• Şerri bir hüküm olarak, Sedanur'un katili katledilmedikçe daha nice Sedanurlar ölü olarak taşlar arasında bulunur. "Ey temiz akıl sahipleri, kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki sakınırsınız."
 • Ne susmuşluklar var kendi çığliğın da boğulan,nice susmuşlar var susmayı yeğ sayan,susanlara susanlar var avaz avaz susturan.
 • Bedende ruhun nice akisleri vardır ve bilirsin ki beden ruhun anlaşılmasına ulaştıran yoldur
 • Nietzsche'nin yaklaşan doğum günü şerefine (15 Ekim 1844) Ecce Homo kitabını okudum.

  Onun adı geçince "Tanrı öldü!" veya "Üstinsan" sözleri akla gelir.  Fakat bence bunlardan bir sıra önce "ÖDEVİM" diye belirlediği amacı bilinirse, sanırım diğer sözleri daha da anlam kazanır.

  Nietzsche, "Benim ÖDEVİM" diye kendine çizdiği vizyonu özetle şöyle açıklar: "İnsanlığın en yüksek anlamda kendine döneceği, geriye ve ileriye bakacağı; rastlantının ve din adamlarının boyunduruğundan kurtulup NİÇİN / NEDEN sorularını ilk kez toptan ortaya koyacağı o anı hazırlamak ÖDEVİM."

  Bu ödev konusunu en vurgulu işlediği eserini kendinden duyuyoruz: "Zerdüşt'ün yorumlanması için kürsüler kurulacak!" Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabında ideal dünyasının tüm hatlarını veriyor. Bilgeliğe, onu aramaya başlamadan varan insanların eleştirisi de var.

  "Gereğinden pek fazla adam doğuyor. Bu gereksizler için devlet yaratılmıştır!" diyen Nietzsche; ülkücülük, dincilik, ırkçılıkla boğuşurken, anayurdu olan Almanya'nın da en sert eleştirmenidir: "Hükümetlerin hükmetmekten ne anladığını öğrenince onlardan yüz çevirdim. Onlar ayaktakımlarıyla ortak olarak iktidar için sahtekarlık etmeye 'hükmetmek' diyorlar!"

  Bu ölümsüz insanın doğum günü kutlu olsun...
 • Serenad/Livaneli
  "Aramızdaki temel fark ne biliyor musun? Sen insanlara baktığın zaman üniformalar, bayraklar ve din görüyorsun!"
  "Peki, sen ne görüyorsun bakalım?"
  "İnsan, sadece insan. Seven, acı çeken, acıkan, üşüyen, korkan bir insan."

  Livaneli okumak,duyduğum okuduğum bir çok eleştiri karşısında olanaksızdı benim için.Taki hediye edilene dek... Değer verdiğim bir insandan değerli bir hediye okumamak olmazdı.İyiki okumuşum ve insan her ne olursa olsun eleştirmeden önce neyi eleştirdiğini iyi bilmek için okunmalı.
  Kitabın akıcılığı sizi alıp götürür nitelikte ve bir çırpıda bitebilecek bir kitap. Sayfalar sizi ürkütmesin hikaye sizi öyle sarıp sarmalıyor ki nasıl bittiğini anlamayacaksınız bile.
  Konusuna gelecek olursak,bu ülkede dul bir kadın olarak yaşamanın zorluğundan ve tek başına bir erkek çocuk büyütmenin ne denli zor olduğu anlatılmış ilk sayfalarda. Sonrasında asıl konu her okuduğumda içimi burkan Nazi katliamının Yahudilere yaptığı zulümler anlatılıyor. Nazi zulmünden kaçan değerli bilim adamlarının Türkiye'ye sığınmasını çok akıcı bir üslupla anlatmış yazar. Konusu ile ilgili çok fazla bilgi vermek istemiyorum.
  Kitapla birlikte bir çok tarihi konularla karşılaşacaksınız ve ister istemez araştırma yapacaksınız. Ben hem okudum hem araştırdım bu anlamda çok doyurucu bir kitaptı.
  Gelelim eleştirilerime,yazarın ülkesini yeren cümleleri sanki ülkesinden tarihinden utanır gibi bahsetmesi hoşuma gitmedi.Ermeni soykırımı konusunda taraflı oluşu ve ülkesini yermesine anlam vermedim. Bir sayfada türbanla ilgili verdiği mesajı bu kadar aydın bir yazara yakıştıramadım. Bu ön yargılardan hala kurtulamamak acı veriyor insana. Bir insanı dili,dini, ırkı ve dış görünüşüyle yargılamak geçmişte ve günümüzde bir çok ülkenin yapmış ve yapmakta olduğu zulümlerden ne farkı kalıyor ki.
  Dünya kurulduğundan bu yana ne çok zulüm yapıldı insanoğluna hemde yine insanoğlu tarafından. Bir çoğumuz bu acıların sessiz ve suçlu tanıklarıyız. Nazi zulmü bunlardan sadece biri...
  Buna benzer daha nice acılar yaşanmıştı kimbilir biz insanoğluna sadece utanma kalmıştı geçmişinden ve bu acılara sessiz kalmasından doğan. Belki bu zamandan elli yıl sonra Filistin halkı için dünya gözyaşı dökecek,ne acılar yaşamış diyerek Yahudilere lanet okuyacak tıpkı bizim bugün Nazilere yaptığımız gibi. O günün okuyucuları bizede bir iki çift laf etme hakkı bulacaklar bu denli sessiz kalışımıza...
  Kesinlikle okuyunuz. Keyifli okumalar...
  Serenad
  Zülfü Livaneli
  Doğan Kitap
  Sayfa:484
 • SIĞINAK

  Kaçıp sana saklanıyorum akşam oldu mu
  Sana dokununca mı denizleniyor masa
  Senin avcıların mı çok hayvanları kovalayan
  Sıkıntımın ormanında?

  Üç beş günümüz var şuracığında
  Nice oyuncağımızı kırdılar
  Biz de güzel çocuklardık bahçelerde
  Sularda alabalık

  Azla avunmaya alıştık
  Ne yapalım paramız yoksa
  Şarabımız bitince yağmura çıkarız
  Kim güzelleşmiyor öpüşünce.
 • Sigara içmiyorum. Ama Şarap dozun da..🍷💖
  SİZ SİGARA İÇTİKÇE, SİGARA SİZİ YİYECEK

  Tarık Akan'ın sigara yüzünden ölüme sürüklenmiş olması, aklıma sigaradan ölen kimi edebiyatçılarımızı getirdi. Sigarayı çok sevenleri... Bütün fotoğraflarında sigara içiyor olanları...
  Fazıl Hüsnü Dağlarca içkiciydi ama sigara içmezdi. Subaylığında kendisine bedava verilen sigaraları, arkadaşı Cahit Sıtkı'ya götürdüğünü anlatmıştı bir keresinde.
  Yetmişli yılların ilk yarısında yitirdiğimiz Kemal Tahir, vaktiyle çok sigara içenlerden biriymiş. Akciğerlerinden ameliyat geçirince artık yasaklanmıştı doğal olarak. Ama üstat sigarayı çok özlermiş. Hulki Aktunç, onu tahrik etmemek için yanında sigara içilmediğini söylerdi.
  Necatigil Hoca da, sigarasız fotoğraf vermeyenlerdendi! Üstadın bu tutkusu, yaşamdan erken ayrılmasına neden olacaktı.
  Metin Eloğlu da sigara tutkusunun bedelini yaşamıyla ödeyen ağabeylerimizden biri oldu, ne yazık!
  Salah Birsel, yaşlılık günlerine kadar içtiği sigaranın Bostancı'dan Uludağ'a kadar uzandığını hesaplayınca dehşete kapılmış ve son yıllarında bırakmıştı.
  Atilla Özkırımlı da günde iki paketin altına düşmeyen sigara kurbanlarından biri oldu!
  Muzaffer Buyrukçu, Birinci sigarasının tutsağıydı adeta! Akciğerlerine zarar verinceye dek sürdürdü bu kör tutkuyu. Yeleğinin cebinden paketini çıkarıp bir sigara yakışı şimdi gibi gözlerimin önünde.
  Şükran Kurdadul yasemin ağızlıkla içerdi Bafra sigarasını ki, ağaç zehrini emsin... Tabii kâr etmedi! Hekimler yasaklayınca, nice özlemini duysa da, içemedi. Kadıköy vapurunun güvertesinde, yanında sigara içen arkadaşına şöyle diyecekti bir gün: "Dumanını bana doğru üflesene! Kokusunu özlemişim..."
  Karikatürist Ferruh Doğan'ın erken vedasının altında da sigara alışkanlığı yatıyordu diye anımsıyorum.
  Cemal Süreya, sigarasını vaktinde söndürmesini bilenlerdendi. Günlüğünün bir yerinde şöyle yazar: "Sigaraya geç başladım. İçkiden de sonra. İlk sigarayı otuz iki yaşımda içtim... Ama başladıktan bir ay sonra günde iki pakete yükselttim. Birkaç kez de bıraktım. İlki, üç yıl sürdü. Öbürleri üç günle iki ay arasında başarısız deneyler. O üç yıllık deney benim için çok önemli. Bir iki aylığına sigarayı her zaman bırakabilirim. İşi yıllara vurmaya gelince orada başka bir durum ortaya çıkıyor. Sigara bir değer olarak kalıyor sizde. Aradan on yıl da geçse hiç içmemiş duruma gelemiyorsunuz. Başlangıçtaki o zararlı fazlalık, bu kez de sayrılı bir eksiklik duygusuna dönüşüyor. Bırakma mücadelesinin tersi bir mücadele bu. Üstelik yeniden başlamada bir sağlık söz konusu değildir. Hiç değilse o kadar ağır basmaz. Boğazınızda kurumasını özlediğiniz bir ıslaklık vardır.
  "Çok sigara içen kişinin tek işi vardır: Sigara içmek!"
  Cemal Süreya'nın sigara türlerini nitelemesi de tam ona özgü bir hoşlukta:
  "Yolculuk sigarası, Yeni Harman. Zehrini güzelce ve harbi öngören Bafra. Siyasal içerikli Birinci. Henüz on yedisinde Bahar. Döklüm döşek Yenice. Güllüm kuşak Gelincik. Kozmopolit ve kentsoylu Hisar. Ürkünç Kulüp. Serin Çamlıca. Gömleğinin manşeti bir karış Sipahi. Dut ağacı Maltepe. Hayın Samsun." (Samsun'da bir gönderme olduğu kesin!)
  Üstat adeta sigara üzerine küçük bir deneme yazmış o gün. Yazı uzayıp gidiyor. Ama bunca sözü boşuna söylemiyor elbet: Sonunda, "Pislik bu!" diyerek, sigarayı bırakmak gerektiğine kendini inandırıyor...
  Onun sigarayı bıraktığı günlerde ben içiyordum. Akıl vermeleri sevmeyen Cemal Süreya'nın, sadece "azalt" diyen sesi hâlâ kulaklarımda...
  Ustanın bu önerisine bir kez uymadım: Onun cenaze günü!
  Bu kez de Tarık Dursun K. müdahale etti: "Necati çok içmiyor musun?"
  Gözlerim nemli, yanıtlamıştım: "Ama bugün Cemal abi öldü!"
  Daha bir şey dememişti Tarık Dursun K.
  Sonra da Nermin Kakınç yaşamdan kopacak, Tarık abi, bıraktığı sigaraya yeniden başlayacaktı! Ölünceye kadar...