mehmet Ocaktan
  • Yekda
  • sude
  • Kaan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (2)
9
%0.1 (2)
8
%0.2 (5)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları