Adı:
Qiraətçi
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952261981
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qanun Nəşriyyatı
Baskılar:
Okuyucu
Qiraətçi
Çağdaş alman yazıçısı Bernhard Şlinkin “Qiraətçi” romanının (1995) fenomenal uğurunu Patrik Züskindin ondan on il qabaq nəşr edilmiş “Ətriyyatçı” romanı ilə müqayisə etmək olar. “Qiraətçi” dünyanın qırxdan çox dilinə çevrilərək beynəlxalq bestseller olub, Avropa və Amerikanın ən sayılıb-seçilən mükafatlarını qazanıb.

Professor ailəsindən olan on beş yaşlı oğlanla yaşlı qadın arasında qəfildən tutuşan eşq romanı elə qəfildən də həmin qadının şəhərdən xəbər-ətərsiz yoxa çıxmasıyla qırılır. Səkkiz il sonra, hüquq fakültəsinin sonuncu kursunda oxuyan oğlan onu yenidən-nasist cinayətkarlarına qarşı keçirilən məhkəmə prosesində qadın konslagerinin keçmiş nəzarətçilər arasında görür. Ancaq Bernhard Şlinkin “Qiraətçi” romanında açılan sirr təkcə bu deyil ki…
192 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Hanna Schmitz 'i asalım mı?

#SPOILER

Hadi asalım ..
Mesela sıra dışı dehşetli aşk öyküsü için asabiliriz ..
Nazi işbirlikçisi olduğu için iki kere asabiliriz ...

"Okuyucu " 30 yıl süren bir iç ses hikayesi aslında .. Edebi olarak okunması keyifli güzel kelimele barındıran bir kitap ..

Hanna'yı anlamaya çalışmak gerekmiyor çünkü o "dümdüz bir kadın " ilkel güdüler le hayatta kalmaya çalışan ..emir konutaya uygun ..yap denileni sorgulamadan yapan bir kişilik ..
Yani "yak" dersen "yakan"
"Öldür " dersen öldüren ..

Zaman ve şartlar ondan ne beklerse onu yerine getirebilen bir cellat mı Hanna?

2.dünya savaşında sağ kalmak bu kıyımdan sağ çıkmak için insan ne yapmalı? ...


Hanna konuşmayı sevmez ..
okumayı sever ama okuyamaz ..
"Adın ne diye sormaz " merak da etmez ..
Ama Tolstoyu "Savaş ve Barışı " öğrenmek ister...

THE READER ..
"
"Tolstoy 'un tarih ,büyük adamlar ,Rusya, aşk ve evlilik üzerine o tüm açılımlarıyla dolu "savaş ve barış " ını okudum ...kırk _elli saat sürmüş olmalı ...Hanna kitabın akışını yine heyecanla izledi ..Ama daha önce olduğundan farklıydı. ..yargıda bulunmuyordu .Nataşa, Andrey ve Pierre 'i ...luiseve emilia'ya yaptığı gibi ,kendi dünyasınınbir parçası haline getirmiyor ...tersine onların dünyasına giriyordu ...insan uzaklara yaptığı bir yolculuğu nasıl şaşkın bir ilgiyle sürdürürse yada içine alındığı bir şatoya nasıl çekinerek girer ...ve bir süre yaşamasına izin verilen o şatoyu nasıl üzerindeki cekingenlikten asla büsbütün kurtulamadan tanınırsa.

O güne dek Hanna 'ya okuduğum kitapları önceden tanıyordum.

Savaş ve Barış ise benim için de yeniydi. .

O uzak yolculuğa birlikte çıktık .. "Bu çıkılan yolun sonu Nürnberg mahkemelerinde ...
Hanna ile bir kez daha karşılaşmak sokağında biter ......
kitap bir kez daha yeniden doğar elinizde ..

O ana dek bir kadın ve bir çocuk ilişkisi olarak baktığınız kitap bambaşka bir köşeye savurur sizi ...

TOPLAMA KAMPLARINA ..ve ilgili davalara ...

Auschwitz 1944_1945

Hesaplaşmak. .

Hem Hannanın geçmişiyle hem kendiyle hesaplaşmak , yüzleşmek "Der Vorleser"

Dip not: Kitabın Kalbi bu bakıştır. .

"Hanna döndü ve bana baktı. .
"Bakışları beni çabucak buldu ve bütün o zaman boyunca orada oturduğumun farkında olduğunu anladım "
...... nokta

Özetle ...
"Hanna hiç bir şey istemeyen ve hiç bir şey beklemeyen bir kadındı "

Bizim onu yargılayıp asmamıza bile gerek yoktu ... o zaten zamanı geldiğinde kendini asardı ..

Yer Almanya / 2.Dünya savaşı ve sonrası
BERNHARD SCHLING
orijinal bir konu keyifli kelimeler incecik ama sarsıcı bir kitap ...

Hâlâ okumayanlar için tavsiyedir. .
Daha da geç kalmayın ...
192 syf.
·2 günde·9/10
Okuyucu aşklar bulmalısınız kendinize. Size kitap okuyacak, siz de onun karşısında onu seyretmek ile okudukları arasındaki labirentin içinde kaybolacaksınız. Bu şekilde her daim, tazelenmiş ve bir bahar havasında kelebeklerin, arıların, böceklerin, güneşin, yaprakların vermiş olduğu dinginliğe ulaşacak aşkınız. Size fedakarlığı öğretecek, geç kalmışlıklarınızı fark ettirecek, suskun cümlelerin dili olacak okuyucu aşklarınız. Ağlamak isterken gülmenin, kızmak isterken neşelenmenin, kavuşmak isterken ayrılığın, yaşamak isterken ölümün sesi olacak okuyucu aşklarınız.

Okuyucu aşk olmalısınız birine. Siz okurken sesinizdeki huzuru, ara ara bakışlarınızdaki anlamı, tebessümün anahtarını hibe edebilmelisiniz dinleyeninize. Siz satırlar arasında kaybolurken, sizi o satırlardan çıkarıp kalbine götüren birine okuyucu aşk olmalısınız. Ayrı bile düşseniz sesinizi mutlaka duyurabilmeli ve ona kitap okumalısınız. Okuya okuya, kalp okuyan birine dönüşeceğinize dair sizi temin edebilirim.

Bu cümlelerimin anlamlarını kitabı okuduğunuzda anlayacaksınız. Tabi geç kalmamışsanız…

Saygılarımla…
192 syf.
·4 günde·9/10
Spoiler vardır.
Geçen aya kadar Bernhard Schlink’in adını bile duymamıştım. Taki Melih Elal Okuma grubunda bu kitabın okunacağı söylenene kadar. Kitabı okulun kütüphanesinde rafta gözükmesine rağmen bulamayınca bisikletime atladım ve soluğu kitapçıda aldım. Kitapla ilgili bir bilgim olmadan başladım kitaba. İlk sayfalarda gördüm ki 15 yaşındaki bir hasta gencin (Michael Berg) 36 yaşındaki Hanna Schmitz ile olan ilişkisini anlatıyor. Hem de baya açık bir şekilde. Kafamda baya soru oluşmaya başladı. Acaba bir kitap okuma grubunda niye böyle bir kitap seçilmişti? Hem de abinin biri hep birlikte filmini de izleyelim diyor falan. Tam tövbe tövbe diyecekken kitapta ilginç olaylar olmaya başladı. Hanna, oğlancık dediği Michael ile ilişkiye girmeden önce Michael’e sesli bir şekilde kitap okutturuyordu. Michael’ı sanki denek bir fare gibi kullanıyordu diyebiliriz. Tabi bu sırada Hanna her daim Oğlancık’ı başarılı olmaya da yönelttiriyordu. Michael’in bir anda hayatı değişmişti. Kimseye Hanna ile olan ilişkisini söylemiyorken herkesin fark edeceği ölçüde derslerinde hızla başarılı olmaya başlamıştı. İşte böyle zaman hızla geçerken Hanna bir gün ortadan kayboldu ta ki 3-4 yıl sonra Nazi suçlusu olarak mahkemeye çıkana kadar.

Kitapta arka kapakta da belirttiği gibi İkinci Dünya Savaşı sonrası kuşağın Nazi dönemiyle hesaplaşması ve uzlaşmaya çalışmasını görüyoruz. Zaman zaman Hanna’nın yaptıklarını kınarken zaman zaman da acaba ben onun konumunda olsam ne yapardım acaba demeden edemedim.
Düşünsenize anne, babalarınız savaş suçlusu ve siz onların çocukları olarak doğmuşsunuz. Ne zor durum olsa gerek. İşte 1940 doğumlu Alman çocukları bu durumu fazlasıyla yaşamak zorunda kaldı. Bernhard Schlink bu durumu çok iyi bir şekilde ele almış. Artık çevirmenin iyi olmasından mı bilemem ama kitabın dilini de çok beğendim. Kitap su gibi akıp gitti. Ölmeden önce okumanız gereken kitaplar gibisinden bir listeniz varsa mutlaka bu kitabı bu listeye alın derim.
Hanna ve diğer sanıkların yargılanma sebebi; yüzlerce insanı bir kilisenin içinde ölüme terk etmeleri. Herkes suçu birbirine atarken Hanna suçu tamamen üstüne aldı. Çünkü Hanna okuma, yazma bilmiyor ve bu durumdan aşırı derecede utanıyordu ve inkar ederse bu durum ortaya çıkacaktı. Bu durumu fark eden Bernhard hakime söylemeli miydi yoksa söylememeli miydi? (#15709241) Burada okuma yazmak ayıp değil ki olarak olayı ele almayın. Kişinin herhangi bir şeyden utanması olarak düşünün. İşte böyle durumda siz kişinin hapse gireceğini bile bile sırf hapse girecek kişi durumun ortaya çıkmasını istemediği için söylemez miydiniz? Yoksa adalet yerini bulması için her şeyi açık açık ortaya koyar mıydınız?

Başka bir durumda sanıklara verilen komik cezalar. Hanna tüm suçu üzerine aldığından ömür boyu ceza alırken diğer sanıklar sanki o kilisenin çevresinde bulunmamışlar gibi 5-6 yılla yırtıyorlar. Adalet yerini bulması için ne yapılabilir? Kısasa kısas mı? Yoksa sanıkların durumunu yangından kurtulan anne ve kızının merhametine mi bırakmak? Sanıklar bir odaya girecek ve ateşe verilecek. Anahtar da anne ve kızında bulunacak. Kapıyı açma merhameti gösterseler bile içerden çıkacak sanıklar anne ve kızıyla göz göze geldikleri anda zaten ruhen ölmüş olacaklar. Tabi bu durumda bile tam adalet sağlanmış olunmuyor. Ne de olsa kilisenin içerisinde ölmüş insanların fikirleri bu dünyada hiçbir zaman alınamayacağı için. İşte böyle bir pis bir durum var. Hala da dünyamızda bir hiç uğruna ölen milyonlarca masum insan var. Umarım bu vahşet sona erer ve çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakırız.

Son olarak kitabın bir de The reader ismiyle 2008 yapım filmi de var. Filmi de izlemenizi öneririm.
http://ahmedyasirorman.blogspot.com.tr/...nk-kitap-yorumu.html
192 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Okuyucu'nun yıllar önce filmini izlemiştim. Ve kitabı bir gün rafta görünce direk film aklıma geldi. Yoksa o filmi, bu kitaptan mı uyarlamışlar diye atladım kitaba. Ve evet o filmi, bu kitaptan uyarlamışlar. Aslında kitabı görünce filmin aklıma gelmesi çok tuhaftı. Çünkü güzel bir film izlediğim dışında hiçbir şey hatırlamıyorum filmle ilgili. İşte bu şekilde yetersiz hafızama güvenerek aldım bu kitabı.

Kitabın zamanı İkinci Dünya Savaşı sonrası yıllar ve yer Almanya. Anlatımı ise iki ana karakterden biri olan Michael Berg karakterinin bakış açısından yapılıyor. Michael Berg 14 yaşındadır ve bir hastalık geçirir. Kendisine bir gün, bir şekilde yardım eden, 36 yaşındaki Hanna Schmitz'le aralarında farklı bir ilişki oluşur. Artık Michael düzenli olarak Hanna'ya gitmektedir ve ona kitaplar okumaktadır... Michael'ın hayatının atlaya atlaya anlatılan, otuz yıllık bir dönemini okuyoruz. Ve bu otuz yıl içinde Hanna ile olan ilişkilerini anlatırken, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya'da nazi kamplarında görev alan Alman'ların yargılanma süreci de ortaya dökülüyor.

Kitabı gerçekten çok sevdim. Çok akıcı bir dili var. Betimlemeler, duygusal ve psikolojik tahliller çok iyiydi. Zaten uzun zamanda okumamın çok zaman ayıramamak dışındaki bir diğer sebebi ise aynı bölümleri -çok hoşuma gittikleri için- tekrar tekrar okumak. Aslında zaten kısa olan kitap, üç bölüme ayrılmış ve bölümler de 3-5 sayfalık bölümlere ayrılmış ki bu okumayı çok kolaylaştırıyor. Zaman ayırırsanız çok kısa sürede okuyabileceğiniz bir kitap Okuyucu.

Okumalısınız diyor ve de keyifli okumalar diliyorum.
192 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın eşsiz basamaklarını tırmandıktan sonra yarattığı imgeler hissettirdiği o acı boğazdaki düğüm... Okuduktan sonra filminin olduğunu öğrendiğimde çok sevinmiştim kitabı okuduktan sonra filmi mutlaka izleyin derim. “Sen beni üzemezsin çocuk! Senin beni üzecek kadar değerin yok” ahh bu cümle nasıl yankılanır kulaklarıma...
192 syf.
bir hikaye üzerinden bir dönem ve -aslında daha çok- baskı altında eylem sorgulaması.. yazar bunu nefis bir şekilde ortaya koymuş.. geçmişin bir hesaplaşması.. insanın eylemleri ile hesaplaşması..
eser aynı zamanda günümüzde ve gelecekte yapacağımız her eyleme de ışık tutmuş oluyor..
hangi eylem çağının ve öznesinin baskıları altında gerçekleşmiyor ki?
192 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
İlk filmini seyretmiştim, filmin sonu çok etkileyici olduğu için filmi araştırdım ve kitaptan uyarlama olduğunu gördüm. Okuma listeme aldım ve yeni bitti. Hem filmler olsun hem kitaplar 2. Dünya savaşı her yönüyle bende merak uyandırmıştır, bir çok kitap belgesel film seyrettim ve her defasında savaşın acı bir yüzünü üzülerek de olsa gördüm. Okuyucu da benim için öyleydi. Bir kadının ( utanilacak bir durumu olmamasına rağmen) büyük bir suçu işlemis gibi üzerine alacak kadar gururunu görüyoruz. Ve aklımda kalan tek cümlesiyle:
- Büyümüşsün çocuk ....
192 syf.
·2 günde·8/10
Dizi ya da filmde, orda burda gördüğüm ya da duyduğum kitapları merak edip hemen araştırıp okumaya çalışırım. Bu kitap ile tanışmamız da Bodrum Masalı dizisi ile başladı. Diziyi izlemedim ama sadece bir sahnede bu kitapla ilgili konuşmalara denk geldim. Tabii hemen araştırıp okudum. Filmi de varmış onu da hemen izleyeceğim.
On altı yaşında bir genç ile otuz altı yaşında bir kadının aşkıyla başlıyor kitap. Gizemli bir ilişkileri oluyor. Bu başlangıç bana Orhan Pamuk'un Kırmızı Saçlı Kadın romanını hatırlattı. Kadın olgundur lakin bir gencin arzuları karşısında yeniktir. İki romanda da Odysseia'dan bahsedilir.
Romanın ilerleyen bölümlerinde de Diriliş romanını hatırlattı. Katyuşa ile Hanna aynı mahkeme salonunda ve onları izleyen birileri var o salonda. Geçmişten gelen biri. İkisinin seçtiği yol farklı lakin.

Kitabı beğendim. Gencin kadın için kitap okumasını hepsinden çok beğendim. Merak edenlere tavsiye edilir, zaman kaybı yaşatmaz.
192 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dilimize çevrildi mi bilmiyorum fakat edebi kariyerinde dedektiflik öyküleri de bulunan, ülkesinde hukuk alanında hatırı sayılır bir akademik kariyeri olan ve yargıçlık görevinde de bulunan Bernhard Schlink'in yazmış olduğu 'Okuyucu' romanı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, liseli genç Michael, Hanna Scmitz ile tanışır sonra belki de olmaması gereken bir yakınlaşma yaşanır bu ikili arasında. Bu bölümde genç Michael olgunlaşma ve cesaret kazanma evresindedir. İkinci bölümde ise, SS örgütünde görevli iken Hanna, savaş döneminde yaşanan talihsiz bir olaydan sorumlu tutulur, bu bölümde mahkeme sürecini okuyoruz, hukuk öğrencisi Michael ise duruşmaları takip etmektedir, bölümde öne çıkan unsurlar şunlardır; savaş sonrasında SS üyleri gereği gibi yargılandı mı, bu dönemde insanlar, yaşanılmış talihsizliklerle nasıl yüzleştiler, savaş sonrası büyüyen nesil bu savaşı nasıl yorumladı... Üçüncü bölümde ise Hanna'nın hapishane yıllarında; Hanna'nın ve Michael'ın yaşadıkları hayatları ve psikolojik dönemlerini okuyoruz. Bu bölümlerde hikaye kahramanlarının, yaşanılan onca şeylere rağmen edebiyattan uzak kalmamaları takdir edilesidir. Romanın fazla bahsedilmeyen özelliği ise oldukça duygusal olmasıdır, final bölümleri bir hayli dramatik. Bernhard Schlink'in yaşadıklarını anlattığı bu 'Okuyucu' isimli kitabını okuyunuz,tavsiyemdir.
192 syf.
·7/10
Kimi zaman mutlu eden, kimi zaman hüzünlendiren, kimi zaman da derin derin düşündüren bir hikaye Michael ile Hanna' nın hikayesi.
Kırktan fazla dile çevrilen ve sinemaya da uyarlanan "Okuyucu", İkinci Dünya Savaşı sonrasında on beş yaşındaki Michael ile otuz altı yaşındaki Hanna' nın aşkını anlatıyor. Her buluşmalarında Michael'ın Hanna'ya kitap okuması, mutlu giden bir birliktelik. Daha sonrasında Hanna'nın aniden ortadan kaybolması ile devam ediyor hikaye. Ve yeniden farklı bir ortamda ve konumda karşılaşma ile süren bu farklı ve ilgi çekici kitabı severek okudum.
192 syf.
·2 günde·8/10
Ergenlikten olgunluğa değişen hisler ve baki kalan alışkanlıklar, vazgeçişler ve hayata tutunmaya yarayan sebepler, unutmalar ve hiç akıldan çıkmayan anılar ile dolu bir kitap.
Okuma keyfinizi kaçırmayacak şekilde yazılmış bir kitap incelemesi için bloguma beklerim.
http://www.birtutamkarinca.com/...ernhard-schlink.html
192 syf.
·7/10
Filmini izlemiştim fakat kitap da bir o kadar doyurucu. Nazi döneminde kontrolsüzce yapılan ölüm ve işkenceler bunun yanı sıra süregelmiş ve bir noktada çatışmış hayatlar ve okumayı bilmenin önemi.. Tavsiye ederim.
Hayatım boyunca kararlaştırmadığım pek çok şeyi yaptım ve kararlaştırdığım pek çok şeyi de yapamadım.
Bernhard Schlink
Sayfa 17 - İletişim/ 2 .baskı
Sanki bana ait olmayan ve parçası olmadığım bir dünyanın içinden geçiyordum.
Bernhard Schlink
Sayfa 66 - İletişim Yayınları
Ortak bir yaşam dünyamız yoktu, bana kendi hayatında vermek istediği kadar bir yer veriyordu.
Bernhard Schlink
Sayfa 67 - İletişim yay.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Qiraətçi
Baskı tarihi:
2011
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952261981
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qanun Nəşriyyatı
Baskılar:
Okuyucu
Qiraətçi
Çağdaş alman yazıçısı Bernhard Şlinkin “Qiraətçi” romanının (1995) fenomenal uğurunu Patrik Züskindin ondan on il qabaq nəşr edilmiş “Ətriyyatçı” romanı ilə müqayisə etmək olar. “Qiraətçi” dünyanın qırxdan çox dilinə çevrilərək beynəlxalq bestseller olub, Avropa və Amerikanın ən sayılıb-seçilən mükafatlarını qazanıb.

Professor ailəsindən olan on beş yaşlı oğlanla yaşlı qadın arasında qəfildən tutuşan eşq romanı elə qəfildən də həmin qadının şəhərdən xəbər-ətərsiz yoxa çıxmasıyla qırılır. Səkkiz il sonra, hüquq fakültəsinin sonuncu kursunda oxuyan oğlan onu yenidən-nasist cinayətkarlarına qarşı keçirilən məhkəmə prosesində qadın konslagerinin keçmiş nəzarətçilər arasında görür. Ancaq Bernhard Şlinkin “Qiraətçi” romanında açılan sirr təkcə bu deyil ki…

Kitabı okuyanlar 191 okur

  • Ustaclı
  • Celil Cavanşir

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%1.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0