Giriş Yap
Nietzsche'nin de söylediği gibi, yaşamak için bir sebebiniz varsa her şeyle baş edebilirsiniz. Anlamlı bir hayat, zorluklar içinde geçse de son derece tatmin edici olabilir, buna karşılık anlamsız bir hayat da ne kadar konforlu olursa olsun korkunç olabilir.
Reklam
Ne tatmin olabiliyor, ne de rahatlayabiliyorum, var olan ya da var olmayan her şeye doymuş durumdayım. Bir ruhum olsun istemiyorum, ondan vazgeçmek de istemiyorum. Arzu etmediğimi arzuluyorum, sahip olmadığım şeye sırt çeviriyorum. Ne hiç olabilirim ne her şey: Sahip olamadığım şeyle isteyemediğim şey arasında bir köprüyüm.
"Pek çok insan suçluluk duygusunu, ana/babanın beklentilerine cevap verememiş olmanın ezikliğini ömür boyu taşır. Bu duygu ana/babanın ihtiyaçlarını tatmin etmenin çocuğun görevi olmadığı sonucuna varan tüm bilimsel yargılardan daha baskındır."
İbadet etmek keyifsiz ama bir makama gelmek keyifli... Neye göre? Nefse göre. Ağrı çekmek kötü ama ağrısızlık iyi. Neye göre? Nefse göre. İltifat görmek hoş ama hakarete uğramak nahoş... Neye göre? Nefse göre. Nimetler insanın zevklerini tatmin edip etmediklerine göre mi büyük veya küçük? Başa gelen olaylar, hoşa gidip gitmemesine göre mi güzel veya çirkin? Allah'ın lütufları nefsin kriterlerine göre mi nimet veya ceza? Azap sanılan şeylerin nimet, nimet görülen şeylerin ceza olmadıkları nereden belli?
Reklam
Yalnızlık bir hayalin peşinden koşup doyurulamayan arzular demekti.İşte bu yüzden,kalbin atması huzur duymaya yetmez,tırnaklar da yenirdi.Beyin dalgalarının ritmiyle tatmin olunmaz,sigara da içilirdi.
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42