Yeni Dünya (Bütün Eserleri 8)

·
Okunma
·
Beğeni
·
51,9bin
Gösterim
Adı:
Yeni Dünya
Alt başlık:
Bütün Eserleri 8
Baskı tarihi:
1966
Sayfa sayısı:
209
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
128 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Sabahattin Ali her biri birbirinden değerli eserleri, bu kadar kısa ömrüne nasıl sığdırmış hayret doğrusu. Memleketten yaşam manzaraları ile Yeni Bir Dünyada yolculuğa çıkmak isteyenler okuyabilir. Diğer kitapları gibi bu da akıcı ve sade.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
136 syf.
·Puan vermedi
Sabahattin Ali’nin Değirmen kitabından sonra öykü türünde okuduğum ikinci kitabı.Sabahattin Ali’nin öykülerini okurken Ömer Seyfettin Sait Faik Abasıyanık Orhan Kemal’in eserlerini düşünmeden edemedim Sabahattin Ali’nin diğer yazarlara göre daha edebi ve biçimsel olarak daha iyi olduğu ve hayattan ayrı ayrı kesitlerle kitabı okurken okumuyorda yaşıyormuş hissi veriyor
128 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Sabahattin Ali'nin en son geçen sene Sırça Köşk'ünü okudum. Bir seneden fazla oldu kendisinin kitaplarını okumayalı. Yeni Dünya'yı okumaya başlayınca daha ilk hikayede eski bir dostla karşılaştık da tatlı bir sohbete başladık hissine kapıldım.
Kitaba gelecek olursak 13 kısa öyküden oluşuyor. Tüm Sabahattin Ali kitaplarında olduğu gibi birçok eski kelime olsa da bu durum okuru yormuyor çünkü yalın arı bir dili var.
Bu 13 öykü arasında benim en sevdiğim Hanende Melek ve Isıtmak İçin oldu. Bu iki öyküde beni etkileyen neydi dersek sanırım karakterlerin vicdanı merhameti oldu.
Uzun lafın kısası tavsiye ederim.
136 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10 puan
Önceki öykü kitaplarında adaletsizliğe isyan eden öykülerini gördüğümüz Sabahattin Ali, bu kitabında daha çok, dikkat çekilmesi gereken gözlem gücünü kullanarak hayat hikayeleri anlatıyor bize. Bu kitaba alt başlık rahatlıkla “Memleketimden İnsan Manzaraları” olabilirmiş (tabii Nazım Hikmet’e nasip oldu Sabahattin Ali’ye nasip olmayan). İmkânsızlık içinde kıvranan fakir, garip insanları, kasaba ve ufak şehirlerin kendine has düşünsel yanlarını ve zihin yapısını, bürokratik yaşayış içerisinde hiyerarşik düzlemin gücüyle sarhoş olmuş kendi çarkını çevirenleri, batakhane güllerini, maddeten yoksulluğu nispetinde manen varsıl olanları, fedakarlığı, cefakârlığı anlatıyor yazar.

Eserde güçlü öyküler var ve bu öyküler gücünü direk gerçekliğinden ve samimiyetinden, anlatım gücünden alıyor. Ben bu öyküleri ve bu öykücülüğü sinemadaki İtalyan Yeni Gerçekçiliğine benzetiyorum. Sinemanın sokakları keşfettiği, İkinci Dünya Savaşı sonrası harap olmuş ve yoksulluk içindeki insanlara dokunan somut ve gerçeğin sertliğinde güçlü filmler. Mesela bir Bisiklet Hırsızları… Burada da bu nevi öyküler mevcut Kağnı-Ses-Esirler’ de de mevcuttu. Misal, Arabalar Beş Kuruşa, Isıtmak İçin, Sulfata. Kağnı ve Ses’ te olgunlaşma emareleri gösteren bir hikâye üslubu vardı. Bu eserde o üslubun daha fazla oturduğunu görüyoruz. Tasvir gücü ve anlatım zenginliğinin daha da geliştiği öykü örneklerini görmek mümkün. Kitaba adını veren Yeni Dünya öyküsünün ve diğer birkaç öykünün vasat öyküler olduğunu düşünsem de Isıtmak İçin ve Hasanboğuldu öykülerinin iyi kalitede, anlatımı güçlü öyküler olduğunu düşünüyorum.

Her ne kadar döneminde çok eleştirilmiş olsa da bu eserlerde Sabahattin Ali’nin tek suçunun eleştirmek ve gerçeği olduğu gibi açığa vurmak olduğunu anlıyorum. Bence kesinlikle ülkesine ve değerlerine yabancı olan birisi değil. Bu toprağın insanı ve bu toprağın öykülerini anlatıyor. Dağını taşını bu kadar sevmese bu kadar güzel betimleyemez. Kültürüne yabancı olsa bu kadar çok türkü ve halk destanı bilemez. Hikayelerinde destan ve koşmalara yer vermiş olamaz. Kimin ne dediği pek mühim değil. Bu toprakların kederli, yoksul ve imkânsız öykülerini dinlemek isteyenlere iyi bir eser.
160 syf.
·Puan vermedi
Sabahattin Ali'nin bu kitabı on üç farklı hikâyeden oluşuyor. Kitaba adını veren öyküsü bir dramdır. Yaşını almış bir kadının hayatını nasıl idame ettiğini anlatır. Yazar, gözlem yeteneğini sergileyerek toplumsal sorunları konu almıştır. Kitabın içerisindeki öyküler, olaylar, kişiler, yer, zaman, dil ve anlatımı bugüne aitmiş hissi uyandırıyor. Ufak şehirlerin, köylerin, kendine has düşünsel yanlarını, maddeten yoksulluğu sade ve akıcı dili ile kaleme almıştır.
136 syf.
·12 günde
Bizi bize en iyi bizden biri anlatabilir. Bu da Sabahattin Ali kalemi ve yüreğiyle oldu. Hiç yabancılık çekmeden sımsıcak hislerle okuyucuya Anadolu kokusu tadı veren bi eser olmuş gerek içindeki öyküler, olaylar, kişiler yer ve zaman olsun gerekse de dili ile olsun bize has bi kitap bir defa okuduktan sonra aradan geçen zaman ne olursa olsun tekrar okuduğunuzda aynı duyguları yaşarsınız.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Birbirinden güzel on üç öyküyü, sanki bugüne aitmiş hissiyle okudum.
Sabahattin Ali yazdığı kısa öykülerle okuyanlarda derin izler bırakmış yine.
Hayatın gerçeklerini, her zaman her şeyin güzel bitmediğini, yüce sevdalarla birbirine bağlananların çoğu zaman mutlu olamadığını, ölümün acı yüzünü ve daha nice konuları içime işleyerek okudum ve kitabı bir gün tekrar okuyacağım diyerek bıraktım elimden.
Her hikayeden tabi ki bahsedilemez, uzun bir süreç olur bu. Ancak benim en etkilendiğim öykü Hasan Boğuldu oldu.. Yörük kızı Emine ile bahçıvan Hasan'ın birbirlerine aşık olup, kavuşamayınca Gök Güvet sularında boğulmalarını anlatan öyküde, Hasan'a kavuşmayı bekleyen Emine'nin söylediği koşmaları da okuruz..
Kitabı bitirirken okuduğum bu öykü çok üzülmeme neden oldu. Çoğu dostumdan duymuş, Sabahattin Ali'nin en ünlü öykülerinden biri olduğunu okumuştum. Az bile söylemişler bu güzel öykü için.
Birbirini seven, birlikte olmadan yaşayamayan ancak aralarındaki engeli ve farkı bir türlü aşamayanların hikayesiydi Hasan Boğuldu..
Fark yaratan, ortaya böyle güzel eserler koyan Sabahattin Ali yine kendisine hayran bıraktı beni. Okuyunuz, siz de bu hisleri tadınız!
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu Sabahaddin Ali'nin okuduğum 4.eseri. Tabii ki ilk sıram da" Kürk Mantolu Madonna " var. Bu eserde digerleri kadar olmasa da guzel bir kitaptı. Kısa kısa öykülerden oluşan, yolculuk yaparken kolaylıkla okunabilecek güzel bir kitaptı. 124 sayfadan oluştuğu için kısa sürede bitti. Okuyacak olanlara simdiden keyifli okumalar dilerim. Teşekküler Sabahattin Ali
136 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Sabahattin Ali'nin okuduğum üçüncü kitabı Yeni Dünya oldu. Bu kitap ayrı ayrı hikayelerden oluşuyor, farklı şehir ve farklı yaşantıların konu edildiği,anafikir olarak o dönemki insanların yaşamlarını, düşüncelerini kişilik yapılarını ele almış Sabahhattin Ali. Sade ve akıcı dili ile hemen okunabilecek nitelikte olmasının yanında her hikayenin kendine özgü mesajı biraz da kinayesi mevcut. Bu gidişle tüm Sabahattin Ali kitaplarını okuyacağım gibi :)
Herkese tavsiyemdir."
“Kim olursan ol, dünyada kendisi için hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır. Hiç olmazsa bir tek sözü...”
Sabahattin Ali
Sayfa 45 - “Isıtmak İçin” Öyküsü, Yapı Kredi Yayınları
Dünyada hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır... Hiç olmazsa tek bir sözü...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeni Dünya
Alt başlık:
Bütün Eserleri 8
Baskı tarihi:
1966
Sayfa sayısı:
209
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları

Kitabı okuyanlar 11,5bin okur

  • karakedi
  • karekedi
  • PiuPiu
  • Deniz Özbek
  • Kendimle söz arasında…
  • Şadan Çağlar
  • Emre Yaman

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları