• Bereket versin herkes böyle değil... Daha sarp yollardan yürüyen fakat buna mukabil insan denecek bir insan olmak isteyenler de var... Belki pek az... Ama var... Unutmayın ki, dünyada en korkunç şey, ümidini kaybetmektir. Bu söylediğim gibilerin az ve henüz kendilerini göstermemiş olması, günün birinde iyinin, doğrunun ve kıymetlinin hakim olacağından ümidi kesmeyi icap ettiremez... Bugün şurada burada teker teker yaşayan ve çalışanlar yarın birleşince bir kuvvet olacaklar ve en kuvvetli silahı; haklı olmak silahını ellerinde tutacaklardır.
  Sabahattin Ali
  Sayfa 248 - Yapı Kredi Yayınları, 2018
 • Böyle bir kitaba hangi açıdan bakabiliriz? Kitaba başlamadan evvel de bitirdikten sonra da bunu çok düşündüm. Öyle ki bir tarih gibi okur gibi okuduğum kitap karakterlerinin gerçekte kim olacağını kıyas etmeye çalıştım, peki başarılı oldum mu? Kocaman bir HAYIR.
  Demek ki o kadar Tarih okuyup araştırmanın da faydasını göremediğimiz yerler oluyormuş. Neyse, varsın olsun dert değil. Telafi ederiz.
  Belirtmekte fayda var ki; günümüzde bile ‘Kedi uzanamadığı ete’ diye devam eden bir söz var ki burada ‘Toplumda Kadın’ başlığının en uygun başlık olduğu görüşündeyim. Tabi bu bir genelleme ama genel anlamda uygun görülecektir. Başlayalım.
  Aliye Hanım toplumdaki KADIN kelimesinin karşılığıdır. Biraz akıllı ve becerikli biriysen ve insanlar seni severse tamamdır olay. Anında ne şerefin ne namusun kalacaktır. Aynı şey erkekte de geçerli olsa da kadınlar demek istediklerimi daha net anlamışlardır. Bu da kısaca ‘Ezici Güç’ denilecek kısım tabi. Neyse zaten okuyanlar Aliye’nin kim olduğu ve neye maruz kaldığını bildikleri için biraz da sözlerimden yola çıkarak kıyaslama yapabilmişlerdir.
  Tosun Bey, Tosun Paşamız! Burada ‘Egemen’ unsurdan bahsetmek gerekebilir. Savaşın ortasında bile kadınını görmeye gelen sahiplenici erkekten bahsediyorum. Hani şu ‘Sini Çık Siviyirim Işkım’ dedikten sonra başka kızların peşinde koşan kankalarımızın bu kısmı üstüne alınmasına gerek yok. Aynı şey az önceki paragrafa göre Kızlar için de geçerli. Çünkü kimse mükemmel değil ve tek tarafa haksızlığı yıkamayız. Tabii ki bende dahil! (Tabi bu mükemmelliğe ulaşmak istememizin önünü asla kapatamaz)
  Tabii bir de PEZO (Tabii ki Meksika Para Birimi, yanlış anlaşılma olmasın) Adı Uzun aklı Kısa Hüseyin Efendi ve Hacı Fettah var. Onlara da değineceğim. Bu hikayeye anlam katan o kişiler aslında. Demek istediğim şu: Kötüler olmazsa kendine iyi olduğu söylenenler, hiçbir zaman iyi olduklarını anlayamazlar. Bunu fark edip de söyleyecek birini bulamazlar. O yüzden Kötüler olmazsa olmazımızdır gerçek hayatta bile. Onlar olmazsa nasıl motive olacağız sonra? (Haftaya ehliyet sınavım var tabi bu konuda şuan kötülük kabul etmiyoruz yani)
  Ah tabi bir de yayıncı kurumu (Özgür Yayınları) tebrik etmek lazım. İnsanlar okusun ve anlasınlar diye hem sıfır kitaba 5 lira fiyat biçip hem de bir yapmadıkları ‘3’ yazıp ‘(üç)’ diye açıklamadıkları kalmış. Helal olsun, bir çok yeni kelimede zihnime iktisab etti.
  Son olarak bu şanlı ve büyük günümüzü kutlarım. Unutmayın! Büyük Türk, Güçlü Türk! Valiente Turco, Gran Turco! 🇹🇷 🇪🇸 🇹🇷 🇪🇸 🇹🇷 🇪🇸
  Kendinize iyi bakın, bol keyifli okumalar. Mutlu Pazarlar..
 • "Efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları , Selçuklu ve Osmanlı'yı bu yüzden batırdığı için yasakladık.

  Çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki, bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir.

  Ayrıca unutmayın ki, o gün geldiğinde , her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliği ile suçlamaktan geri kalmayacaktır."
 • Unutmayın ki dünyadaki bu kötülüklerin sebebi de yine okuyan ve bilen insanlardır.
 • Şunu unutmayın arkadaşlar, hayat her zaman katilin aleyhine çalışır. Mutlaka bir açık verir, hiç istemese de ipuçları bırakır, yeter ki biz onları görmesini bilelim.
  Kırlangıç Çığlığı/Ahmet Ümit
 • Evet, nereden başlayacağımı bilmiyorum aslında. Şunu fark ettim ki serinin her kitabında olaylar daha fazla karmaşık bir hal alıyor, bizim yani Muggle'ların dünyasına ait olmaya nesneler kitaba dahil oluyor. Harry ve arkadaşları da bir yandan büyüyorlar. Belki de olaylar yaşlarına göre karmaşıklaşıyordur? Azkaban Tutsağı kitabındaki favori iki karakterim şüphesiz Profesör Lupin ve Sirius Black'ti. Harry, Ron ve Hermione'un yaşadıklarını bile bırakıp Lupin ve Black'in neler çevirdiğine, düşüncelerine odaklanmıştım. Tam da iki kitaptır beklediğim bir "cesur ve iyi" öğretmen profiliydi, Lupin. Dumbledor ve McGonagall gibi bilgece hareket etmek yerine bilgili ve atak hareket ediyordu. Çapulcular Haritası ise başlı başına bir gizem, bir macera. Serinin herhangi bir yerinde yeniden gündeme geleceğine şüphem yok. Bir tek Ruh Emici’leri beğenmedim. Elbette beğenmeyişim yazarın onları iğrenç, ürkütücü ve başarılı bir şekilde tasvir etmesinden kaynaklanıyordu. Bu arada kitabın son kısmına gelirken Snape'in yine çirkeflik yapması insanın tepesini attırmıyor değil.
  Özetlemek gerekirse üçüncü kitap okuyucuyu Hızır Otobüs'le başlayıp, bol çikolatalı bir yolculuğa çıkardı. Bu yolculukta her an bir şey olacakmış gibi hissettirdi. Kehanetlere inandırdı. Gizli geçitlere ve Kaymakbirasına doyurdu beni. Tabii bunlar olurken sayfa sayıları da giderek artıyor. Azkaban Tutsağı'nın bitişiyle beraber 660 sayfalık bir Ateş Kadehi'ne adım atıyorum. Pişman değilim. Bunca yıl nasıl alıp da okumamışım bir açıklaması yok. Ama ne demişler? Geç olsun, güç olmasın!
  Herkese iyi okumalar! Hogsmeade Köyü’ne gitmek için velinizden izin almayı unutmayın!
 • İdefix, Can Yayınları Yazar Seti yapıp %50 indirim yapmış. İlginizi çekerse bakın.

  Albert Camus, Umberto Eco, Paul Auster, Cesare Pavese, Hermann Hesse, Jean Paul Sartre ve biraz daha fazlasını setlere eklemişler. Fiyat olarak tabi ki harika. Yazarların kitaplarını almak isteyip, hiç başlayamamış olanlar için çok başarılı. İçlerinden benim aldığım kitaplar olduğu için set olarak almak bana yaramıyor. Yazarların kitaplarını ilk defa okuyacaklar için iyi bir fırsat diyelim. Okumadıklarınız varsa da araştırın ilginizi çeken seti alın derim.

  İlgilenenler buyursun, paylaşırsanız daha çok kişi faydalanır ve daha uyguna kitap alma şansına kavuşur. Sahafta bile alınmaz bu fiyatlara. Kitaplara zamlar gelmeye başladı bunu da unutmayın :)

  https://www.idefix.com/...ri-ozel-setler/50622