Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı İyi Bir Yaşam Sürmek için Sezgilere Aykırı bir Yaklaşım

7,2/10  (18 Oy) · 
33 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.088 gösterim
“Büyük Güç Büyük Sorumluluklar Getirir.” Doğru. Ama bu sözün daha iyi bir akış açısı var, ve gerçekten derin bir bakış açısı. Tek yapmanız gereken sözlerin yerini değiştirmek: “Büyük sorumluluklar büyük güç getirir.” “Her şeyi iyi tarafından görmek” gibi bir şey iyi gibi görünse de, gerçek şu ki hayat bazen berbattır ve yapabileceğiniz en sağlıklı şey de bunu kabul etmektir. Negatif duyguları inkâr etmek daha derin ve daha uzun ömürlü negatif duygulara ve duygusal bozukluğa neden olur. Sürekli pozitif olmak hayatın sorunları için geçerli bir çözüm değil, bir inkâr biçimidir. Doğru değerleri seçerseniz, bu sorunlar size zindelik, kuvvet ve şevk verir. Dedemin zamanına dönersek, kendini çok kötü hissettiğinde şöyle düşünürdü, “Bugün berbat bir günümdeyim. Ama n’apalım hayat böyle, ben samanları havalandırmaya devam etmeliyim.” Ama ya şimdi? Şimdi beş dakikalığına bile kendinizi çok kötü hissetseniz son derece mutlu ve harika hayatları varmış gibi sunan insanların 350 fotoğrafıyla bombardıman ediliyorsunuz, bu durumda hatanın sizde olduğunu hissetmemeniz imkânsız kuşkusuz. Değmeyecek şeyleri kafaya takmamak çok önemlidir. Dünyayı kurtaracak olan şey budur. Dünyanın bazen berbat olduğunu ama bunun da doğal olduğunu kabul ederek yaşamak gerek. Çünkü her zaman böyleydi ve her zaman da böyle olacak. Sosyal medyada her gün milyonlarca kere paylaşılan “Nasıl Mutlu Olunur” tarzı saçmalıklarda yanlış olan ve kimsenin fark etmediği şey şudur: Daha pozitif bir deneyimi arzu etmenin kendisi negatif bir deneyimdir. Ve de tam tersine, insanın negatif deneyimini kabul etmesinin kendisi pozitif bir deneyimdir. Pokerde elinde korkunç kağıtlar olan biri çok güzel eli olan birini yenebilir. Elbette eli güzel olanın kazanma ihtimali daha büyüktür, ama sonunda kazanan her oyuncunun oyun süresinde yaptığı seçimlerle belirlenir. Hayatı da aynı şekilde görüyorum. Hepimize dağıtılmış bir el var. Bazılarının eli daha iyi. Sadece kağıtlara bakarak berbat durumda olduğumuzu söylemek kolaysa da, gerçek oyun o kağıtlarla yapacağımız seçimlere, almaya karar verdiğimiz risklere ve birlikte yaşamayı seçtiğimiz sonuçlara bağlıdır. İçinde bulundukları duruma göre sürekli en iyi seçimleri yapanlar tıpkı pokerde olduğu gibi hayatta da öne çıkarlar ve illa da eline en iyi kağıtlar gelmiş olmaları gerekmez.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2017
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786059397254
 • Orijinal Adı:
  Subtle Art of Not Giving a F*ck : A Counterintuitive Approach to Living a Good Life
 • Yayınevi:
  Butik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayse Baykal 
17 Oca 13:07 · Kitabı okudu · 11 günde · 3/10 puan

Herkes öyle bir övdü ki bu kitabı, bu tarz kitapları seven biri olarak almadan, okumadan duramadım. Hatta bulabilmek ve ulaşabilmek için epey de çaba sarfettim. Ama sonuç biraz hayalkırıklığı.

Başlarda evet, güzel anlatıyor ama dilini sevmedim derken sonlarına doğru konudan kopmuş olduğunu ve sadece bilgileri kendi düşünceleriyle harmanlayıp insanlara sunmuş, bizde onun birer pr kurbanı olmuşuz hissi inanılmaz ağır bastı. Her yerde bulabileceğimiz kıssadan hisse hikâyeler ile başlayan bölümler, ben de böyle böyle yapmıştım ne kadar da mükemmelim diye biten cümlelere dönüşüyor.
Her bölümün sonunda mutlaka bir övgü hissediyorsunuz, hayır ya degildir derken bile.

Özet olarak her şeyi kafaya takmayın diyor ama bunu uzata uzata anlatıyor ki kitap olabilsin. Başlarda bir yerlerde bağımsızlık özgürlüktür derken, sonlara doğru iyi ki eşime işime bağımlıyım ve özgürüm diyor. Yani başlardaki ile sonlardaki düşünceleri aynı değil. Başlarda her şeyi takan, kariyeri için çalışan insanları kötülerken sonlarda iyi ki bir kariyerim var ve onun için uğraşıyorum demesi kitabı bıraktırma noktasına getirdi.

Ama yine de iyi okumalar okumak isteyene ️

Burak NANE 
23 Oca 00:35 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

Bir nesli ve onların hayata bakışını tanımlayan bu kişisel gelişim rehberinde, süperstar blog yazarı Mark Manson, daha mutlu olabilmek için sürekli “pozitif” olmaya çabalamaktan vazgeçmenin ve bunun yerine zorluklarla mücadele etmekte daha azimli olmanın yolunu gösteriyor.

Yıllardır pozitif düşünmenin mutlu ve zengin bir hayatın anahtarı olduğu söylendi. Ama o günler sona erdi. “Pozitifliği boş ver,” diyor Mark Manson. “Dürüst olalım, bazen her şey çok kötü gider ve bununla birlikte yaşamamız gerekir.” Geçtiğimiz yıllarda, sevilen ve çok izlenen Internet bloğunda, Manson, kendimiz ve dünya hakkındaki hayali beklentilerimizi düzeltmek için çalışıyor.

Şimdi de, uğrunda çaba harcanmış ve zor kazanılmış bilgeliğini bu sarsıcı kitapta paylaşıyor.
Manson esprili bir dille anlattığı savlarını akademik araştırmalarla destekliyor. “Hayatımızı düzeltmenin yolu limonlarla limonata yapmak değil, midemizi limona dayanıklı hale getirmektir,” diyor. İnsanlar kusurlu ve sınırlıdır. “Herkes olağanüstü olamaz, toplumda kazananlar ve kaybedenler vardır, olup bitenlerin topu sizin suçunuz değildir ve hayat hakkaniyetli de değildir.” Manton bizi sınırlarımızı öğrenmeye ve onları kabul etmeye davet ediyor. Bunun güçlenmenin gerçek kaynağı olduğunu söylüyor. Korkularımızı, hatalarımızı, güvensizliklerimizi kucakladıktan; ıstırap veren gerçeklerden kaçmaktan ve onları yok saymaktansa onlarla karşılaşmaya hazır olduktan sonra, umutsuzca aradığımız cesarete ve azme kavuşabiliriz.

Kod_adı_6244426_ 
10 Şub 17:14 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Kafa yapınızı değiştirmek istiyor musunuz ??
Hayatınız da değişikliler yapmak istiyor musunuz ??
Önceliklerinizi değiştirmek istiyor musunuz ??
Bu sorulara cevabınız evetse işte o zaman bu kitabı okuyabilirsiniz :))
Yani tutupta “ben kitabı okudum hadi kafamı değiştireyim, artık hiç birşeyi kafaya takmayacağım” gibi bir dünya yok maalesef.
Benim son 1 ay da yapmaya çalıştığımı bu kitap 200 sayfaya sığdırmış.
Yani artık benim için instagrama attığım videoyu x kişi izlemiş, y kişi beğenmiş olması önemli değil, altına yaptığım açıklamanın kaç kişinin hayatına dokunduğu önemli
Ya da sevmediğim bir insan için yapmak zorunda olduğum işi onun için değil de Allah rızası cümlesi altında aslında kendim için yapıyorum ;)
Bakın çok ciddi söylüyorum ben kendime 22 sene eziyet etmişim :/
Boş şeyleri kafama takmışım, dert etmişim, üzmüşüm saçma salak gereksiz şeyler için kendimi tüketmişim.
Şimdi ise oohhhhh rahatım ellama :)
Unutmayın ! Bunun bu kitapla ilgisi yok tabiki, benim kafa yapımı değiştirme isteğimle ilgili ;)
Bu arada Kitabın dili yabancı yazardan çevirme olduğu için yer yer argo ve kaba, verdiği örnekler bazen hoş değil fakat siz alacağınızı alın, kitabın verdiği mesajı iyi okuyun derim :)
Yaşayacaksınız, okuyun kitabı ;)

Hüdanur Yaraşır Dal 
02 Şub 00:15 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aslında çoğu insanın farklı şekillerde deneyimledigi şeyleri anlatıyor kitap. Mutluluk ve haz kavramlarını düşünün. Başarı ve başarısızlık nedir? Ölüm üzerine düşünün. Bunları anlatıyor ama belki biraz daha fazlası. Dili argo yazılmış zaten ordan bir blog yazarının yazdığını anlıyorsunuz ama çok tahammül edilemez bir üslup değil idare edin.. Kısacası,beni etkiledi,İyi hissettim ve tavsiye ederim.

Kitaptan 34 Alıntı

Kod_adı_6244426_ 
29 Oca 18:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Havadan Sudan şeyleri kafanıza takıyorsanız, nedeni hayatınızda kafanıza takacağınız daha önemli bir şey olmamasıdır.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark MansonUstalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson
Hüdanur Yaraşır Dal 
30 Oca 12:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mutluluk Bir Sorundur
Ben ödülü istedim, mücadeleyi değil. Sonucu istedim, süreci değil. Sadece zafere aşıktim, mücadeleye değil.
Ve hayat böyle yürümez.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 40)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 40)

Charles Bukowski'nin başarısının gerçek hikâyesi buydu:Mutsuz biri olarak kendi kabuğunda rahat olması.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 7)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 7)
Kod_adı_6244426_ 
29 Oca 18:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bazıları için önemsiz ve bir utanç kaynağı olmadan bazıları için önemli ve hayatını değiştirebilecek biri olamazsınız.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark MansonUstalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson
Damla Akyüz 
Dün 15:18 · Kitabı okuyor · Beğendi · 8/10 puan

George Orwell insanın burnunun ucundakini görmesinin sürekli mücadele gerektirdiğini söylemiştir.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 12)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 12)

Siz ne yaparsanız yapın, hayat başarısızlıklarla, kayıplarla, pişmanlıklarla doludur ve ölüm vardır.Hayatın önünüze çıkardığı tüm bu tatsızlıkları kabullendiginizde yenilmez olursunuz.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 24)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 24)

Herşeyi iyi tarafından görmek
Freud'un bir zamanlar söylemiş olduğu gibi, "Bir gün geriye dönüp baktığınızda mücadele günlerinizin en güzel günleriniz olduğunu göreceksiniz."

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 84)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 84)
Betul 
22 Oca 23:11 · Kitabı okuyor

Yanlıştan biraz daha az yanlışa
Yeni bir şey öğrenince “yanlıştan” “doğruya” gitmeyiz. Yanlıştan biraz daha az yanlışa gideriz. Bir şey daha öğrenince, daha az yanlıştan biraz daha az yanlışa ve yine öğrenince biraz daha az yanlışa... böyle devam eder. Sürekli hakikate ve kusursuzluğa yaklaşma eylemi içindeyizdir, ama asla hakikate ve kusursuzluğa yaklaşamayız.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 112)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 112)

Nereye giderseniz gidin, sizi bekleyen bir sorun yumağı vardır.Bunda bir sorun da yoktur.Mesele bu yığından kaçmak değil, mesele uğraşmaktan hoşlanacağınız yumağı bulmaktır.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 20)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 20)
zeynep acar 
 25 Oca 23:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Yaşamımızı değiştirmek için çok çabalamakta olduğumuz, ama asla daha farklı hissetmeyişimiz.''

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 36)Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı, Mark Manson (Sayfa 36)
4 /