Adı:
Şık
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
105
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052073087
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Şık denilince gözlerde hemen elinde eldiveni, cebinde kartviziti olan, takat üstünde parası bulunmayan, şımarık, bastonu ile, kostümü ile, gözlüğü ile bir genç canlanır.

Herkesin karşısına bu biçimde çıkan bir genç, zamanımızda ahlâkı bozulmuş, hoppalığı pek artırmış olmakla suçlanarak çevresinde küçük görülür. Oysa bu suçlamalar bazen de haksız oluyor. Çünkü eline eldiven giyenlerin, cebinde kart taşıyanların hepsini de şıktır diye küçümsemeye kalkışmak gerekmez.
112 syf.
Kitabi değerli okurumuz https://1000kitap.com/Nesrinay Abladan hediye olarak almiştım. Gerçekten kitaplarina sevgisini katmiş okurken bunu hissettim. Kendisine ne kadar teşekkür etsem az, beni çok mutlu etti :))
Hüseyin Rahmi Gürpinar'dan okuduğum ilk kitap . Yazarin dili gayet iyi ve kitabi ince ama hoş bir eserdi. Elime aldiğimda dedim ki , " Bu eserde yazarimiz ne anlatmiş olabilir ki ? "
Okudum ve gördüm ki bu eser o çağın esintisi var bu kitapta. Fransa'ya karşı hayranlik var. Gerek kıyafet olarak gerek davranişlar olarak.
Yazarimiz , kitaptaki şık insani şöyle tanimlamiş:
" Asil tenkit edilecek olan şıklar , esasen hiçbir erdem ve üstünlük ve erdeme sahip olmayip davranişlari birer adi taklitçilikten öteye geçmeyenler , her gören ve duyani güldürecek , acindiracak birtakim gülüç haller gösterenlerdir. "
Kitabimizdaki karakterimizde yazarimizin sözünde de bahsettiği davranislari yapmakta ve bununla birlikte birçok olaya karişacaktir. Kitapda masum olarak sadece şıkı buldum . Cunku digerlerinde bir hinlik , bir kandirma amaci güden davranişlar var ki burada ana karakter daha masum geliyor.
Yazarimizin bu kitabi sadece bir roman değil ićinde birçok bilgi de taşımakta - bu bilgilerden de yararlanmiş oldum -.
Dediğim gibi kitap ince ve yazarin dili gayet güzel . Tekrar okur muyum eseri ? Okurum tabiki..
Bu inceleme değil de biraz kitap ile duygu düşüncelerim derim .
Sevgi ve kitapla kalin...
125 syf.
·2 günde·3/10 puan
Hüseyin Rahmi'nin ilk romanı olma özelliğini taşıyan "Şık"ı sevmedim. Gülünç alafranga tiplemesi olan Şöhret Bey; daha önceden okuduğum birkaç kitaptaki tiplemelere çok benziyordu ve artık bunu okumaktan sıkıldığımı fark ettim. Ayrıca okuduğum yayınevi olan Turkuaz Kitap; eski dilden sadeleştirme yapmak yerine parantez içinde günümüz karşılıklarını vermiş. Bu da okumayı bölerek çok zorlaştırıyordu. Farklı bir yayınevinden okusaydım belki daha çok sevebilirdim.
* * *
1edebiyat1bilim1film okuma/izleme grubumuzun Mart ayı kitaplarındandı.
 • Şıpsevdi
  7.6/10 (157 Oy)139 beğeni729 okunma786 alıntı7,3bin gösterim
 • Yusufçuk Yusuf
  9.2/10 (178 Oy)142 beğeni524 okunma659 alıntı5,3bin gösterim
 • Ebedi Gelin
  7.7/10 (132 Oy)107 beğeni448 okunma442 alıntı5bin gösterim
 • Mürebbiye
  7.7/10 (723 Oy)528 beğeni2.394 okunma1.506 alıntı13bin gösterim
 • Cumbadan Rumbaya
  8.5/10 (96 Oy)101 beğeni404 okunma237 alıntı2.552 gösterim
 • Sanat Nedir?
  8.2/10 (121 Oy)125 beğeni443 okunma730 alıntı7,6bin gösterim
 • Sabır Taşı
  8.3/10 (125 Oy)194 beğeni562 okunma397 alıntı4.385 gösterim
 • Kafkas Tutsağı
  7.4/10 (127 Oy)104 beğeni487 okunma506 alıntı4.564 gösterim
 • Sivastopol
  7.9/10 (207 Oy)164 beğeni713 okunma699 alıntı5,6bin gösterim
 • Kan Konuşmaz
  8.6/10 (103 Oy)118 beğeni382 okunma586 alıntı5,5bin gösterim
128 syf.
·2 günde·5/10 puan
Öncelikle Hüseyin Rahmi Gürpınar sevdiğim yazarlardan. Yazarın bu romanı da dahil, gözlem / hayal gücü ve ifade yeteneğine her zaman hayran kaldım ancak bu romanını diger yönlerden haddim olmayarak oldukça başarısız buldum. Yine de unutulmamalı ki Hüseyin Rahmi bu romanla ünleniyor ve edebiyat camiasına adım atıyor.

Biliyoruz ki kendisi Servet-i Fünün döneminin bağımsız yazarlarından. Bağımsız çünkü eserlerinde döneminin titizlikle çalışılmış "karakterize roman" algısını, bireysel konulaşmayı seçmiyor okuyucuya tıpkı Tanzimat dönemi yazarlarında olduğu gibi ders verme kaygısıyla yazıyor. Bu nedenle döneminin "Ahmet Mithat Efendisi" olarak anılıyor ve Ahmet Efendi de kendine yakınlığından olsa gerek Hüseyin Rahmi'yi manevi oğlu olarak gördüğünü açıklıyor.

Yazmış olduğu bu ilk romanında tıpkı Ahmet Mithat'ın birçok eserinde olduğu gibi "karakter" değil de "tip" oluşturduğunu görüyoruz. Yazarın diğer eserlerinde de benzer bir durum var ama okuduklarım içinde en çok göze çarpan eseri Şık oldu. Şatırzade Şöhret Bey, Madam Potiş, Maşuk Bey, Matmazel Andel, Raik Bey ve diğer tüm kahramanlar tipleştirilmiş. "Yahu Şöhret Bey'in, Madam Potiş'in hiç mi iyi yanı yok?" demeden edemiyor insan.

Kitabın bir diğer problemi abartılı benzetmeler ve metaforlarla yanlış Batılılaşma konusunu ele almış olması. Kahramanların ve yaşananların gerçek hayatla bağdaşmaması ise ayrı bir konu. Madam Potiş'in işgüzarlığıyla sokak köpeğinden cins bir köpeğe dönüştürülen Drol'un, Şöhret Bey'e tanıtılıp kabul gormesi ve köpeğin Şık ve Madam Potiş'in başına kitap boyunca olmadık işler açması... Ama burada araya girmem gerekir ki eser, bir komedi yani bir tiyatro olarak okunursa inanç askıya alınabilir ve beğenilebilir.

Hüseyin Rahmi'yi yakından tanımak isteyenler için tavsiye edilir.
104 syf.
·4 günde·Beğendi·4/10 puan
Dil ve üslubu biraz ağır olsa da okuyucuyu dönemin mizahıyla birlikte kâh güldürüp kâh düşündürüyor Hüseyin Rahmi. Genel itibari ile çoğu eserini okurken kendinizi adeta bir Yeşilçam filminde hissetmeniz muhtemel. Zevkle okunabilecek üstadlarımızdan biridir lâkin herkesin zevkine uygun olduğunu söyleyemem.
136 syf.
·2 günde·9/10 puan
İki oturuşta bitirdiğim eğlenceli bi kitap.

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın ilk romanı Şık.
Hüseyin Rahmi Şık’ın yarısını yazarak Ahmet Mithat Efendi’ye gönderir ve hemen sonra pişmanlık yaşar ama boşadır çünkü Ahmet Mithat Efendi romanı beğenmiştir, Hüseyin Rahmi’yi çağırarak devamını yazmasını istemiş ve gazetelerde yayımlanmıştır. Hatta Ahmet Mithat Efendi o kadar takdir etmiştir ki Hüseyin Rahmi Gürpınar’ı manevi oğlu olarak gazetesinde duyurmuş.

Şık’a gelince gayet eğlenceli okurken yüzünüzde tebessüm oluşturacak bi konuya sahip. Dönemin Frenklerine özenen, modaya uymak uğruna kendini gülünç duruma düşüren bi baş kahraman “Şık Bey” Şatırzade Şöhret ve başından geçen olayları akıcı bi dille bize aktarmış Hüseyin Rahmi Gürpınar. Ve hatta moda uğruna, şık olmak uğruna hapislere düşen bir Şık.

Kitabın baskısını, kalitesini, başlarda yazarın hayatıyla ve eserleriyle ilgili verdiği güzel bilgileri çok beğendim, ders niteliğindeydi. Şık
136 syf.
·3 günde·8/10 puan
Şu Türk edebiyat klasikleri tam tadımlık değil mi?
Günümüz Türkçe'siyle yeniden hazırlanıp basılması son yıllarda okunmalarına büyük katkı sağladı.

Hüseyin Rahmi Gürpınar, ilk romanı olan Şık'ta; toplumun çeşitli sınıflarının hayat tarzlarını ustalıkla ortaya koyarken, bunu abartılı olmayan bir güldürü ve anlatımla okuyucuya sunuyor.
Batının ilmi ve bilimini almak yerine onun kılık kıyafetini, zevkini, eğlencesini taklid eden kişilerin düştükleri komik durumları konu ediyor.
Bazı konular vardır aradan yıllar yıllar geçse de güncelliğini kaybetmezler. Şık romanının konusu, günümüzde de güncelliğini kaybetmemiş Batı hayranlığının toplumu düşürdüğü içler acısı durumdur.
Her ne kadar taklitçi karakterimiz Şöhret Bey gülünç durumda ise de, onu aşağılamakla ondan daha aşağı bir duruma düşen güruhun durumu da Şöhret bey'den geri kalmıyor.
“ ilim Çin'de dahi olsa alınız" düsturuyla hareket edilmesi, toplumların doğru bir şekilde etkileşim halinde olup daha ileriye gitmesi için bir fırsattır.
Her toplumun kendine özgü bir kültürü vardır. Toplumlara zenginlik katan da kendilerinin oluşturdukları bu kültürdür. Fakat kendi kültür ve medeniyetini unutup başkalarının kültürünü taklit etmek yanılgısı insanı ve toplumu gülünç bir hale sokmaktadır.

Bu arada kitabın kapağı kitabın içeriği ile çok uyumlu hatta fazlaca spoiler barındırıyor.

Güzel kitaptı keyifli okumalar
136 syf.
·Beğendi·10/10 puan
“Ey okuyucu! Şık’ın bu cehaletini, bu ahmaklığını romancının hayalhanesinde vücut bulmuş bir mübalağa olarak algılamayınız. Ben bu satırları sırf hayalimden yazmıyorum. Modelim, görüp işittiğim hakikatlerdir. Bu hakikatlere rastladığımda ben de şüphe ettim. Fakat denedim. Doğru buldum…” yazarımız Tercüman-i Hakikat gazetesinde tefrika ettiği bu eserini Şık adıyla 1889 yılında basmıştır.
Romanında ele aldığı tipleme Batı aşıklarındandır, Batı’nın Doğu’dan daha üstün olduğunu ve her konuda Batı’yı ele almamız gerektiğini düşünür. Fakat kendisi bu düşünceye ne kadar dahildir, evet muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak ve hatta onları geride bırakmak her zaman önemlidir, bunu savunmak da güzeldir, burada küçümsenecek ya da ayıplanacak bir şey yok. Fakat bu düşünceleri savunurken bunlara ne kadar uymaktayız? Eseri gerçekten beğendim ve zamansız olduğunu düşündüğüm eserlerden çünkü şöyle bir oturup düşündüğümüzde etrafımızda onlarca Şık görmekteyiz. Kitaptaki ana karakter Şık Şöhret cümlelerinin arasına 3-5 Fransızca kelime ekler, ama önüne Fransızca bir metin koysanız çevirmekten acizdir. Günümüz Şıkları ise bu acizliği İngilizcede yaşamaktadır bana göre. Şöhret Batı’nın bilim ve sanat konusunda bizlerden ileri olduğunu düşünmekteydi, fakat onunla alay etmek için ona ezberletilmiş bir bilimsel çalışma ve iki dizeden başka bir bilgisi yoktu. Bu bilgilere öyle körü körüne bağlıydı ki dost meclislerinde kendini rezil ederdi, farkına bile varmazdı. Çünkü o Şık’tı, her şeyin en iyisini o bilirdi. Şâtırzade Şık Şöhret giyim kuşama çok önem veren bir kişidir. İsminin başında Şâtırzade olduğuna bakmayın, kendisi bir ağa oğlu ya da bir mirasyedi değildir. Aslında hâli vakti pek yerinde bir kimse de değildir Şöhret. Bir devlet dairesinde çalışır, buna çalışmak denirse, maaşı da yüksek değildir. E hâl böyle olunca Beyoğlu’ndaki pahalı terzilere gücü yetmez, arka sokaklardaki terzilere gider ama onları da beğenmez. Şöhret’in bir de metresi vardır, Madam Potiş. Bu Madam’ın aylık sabit bir geliri yoktur bu yüzden Şöhret gibi kişilere bağlıdır. Onları iyice inceler ve ona göre davranır. Şöhret’in Madam Potiş için yapmayacağı, yapamayacağı şey yoktur. Bunu mecaz anlamda söylemiyorum. Başına ne geldiyse bundan geldi zaten.
Son olarak eklemek istediğim önemli detay kitabın diline pek aşina değildim, anlamadığım birçok kelime grubu vardı, bu yüzden kitabi Turkuvaz Kitap’tan alırsanız daha rahat edebilirsiniz.
KEYİFLE OKUMANIZ DİLEĞİYLE…
112 syf.
·9 günde·10/10 puan
Hüseyin Rahmi Gürpınar’ ın ilk eseri... Sonrasında çok daha güzel eserler ortaya çıkaracağının en güzel bir örneği... Batılılaşırken komik hale gelmek ya da yanlış batılılaşmak ele alınmış, trajikomik, bir çırpıda okunan harika bir kitap... Okunmalı ;)
108 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Yazarımızın ilk eseri olan kitabımız çokça eski kelimelerden oluşmakta sadelestirilerek yazılmak yerine parantez içinde anlamları verilerek güncellenmiştir.
Konu olarak Avrupai olmayı sadece giyim kuşamla yaşadığını sanan şöhret adlı kahramanimizin üzerinden yarı komik yarı düşündürücü bi sekilde dile getiren batılaşırken komik hallere düşen yanlış batilasmayi ele alan eleştirel bir dille farklı siniflardaki toplumun yasayislarini gözler önüne seren geçtiğini dönemin özetini sunan bı eser olmuş okurken çokça gulumsediginiz güzel bir eserdi
136 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Hüseyin Rahmi Gürpınarın okuduğum ilk eseri. Romandan ziyade bir tiyatro tadında.Şık Şöhret beyin başına gelen olaylar mizahi bir dille anlatılmış.Yazar olaylarla bağlantılı olarak aralara felsefi düşüncelerini de serpiştirmeyi ihmal etmemiş. Çok beğendiğimi söyleyemesem de okunabilir.
128 syf.
·1 günde·3/10 puan
Hüseyin Rahmi Gürpınar;
Evvela "Boşanmış Kadın" kitabıyla tanıştım senle...
okunmaya değer bir kitap oldu "Şık" Dönemin batı özentisi bir karakteri ele almıştır... uzun zaman oldu okuyalı ama okurken zamanın hızla geçtiğini hatırladığım kitaplarından biridir:)
Deli veya akıllı oldukları henüz iyice belli olmayan böyle kimselerin sözlerine inanıp da bir de onlardan fazla anlamlar çıkarmaya kalkışmanız tuhaf değil midir?
Hüseyin Rahmi Gürpınar
Sayfa 115 - Tepebaşı Caddesi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Şık
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
105
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052073087
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Karbon Kitaplar
Şık denilince gözlerde hemen elinde eldiveni, cebinde kartviziti olan, takat üstünde parası bulunmayan, şımarık, bastonu ile, kostümü ile, gözlüğü ile bir genç canlanır.

Herkesin karşısına bu biçimde çıkan bir genç, zamanımızda ahlâkı bozulmuş, hoppalığı pek artırmış olmakla suçlanarak çevresinde küçük görülür. Oysa bu suçlamalar bazen de haksız oluyor. Çünkü eline eldiven giyenlerin, cebinde kart taşıyanların hepsini de şıktır diye küçümsemeye kalkışmak gerekmez.

Kitabı okuyanlar 809 okur

 • emine kd
 • Irazca
 • Aa
 • emre şenel
 • Hatice Nur Yıldız
 • Hadiye öztürk
 • Yaren
 • Ayşen Yüksel
 • Nihan Günen
 • Mehmet Anbarcı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.5 (1)
9
%1.8 (4)
8
%1.4 (3)
7
%0.5 (1)
6
%0
5
%0.9 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0