Tolga Köseoğlu, bir alıntı ekledi.
18 saat önce

Aziz Pavlus'un eski Kilise içinde edindiği önemli saygınlık, Yahudiliği sarsan ve Yahudi-Hıristiyanlık eğilimini felce uğratan bir felaketin sonucudur. Havari Pavlus, sağlığında, bu kadar etkili değildi. Ama onun ölümünden kısa bir süre sonra, 66'da Yahudiler Roma'ya savaş açar; bu savaş 70'de Kudüs'ün harabeye dönmesi ve Tapınağın yıkılmasıyla sonuçlanır.

Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi (Cilt II), Mircea Eliade (Sayfa 399 - HIRİSTİYANLIĞIN DOĞUŞU)Dinsel İnançlar ve Düşünceler Tarihi (Cilt II), Mircea Eliade (Sayfa 399 - HIRİSTİYANLIĞIN DOĞUŞU)
Afife, bir alıntı ekledi.
Dün 17:29 · Kitabı okuyor

Beraberinde saygınlık yoksa biz bu ülkede deha istemiyoruz, saygınlık varsa işte o zaman memnun oluruz.

Beyazlı Kadın, Wilkie Collins (Sayfa 21)Beyazlı Kadın, Wilkie Collins (Sayfa 21)
Emrah Kars, bir alıntı ekledi.
 Dün 15:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Değersizlik Duygusu
değersizlik duyguları yaşayan bir insan, ilişkilerinde tutarsızdır. bazen üstünlüğünü kanıtlamak amacıyla insanlarla yoğun bir ilişkiye geçer, kendisini eksik ve yetersiz bulduğu zamanlarda da onlarla karşılaşmamaya çalışır. böyle bir insan ancak kendi üstünlüğünü yaşayabileceği ortamlara girme yürekliliğini gösterir, ikinci planda kalacağını hissettiği ya da üstünlük maskesinin düşerek, değersizlik duygularıyla yüzleşme tehlikesinin bulunabileceği durumlardan uzak durur, örneğin, para gücüyle kendisine saygınlık sağlayan biri, entelektüel değerlere önem verilen bir ortamda bulunmaktan kaçınabilir; her yerde birinci planda olmak isteyen bir başkası, girdiği bir toplulukta diğer insanların görüşlerini paylaşmamak ve onlardan farklı biri olduğunu vurgulamak için konuşmalara katılmayabilir. çünkü değersizlik duyguları yaşayan bir insan üstün olmak «zorundadır».

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 23:30 · Kitabı okuyor · Beğendi

İnsanoğlu hırsını tatmin için başkaları üstünde hegemonya kurmak istemiş bunun en geçerli yolu olarak da madde üstünlüğünü görmüştür. Ne ilginç talihtir ki anılan hegemonyaya karşı çıkanların zafer yolu da madde üstünlüğünü sağlamaya bağlandı. Böylece insanlık bünyesinde, ekonominin tarihe ve ideye (imana) egemenliği hem hırsına yenik düşenlerce hem de onlara antitez olanlarca savaş alanının tek gerçeği haline getirildi.      
Ekonominin tarihe ve ideye üstünlüğünü şöyle veya böyle kabul insanlığın bahtını kararttı. Hırs iblislerinin tek değer ve tanrı haline getirdikleri mal putu onu yıkmak isteyenlerin de putu oluverdi. Tezin ve antitezin putu korkunç bir kader oyunuyla aynileşmişti. Bugünkü dünyaya bakarsanız bu putun tam materyalizm olan komünizmle pratik materyalizm olan kapitalizmde aynı kudret ve saygınlık burcuna oturtulduğunu görürsünüz. Bunun içindir ki komünizm de kapitalizm de insanlığın beyninde habis birer urdur. Kapitalist emperyalizmin kurnaz çocuklarından İngiliz devlet adamı Churchill bu gerçeği açıkça itiraf etmiştir Şöyle diyor:
  "Komünizm sefaletlerin eşit paylaşımı, kapitalizm ise nimetlerin adaletsiz paylaşımıdır."

Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 222 - Yeni Boyut Yayınları)Allah ile Aldatmak, Yaşar Nuri Öztürk (Sayfa 222 - Yeni Boyut Yayınları)
Elif, bir alıntı ekledi.
18 Mar 09:37

Günümüzde Batılıların bekâretle tuhaf, çelişkili bir ilişkisi vardır. Bir taraftan bekârete çok önem verilmesinin “Ortaçag’a özgü“ ve cinsiyet ayrımcılığı olduğunu söyleyerek şikâyet ederken diğer taraftan da hâlâ bekâretin saflık, özdenetim ve saygınlık gibi istenen özellikleri tamamladığım inandığımızı gösteririz. Birçok açıdan bedenimizle kurduğumuz ilişki de böyle çelişkilidir. Bir yandan “bedenimiz tapınağımızdır” deriz, öte yandan bu “tapınakların” sahibi tarafından uygun görüldüğü gibi süslenebilecek (dövme yaptırılabilir, orası burası delinebilir, vücut geliştime sporlarıyla, estetik ameliyatla, korseyle ya da elinizde ne varsa onunla şekli değiştirilebilir) özel mülkiyetler olduguna inanırız. Bu durumda, himenin ameliyatla yenilenmesi fikrini kabullenmekte zorlanmamıza pek de şaşırmamak gerekir.

Bekaretin ‘El Değmemiş’ Tarihi, Hanne Blank (Sayfa 133)Bekaretin ‘El Değmemiş’ Tarihi, Hanne Blank (Sayfa 133)
Yasemin A., bir alıntı ekledi.
17 Mar 15:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşam, düğün bayram değildir, yaşamda saygınlık para etmez, ---ikimiz için söylemiyorum bunu elbet--- her şeyi yaşayarak öğrenir insan.

Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 356 - E kitap)Körleşme, Elias Canetti (Sayfa 356 - E kitap)
Ceren Keten, bir alıntı ekledi.
15 Mar 08:31

Kayıtlara geçmeyen yaşam yaşanmış sayılmazken, hiç yaşanmadığı halde görsel üreten hayatlar dikkat çeker ve saygınlık kazanır!?

Masa Dergisi Sayı 14, Kolektif (Sayfa 54)Masa Dergisi Sayı 14, Kolektif (Sayfa 54)
Eylül Aşkın, bir alıntı ekledi.
13 Mar 23:26 · Kitabı okuyor

Kayıtlara geçmeyen yaşam yaşanmış sayılmazken, hiç yaşanmadığı halde görsel üreten hayatlar dikkat çeker ve saygınlık kazanır!?

Masa Dergisi Sayı 14, Kolektif (Sayfa 54)Masa Dergisi Sayı 14, Kolektif (Sayfa 54)

Jackson Brown
Her kim ki değersiz bir nesneye değer kazandırır, işte o; güç, coşkunluk ve saygınlık sahibidir.