A Brief History of Humankind

Sapiens

Yuval Noah Harari

Sapiens Konusu

What makes us brilliant? What makes us deadly? What makes us Sapiens? This bestselling history of our species challenges everything we know about being human. THE MULTI-MILLION COPY BESTSELLER Discover the book that inspired Gareth Southgate's leadership style. 'Interesting and provocative... It gives you a sense of how briefly we've been on this Earth' Barack Obama What makes us brilliant? What makes us deadly? What makes us Sapiens? Yuval Noah Harari challenges everything we know about being human in the perfect read for these unprecedented times. Earth is 4.5 billion years old. In just a fraction of that time, one species among countless others has conquered it: us. In this bold and provocative book, Yuval Noah Harari explores who we are, how we got here and where we're going. ____________ PRAISE FOR SAPIENS: 'Jaw-dropping from the first word to the last... It may be the best book I've ever read' Chris Evans 'Sweeps the cobwebs out of your brain... Radiates power and clarity' Sunday Times 'It altered how I view our species and our world' Guardian 'Startling... It changes the way you look at the world' Simon Mayo 'I would recommend Sapiens to anyone who's interested in the history and future of our species' Bill Gates
Tahmini Okuma Süresi: 14 sa. 30 dk.Sayfa Sayısı: 512Yayınlanma Tarihi: 1 Mayıs 2015İlk Yayınlanma Tarihi: Ocak 2011Yayınevi: Vintage
ISBN: 9780099590088Ülke: United Kingdom of Great Britain and Northern IrelandDil: English

Puan

8.710 üzerinden
10,6bin Puan · 1442 İnceleme

Sapiens Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Karani ERGİOĞUZ

Karani ERGİOĞUZ

@karan_erg
·
26 Mart 13:38
5/10 puan verdi
Özellikle “tarihte adalet yoktur” kısmı tamamen sjw’leri tatmin etmek için yazılmış, temel seviye bilgiler öğrenebileceğiniz vasat bit kitap.
6 etkileşim
Uygarlık Yolcusu

Uygarlık Yolcusu

@YolcudurSerat
·
16 Temmuz 09:29
Puan vermedi
İnsanlığın tarihini kısa ve net bir şekilde ele alan kitap, insanı Sapiens yapan şeyin ne olduğuna da değiniyor. Birden fazla insan türü arasında bizi biz yapan şey, 'kurgu yapabilme yeteneği'miz. Neandertallerin de az da olsa bu yeteneğe sahip olduğu düşünülse de atalarımızın sahip olduğu bu yetenek onların, henüz ortada olmayan bir durum, bir olay veya bir varlık hakkında varsayımlarda bulunmalarını sağladı.Buna "Bilişsel Devrim" diyoruz. Bu devrimin günümüzden yaklaşık 60-70 bin yıl önce yaşanan genetik bir mutasyon sonucunda gerçekleştiği düşünülüyor. Bu yetenek sayesinde atalarımız, bir avın nasıl avlanacağı konusunda oturup plan yapabiliyor ve bu planı organize bir şekilde uygulayabiliyordu. Üstelik Bilişsel Devrim dil olgusunu da ortaya çıkardığı için Sapiens atalarımız, av karşısında beraber hareket etme, sosyal bir yaşam sürdürme, toplumlaşıp bu toplumu bir arada tutacak kurgular, mitler üretebilme konusunda oldukça başarılıydı. Varsayımlar üretebilme yeteneği SAPİENS'in tanrılar, ruhlar, ölüm ötesi alem gibi varsayımları oluşturabilmesinin temelini de oluşturuyordu. İnancın Öyküsü, atalarımızın kurgular üretebilme yeteneğine sahip olmasıyla başladı. Onlar bu yetenekleri sayesinde bize binlerce yıl öncesine ait mezar ve mağara kalıntıları bırakabilmiş, böylece bize kendileri hakkında bazı ipuçları vermişlerdir. İnancın nasıl doğduğu ve geliştiği hakkındaki videoma ulaşmak için; youtu.be/Ah-U7_R7Ob0 Veya profilimdeki YouTube linkinden bütün videolarıma ulaşabilirsiniz.
3 etkileşim
Flight Dispatcher

Flight Dispatcher

@cuneytaltuner
·
11 Ocak 23:58
7/10 puan verdi
...Hikaye tarihteki en büyük fatihle başlıyor, bu fatih olağanüstü hoşgörülü ve uyumlu, dolayısıyla insanları ateşli taraftarlara çeviriyor; bu fatihin adı para. Aynı tanrıya inanmayan veya aynı krala itaat etmeyen insanlar seve seve aynı parayı kullanıyorlar. Amerikan kültüründen, Amerikan dilinden ve Amerikan siyasetinden nefret eden Usame Bin Ladin, Amerikan dolarlarına bayılıyordu. Peki tanrıların ve kralların başaramadığını para nasıl başardı?
Sapiens
Sapiens
12 etkileşim
Mrs Merve KU

Mrs Merve KU

@Znili
·
08 Eylül 10:36
Puan vermedi
Atom, molekül ve aralarındaki etkileşime kimya denir. Zaten her şeyin bir kimyası yok mu? Tüm evren bu kimya için var oldu. Heyecanla ve merakla okuyacağım!
4 etkileşim
Bahadır

Bahadır

@bahadir16
·
19 Nisan 14:39
Puan vermedi
SAPIENS , popüler bir kitap olması ne kadar insanda ön yargı oluştursa da tavsiye üzerine okuduğum ve gerçekten bu anlamda beni çok etkileyen kitaplardan biri oldu. İnsanlığın başlangıcından itibaren geçirdiği büyük devrimler tarım ve sanayi devrimi gibi bunların sonuçları ve türümüze objektif bir bakış açısıyla tepeden baktığımızda karşılaştığımız dehşet verici yok etme ve yapma eylemlerini zirvede yapan homo sapiens kısa bir tarihi... Tarihe kimya fizik ve biyoloji katan yazar okuru adeta bilgi bombardımanına tutuyor her sayfada bir araştırma yeni bir bilgi ile ufkumuz açıp hayal dünyamızın sınırların zorluyor.Bir an olsun insanlığa tepeden bakıp milyon yıldır süregelen genetik ve psikolojik mirasımızın kalahari çölünden modern insan dünyasında aslında çokta yaşamadığı değişimi görünce insan adeta şaşırıyor. Tutkularımızı duygularımızı düşüncelerimizİ ve hayat tarzımızı sorgulatıyor bize kim olduğumuzu delillerle anlatıyor . Özetle kitabı okuduktan sonra insanlık hakkında edindiğiniz bilgilere geçmişi daha iyi anlamamıza yardımcı olduğu gibi geleceğe de kapsamlı ve bilimsel bir bakış açısı ile yaklaşmamızı sağlıyor
3 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 51.1
Erkek% 48.9
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Yuval Noah Harari
Yuval Noah HarariYazar, Çevirmen, Tasarımcı · 10 kitap
Uluslararası çok satanlar listesine girmeyi başaran Profesör, Harari, Hayvanlardan Tanrılara adlı kolektif inceleme kitabının yazarıdır. 2002 yılında doktorasını Oxford'da tamamlayan tarihçinin uzmanlık alanı Dünya Tarihidir. 2013 yılında görev aldığı Kudüs Hebrew Üniversitesinde dünyanın bir çok yerinden gelen 80.000'den fazla öğrenciye ders vermiştir.   

Sapiens Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
F

F

@Milemsentre
·
08 Haziran 18:01
Eğer Üzüntüyü üzüntüden kurtulmayı dileyerek yaşamazsanız gene üzüntü hissetmeye devam edersiniz ama bundan acı çekmezsiniz, hatta üzüntüde bile bir zenginlik bulabilirsiniz. Eğer mutluluğu mutluluğun uzayıp yoğunlaşabileceği ihtimalini düşünmeden yaşamayı başarabilirsiniz, akıl sağlığınızı kaybetmeden bu mutluluğu hissedebilirsiniz.
9 etkileşim
F

F

@Milemsentre
·
08 Mayıs 13:49
Etkili hikayeler anlatmak kolay değildir. Zorluk hikayeyi anlatmakta değil, herkesin hikayeye inanmasını sağlamaktadır. Tarihin büyük kısmı şu soru etrafında döner; birileri milyonlarca insanı tanrılara milletlere veya sınırlı sorumlu şirketlere inanmayı nasıl ikna eder? Bu başarıldığında Sapiens'e olağanüstü büyük bir güç verir, çünkü bu milyonlarca yabancının ortak bir hedef uğruna işbirliği yapması ve birlikte çalışılmasını sağlar.
8 etkileşim
F

F

@Milemsentre
·
12 Haziran 12:10
Modern bilim, üç önemli konuda kendisinden önceki tüm geleneklerden ayrılmaktadır: Cehaleti kabullenmek Gözlem ve matematiğin temel önemi Yeni güçlerin elde edilmesi
6 etkileşim
F

F

@Milemsentre
·
22 Mayıs 12:00
Insanların Hıristiyanlık, demokrasi veya kapitalizm gibi hayali düzenlere inanması nasıl sağlarsınız? Öncelikle hayali olduğunu asla itiraf etmemelisiniz. Daima toplumun sürekliliğini sağlayan düzenin tanrılar veya doğa yasaları tarafından yaratılmış nesnel bir gerçeklik olduğunu iddia etmelisiniz.
10 etkileşim
F

F

@Milemsentre
·
17 Temmuz 21:32
-Gidiyorsun. -Evet, ama başka türlü. -İnsan nasıl " başka türlü" gidebilirmiş? -Seninle birlikte gidiyorum.
8 etkileşim

Sapiens İletileri

Tümünü gör
Benjamin Franklin effekti.
Bir adama bir dəfə yaxşılıq etdiyinizdə həmin adama təkrar yaxşılıq etmək ehtimalınız niyə artır ❓ İnsanlar öncədən sevmədiyi yaxud xoşu gəlmədiyi adamlara yaxşılıq etdiyi zaman, bu adamlardan xoşu gəlməyə başlayır. Bu effekti ilk kəşf edən insan Benjamin Franklin olduğu üçün onun adı ilə "Benjamin Franklin effekti" adlanır. B.Franklin belə deyib: "Sizə yaxşılıq etmiş biri, sizə yenidən yaxşılıq etmək istəyir". Sizi sevməyən yaxud xoşu gəlməyən birinin sizi sevməsi üçün ona yaxşılıq etdirin. Siyasətçi və elm adamı Benjamin Franklin bioqrafiyasında rəqib bir millət vəkili ilə problemini necə həll etdiyini yazır. Nadir tapılan bir kitabın rəqibinin kitabxanasında olduğunu eşidən Franklin, həmin millət vəkilinə bu kitabı bir neçə günlüyə oxumaq üçün verib - verməyəcəyinə dair bir məktub yazır. Vəkil bu təklifi qəbul edir və bir həftə sonra Franklin bu kitabı geri göndərir. Sonra rastlaşanda vəkil Franklinə çox kübar davranır və ona başqa mövzularda da yardım etməyə hazır olduğunu bildirir, bu iki adamın dost olmasına yol açır.
Sapiens
Sapiens
Bonne soirée :)
§ "Yuval Noah HARARI SAPIENS Pek çok memeli, anne karnından fırından çıkan toprak kap gibi çıkar, onları yeniden şekillendirmeye çalışmak onlara zarar verir. İnsanlar ise anne karnından bir ocaktan çıkan erimiş bir cam gibi çıkarlar ve şaşırtıcı oranda şekillendirilebilirler. Bu yüzden bugün çocuklarımızın Müslüman veya Budist, kapitalist veya sosyalist, savaşçı veya barışçıl olarak eğitebiliyoruz."
Sapiens
Sapiens
§
2021 Hedef Okuma Listem
Seçimlerimin açıklaması en altta. Herkese bol okumalı bir yıl dilerim. Okuduklarım 01-
En Hüzünlü Eylül
En Hüzünlü Eylül
02-
Kuyruklu Yıldız Altında Bir Evlenme
Kuyruklu Yıldız Altında Bir Evlenme
(etkinlik) 03-
Demir Ökçe
Demir Ökçe