Carl Sagan Carl Edward Sagan

Yazar 9,0/10 · 292 Oy · 10 kitap · 590 okunma ·  209 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

209 okur beğendi.
292 puanlama · 431 alıntı
0 haber · 6.288 gösterim
590 okur kitaplarını okudu.
1.266 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
59 okur kitaplarını şu anda okuyor.
22 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Carl Sagan'ın Biyografisi

Carl Edward Sagan, 9 Kasım 1934'te New York'da doğdu. Çok küçük yaşlarda başlayan astronomi ilgisi, ailesi tarafından da desteklenince giderek büyüyen bir tutku halini aldı ve tüm dünyanın tanıdığı bir astronom haline geldi. Küçük yaşlarda astronomi ile uğraşırken, "nasıl hayatını kazanacaksın" sorusu karşısında boynu bükük kalıyordu. Liseye giderken bu iş için para ödendiğini öğrenince çok sevinmişti. Ancak bu sevinç, para kazanacağı için değil, geçinmek için başka bir iş yapmak zorunda kalmadan tüm gün astronomi ile ilgilenebileceği içindi. Carl Sagan'ın en önemli özelliği tüm fiziksel ve matematiksel yanıyla karmaşık bir olgu olan evreni en sıradan bir insana bile tüm açıklığıyla anlatabilme becerisidir. Bu becerisini yazınsal ortamda da sürdürünce, Pulitzer ödüllü bir bilimci oldu. 62 yıllık yaşantısında yaptığı üst düzey bilimsel çalışmaların yanında çok iyi bir bilim yazarı olduğunu da yazdığı ya da editörlüğünü yaptığı 20'den fazla kitap ile gösterdi.

Sagan'ın bilimsel merakı ona lisans seviyesinde, Chicago Üniversitesi'nden dört farklı dalda diploma almasını sağladı. Bunlar içinde en önemlileri tabii ki, fizik ile astronomi ve astrofizik diplomalarıydı. Carl Sagan öldüğünde, 1968'de girdiği Cornell Üniversitesi'nde, David Duncan Kürsüsü profesörü ve aynı üniversitedeki Gezegen Araştırmaları Laboratuvarı’nın da müdürüydü. Güneş Sistemi'nin araştırılması ile ilgili çalışmaları, bugünkü bilgilerimizin temelini oluşturmuştur. Daha önceleri Venüs'ün yaşanabilir bir yer olduğu sanılırken Sagan tam tersini iddia etmiş ve Venüs'ün cehennem gibi bir yer olduğunu söylemiştir. Sonra Mariner'ler ile bu kanıtlanmıştır. Sera etkisini ilk olarak tanımlayan ve Venüs'ün sıcaklığının buradan kaynaklandığını ortaya atan da Carl Sagan'dır. Ayrıca evrende yaşamın var olabilmesi için karbon kökenli elementlerin olması gerektiğini de önermiş ve Satürn'ün en büyük uydusu Titan'ın böyle uygun bir yer olduğunu söylemiştir. Pioneer uzay araçları sayesinde Titan'ın atmosferindeki karbon ve metan elementleri ispatlanmıştır. Sagan'ın bu ileri görüşlülüğü ve üst düzey bilimsel çalışmaları bunlarla sınırlı kalmamaktaydı. O hayatı boyunca Dünya dışında bir uygarlıkla iletişim kurulabilmesinin yollarını aradı. Bunun için birçok araştırmacıyla ortak çalışarak SETI projesini güçlendirdi ve hep destek oldu. Yalnızca bir uygarlığı aramakla değil aynı zamanda Dünya'daki yaşamın kökenini aramakla da ilgilenmiş ve bu konuda kitaplar yazmıştır. Dünya'daki yaşamın kökeni ve Dünya dışında bir yaşamın oluşabilmesi ile ilgili yaptığı çalışmalar yeni bir bilim dalını oluşturmuştur: Astrobiyoloji...

Carl Sagan 600'den fazla bilimsel makale ve yazı yazmıştır. Bunların yanında Icarus adlı bilimsel yayın yapan bir derginin 12 yıl boyunca editörlüğünü üstlenmiştir. Ayrıca Dünya'nın en büyük Güneş Sistemi araştırmaları grubu olan Gezegen Araştırmaları Derneği'nin kuruculuğunu ve ölene kadar da yöneticiliğini yapmıştır. Tabii ki, Carl Sagan'ın bilimsel katkıları sadece bunlarla bitmiyordu. NASA'nın Güneş Sistemi'nin araştırılması için gerçekleştirdiği tüm projelerde üst düzeyde görev almış hatta Mariner2, Mariner9, Viking, Voyager, Pioneer ve Galileo uydularının tasarımını ve yöneticiliğini yapmıştır. Yine kendisinin tasarladığı bir altın plak da bu uzay araçlarına yerleştirilmiştir. Bu plak ile Sagan, uzay aracının başka bir uygarlık tarafından bulunması halinde Dünya'yı ve insanoğlunu tanıtmayı hedeflemekteydi. Bugün Carl Sagan 'in idaresinde gerçekleştirilmiş olan Voyager'lar Güneş Sistemi'nin dışına çıkmış ve başka yıldız sistemlerine doğru yol almaktadır. Belki de o altın plaklar hedeflerine ulaşacaklardır.

Ancak Carl Sagan, yaptığı bu bilimsel çalışmaların çok ötesinde bir bilim adamıydı. Her şeyden önce o kendisini, bilimin gerçeklerini halka aktarmakla yükümlü saymış bir insandı. Hayatındaki en önemli amaçlarından biri popüler bilimi halka, halkın anlayabileceği gibi anlatmaktı. Carl Sagan yazdığı kitaplar, yazılar ve yaptığı televizyon dizisi ile bunu fazlasıyla başarmış bir bilim adamıdır. Yazının başında da söylendiği gibi Dünya üzerinde bunu başarmış pek az sayıda bilim adamından biridir. Carl Sagan'ı ülkemizde daha da popüler kılan ise 1997 yılında gösterime giren Contact (Mesaj) isimli filmdir. Çok önceden yazmış olduğu bir romandan uyarlanan bu filmde Dünya dışında bir uygarlıkla kurulan bağlantı ve bunun çevresinde gelişen olaylar anlatılmaktaydı. Carl Sagan'ın başarılı romanlarından bir diğeri olan Cennetin Ejderleri ise Pulitzer ödülü almasını sağlamıştır. Carl Sagan Contact filmini görmeyi çok istemiştir ancak filmin son halini göremeden 20 Aralık 1996'da hayata veda etmiştir.

Yaşasaydı astronomi bilimine çok büyük katkılar yapacağından hiç kuşku yok. Ancak arkasında bıraktığı eserleriyle bile bir çok genç astronomu peşinden sürüklemeyi şimdiden başarmış bir bilim adamıdır, Carl Sagan.

Sanırım Carl Sagan'ı, en iyi eşi Ann Druyan'ın şu sözleri anlatmaktadır:

"Carl hiç bir zaman inanmak istemedi, o her zaman bilmek istedi."

Carl Sagan'ın Kitapları Kitap Ekle

8,8/ 10  (25 Oy) ·  55 Okunma
4. Milyarlarca ve Milyarlarca (Milenyum Eşiğinde Yaşam ve Ölüm Üzerine Düşünceler)
8,8/ 10  (19 Oy) ·  49 Okunma
5. Cennetin Ejderleri (İnsan Zekasının Evrimi Üzerine Düşünceler)
8,8/ 10  (16 Oy) ·  39 Okunma
7. Kozmik Bağlantı (Dünyamız Ötesine Heyecan Verici Bir Bakış)
9,1/ 10  (13 Oy) ·  26 Okunma
8. Broca'nın Beyni (Bilim Aşkı Üzerine Düşünceler)
8,6/ 10  (17 Oy) ·  21 Okunma
9,0/ 10  (7 Oy) ·  14 Okunma
10. Atalarımızın Gölgesinde (İnsanın Doğa İçindeki Yeri Üzerine)
9,5/ 10  (6 Oy) ·  7 Okunma
Derya Yalınkılıç, bir alıntı ekledi.
10 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

«İnsanlar sara hastalığının nedenini tanrılara bağlıyor, çünkü ne olduğunu anlayamıyorlar. Fakat anlamadıkları her şeyin nedenini tanrıya bağlarlarsa tanrısal işlerin sonu gelmez.»

Hipokrat

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan
, bir alıntı ekledi.
 21 Eki 2015

Hayvan
Kesmek için besi hayvanı yetiştiririz, ormanları yok ederiz; akarsu ve gölleri hiç balık yaşayamayacak kadar kirletiriz; spor olsun diye geyik, kürkü için leopar, gübre yapmak için balina öldürürüz; yunusları dev balık ağları içine hapsedip soluksuz bırakırız; fok yavrularını sopayla öldürürüz ve her gün bir canlı türünün soyunun tükenmesine sebep oluruz. Tüm bu hayvanlar ve bitkiler bizim kadar canlıdır. Sözümona korunan yaşam değil, insan yaşamıdır.

Carl SaganCarl Sagan
İrena, bir alıntı ekledi.
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

insan DNA'sının bir molekülünde bu tür 100 milyon büklüm ve yaklaşık 100 milyar da atom var. Buysa ortalama olarak bir galaksideki yıldız sayısına eşittir.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan
M., bir alıntı ekledi.
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kitaplar tohum gibidirler. Yüzyıllarca bir yerde uyuyakalmış durumdadırlar, sonra da birden beklenmedik ve umut vaat etmeyen topraklarda çiçek vermeye başlarlar.

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan
Semanur*, bir alıntı ekledi.
03 Nis 2015

" Kendinizi iyi hissetmenizi sağladığı sürece bir şeyin doğru olup olmadığını umursamamak; cebiniz doluysa paranın nereden geldiğini boşvermek kadar kötüdür."

Carl SaganCarl Sagan
AYŞE ŞİMŞEK, bir alıntı ekledi.
 13 Tem 2015

Bilim
Ne denli doyurucu ve rahatlatıcı olsalar da yanılgılarda ısrar etmektense, evreni gerçek haliyle kabullenmek çok daha iyidir.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan
Ares, bir alıntı ekledi.
03 Oca 15:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Venüs'te hiçbir şey göremiyorum."
"Niçin göremiyorsun?"
"Çünkü tümüyle bulutlarla kaplı."
"Bulutlar neden oluşmuştur?"
"Sudan tabii."
"Öyleyse Venüs'ün bulutları, neden yeryüzü bulutlarından daha kalın?"
"Çünkü orada daha çok su var."
"Fakat bulutlarda daha çok su varsa, yüzeyde daha da çok su bulunması gerekir. Ne tür yüzeyler daha suludurlar?"
"Bataklıklar."
Peki bataklıklar varsa böcekler, yusufcuklar hatta belki dinazor neden bulunmasın Venüs'te?

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 117)Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan (Sayfa 117)
Berna Erdoğan, bir alıntı ekledi.
27 Mar 2015

İnsanoğlu "tanrı" sözcüğünü nedenlerin kaynağını bulamadığı, doğal olanın kaynağı anlaşılır olmaktan çıktığı zaman kullanır ya da nedenleri birbirine bağlayan zincirin halkalarını kaybettiği anda, sonucu Tanrı'ya bağlayarak sorunu çözer ve araştırmasına son verir. Bu yüzden, bir şeyin oluşunu tanrılara bağladığında, aslında zihnindeki karanlığın yerini, hayret duygusuyla önünde eğildiği alışılmış bir sese terk etmekten başka bir şey mi yapıyor?

Kozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl SaganKozmos - Evrenin ve Yaşamın Sırları, Carl Sagan
Hanzade sayın, bir alıntı ekledi.
08 Kas 2015

Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya'da varsa, bu çok büyük bir yer israfı olurdu.

Carl SaganCarl Sagan
Bütün Alıntıları Göster

Carl Sagan ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Sagan'ın bilime yaptığı en önemli katkı ''bilimin'' belirli bir zümreye, elit bir kesime aitmiş algısını yıkmasıdır. Sagan bilimi halkla buluşturmuş, pek çok gencin ve çocuğun bilime olan tutkusunun kıvılcımını ateşlemiştir.

Neil deGrasse Tyson gibi kendi yolundan gelen pek çok bilim insanına ön ayak olmuş, eserleri ile ufukları kat be kat arttırmıştır. Sadece Voyager Altın Plak projesi bile onun ne denli eşşiz bir bilim insanı olduğunu açıklamaya yeter.