Adı:
Samimi Saadet
Baskı tarihi:
Kasım 2000
Sayfa sayısı:
118
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756684023
Kitabın türü:
Çeviri:
Ayşenur Menekşe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Yelken Yayıncılık
Baskılar:
Aile Mutluluğu
Samimi Saadet
Aile Mutluluğu
Aile Mutluluğu
Aile Mutluluğu
Tolstoy'un önemli eserlieri arasında yer alan Samimi Saadet, sizi yeniden dirilişe davet ediyor. Yaşama, aşka ve geleceğe dair hayallerinizi bulabileceğiniz bu kitap, ideallerinizi de güncelleştiriyor. Bu eser, hayatınızda karşınıza çıkan kişilerle uzlaşmacı bir tavır sewrgilememizde size yardımcı olacaktır. Elinizde bulunan kıymetleri kaybetmeden yeniden kazanmanın hikayesi belki de şimdi elinizin altında... Tükendiğini sandığınız sevgi ve aşk, zaman ve mekan değişince, farklı bir kılığa bürünüp yine karşınıza çıkıyor. Samimi Saadet; ümitsiz aşkınızı, yitirdiğini sandığınız sevgisini size geri veriyor. Ruhunuzu ayakta tuttuğunuz sürece gölnüzdeki duygunun da diri kalacağını fısıldıyor sizlere... Sonsuza dek yaşamak adına, aşkı ve sevgiyi yarınlarda tüketmemek adına ve tüm yalanları örtmek adına saadetinizi geciktirmeyin.
188 syf.
·9/10
Merhabalar Tolstoy’un çok bilinmeyen ancak en çok eleştirilen kitaplarından biri olan Aile Mutluluğu kitabını okuyacak olanlara tavsiyem : kitabı okumaya başlamadan önce önsözünü okumalısınız çünkü önsözde yazarın kitabın yazılış aşamaları,yazarın o zamanki ruh hali ve yazdığı dönem hakkında bilgi vermektedir.Ayrıca önsözde yazarın özel hayatıyla ilgili de bilgilere yer verilmiştir.Kitap iki bölümden oluşan iki hikayeye yer verilmiştir.İki bölümde de aşk,aile ve yalnızlık gibi konular üzerinde durmuştur.İlk bölümden biraz bahsedecek olursam : Başkahraman Maşa daha on yedi yaşındayken annesini kaybeder.Annesinden sonra onu çok arar yalnızlık ve karamsarlık gibi duygularla boğuşurken aile dostlarından olan Sergey Mihayloviç’in evlerine gelmesiyle hayatı değişir.
Beğendiğim alıntılar;
“Hayal, düşünce ve yakarışlarımın karanlıkta benimle yaşayan, yatağımın çevresinde uçuşan, başucumda duran canlı varlıklar olduğuna inanırdım.”
"Tanrım! Hatalıysam beni bağışla! Mutluluğumu, ruhumun neşesini geri ver, ya da yeni bir hayata başlamak için bana yol göster!"
“Geçmişe minnettarım, ama geçmişte kaldığı için üzülmüyorum.”
“Her şeyiniz başkaları için, kendiniz için birşey yapmıyorsunuz.”
Keyifli Okumalar Dilerim
188 syf.
"-Bence erkek sevdiğini açıklamamalı.
-Nedenmiş ?
-Çünkü her zaman yalan olacaktır bu. İnsanın sevdiğini sık sık söylemesinin anlamı nedir? Bu sözcük, ağzından çıktığı anda çok olağanüstü bir şey olmak zorunda. Sürekli "Seni Seviyorum" diyen insan, ya kendini aldatmaktadır, ya karşısındakini...
-Peki, erkek bunu söylemediği sürece kadın sevildiğini nasıl anlayacak?
-Her insanın bir anlatma biçimi vardır... Sevdiğini belli eden duyguları ve davranışları..."

Tolstoy Baba yine kendi gözünden bir evlilik&aşk hikayesi yazmış. Sanki her bir bölümünü bizzat kendi yaşamış.
Evlilik aşkı öldürür mü? Evlilikte yaş farkı ne kadar önemlidir?
Sergey ve Maşa 'nın hikayesi aslında hepimizin hikayesi.
188 syf.
Anı yaşayan ve her daim elinde var olanla mutlu olmaya çalışan, olgun Sergey ile ; yaşının verdiği heyecanlarla, tutkularla dolu Maşa’nın evliliğinin öyküsü. Çiftin arasında fazlaca yaş farkı var. Bu durumun evlilik hayatına yansımasını işlemiş Tolstoy. Anlık zevklerin, beğenilme arzusunun aileye etkisi büyük. Maşa bu duygularla çırpınırken yalnız ve olgunlaşmaya çalışan bir kişilik. Yazar sonunda işte bunlar olmadığında bu genç yaş tutkularını bıraktığında mutlu olursun der gibi. Bu duyguyu işleyişi biraz sığ kalmış. Çabucak olgunlaştı Maşa. Bu kısmı gerçeklikten biraz uzak geldi. Zira bu duygu karmaşaları biraz daha çıkmaza sokabilir insanı. Bir hata bir an yetti değişmeye.
Romanın birinci kısmı tasvirler ve kurgu yönünden tatmin etmedi. İkinci kısımda insanın doğa ile uyumu, betimlemeleri iyiydi. Değişen mevsimlerle birlikte Maşa’nın da duygularının değişmesi, kalbinin coşması, ruhunun durulması arasında harika bir ilişki vardı.
Çevirenin de son sözü aile mutluluğunun özeti niteliğinde. “ Tolstoy ‘un hikayesinden çıkan anlam şudur: İnsan yaşanan deneyimin, değişen doğasının yanı sıra sevgilisiyle kendisinin mizacını da kabul etmişse; iç ve dış dünya arasında, kişinin mizacıyla doğa arasında inçe ve hassas bir örtüşme söz konusuysa , işte o zaman ailevi mutluluktan ve gerçek aşktan söz edilebilir .”
188 syf.
Tolstoy, novellasında yaş farkının evliliğe nasıl yansıdığını sorgulamış. Başlangıçta masumiyet ve birbirine hayranlıkla ilerlemektedir ilişkileri. Öyle ki Maşa, kendi mutluluğundan önce Sergey'in mutluluğunu ister. Hatta evliliklerin başında bir süre daha birbirlerine "siz" diye hitap etmeye devam ederler. Evlilik ile birlikte beklentiler de değişir. Normalde küçük şeylerle mutlu olabilen Maşa, Petersburg'a taşınmasının ve sosyeteye girmesinin ardından beğenilme arzusu duymaya başlar. Bu tatmin isteği, eşini, hatta çocuğunu ihmal etme derecesine varır. Sergey karısını kıskanır elbette fakat karısının hayranlarıyla birlikte olmasına engel olmaz. "Bir musibet, bin nasihatten yeğdir." düşüncesiyle ona bir ders vermek istemektedir ki başarılı da olur.
Karakter gelişimleri bana hızlı işlenmiş gibi geldi. Maşa çabuk olgunlaştı. Ayrıca Sergey'in duygu dünyasına pek tanık olamadım. Yine de ana fikir, hikayenin sonu tatmin ediciydi. Çıkardığım sonuç: Aşk değildir evliliği öldüren, beklentilerdir.
geçenlerde üniversitenin kütüphanesinde dolaşırken birden gözüme ilişen bu kitabı alıp okuma isteği oluştu içimden, yazar ve bu kitabı hakkında en ufak bi bilgim olmayan bu kitabı aldım ve okumaya başladım hemen.

Yarıda bıraktığım bu kitap babası ölen genç bir kızın babasının en iyi dostu olan adama karşı hislerini ve o adamın da bu genç kıza karşı olan hislerini anlatıyor, en azından ilk 60 sayfasından bunu anlayabildim. En son adam ve kızda evlilik telaşı vardı. Açıkçası kendim felsefe alanına ilgi duyduğumdan bu tür hikaye ve romanları okumakta zorluk çekiyorum, olay ne kadar karşılıklı aşk hikayesi gibi görünse de pedofiliye kaydığını düşündüğümden ve bunu okumamın kendime pozitif bi faydası olmayacağını bildiğimden kitabı yarıda bıraktım eğer okuyacak bi kitabınız yoksa ve boş zamanınız varsa alın okuyun yoksa hiç başlamayın derim.
188 syf.
Arka kapak yazısı:
TOLSTOY AİLE MUTLULUĞU
Hepimizin hayatında çok önemli bir yer tutar aile ve ail mutluluğu. Sevgiyi yaşadığımız,sevincimizi çoğalttığımız mutsuzluklarımızı azalttığımız yerdir aile. On üç çocuk baba. olan Tolstoy, bu romanında toplumsal yapımızın temeli ola aileyi sürükleyici ve yalın bir üslup ile kaleme alarak bizler aileyi oluşturanların hem bir birey hem de eş olarak aileyi karşı sorumlu olduklarını hatırlatıyor. Manevi dejenerasyonun, sorumluluklarının farkında olmadan yaşayan bireylerin hayatı ve mutluluğu ıskaladığı düşünülürse kesinlikle ders çıkarılacak bir roman.
188 syf.
Aralarındaki yaş farkını hiçe sayan küçük bir kızın kendisinden yaşça büyük olan bir adamla evlenmesi ve gençliğinin verdiği eğlence hayatına düşkünlük, kocasıyla arasının açılmasına sebep oluyor.Evlenmeden önce ve evliliklerinin ilk yıllarında kocasına hayran olacak derecede Aşık olan Maşa,zaman geçtikçe evlilikle ilgili beklentilerinin farklı olduğunu anlıyor ve eşinden uzaklaşmaya başlıyor.
'
'
Tolstoy,bu romanında toplumsal yapımızın temeli olan "Aile"yi sürükleyici ve yalın bir uslûp ile kaleme alarak,evlilik Aşk'ı öldürüyor mu ? sorusunu çok güzel bir şekilde vurgulamış.
Kitap,yazarın erken dönem eserlerinin en
güzel örneklerinden.
Tolstoy'un yıllar sonra bile hâla anlaşılıp,severek okunmasını sağlayan sade dilini
çok seviyorum.
188 syf.
·2 günde
Aile Mutluluğu Tolstoy'un erken dönem ve otobiyografik özellik taşıyan eserlerinden biridir. Yaş farkına rağmen yapılan bir evlilik ve bu evliliğin meydana getirdiği zorluklar anlatılmaktadır. Yaş farkı, kuşaklar arası kafa yapısının karı koca arasında ne türden sıkıntılar teşkil ettiğini dört mevsim üzerinden karakterlerimizin ruh hali ile tasvirlendirilmiş. Kitabı okuyanların geneli betimlemelerin çokluğundan şikayetçi olsa da bence hikayenin ana hatları bu betimlemelerdir. Konusu bakımından minik bir Anna Karenina olsa da Aile Mutluluğu da kendi içinde bambaşka güzellikler içeren bir kitap. Eşler arası uyum, saygı, sadakat, vefakarlık ve fedakarlık değerlerini pek yerinde işlemiş Ahlakçı Yazarımız Tolstoy
127 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Bol doğa betimlemeli bir kitap olmuş. Anlatıcı karakter betimlerken sanki görüyormuş gibi oluyorsunuz. Bunun dışında insan duygularına bolca yer vermiş yazar. Olaylar sadece konuşmalar olarak geçiyor da denebilir. Başarılı bir kitap, 21. yüzyılda bile mevcut sorunlar arasında sayılabilir, okuyarak bir fikir edinilebilir. Baş ucu kitabı olarak tabir edebiliriz. Keyifle okumalar.
188 syf.
·Beğendi·8/10
Bir çok yerde yazıldığı gibi Tolstoy'un dünya edebiyatında ses getiren eserlerinin fısıltısı sayılır 'Aile Mutluluğu' Bu novella'yı Tolstoy'un önemsiz bularak yayınlamak istememesin altında Tolstoy'un yaşadığı evliliğin kendisinde bıraktığı hayal kırıklığı yaratmış olabilir diye düşünüyorum.Sevgi Ve Aşk kavramlarının sistematik bir kalıbın içinde bozulup çürüyebilir mi ? Daha açıklayıcı olmak gerekirse ''Aşk ve sevgi kavramları belirli bir dönemden sonra insanda kaybolur mu ?'' sorularından ziyade ''evlilik gerçekten bu iki kavramı etkisiz mi kılar ?'' gibi sorulara kişisel olarak cevap vermemize yarayacağını düşündüğüm bir novella...

~ İyi Okumalar~
188 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Mesele Tolstoy ise çok objektif olamayabilirim ama bu kısa novella, yazıldığı zaman haksız eleştirilere maruz kalmış. Bir kadın karakterin ağzından anlatılan, Tolstoy'un (eşini başka bir yazarda bulamadığım) gerçekçi romantik bakış açısı, olayların sıradanlığıyla süslü ruhsal gelişim ve değişimler... Bilemiyorum dostum, en adi gerçek bile en güzel hayallerden daha yücedir. Sonsözde çevirmenin de dediği gibi : "Doğal bir aşk, tutkunun onu belirli bir zamana ve özel anlara hapsederek dayattığı kısıtlamalardan da özgürdür."
188 syf.
·Puan vermedi
Aralarındaki yaş farkını hiçe sayan küçük bir kızın kendisinden yaşça büyük olan bir adamla evlenmesi ve gençliğinin verdiği eğlence hayatına düşkünlük onun kocasıyla arasının açılmasına sebep oluyor.Aslında bu süreç onun olgunlaşma sürecinin bir parçası. Tolstoy'un bize vermek istediği mesaj ise bir ailenin saadetini korumak için çiftlerin birbirlerine aralarındaki yaşa rağmen bu yaş farkını kapatmaya çalışmaları gerektiğidir diye düşünüyorum.
Geriye getiremediğim geçmişi içim sızlayarak anımsayıp geleceği korkuyla düşünerek, öylece uzun süre oturdum.
Hayal, düşünce ve yakarışlarımın karanlıkta benimle yaşayan, yatağımın çevresinde uçuşan, başucumda duran canlı varlıklar olduğuna inanırdım.
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 77 - İletişim Yayınları
'Her şeyde sen varsın.! On yaşında bir çocuk gibiyim,' dedi;yüzü kızardı, ellerimi öptü, öptü...
... Gözlerine, kıpırdayan dudaklarına bakar, ama hiçbir şey anlamazdım söylediklerinden. Onu gördüğüme, sesini işittiğime sevinirdim yalnızca.
"Tanrım! Hatalıysam beni bağışla! Mutluluğumu, ruhumun neşesini geri ver, ya da yeni bir hayata başlamak için bana yol göster!"
Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sayfa 42 - Bahar Yayınları 2005-054 Dünya Klâsikleri Dizisi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Samimi Saadet
Baskı tarihi:
Kasım 2000
Sayfa sayısı:
118
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756684023
Kitabın türü:
Çeviri:
Ayşenur Menekşe
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Yelken Yayıncılık
Baskılar:
Aile Mutluluğu
Samimi Saadet
Aile Mutluluğu
Aile Mutluluğu
Aile Mutluluğu
Tolstoy'un önemli eserlieri arasında yer alan Samimi Saadet, sizi yeniden dirilişe davet ediyor. Yaşama, aşka ve geleceğe dair hayallerinizi bulabileceğiniz bu kitap, ideallerinizi de güncelleştiriyor. Bu eser, hayatınızda karşınıza çıkan kişilerle uzlaşmacı bir tavır sewrgilememizde size yardımcı olacaktır. Elinizde bulunan kıymetleri kaybetmeden yeniden kazanmanın hikayesi belki de şimdi elinizin altında... Tükendiğini sandığınız sevgi ve aşk, zaman ve mekan değişince, farklı bir kılığa bürünüp yine karşınıza çıkıyor. Samimi Saadet; ümitsiz aşkınızı, yitirdiğini sandığınız sevgisini size geri veriyor. Ruhunuzu ayakta tuttuğunuz sürece gölnüzdeki duygunun da diri kalacağını fısıldıyor sizlere... Sonsuza dek yaşamak adına, aşkı ve sevgiyi yarınlarda tüketmemek adına ve tüm yalanları örtmek adına saadetinizi geciktirmeyin.

Kitabı okuyanlar 247 okur

  • E.C.
  • Semiha
  • Yalnız adam
  • Yıldız Çelik
  • Majer
  • Fatih Cengiz
  • Sessizlik herseydir
  • Daylin LD
  • Ayşe Gül Erdoğan
  • Nazan Gerçek

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%3.3 (3)
8
%3.3 (3)
7
%1.1 (1)
6
%0
5
%2.2 (2)
4
%0
3
%0
2
%1.1 (1)
1
%0