Adı:
Şık
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
105
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052073087
Kitabın türü:
Çeviri:
Hüseyin Işıklar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Şık denilince gözlerde hemen elinde eldiveni, cebinde kartviziti olan, takat üstünde parası bulunmayan, şımarık, bastonu ile,kostümü ile, gözlüğü ile bir genç canlanır.

Herkesin karşısına bu biçimde çıkan bir genç, zamanımızda ahlâkı bozulmuş, hoppalığı pek artırmış olmakla suçlanarakçevresinde küçük görülür. Oysa bu suçlamalar bazen de haksız oluyor. Çünkü eline eldiven giyenlerin, cebinde kart taşıyanların hepsini de şıktır diye küçümsemeye kalkışmak gerekmez.
112 syf.
Kitabi değerli okurumuz https://1000kitap.com/Nesrinay Abladan hediye olarak almiştım. Gerçekten kitaplarina sevgisini katmiş okurken bunu hissettim. Kendisine ne kadar teşekkür etsem az, beni çok mutlu etti :))
Hüseyin Rahmi Gürpinar'dan okuduğum ilk kitap . Yazarin dili gayet iyi ve kitabi ince ama hoş bir eserdi. Elime aldiğimda dedim ki , " Bu eserde yazarimiz ne anlatmiş olabilir ki ? "
Okudum ve gördüm ki bu eser o çağın esintisi var bu kitapta. Fransa'ya karşı hayranlik var. Gerek kıyafet olarak gerek davranişlar olarak.
Yazarimiz , kitaptaki şık insani şöyle tanimlamiş:
" Asil tenkit edilecek olan şıklar , esasen hiçbir erdem ve üstünlük ve erdeme sahip olmayip davranişlari birer adi taklitçilikten öteye geçmeyenler , her gören ve duyani güldürecek , acindiracak birtakim gülüç haller gösterenlerdir. "
Kitabimizdaki karakterimizde yazarimizin sözünde de bahsettiği davranislari yapmakta ve bununla birlikte birçok olaya karişacaktir. Kitapda masum olarak sadece şıkı buldum . Cunku digerlerinde bir hinlik , bir kandirma amaci güden davranişlar var ki burada ana karakter daha masum geliyor.
Yazarimizin bu kitabi sadece bir roman değil ićinde birçok bilgi de taşımakta - bu bilgilerden de yararlanmiş oldum -.
Dediğim gibi kitap ince ve yazarin dili gayet güzel . Tekrar okur muyum eseri ? Okurum tabiki..
Bu inceleme değil de biraz kitap ile duygu düşüncelerim derim .
Sevgi ve kitapla kalin...
112 syf.
·Puan vermedi
Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın kitaplarını giderek sevmeye başladım. Okuduğum kitapları beni her seferinde eğlendirmeyi başarıyor. Bu kitabını tavsiye edebilirim...
105 syf.
·2 günde·Puan vermedi
İnce ve hoş bir kitaptı. Yabancılara özenen baş karakter kitabın yazılış dönemini iyi tasvir etmiş. Ancak ana karakterin başka bir kültüre özenip düştüğü komik durumlar değil de onun saflığını kullanıp dalga geçen tipler daha çok dikkat çekiyor. Olay kurgusu karga ile kekliğin hikayesini hatırlattı(#37902387).
112 syf.
·3 günde·7/10
Şöhret, Felatun Bey ve Rakım Efendi'deki Felatuna benzese de ondan daha aşağı. Alafranga meraklılarının en bayağısı. Onun ve Madam Potiş'in düştüğü gülünç durumları Hüseyin Rahmi yalın bir dille anlatmış.
112 syf.
·18 günde·6/10
Modernizmi, batılılığı çok yanlış anlamış, bu kavramların içinde boğulurken aynı zamanda da alay konusu olmuş Şöhret beyciğimizin(!) hikayesi denebilir.
Şık Şöhretin süsleneyim derken kendini maymun etmesi, iki kitap okuduğunda insanlara tepeden bakması ve kimseyi beğenmemesi sonucu başına gelen olaylar silsilesi.
Şu zamanda da öyle olmuyor mu aslında? Medeniyeti öğrettiğimiz Batı’ya özenilme uğruna kendini ziyan eden, benliğini kaybeden insanlarımız...
112 syf.
·6/10
Beklentimin çok altında kalan bir kitap oldu. Hüseyin Rahmi'nin ilk kitabı da olsa biraz daha fazlasını ister istemez bekledim. Tabi kitabı dönemine göre değerlendirmek gerek. Kitap Servet-i Fünun ve Tanzimat arasındaki uçurumu çok iyi görmemi sağladı. Halit Ziya okuduktan sonra Şık maalesef bana yeterli etkiyi veremedi. Konu dinlediğimde bile kitabı okuduğumdan daha çok sürüklemişti beni. Okunması gerekli tabi ama beklentinizi yüksek tutmanızı tavsiye etmem.
112 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10
Şık, Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın yazdığı ilk roman olması dolayısıyla önemli bir yere sahip. Tanzimat döneminin alafranga yaşam tarzına özenen tiplerinden olan Şık Şöhret Şatırzade romanın başkahramanıdır. Hüseyin Rahmi, Tanzimat döneminin öne çıkan ve Türk yazarların romanlarında sıkça yer verdikleri alafrangaya özenen, batılılaşmayı yanlış anlayan, kendini gülünç duruma düşüren bu züppe tipini doğal ve yalın anlatımıyla başarılı bir şekilde tasvir etmiştir. O dönemin romanlarında çoğunlukla karşılaştığımız okuyucuya nasihat ve ders verme Şık romanında da Ahmet Mithat Efendi'nin Sonsöz'e yaptığı katkıyla yer almıştır. Hüseyin Rahmi'nin gerçek hayattan alınmışçasına okuyucuya aktardığı karakterlerin konuşmaları, anlatımın doğallığı, konusunun eğlenceli oluşu bakımından severek ve gülerek okuyacağınız bir roman. İyi okumalar...
112 syf.
·1 günde·2/10
Batı özentisi bir adamın başına gelen gülünç olayları anlatıyor. Eski Türkçe kelimeler var bu yüzden anlayamadığım yerler oldu. Hayvana şiddet ögeleri içerdiği için beğenmedim.
93 syf.
·10/10
Bu kitabı yanlışlıkla aldım ve sonradan iade etmeye üşendiğim için kalmıştı. Alalı yaklaşık 2 ay olmasına rağmen okuyalı bir kaç gün oldu. Başta beğenmedim ama verdiği mesaj beğenmemi sağladı. Bu kitapta Avrupa'nın sadece gösterişini alan ama biliminden yararlanmayan bir kesiminden bahsediyor.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hüseyin Rahmi Gürpınar'dan Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç kitabını okuyup da yazarın üslubunu ve hikayeyi bu kadar çok beğenince Şık'ı da alıp okudum ve aynı güzelliği bu kitapta da buldum. Bu gidişle Hüseyin Rahmi'den daha çok kitap okuyacağım anlaşılan:)
Kitap, o dönemin Batı özentiliğini, özellikle de Fransa özentiliğini anlatıyor. Batı'nın ilmini ve sanatını örnek alarak çok daha iyisini yapmak yerine zevk ve gece hayatını, kılık kıyafetini örnek alıp kendini gülünç duruma düşüren Şatırzade Şöhret Bey ve metresi Madam Pötiş'in - sokak köpeği Drol'ü de unutmamak gerek - hikayesi. Fakat bu Batı özentiliğini sadece o döneme ait addetmek doğru olmaz. Bugün bile göz kamaştıran onca teknolojiye, bilime ve sanata rağmen hala Batı'nın kılık kıyafeti talkit edilip konuşurken araya sıkıştırılan bir kaç yabancı kelimenin daha "havalı" olduğu düşüncesi var. Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın yanlış Batı özentiliğine karşı çıktığı bu ve benzeri eserlerini okuyarak belki biraz kendimize gelir ve kendi kültürümüze özellikle dilimize hakettiği değeri veririz umarım.
112 syf.
·2 günde
Doğuştan aptal denecek kadar saf olan Satırzade Şöhret Bey, çevresindeki Alfaranga tiplere hayranlık duyarak alafrangalığa özenmiştir. Bunun için edebiyattan ve sanattan çok iyi anlayan, Fransızlara hayran ve Jöntürklere özenen bir tip olup çıkmıştıur. Sağdan soldan duyduğu derme çatma bilgilerle konuşmakta Fransızlar gibi davranmaya ve giyinmeye çalışmaktadır. genel zamanın budalalıkları içinde geçen bir roman ...
136 syf.
·2 günde·8/10
Batılılaşmayı yanlış anlayan Şöhret Bey'in acınası ve gülünç hâlleri. Yazarın deyimiyle Şöhret Bey'imiz hayali bir kişiyse de gerçekte pek çok benzeri yok mudur? Annesinin küpelerini çalıp satması hayalse babasından kalan serveti israfla mahvetmesi gerçek değil midir? Konuşurken araya iki-üç Fransızca kelime sıkıştırmakla şıklık olur mu ? Şöhret Bey pek şıktır. Ama nasıl şık? Yazar " Bilirsiniz şıklık sadece kıyafetle olmaz. Yaratılış ve ahlak bakımından da şık olmak gerekir." der.
Şık, Hüseyin Rahmi' nin ilk romanı. Okurken yazarın araya girmesi ve akışı kesmesi bana okuyucunun düşüncelerini yönlendiriyormuş hissini uyandırdı. Fakat dönemine göre değerlendirildiğinde gerek teması gerekse tekniği bakımından okunabilir bir roman.
"...asıl ciddi aşkı dil söylemeden önce insanın gözleri, çehresi hâl ve tavrı onu meydana koyar. Hatta belli etmemek için iltizam olunan ihtiyatlar asıl büsbütün işin meydana çıkmasına sebep olur."
Bu moda ne kadar tuhaf bir âdettir. Onu olduğu gibi uygulayan kadınların çoğu güzel olmaktan çok, çirkin oluyorlar.
Maşuk sevilmek için bir kadında ne kadar meziyet varsa hepsini bu kız da bulmuş ve onu bu sebeple sevmiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şık
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
105
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052073087
Kitabın türü:
Çeviri:
Hüseyin Işıklar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Şık denilince gözlerde hemen elinde eldiveni, cebinde kartviziti olan, takat üstünde parası bulunmayan, şımarık, bastonu ile,kostümü ile, gözlüğü ile bir genç canlanır.

Herkesin karşısına bu biçimde çıkan bir genç, zamanımızda ahlâkı bozulmuş, hoppalığı pek artırmış olmakla suçlanarakçevresinde küçük görülür. Oysa bu suçlamalar bazen de haksız oluyor. Çünkü eline eldiven giyenlerin, cebinde kart taşıyanların hepsini de şıktır diye küçümsemeye kalkışmak gerekmez.

Kitabı okuyanlar 290 okur

  • selin
  • Elif
  • Erkin Kuşçu
  • Hazeran
  • Yusuf Çelik
  • Kahveli Kitap
  • N.esli
  • İlayda
  • Şima Begum
  • Busra Demir

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.3 (1)
9
%3.8 (3)
8
%1.3 (1)
7
%1.3 (1)
6
%0
5
%1.3 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0