1000Kitap Logosu
Şato
Şato
Şato

Şato

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.4
1.480 Kişi
5,9bin
Okunma
1.369
Beğeni
50,1bin
Gösterim
378 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 10 sa. 43 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Mavi Çatı Yayınları · 2018 · Karton kapak · 9786059372596
Diğer baskılar
Gecenin bir vakti köye vardı, K. Köy karlara gömülmüştü. Şatonun bulunduğu tepeden iz eser yoktu ortada; sis ve zifiri karanlık tepeyi kuşatıyor, büyük şatoyu ele veren en sönük bir ışık seçilmiyordu. K., ana yolu köye bağlayan ahşap köprüde uzun süre dikildi, gözlerini kaldırıp aldatıcı boşluğa baktı. Sonra geceyi geçirecek bir yer aramak üzere yürüdü. Oteldekiler henüz uyanıktı. Geç vakit bir müşterinin çıkagelişiyle hayli şaşıran otelci; K.’ya verecekleri bir odaları bulunmadığını, ancak onun isterse salonda bir şilte üzerinde yatabileceğini söyledi, K. da öneriyi kabul etti. Salonda henüz bira içen birkaç köylü seçiliyordu, ama kimseyle konuşmak istemedi. K. kendisi tavan arasından şilteyi alıp gelerek sobanın yanı başına uzandı. İçerisi sıcaktı, köylülerin de sesi çıkmıyordu. Yorgun gözlerle biraz onları süzdü. K. derken uyuyakaldı. Ama az sonra uyandırıldı yine. Kentliler gibi giyinmiş, aktör yüzlü, çekik gözlü, gür kaşlı bir adam, otelciyle başucunda dikiliyordu. Köylüler de henüz gitmemişti ve olup bitecekleri daha iyi görüp işitmek üzere birkaçı sandalyesini K.’dan yana döndürmüştü.
5 mağazanın 114 ürününün ortalama fiyatı: ₺15,58
7.4
10 üzerinden
1.480 Puan · 303 İnceleme
351 syf.
·
20 günde
İkilemlerle dolu bir kitap, birbirinden asla haberi olmayan bağımsız bürokratlar, şeffaflıktan yoksun bir otorite, yüksek makama tapan insanlar, sınıf ayrımları ve daha nicesi... Günümüzle oldukça alakalı olan bu kitap, okurken sizi sürekli ikilemde bırakarak aktif okumanız sağlıyor. Ana kahramanımız K. kadastrocu olarak bir yere atanıyor ancak yanlış bir anlaşılmadan dolayı aslında atanmadığını öğreniyor ve bu olayı araştırmaya, aslını öğrenmeye çalışıyor. Kendi hakkını arıyor ancak ordaki insanlar K’yı hep küçümsüyor. “Sizin meseleniz küçüğün bile küçüğü değil” diyor muhtar. Düşünün bir de muhtar, kendisini ne kadar yüksek bir mevkide görüyor :) Kahramanımız şatoya ne kadar yakınlaşırsa o kadar uzaklaşıyor, binbir türlü uğraşla çabayla asla pes etmiyor ancak... Günümüzle karşılaştırarak okuduğumuzda daha iyi anlayabileceğimiz bir kitap olduğunu düşünüyorum, her zamanki gibi Kafka’nın zor okunan kitaplarından bir tanesi. 350 sayfa olmasına rağmen sanki 700 gibi geliyor insana. Bir ara okumayı bırakıp tekrar başladığım bir kitap oldu. Bir çırpıda okuyabileceğiniz bir kitap kesinlikle değil. Sakin kafayla okunması gereken ve ancak o şekilde anlaşılabilen bir kitap. Şimdiden herkese iyi okumalar ^^
Şato
7.4/10
· 5,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
38
400 syf.
·
6/10 puan
Şato Üzerine Birkaç Not
“Şato”, Kafka’nın ölümünden sonra yayımlanmış bir eser. Tıpkı “Dava” adlı eserinde olduğu gibi “Şato” romanında da felç olmuş bir bürokrasiyi ve sistemi hicvediliyor. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun dağılmasından sonra yazılan bu roman, bir bakıma o zamanki düzenin nasıl değişeceğini sorguluyor. Okurun romanı özümseyebilmek için karmaşa, belirsizlik ve iklimlerle deyim yerindeyse boğuşarak aktif bir okuma yapması gerekiyor. Bu nedenle eseri iyi bir çeviri ile okumak şart. Örneğin, Nilüfer Yayınlarından çıkan Şato dan uzak durulmalı. Romanda; ana karakteri olan ve kadastrocu görevini yürüten K.’nın ağzından “ötekileştirme” konusu işleniyor. Ayrıca, ulaşılmaz devlet yapısı da bütün çıplaklığıyla ele alınıyor. Üzerindeki sır perdesi bir türlü aralanmayan bir kont, kontun mülkü olan bir şato ve diktatörce davranan bir yığın bürokrat. Şato, anlaşılması güç ayrıntılara sahiptir. Ayrıca kitapta çok fazla ayrıntı olması, eserin anlaşılırlığını zorlaştırabiliyor. İyi okumalar.
Şato
7.4/10
· 5,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
360 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Mektup ve günlük gibi kitapları dışında Kafka’nın kalın bir eserini gördüğümde acaba diyorum defalarca kitaplarına karmaşık biçimde yerleştirdikleri hikayelerini mi okuyacağım ama yok. Şato başlı başına bir kitap ve inanır mısınız, tamamlanmamış bir kitapmış. Hayret ettim doğrusu. Gene Max Brod sağ olsun, Kafka’nın vefatından sonra sözünü dinlememiş de yayımlamış kitabı. Kitabın daha çok bürokrasi, bunun sorunları ve sosyal statü üzerine kaleme alınması aslında ‘Şato’nun bir ‘Ülke’ olduğu kanaatini uyandırdı bende. Bir insanın çabalarını, melankolik yazarımız tam da kendine yakışır biçimde dramatik olarak anlatıyor tabi. Otorite savaşının kazananı her zaman bellidir ve kaybedenler de bireyler olur. Bakalım: Açlık, Yoksulluk, İşsizlik. Devam eder bu liste böyle. Kafka’ya hak vermemek elde değil. Şöyle bir okuyunca ortalama 100 yıl oldu desek. Bu 100 yılda kimin nerede olduğu, kimin ne kadar ilerlediği ve kimin ne kadar geri kaldığı oldukça aşikar. Tabii ki Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden bahsediyorum yanlış anlaşılmasın. Zeki insanlar, akıllı kardeşler, hepimize iyi ve faydalı okumalar diliyorum..
Şato
7.4/10
· 5,9bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
21