• İnancına duanın gücü artar
  Tutsaklık eridi
  Bir akımdır geçen yüreğimden
  En uzaktaki bir müslümanın yüreğine
  /Varoluş sevmenin ekonomosi/
  Baktığın yerlerde gölge
  Rahman rahim
  Bir kutsal bölge
 • Yani, Tanrı'nin olmadığı bir dünyada, anneler yeni Tanrı değil midir? Kutsal ve tecavüz edilemez son mertebe .
 • Bana sonsuz fedakarlık, hiç bitmeyecek sevgi nedir diye sorsan, sadece anne derdim herhalde. Annelik ne kutsal, ne güzel bir elbisedir kadınlar üzerine. Bu elbiseyi giymek herkese nasip olmaz. Her giyinen de layıkıyla taşıyamaz. Belki de dünyada hiç kimsenin yapamadığını bir tek onlar yapıyor: Anneler, daha çok kalpleriyle görürler, duyarlar ve düşünürler.
 • Şimdilerin romanlarında, devrimci gençler 'çifte ahlak' gereği, devrimci 'bacı'larıyla devrim yapıp, burjuva kadınlarla da düşüp kalkıyorlar. Ne de olsa 'sadece bakirelerle, anneler kutsal'...
 • 372 syf.
  Mağduru çocuk olan hiçbir konu göz ardı edilemez! Lütfen bahsedeceğim şeyler için bunları dile getirerek normalleştirmeyin, bu kadar bahsederseniz eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürürsünüz gibi yorumlar yapmayın. Zaten ensesti yapanlar bunu gayet normalleştirmiş veya bu zihniyetteki biri bunları okumasa da yapacağını yapar. Sadece okuyun ve okutun. Size zorla halı altına süpürülen, yok sayılan ama fazlasıyla var olan bir zulümden bahsedeceğim. İhanetin en büyüklerinden, ensestten.
  Küçücük çocuklar düşünün. Babası, abisi veya dedesi ya da dayısı/ amcası tarafından tecavüze uğrayan. Bizim duyunca bile dile getiremediğimiz için yok saydığımız, kafamızı kuma gömdüğümüz olayları iliklerine kadar yaşayan bedenler. Çocuk olamadan direkt büyütülen çocuklar. 12 yaşında çocuk doğuran çocuklar. Babasının istismarı sonucu kendi kardeşini doğuran çocuklar. Babasının, dedesinin istismarını babalar, dedeler öyle sever zanneden çocuklar. Ben çilekli süt istiyorum, inek sütü istiyorum, pipi sütü istemiyorum diyen çocuklar. Geceleri pijama giymeyeceğim artık kot pantolon giyeceğim çünkü babam daha zor çıkarıyor diyen çocuklar. Altı yaşındaydım ve bana yapılanın ne olduğunu bile bilmiyordum diyen çocuklar. Daha 1.5 aylıkken istismara maruz kalıp bağırsakları patlayan bebekler...
  Bir de anneler düşünün. Oğlum hadi biraz daha dayan nolacak ki diyen anneler. Kızım o senin abin evlenene kadar böyle diyen anneler. Şikayet etme baban hapse girerse aç kalırız diyen anneler. Kocamı ayarttı diyen anneler. Kızlar babasından çocuk doğururken doğuma yardım edecek kadar durumu içinde normalleştiren anneler. Babanın ihtiyacını gider yoksa bize zarar verecek diyen anneler. Durumun farkında olmasına rağmen seslenmeyen normal karşılayan anneler. Kocası kendisiyle değilde çocuklarla birlikte olduğu için bende bir problem mi var diye psikoloğa giden anneler.(yani kocasının çocuk istismar etmesinde sorun yok. Tuhaf!) Ve bunun gibi birçok anne.
  Bir de bahçenize diktiğiniz ağacın ilk meyvesini başkasına yedirir misiniz diyen babalar düşünün. Benimle yapmasa başkasıyla zaten yapacaktı ilk benimle deneyimledi diyen babalar. Herkesle birlikte oldu bir de benimle olsa nolur ki diyen babalar. 4 yaşında tecavüze uğrayan çocuk için resmi raporlar olmasına rağmen nereden belli parmağıyla yapmadığı diyen avukatlar, erken boşalma indirimi veren hakimler düşünün. Tecavüz esnasında bağırmadı diye tahliye eden mahkemeler. Bir de mağdurları bile suçlu çıkarmaya çalışan akrabaları düşünün. Ve en sonunda çok büyük bir sorun olmasına rağmen, binlerce insan bunlara maruz kalmasına rağmen aileyi kutsal gördükleri için bunları konuşamayan, yok sayan, hatta konuşanları bile yargılayan bir toplum düşünün. Ne bileyim işte düşünün. Konuşun. Yok saymayın.
  Tamam yaşananların binde birlik kısmından bahsettik. Peki ensestin neden, nasıl olduğu hakkında kitaptanda alacağım bazı alıntılarla kendimce çıkarımlarda bulunmaya çalışayım. Kitapta şöyle bir cümleye rastladım: "Araştırmalarda, çocuklarının primer bakımına bebeklikten itibaren dahil olan babaların çocuklarına cinsel istismarda bulunmadıkları gözlemlenmiş." Hani şu doğduktan sonra sanki çocuğu tek başına yapmış gibi anneye kakaladığınız çocuklar var ya, hah işte o çocuklar. Bakın dikkatli okuyun cümleyi orandan falan bahsetmiyor cümlede cinsel istismarda "BULUNMADIKLARINDAN" bahsetmiş. Ha yanlış anlamayın ben burada çocuğunun bakımıyla ilgilenmeyen her baba böyle demiyorum. Ama böyle olan babaların hepsi çocuklarıyla bebeklikten beri ilgilenmeyen babalardı. Zaten bebeği doğduktan sonra bebeğinin bakımıyla ilgilenip babalık yapan(anneye yardım eden demiyorum çünkü bebek bakmak sadece anneye özgü değil) şefkatle yaklaşan hangi baba böyle şeyler yapabilir ki evladına. Bir alıntıyla daha devam edelim: "Görebildiğim kadarıyla, genel bir kabul görmekten uzak olsa da, bu alanda en çok öne çıkan teori Westermack etkisi. İnsanlar arasında küçük yaşlarda ortak yaşam olmaması durumunda ensest eğiliminin güçlendiğini ileri sürüyor bu teori." Mesela abi kardeş arasında küçüklükten beri olması gerekenden daha az samimi, mesafeli bir ilişki varsa ensest ihtimali daha da artıyor. Gerçekten iç içe, samimi, beraber büyüyen kardeşler arasında böyle olayların olması mantıken düşünürsek zaten mümkün değil. Yani olay gerçek bir aile olabilmekte bitiyor. Gerçek bir baba, gerçek bir abi, dede, amca, dayı olabilmekte bitiyor.
  Şimdi diyeceksiniz dünyada birçok olay, istismar, tecavüz oluyor. Neden ensest bu kadar önemli. Çünkü dışarıdan gelen bir tehlikeye karşı insan kendini her zaman hazırlayabilir. Ya da birçoğumuz dışarıdaki yabancı insanlara zaten güvenmiyoruz. Ama doğumundan beri yanında olan insanlar? Ensest sizce de çok büyük bir ihanet değil mi? Dışardan gelen bir ihanet için ailene sığınırsın. Peki o ihanet ailenden gelirse?....
 • Tanrı böyle konuşur kutsal kitaplarda.
  Tüm yaratma, yok etme, cezalandırma, mükafatlandırma eylemlerini anlatırken, BİZ diye hitap eder.

  Bir de anneler böyle konuşur çocuklarıyla. “Acıktık mı?” diye sorarlar mesela. “Bakmayın amcası böyle yaramazlık yaptığımıza, aslında biz çok usluyuzdur,” derler ya da.